Jump to content

Προετοιμασία ενυδρείου για ΑΣΤΑΚΟ


Recommended Posts

Ετοιμάζω ενυδρείο για να φιλοξενήσει μπλε αστακό γλυκού νερού (~12 cm).

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα κάμποσες πληροφορίες για τη διατήρησή τους. Ετσι αποφάσισα κατασκευή σχετικά χαμηλού ενυδρείου 110 καθαρών λίτρων, με άμμο ποταμίσια και ασβεστολιθικά βραχάκια που θα δημιουργούν 2-3 σπηλιές-κρυψώνες, χωρίς φυτεμένα φυτά αλλά μόνο λίγο κερατόφυλλο και riccia στην επιφάνεια (αν αντέξουν...), εσωτερικό φίλτρο με θερμοστάτη για το χειμώνα και καλό κλείσιμο από πάνω προς αποφυγήν κυνηγητών στο σπίτι... Το ενυδρείο θα μπει σε δωμάτιο με aircondition γιατί απ' ότι είδα δεν συμπαθεί τις ζέστες...

Θα ήθελα από όσους έχουν προσωπική ή άλλη σχετική εμπειρία, να καταθέσουν τυχόν πληροφορίες από τη διατήρησή του, που θα με βοηθούσαν στην καλύτερη διαμόρφωση συνθηκών για το ζώο (προτιμώ γραπτές αναφορές εδώ και όχι παραπομπές σε ξενόγλωσσα λινκς).

Στόχος είναι η παρατήρησή του στην αρχή και προσπάθεια ζευγαρώματος και αναπαραγωγής στη συνέχεια. Δεν ξέρω ακόμα το είδος ακριβώς, αλλά μόλις τον πάρω και το πληροφορηθώ, θα το αναφέρω εδώ μαζί με φωτογραφίες.

Δεν έχω μάθει ακόμα ρΗ και σκληρότητες ακριβώς που χρειάζεται, μόνο ότι πρέπει να είναι υψηλές. Επίσης δεν έχω βρει εάν τελικά υπάρχει κάποιο ψάρι ή άλλο είδος, που θα μπορούσε να συμβιώσει μαζί του απολύτως ακίνδυνα. Και τέλος δεν κατάφερα να μάθω πόσα χρόνια ζουν καθώς και το τελικό τους μέγεθος...

Περιμένω τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας να με δια-φωτίσουν... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό το είδος αναφέρεις!

Hammers Cobalt Blue Lobster

(Procambarus sp.)

Quick Stats

Minimum Tank Size: 20 gallons

Care Level: Easy

Tank Conditions: 68-85°F; pH 6.5-8.0; KH 3-10

Max. Size In Aquarium: Up to 5"

Color Form: Blue, Bright Blue

Temperament: Semi-aggressive

Diet: Omnivore

Origin: Farm Raised, USA

Family: Cambaridae

http://www.liveaquaria.com/product/prod_Di...cfm?pCatId=1641

Απ' ότι διάβασα ενοχλούν κυρίως τα ψάρια βυθού!

http://www.aquariumfish.net/catalog_pages/...rs/crayfish.htm

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο σε βοηθάει;

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...