Jump to content

Το ενυδρείο μου και απορίες!!


Panos

Recommended Posts

Ήρθε η στιγμή να παρουσιάσω και εγώ το πολύπαθο ενυδρείο μου (βλ. Από την πίκρα στην αγαλλίαση, παρουσίαση μου στη σχετική ενότητα).

Τα στοιχεία του Ενυδρείου μου:

OceanSon 500lt

Φίλτρο: Eheim pro3 2080 -με: άνθρακα, φώσφορο, μπίλιες και μακαρόνι.

Θερμοστάτης (ένας μεγάλος δεν ξέρω τι και πως)

Πλαστικά φυτά

χαλίκι

2 ψεύτικα ξύλα

Τα ψάρια μου είναι:

5 x Angelfish (Pterophyllum scalare)

2 x Boesemans Rainbowfish (Melanotaenia boesemani)

3 x Lake Tebera Rainbowfish (Melanotaenia herbertaxelrodi)

2 x Mono Argentus (Monodactylus argenteus)

4 x Pearl Gourami (Trichogaster leerii)

20 x Platy (Xiphophorus maculatus)

6 x Molly (Poecilia sphenops)

8 x Tiger Barb (Puntius tetrazona)

3 x Bala Shark (Balantiocheilos melanopterus)

9 x Rummynose Tetra (Hemigrammus bleheri)

5 x Skunk Cory (Corydoras arcuatus)

2 x Severum (Heros efascticious)

Από τα παραπάνω, ξέρω ότι οι ροδόστομοι (9x) είναι άσχετοι πολύ,

τα Mollies λίγο.

Δεν θέλω να τα βγάλω γιατί 3 μήνες τώρα όλα ζουν μια χαρά μεταξύ τους. Ούτε τα tiger barbs πειράζουν τα angelfish ούτε οι μονοδάκτυλοι κανέναν. Μόνο τα tiger τσακώνονται μεταξύ τους (καθαρίσανε και δυο που δεν τα πολυγουστάρανε προφανώς, και τώρα αραιά και που).

Σύνολο μου βγαίνουν 70 ψαράκια.

Αλλαγές κάνω 1 την εβδομάδα περίπου. Το 40%.

Τέσσερις τροφές: sera που πέφτει κάτω, sera για δίσκους για να προλαβαίνουν όλοι (γιατί οτιδήποτε ελαφρύ που μένει στην επιφάνεια το τσακίζουν τα Platy), σκουλίκια (μια κάψουλα), και Dupla Rin.

Όλα αυτά, μια φορά την ημέρα.

Τιμές φυσιολογικές (χρησιμοποιώ stick και περιστασιακά μπουκαλάκια), to Ν3 ανεβαίνει σχετικά γρήγορα και εξ'ού και οι τακτικές αλλαγές νερού. Μέχρι στιγμής, (κανά 3μηνο ήτοι) αρρώστια καμία. Από άλγη πολύ πράσινη στα τζάμια (έχω αρκετές ώρες τις λάμπες αναμμένες (μια deep sea και μια tropical της sera (υπενθυμίζω πλαστικά φυτά) και πολύ λίγη καφέ στο καμπυλοτό σημείο (φυσικά πέφτει καθαριότητα των τζαμιών τακτική).

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1. Ξέρω ότι χρειάζομαι 2ο φίλτρο.

Να το σπρώξω στο βιολογικό ή στο μηχανικό;

Μου πρότειναν δυο καταστήματα που ρώτησα: Το 1ο σύστησε Rena το αντίστοιχο για τα λιτρα μου, με υλικά, κομπλέ μου είπε 300 ευρώ (το δέχτηκα σαν άντρας, δεν είπα τίποτα και περίμενα να πάω σπίτι μου να κλάψω).

Το 2ο μου σύστησε JBL για τα λίτρα μου, 170 ευρώπουλα (κάπως καλύτερα το πήρα).

Εγώ πάλι λέω, αμα είναι να δώσω 300 Ε δεν δίνω 350 να πάρω ένα ίδιο με αυτό που έχω? (eheim 2080).

Επειδή έχω ήδη ρίξει μια θάλασσα λεφτά στο ενυδρείο (και είναι και του γλυκού νερού) δεν θέλω να το χρυσοπληρώσω τσάμπα ή να δώσω και μετά να ξαναδώσω.

Παρακαλώ τα φώτα σας!

2. Χρησιμοποίησα την εφαρμογή του AqAdvisor, link της οποίας βρήκα εδώ (να 'στε καλά). Αφού έβαλα όλα τα στοιχεία μου έβγαλε ότι έχω υπερβολικό πληθυσμό κατά 213%!!!!!! Τα ψαράκια μου είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και αυτά που μου είπαν ότι θα μεγαλώσουν, είναι λίγα (τα severum, τα bala shark, και τα gourami).

Όπως θα δείτε και στις φωτό, το ενυδρείο έχει πολύ χώρο. Με κρυψώνες και τα σχετικά. Να ανησυχήσω ή να αγνοήσω την παρατήρηση;

Παρακαλώ τα φώτα σας! (και πάλι).

Επιθυμία μου είναι να βάλω και άλλα ψάρια (να την πω την αμαρτία μου, γιατί πραγματικά έχει πολύ χώρο ακόμα - βέβαια είμαι αρχάριος και μην ουρλιάζετε).

Αυτά! Ευχαριστώ για την προσοχή σας και όποιες παρατηρήσεις/συστάσεις!

Το ενυδρείο μου:

http://www.postimage.org/image.php?v=gxiRSEA

(συγγνώμη για το link, αλλά όποτε πάτησα συνημμένα αρχεία έφαγα άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου 1 πράγμα πρέπει να αλλάξει, αλλιώς ό,τι και να κάνεις είναι μια τρύπα στο νερό:

τα ψάρια σου.

Αν δεν φτιάξεις σωστά τα ψάρια ό,τι και να κάνεις το ενυδρείο σου θα είναι άδειο. Αν τα ψάρια νιώσουν όμορφα και ρυθμίσεις και τη διακόσμηση λίγο να φέρνει στο φυσικό τους περιβάλλον θα σου γεμίζουν το ενυδρείο με βόλτες.

στα υπόλοιπα δεν απαντώ, το θεωρώ περιττό. Όχι σαν "κράξιμο" αλλά για να καταλάβεις το μέγεθος της σημασίας του να έχουμε σωστό πληθυσμό στο ενυδρείο μας.

Αν με ακούσεις δεν θα χάσεις.

Καλή συνέχεια :)

edit: κοίτα αυτό για παράδειγμα, είναι 400 λίτρα και έχει 10 ψάρια μπορεί και λιγότερα, σου φαίνεται άδειο; Το θέμα είναι το στήσιμο, όχι ο αριθμός :D

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, διάβασα την παρατήρησή σου, αλλά τα ψάρια μου δεν δείχνουν στάσιμα ή δυστυχισμένα. Δηλαδή, βόλτες όλη την ώρα, κυνηγιούνται μεταξύ τους, ηρεμούν, χωρίς τσακωμούς, πάνε σε όλο το ενυδρείο κ.ο.κ. Ούτε κρυμμένα ψάρια στα ξύλα, ούτε φοβισμένα, στις άκρες και στους σωλήνες (όπως τα tiger που φάγανε ξύλο από τα αδέρφια τους και τελικά τα έχασα). Άλλα ψάρια ψάχνουν στα χαλίκαι να φάνε, άλλα είναι στο μέσο και πηγαινοέρχονται. Και όταν εμφανίζομαι φυσικά να τα ταϊσω όλα μαζεύονται κοντά μου και περιμένουν χωρίς περίεργες ιστορίες.

Πέραν των παραπάνω, αν εξαιρέσεις τα ψάρια που ήδη ανέφερα (ροδόστ, mollies), τα έβαλα κατόπιν παρότρυνσης των ειδικών.

Θα ήθελα να ήσουν πιο συγκεκριμένος για τον πληθυσμό, ώστε να βρω μια λύση (αν υπάρχει τελικά πρόβλημα).

Διαβάζοντας το post σου είναι σαν να μου λες: βγάλτα όλα και ξανάρχισέ το.

Δεν εννοούσα ότι το ενυδρείο είναι άδειο, απλά ότι έχει πολύ χώρο ακόμα, που δεν με ενδιαφέρει να γεμίσω με διακόσμηση ή φυτά (ιδιαίτερα τα φυτά που κρέμονται από την επιφάνεια) και μου φαίνεται ότι τα ψάρια έχουν πολυ χώρο για κολύμπι!

Μπερδεύτηκα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχεις 70 ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου και θες να βάλεις και άλλα. Ενδεικτικά θα σου πω ότι τα αγγελόψαρα που έχεις δεν θα μείνουν φυσικά σε αυτό το μέγεθος!...

2) Ποιός ειδικός σου είπε να βάλεις αυτά τα ψάρια??? Είναι δυνατόν?

3) Βγάλε τα πλαστικά φυτά και τα πλαστικά ξύλα και αντικατέστησέ τα με αληθινά. Προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο-βιότοπο και όχι ένα ενυδρείο γεμάτο πλαστικούρες!

4) Αποφάσισε ποιά ψαροσύνθεση θες να έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, με βάση το γούστο σου, αλλά ανατρέχοντας παράλληλα και στα προφίλ ψαριών στο forum.

5) Τα ψάρια που έχεις, εκτός του ότι τα είδη δεν έχουν καμία μα καμία σχέση μεταξύ τους, θέλουν και διαφορετικές συνθήκες νερού! Μην βλέπεις απλώς ότι ζουν, γιατί το θέμα είναι να ζουν και άνετα, προσπαθώντας εμείς να προσομοιώσουμε το ενυδρείο μας, με το φυσικό τους περιβάλλον!

6) Όχι να μην ξεκινήσεις από την αρχή-αρχή εννοείται, αλλά το ενυδρείο σου, κατά τη γνώμη μου, θέλει μεγάλες παρεμβάσεις, ώστε να <<συμμαζευτεί>> λιγάκι.

Μην αγχώνεσαι και πάνω απ' όλα υπομονή, χωρίς βιαστικές και αβέβαιες κινήσεις!

Φιλικά,

Ορέστης

Link to comment
Share on other sites

1. Καθε ψαρι εχει καποια ορια καλης διαβιωσης στις παραμετρους του νερου δλδ pH gH και θερμοκρασια.

Πρεπει ολα τα ψαρια του ενυδρειου να ζουν σε κοινες παραμετρους (και οχι σε ισορροπια λεπτης κλωστης) και φυσικα αυτες τις παραμετρους να μπορεις να τους τις παρεχεις, αλλιως αν δεν μπορεις να επεξεργαζεσαι το νερο, και τους δινεις νερο βρυσης θα πρεπει να φιλοξενεις ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης φυσικα.

2. Τα ψαρια ζουν αναλογα το καθε ειδος σε συγκεκριμενο αριθμο ομαδας ή/και σε αναλογιες αρσενικων/θηλυκων.

3. Τα ψαρια που πωλουνται στα καταστηματα ειναι στο 99% μωρα και δεν εχουν το τελικο τους μεγεθος. Καθε ειδος ψραιου εχει καποιες ελαχιστες απαιτησεις σε χωρο στο ενυδρειο ειτε γιατι ρυπαινουν πολυ ή/και γιατι ειναι κυριαρχικα στο χωρο τους και τον απαιτουν βιαια απο τα αλλα ψαρια.

4. Καποια ψαρια ειναι τροφη για αλλα ψαρια και δεν πρεπει να συγκατοικουν.

5 Καποια ψαρια ειναι fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.

Σκεψου πως μπορει να εφαρμοσεις αυτα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, διάβασα την παρατήρησή σου, αλλά τα ψάρια μου δεν δείχνουν στάσιμα ή δυστυχισμένα. Δηλαδή, βόλτες όλη την ώρα, κυνηγιούνται μεταξύ τους, ηρεμούν, χωρίς τσακωμούς, πάνε σε όλο το ενυδρείο κ.ο.κ. Ούτε κρυμμένα ψάρια στα ξύλα, ούτε φοβισμένα, στις άκρες και στους σωλήνες (όπως τα tiger που φάγανε ξύλο από τα αδέρφια τους και τελικά τα έχασα). Άλλα ψάρια ψάχνουν στα χαλίκαι να φάνε, άλλα είναι στο μέσο και πηγαινοέρχονται. Και όταν εμφανίζομαι φυσικά να τα ταϊσω όλα μαζεύονται κοντά μου και περιμένουν χωρίς περίεργες ιστορίες.

Πέραν των παραπάνω, αν εξαιρέσεις τα ψάρια που ήδη ανέφερα (ροδόστ, mollies), τα έβαλα κατόπιν παρότρυνσης των ειδικών.

Θα ήθελα να ήσουν πιο συγκεκριμένος για τον πληθυσμό, ώστε να βρω μια λύση (αν υπάρχει τελικά πρόβλημα).

Διαβάζοντας το post σου είναι σαν να μου λες: βγάλτα όλα και ξανάρχισέ το.

Δεν εννοούσα ότι το ενυδρείο είναι άδειο, απλά ότι έχει πολύ χώρο ακόμα, που δεν με ενδιαφέρει να γεμίσω με διακόσμηση ή φυτά (ιδιαίτερα τα φυτά που κρέμονται από την επιφάνεια) και μου φαίνεται ότι τα ψάρια έχουν πολυ χώρο για κολύμπι!

Μπερδεύτηκα πάλι.

Φιλε μου Πανο. Θα συμφωνησω απολυτα με τον akkornteon.

Eιλικρινα δεν θελω να σε προσβαλω ουτε να σε αποθαρυνω.Μπορει τα ψαρια σου οπως λες να ειναι ευτυχισμενα τωρα αλλα σκεψου τι θα γινει οταν π.χ. τα severum μεγαλωσουν.-Αν μεγαλωσουν-.

Το ενυδρειο σου αυτη την στιγμη ειναι σαν να ακους ενα τραγουδι εντεχνο τσιφτετελοτανγκοζειμπεκικο.

:) . Θελω να πω οτι μπορει να ακουγετε ευχαριστα σαν μουσικη αλλα δεν εχει ταυτοτητα και ειναι αποπροσανατολισμενο.

Αυτα τα ψαρια μεταξυ τους δεν δενουν και εχουν διαφορετικες αναγκες και στον βιοτοπο και στο στησιμο και στις συνθηκες νερου.

Οι μελανοταινιες ειναι Ασια και Αυστραλια τα severoum ειναι κιχλιδες Ν.Αμερικης. κ.λ.π.

Βρες την ταυτοτητα του ενυδρειου που θες να κανεις και με τα λιτρα που εχεις μπορεις να κανεις θαυματα.

Κανενας μας δεν γεννηθηκε με τις γνωσεις αλλα με τα χρονια μαθαμε πολλα και θελουμε ολοι εδω στο site να βοηθησουμε τα παιδια που ξεκινουν τωρα, να μην πελαγοδρομουν και να μην κανουν τα λαθη που καποτε καναμε εμεις.

Ψαξε εδω και ειμαι σιγουρος οτι με λιγο μελετη και την βοηθεια των μελων θα κανεις κατι που θα το χαιρεσαι και εσυ και τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...