Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

Καλησπέρα.... Το πρώτο μου πόστ στη θάλασσα :)

Μια ερώτηση... Αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να κάνω τα πρώτα μου βήματα στην αλμύρα με ένα νανοreef... Για αρχή σκέφτομαι μια γυάλα γύρω στα 100 λίτρα και στο μυαλό μου τριγυρνά μια ανεμώνη με ένα ζευγαράκι από κλόουν (νέμο :D ). Τι εξοπλισμό θα χρειαστώ ακριβώς; Από το διάβασμα που έχω ρίξει νομίζω οτι θα χρειαστώ ζωντανο βράχο περίπου 10-15 κιλά, αραγωνίτη, κανα δυο;;; κοράλια νάνο, σκίμερ;;; , ένα 2211 να το κάνω χημικό φίλτρο... ξεχνάω κάτι; από φως είναι καλά για αυτά τα λίτρα 24watt t5 15.000k και μια 24watt t5 ακτινική;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε warhawk.

Στα 100 λιτρα που εχεις ενα ζευγαρι clown με μια ανεμωνη ειναι μια χαρα.Θα χρειαστεις 12 κιλα περιπου ζωντανο βραχο,7-8 κιλα αραγωνιτη,ενα skimmer εφοσον δεν εχεις σαμπ κατι σε κρεμαστο να μην σου τρωει και το χωρο.Οι λαμπες που ανεφερες δεν νομιζω να καλυψουν τις αναγκες μιας ανεμωνης σε φωτισμο.Προσπαθησε να εχεις 1watt ανα λιτρο και θα ειναι μια χαρα.Επισης καλη ιδεα θα ηταν να μην βαλεις τοσο βραχο αφου θα βαλεις μονο 2 ψαρια και μια ανεμωνη.Δηλαδη να καλυψεις την βιολογια με εξωτερικο φιλτρο ωστε να "δειξει" και η ανεμωνη γιατι ειναι ζωντανο το οποιο βρισκει σκαταφυγιο σε σχισμες βραχων και μπορει να κατσει σε σημειο που να μην φενεται.Συνεπως μπορεις να της φτιαξεις μια ετοιμη σπηλια σε σημειο που εσυ θες στο μπροστινο μερος του βραχου για να την βλεπεις κιολας.

παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα διαφωνω με την προσθηκη βιολογικου υλικου στο φλιτρο.Δημιουργει περισσοτερα προβληματα αποτι λυνει σε ενα ενυδρειο reef.

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα διαφωνω με την προσθηκη βιολογικου υλικου στο φλιτρο.Δημιουργει περισσοτερα προβληματα αποτι λυνει σε ενα ενυδρειο reef.

Εκτός και αν καθαρίζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα για να αποφύγουμε τα δυσάρεστα..Συμφωνώ με τον Ακη,καλό είναι να στηρίξεις την βιολογία σου στο βράχο..θα έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο :)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά... για να έχω μόνο βράχο για φίλτρανση πόσα κιλά θα πρέπει να είναι και πόση κυκλοφορία θα πρέπει να έχει; υπολογίζω ότι μιλάμε για 80 λίτρα καθαρά, εξαρτάτε και από το πόσος βράχος θα μπει...

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 10 κιλα βραχος ειναι καλα.

Η κυκλοφορια να ειναι 20 φορες το νερο του ενυδρειου σου για αρχη και κατα προτιμηση απο μερισσοτερους απο 1 κυκλοφοριτη

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας ατυπος νομος που λεει οτι η αναλογια βραχου με τα λιτρα ειναι 1 προς 1.

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς 1 προς 10;

Link to comment
Share on other sites

επίσης επειδή πρέπει να πάρω και δεύτερο φωτιστικό μάλλον... με 2χ 24w 15.000k και 2χ 24w ακτινικές σύνολο 96 watt είμαι υπερκαλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε warhawk.

Στα 100 λιτρα που εχεις ενα ζευγαρι clown με μια ανεμωνη ειναι μια χαρα.Θα χρειαστεις 12 κιλα περιπου ζωντανο βραχο,7-8 κιλα αραγωνιτη,ενα skimmer εφοσον δεν εχεις σαμπ κατι σε κρεμαστο να μην σου τρωει και το χωρο.Οι λαμπες που ανεφερες δεν νομιζω να καλυψουν τις αναγκες μιας ανεμωνης σε φωτισμο.Προσπαθησε να εχεις 1watt ανα λιτρο και θα ειναι μια χαρα.Επισης καλη ιδεα θα ηταν να μην βαλεις τοσο βραχο αφου θα βαλεις μονο 2 ψαρια και μια ανεμωνη.Δηλαδη να καλυψεις την βιολογια με εξωτερικο φιλτρο ωστε να "δειξει" και η ανεμωνη γιατι ειναι ζωντανο το οποιο βρισκει σκαταφυγιο σε σχισμες βραχων και μπορει να κατσει σε σημειο που να μην φενεται.Συνεπως μπορεις να της φτιαξεις μια ετοιμη σπηλια σε σημειο που εσυ θες στο μπροστινο μερος του βραχου για να την βλεπεις κιολας.

παντα φιλικα.

χε χε......Με 4 τ5 εισαι οκ για μια bubble αλλα καλυτερα να ειχες κ ενα μικρο sumb με καμια αλγη η λιγο βραχο να προσθεσεις λιγα παραπανω λιτρα για να εχεις κ πιο σταθερες τιμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς 1 προς 10;

Ναι,αυτο εννοω.Λαθος απο βιασυνη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βεβαια εισαι οκ με 4 t5 δεν ειχα δει 4.. 2 ανεφερες στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βεβαια εισαι οκ με 4 t5 δεν ειχα δει 4.. 2 ανεφερες στην αρχη.

ναι δύο είχα πει αλλά όπως είδα πάμε για δεύτερο φωτιστικό :D

πολύ φως ρε παιδί μου η θάλασσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε..Εγω σε 70 λιτρα εχω ενα glo 2χ24 watt και απο το χειμωνα που θα στοκαρω καλα σιγουρα θα μπει και δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό το φωτιστικό μόνο του κάνει γιαυτό που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό το φωτιστικό μόνο του κάνει γιαυτό που θέλω;

Ναι μια χαρα θα ειναι.Το παλιο ενυδρειο το δουλευα μονο με αυτο με λαμπα 20000k 150w.To ενυδρειο ηταν 100 λιτρα reef.

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα στα 20.000κ είναι πολύ ακριβή; Είναι σαν τις Τ5 θέλει και αυτή αλλαγή πριν καεί; Σίγουρα δε χρειάζομαι και ακτινικές λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ενα φωτιστικο με μια hqi και ακτινικες μαζι θα σου παει πιο ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ενα φωτιστικο με μια hqi και ακτινικες μαζι θα σου παει πιο ακριβα.

ναι αυτό είναι σίγουρο... απλά ρωτάω εαν τα κοράλια βάζοντας μια λάμπα στα 20.000κ δεν χρειάζονται μετά οι ακτινικές... εάν και πάλι χρειάζομαι ακτινικες να μην πάω σε αυτή τη λύση... θα πάω σε τ5 όπως το είχα σκεφτεί στην αρχή... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό είναι σίγουρο... απλά ρωτάω εαν τα κοράλια βάζοντας μια λάμπα στα 20.000κ δεν χρειάζονται μετά οι ακτινικές... εάν και πάλι χρειάζομαι ακτινικες να μην πάω σε αυτή τη λύση... θα πάω σε τ5 όπως το είχα σκεφτεί στην αρχή... :)

υπάρχει ενυδρειο με 1 mh 20000k και τα κοράλλια του ήταν υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ενυδρειο με 1 mh 20000k και τα κοράλλια του ήταν υπέροχα.

panosk θα συμφωνησω μαζι σου.Αλλωστε το προηγουμενο reef το δουλευα μονο με 20000κ 150w και ειχα αριστα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά άλλη μια ερωτησούλα... τι διαστάσεις προτίνετε γύρω στα 100-120 λίτρα;

σκευτόμουν κάτι σε 60 χ 40 χ 50 (μήκος-πλάτος-ύψος)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά άλλη μια ερωτησούλα... τι διαστάσεις προτίνετε γύρω στα 100-120 λίτρα;

σκευτόμουν κάτι σε 60 χ 40 χ 50 (μήκος-πλάτος-ύψος)

με 60χ50χ40

θα έχεις πιο πολύ ωφέλιμο για κοράλλια χώρο και ευκολότερο φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...