Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

όντως σας έχω μπλέξει... θα ανακεφαλαιώσω λοιπόν...

Μέχρι στιγμής στα χέρια μου υπάρχουν....

* Γυάλα rimless 60 x 50 x 60 από 10ρια τζάμια 130-140 λίτρα καθαρά την υπολογίζω (τελειωμένη)

* Υπερχείλιση CPR CS90 (έχει γίνει η παραγγελία την περιμένω)

* Eco-tech Marine Vortech MP10W ES (έχει γίνει η παραγγελία την περιμένω)

Σκίμερ ψάχνω το MCE600 αλλά δε το βρίσκω πουθενά ΜΤΧ θα το πάρω καινούργιο μάλλον. Δεν έχω κολλήσει το sump γιατί περιμένω να έχω στα χέρια μου το σκίμερ για να είμαι σίγουρος για τις διαστάσεις και τη διαρρύθμιση. Βασικά δε βιάζομαι για σκίμερ-σαμπ-επιστροφές-φώτα κτλ γιατί θα έχω πολύυυυυυυυυυ χρόνο στη διάθεσή μου μέχρι να στρώσει καλά ο βράχος μου. Την vortech περιμένω μόνο για να το στήσω :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια :) μ αρεσουν οι διαστασεις του ενυδρειου σου. το 60ειναι υψος οποτε 10cm αραγωνητη για απονιτροποιηση :D καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

+1 για τα 10 cm αραγωνιτη.

Τωρα που λες για το skimmer.Εχω ακριβως το ιδιο ενα διμηνο τωρα και νομιζω πως ηταν η σωστοτερη αγορα που εχω κανει μεχρι στιγμης.Δυνατο,αθορυβο και αποτελεσματικο.Το καθαριζω καθε βδομαδα.Ειναι σχεδον γεματο το δοχειο.Και μεσα στα αποβλητα βλεπω και ολοκληρα κομματια.Σε σχεση με το mce προτεινω ανεπιφυλακτα το schuran.Επισης ειναι και πολυ μικροσωμο.Ειναι στενο και ψηλο.Και δουλευει απροβληματιστα απο 20 εως 50 ποντους νερο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια :P μ αρεσουν οι διαστασεις του ενυδρειου σου. το 60ειναι υψος οποτε 10cm αραγωνητη για απονιτροποιηση :thumbdown: καλη συνεχεια!!

αυτό με τον αραγωνίτη έχω σκοπό να το κάνω... ο μόνος μου προβληματισμός είναι μην φαίνεται πολύ άσχημο από μπροστά το ενυδρείο επειδή είναι rimless και θα είναι σκέτη η γυάλα εντελώς :) Βέβαια θα μου πεις σκοπός μας είναι να είναι καλά οι οργανισμοί που φιλοξενούνται μέσα σε αυτό και όχι η γυάλα σαν γυάλα απλά έχω ένα ψώνιο με το αισθητικό κομμάτι (και δύο και τρία μη σου πώ :thumbup: )

+1 για τα 10 cm αραγωνιτη.

Τωρα που λες για το skimmer.Εχω ακριβως το ιδιο ενα διμηνο τωρα και νομιζω πως ηταν η σωστοτερη αγορα που εχω κανει μεχρι στιγμης.Δυνατο,αθορυβο και αποτελεσματικο.Το καθαριζω καθε βδομαδα.Ειναι σχεδον γεματο το δοχειο.Και μεσα στα αποβλητα βλεπω και ολοκληρα κομματια.Σε σχεση με το mce προτεινω ανεπιφυλακτα το schuran.Επισης ειναι και πολυ μικροσωμο.Ειναι στενο και ψηλο.Και δουλευει απροβληματιστα απο 20 εως 50 ποντους νερο.

μμμμμ... τώρα με έβαλες σε δίλημμα :thumbup: θα δω μπας και βρω κάποιο από τα δύο MTX και γλιτώσω κάποια χρήματα γιατί τα λεφτά της vortech δε τα υπολόγιζα και είμαστε εκτός budget :D

Link to comment
Share on other sites

μην το βιαστεις.Περιμενε λιγο και πηγαινε σε schuran.Θα σε βοηθησει αρκετα.

Εχω την εντυπωση οτι θα γινει στολιδι!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να δειχνει ασχημα το dsb....?

Link to comment
Share on other sites

μην το βιαστεις.Περιμενε λιγο και πηγαινε σε schuran.Θα σε βοηθησει αρκετα.

Εχω την εντυπωση οτι θα γινει στολιδι!

δεν πρόκειται να το βιαστώ (για να καταλάβεις τα τζάμια τα έχω πάνω από μήνα :buttrock:

για το εάν θα γίνει στολίδι ή όχι θα δείξει η νεκροψία :buttrock:

γιατι να δειχνει ασχημα το dsb....?

επειδή θα είναι σκέτη η γυάλα στη "βιτρίνα" θα φαίνονται και οι 10-12 πόντοι από τον αραγωνίτη όταν κοιτάς το ενυδρείο και με φοβίζει λίγο οπτικά :buttrock: βέβαια μάλλον θα φροντίσω να το ξεπεράσω το "εμφανισιακό" κομμάτι και θα βάλω 10-12 πόντους αραγωνίτη :buttrock:

ερώτηση κρίσεως... πόσο μεγάλη απονιτροποίηση μπορεί να προσφέρει ένα κομμάτι αραγωνίτης 60x50x12; Είναι τόσο σημαντικό;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχεις χωρο στο σαμπ ειναι σωτηριο.Και ακουσε με.Θα δειχνει ομορφο.Θα ειναι κατασπρος απο πανω και απο κατω θα εχει ιζιματα.Θα ειναι σαν πραγματικος βυθος.Μη το φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλό πράγμα ένα DSB. Μάλιστα μπορεί να φέρει και προβληματα!

Αν αποφασήσεις να το κάνεις να ψάξεις τι οργανισμούς ΔΕΝ πρέπει να βάλεις στο ενυδρείο ώστε να μην σκάψουν την άμμο και τι συντήρηση θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Απο συντήρηση δεν νομιζω να θελει και πολλα αφου στρωθει.

Εμενα με εχει βοηθησει πολυ η χρηση του special blend οσον αφορα την βιολογια του ενυδρειου.

Πρεπει να αποφυγεις gobies που σκαβουν πολυ και γενικοτερα οργανισμους που τους αρεσει το σκαψιμο.

Link to comment
Share on other sites

θα φροντισεις να στερεωσεις καλα τον βραχο......

αν μαλιστα μπορεις να φτιαξεις το στισιμο ως εξης θα ειναι μια χαρα....

εγω θα αγοραζα μερικα κομματια νεκρου βραχου και θα τα εβαζα κατω κατω σαν βαση για τον ζωντανο ωστε να παταει κατευθειαν τζαμι και οχι αραγωνιτη,ετσι γλυτωνεις απο διαφορες ζημιες.....

αν δεις τα πλεονεκτηματα που εχει ενα dsb θα καταλαβεις γιατι επιμενουμε τοσο....

μιλαμε ισως και για πληρη απονιτροποιηση....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουν αρχίσει να κατασκευάζονται-παραλαμβάνονται μερικά από τα πράγματα... θέλετε φωτός σταδιακά ή θέλετε να το πάθετε το σοκ μια και καλή; :buttrock::buttrock::blink:

μέχρι στιγμής έχουμε το τρίπτυχο έπιπλο-γυάλα-υπερχείλιση :buttrock:

ΥΓ. Όσο για το βράχο αυτό θα γίνει... θα μπει νεκρός κάτω κάτω απλά θα πατάει σε κάτι πλαστικό (πχ σχάρα) μέχρι να φτάσουμε τα 10 εκατοστά του αραγωνίτη και μετέπειτα συνεχίζουμε με ζωντανό :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις την οικονομικη ανεση να αποφυγεις τελειως την σχαρα και να το κανεις ολο με βραχο,ακομα καλυτερα,γιατι συνηθως μαυριζει ο αραγωνιτης γυρα απο το πλαστικο μερος.....

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις την οικονομικη ανεση να αποφυγεις τελειως την σχαρα και να το κανεις ολο με βραχο,ακομα καλυτερα,γιατι συνηθως μαυριζει ο αραγωνιτης γυρα απο το πλαστικο μερος.....

η σχάρα θα πατάει στον πάτο του ενυδρείου και εκεί πάνω θα πατήσει περίπου 10 πόντους νεκρός βράχος όπου πάνω του θα πατήσει ο ζωντανός. Ακόμα και έτσι θα μαυρίσει ο αραγωνίτης και θα φαίνεται στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

ετσι οχι.....αλλα αν εχεις κατι που σκαβει,θα σου το βγαλει στην επιφανεια....

Link to comment
Share on other sites

ετσι οχι.....αλλα αν εχεις κατι που σκαβει,θα σου το βγαλει στην επιφανεια....

θα σκάψει 10-12 πόντους το άτιμο; :buttrock:

τι άλλο μπαίνει που να μην χαλάει τον αραγωνίτη;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.Απο περιορισμο για ανακατεμα του αραγωνιτη νομιζω πως μονο τα γκομπι και ισως καποιες γαριδες κανουν καλη δουλεια.Αλλα αν το χειρηστεις σωστα δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι για αναδευση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να μην βαλεις τιποτα σχαρες κτλπ οπως το λες αλλα να βαλεις τον νεκρο και να χρησιμοποιησεις αυτον ως βαση... οτι αλλο και αν κανεις καποια στιγμη η με τους κυκλοφορητες η απο ψαρια κτλπ θα βγει στην επιφανεια η πλαστικουρα και θα σου την σπαση ... και δεν καταλαβαινω το προβληματισμο σου.ετσι κ αλλιως ο πεθαμενος θα ζωντανεψει ειται ειναι στον αερα ειται ειναι στον αραγωνητη.ο λογος που καποιοι βαζουν σχαρες ειναι για να κανουν "εξεδρα" δλδ να σηκωσουν τα πισω σημεια του βραχου χωρις να το κανουν νταμαρι ,ωστε να δημιουργησουν σπηλιες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο νεκρός να πατάει κατευθείαν πάνω στο τζάμι ε; Δε θα την "ακούσει" το τζάμι με καμιά 30ρια κιλά βράχο από πάνω του χωρίς να μεσολαβεί κάτι ενδιάμεσα;

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις 2,3 ποντους αραγωνητη μετα θα βαλεις καποια κομματια νεκρο που θαεχουνκαποια επιφανεια ''πλακε'' μετα θα ριξεις τον υπολοιπο αραγωνητη στο συνολο 10ποντους υψος και στα κομματια του νεκρου που θα εξεχουν θα ξεκινησεις το χτησιμο... αρκετη φαντασια μερικες μπυρες και εισαι κομπλε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

α! για δες ενος μαστερ κατα την αποψη μου το στησιμο του: nerva :buttrock: ενυδρεια μελων,reef,nervarium

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πρωτα ολο τον αραγωνιτη και μετα τα κομματια του νεκρου βραχου για βαση,προσεχοντας να ακουμπουν με οση λιγοτερη επιφανεια μπορεις.Προσπαθησε παντως να φτιαξεις μια σταθερη και στι βαρη κατασκευη. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα το εκανα αλλιως....

θα εφτιαχνα ΟΛΟ το aquascape πρωτα,φροντιζοντας οι 10 πρωτοι ποντοι να ειναι νεκρος βραχος (η μη πορωδη κομματια) και απο κει και πανω τα καλα κομματια βραχου φτιαχνοντας ενα πολυ ωραιο και λειτουργικο aquascape.....

τελος θα εβαζα τον αραγωνιτη......

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα σήμερα τη vortech :):):bowdown:

sorry που είμαι άπιστος Θωμάς αλλά μόλις άνοιξα το κουτί με πήραν τα γέλια :bowdown::buttrock::buttrock:

φτάνει αυτό το πραγματάκι για να γυρνάει το νερό του ενυδρείου μου;

post-18281-1289314152_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...