Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

Εγκατεστησε την συμφωνα με τις οδηγιες,και θα τριβεις τα ματια σου :)

Έγινε επεξεργασία - jimk1
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα σήμερα τη vortech :):):bowdown:

sorry που είμαι άπιστος Θωμάς αλλά μόλις άνοιξα το κουτί με πήραν τα γέλια :bowdown::buttrock::buttrock:

φτάνει αυτό το πραγματάκι για να γυρνάει το νερό του ενυδρείου μου;

post-18281-1289314152_thumb.jpg

Όπως αυτό το πραγματάκι δίπλα στη Vorthech μπορεί να καταστρέψει ένα ολόκληρο δάσος... έτσι και η αντλία θα φανεί αντάξια (και φυσικά με την καλή έννοια) στο ενυδρείο σου..... είναι παλικάρι !!!!

και είναι τα μόνα χρήματα που δεν θα λυπηθείς ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Όπως αυτό το πραγματάκι δίπλα στη Vorthech μπορεί να καταστρέψει ένα ολόκληρο δάσος... έτσι και η αντλία θα φανεί αντάξια (και φυσικά με την καλή έννοια) στο ενυδρείο σου..... είναι παλικάρι !!!!

και είναι τα μόνα χρήματα που δεν θα λυπηθείς ποτέ

το ελπίζω! :bowdown:

αύριο καλώς εχόντων τον πραγμάτων θα έχω το μαύρο βινύλιο οπότε και θα έχουμε την πρώτη φωτογράφηση του σετ "έπιπλο+γυάλα+vortech+υπερχείλιση*" :)

* Η οποία ναι μεν είναι φανταστική, αθόρυβη και κατεβάζει "παπάδες" αλλά είναι πολύ ΓΑΪΔΟΎΡΙ σε μέγεθος και ίσως χρειαστεί να τη βγάλω στο πλάι :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Vortech= μικρη στο ματι αλλα μεγαλη στα..... υπολοιπα!!! :)

αντε με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έφτασε η ώρα για μια πρώτη γεύση :D

post-18281-1290110947_thumb.jpg

ΥΓ. Εάν το δει κάποιος moderator ας το πάει στα reef και ας του αλλάξει τον τίτλο με ότι αυτός νομίζει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Προσεγμένη δουλειά και πολύ ωραία βάση! Καλή συνέχεια και από μένα :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!!!!!

ερωτηση......το πισω τζαμι ειναι μαυρο η απλα φοντο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή το ενυδρείο!Καλοτάξιδο και καλογέμιστο!

Στολιδι αρχηγε!Ειδες που σου πα να πας στα reef? :thumbup:

Πολύ όμορφο.καλή συνέχεια!

Προσεγμένη δουλειά και πολύ ωραία βάση! Καλή συνέχεια και από μένα :hysterical:

πολυ ομορφο!!!!!!

ερωτηση......το πισω τζαμι ειναι μαυρο η απλα φοντο?

σας ευχαριστώ πολύ όλους :D

στο πίσω τζάμι έχει κολληθεί από την πίσω μεριά μαύρο βινύλιο γιαυτό φαίνεται τόσο καθαρό μαύρο... είναι λες και είναι μαύρο το τζάμι εργοστασιακό :hysterical:

περιμένουμε τώρα την υπόλοιπη φουρνιά από πράγματα (αντλίες-τζάμια sump- επιστροφές κτλ κτλ) για το επόμενο update :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα φώτα σας πάλι :rasp:

κόλλησα το sump και είμαι στην διαδικασία κολλήματος των χωρισμάτων...

post-18281-1290535261_thumb.jpg

έχω κολλήσει τα πάντα εκτός από το νούμερο 1. Εάν υποθέσουμε ότι η είσοδος του νερού είναι το βελάκι, χρειάζεται να βάλω το χώρισμα νούμερο 1; εάν ναι γιατί; εάν όχι πάλι γιατί; ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο, δεν έχει κανένα νόημα να μπει χώρισμα εκεί.

o μόνος λόγος που σκέφτομαι να το βάλω είναι να μη σκάει η ροή κατευθείαν από το σωλήνα της υπερχείλισης πάνω σε τυχόν αραγωνίτη που θα μπει στο μεσαίο διαμέρισμα και τον ανακατεύει...

αλλά πέρα από αυτό και άντε πες να κρατήσει κάτι "βαρύ" που θα κατεβάσει η υπερχείλιση δε βλέπω άλλο λόγο να μπει και είμαι σε δίλημμα να το βάλω να μη το βάλω γιαυτό και ρώτησα ;)

Link to comment
Share on other sites

o μόνος λόγος που σκέφτομαι να το βάλω είναι να μη σκάει η ροή κατευθείαν από το σωλήνα της υπερχείλισης πάνω σε τυχόν αραγωνίτη που θα μπει στο μεσαίο διαμέρισμα και τον ανακατεύει...

αλλά πέρα από αυτό και άντε πες να κρατήσει κάτι "βαρύ" που θα κατεβάσει η υπερχείλιση δε βλέπω άλλο λόγο να μπει και είμαι σε δίλημμα να το βάλω να μη το βάλω γιαυτό και ρώτησα ;)

To skimmer που θα το τοποθετησεις;

Link to comment
Share on other sites

To skimmer που θα το τοποθετησεις;

το σκιμερ ειναι εξωτερικο και η εισοδοσ και η εξοδος του θα βρισκονται στο μεσαιο "μεγαλο" διαμερισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι η έξοδος του σκιμερ δεν θα σου ανακατευει τον αραγωνίτη;

είναι το mce600 και έχει εξάρτημα στην έξοδο που "πετάει" το νερό με γωνία 45 μοιρών και σε μεγάλο πλάτος και δεν ενοχλεί καθόλου με τη ροή του...

νομίζω ότι αποφάσισα... επειδή ήδη είναι μικρό το sump δε θα το βάλω το χώρισμα για να κερδίσω έστω 6 πόντους ακόμα ώστε να μπει περισσότερος βράχος ;)

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις αραγωνιτη ουτε το χωρισμα....περιττα!!!

σκετες αλγες......

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις αραγωνιτη ουτε το χωρισμα....περιττα!!!

σκετες αλγες......

με τέζα βράχο ή άνευ;

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αρκετο βραχο πανω,τοτε ουτε βραχο....

μονο τζαμι και μακροαλγες να πηγαινοερχονται(θελουν μεγαλη κυκλοφορια)....

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αρκετο βραχο πανω,τοτε ουτε βραχο....

μονο τζαμι και μακροαλγες να πηγαινοερχονται(θελουν μεγαλη κυκλοφορια)....

μάλιστα :rasp:

κάτι άσχετο που αφορά τις αντλίες επιστροφής... Χρόνια τώρα είμαι "κολλημένος με τη μπάλα" με την eheim γενικώς αλλά το έκανα το παραστράτημα μου :rasp:

οι περισσότεροι θαλασσινοί χρησιμοποιούν compact+ 2000-3000-5000 και για μια από αυτές πήγαινα και γω στην αρχή... αλλά ψάχνοντας το λίγο είδα ότι η tunze είναι (θεωρητικά) πολύ καλύτερη σαν αντλία (ακριβότερη βέβαια) και καίει και πολύ λιγότερο ρεύμα (για πολύ λιγότερο μιλάμε όμως ;) ) Επίσης έχει πάρει βραβεία καλύτερης αντλίας επιστροφής από το reefbuilders (ένα πολύ αξιόπιστο blog του εξωτερικού).

Να μην τα πολυλογώ την τίμησα την "κυρία" και θα δείξει τι ψάρια πιάνει μόλις όλα είναι έτοιμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...