Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

μιλάω για τις 1073.020 και 1073.040

εγώ πήρα τη μικρή με τα 2.400l/h

saradoulis αυτή που λες δεν είναι για reef είναι για να ποτίζεις γκαζόν με πίεση ;):rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

αυτή που πήρα με 2.400l/h maximum καίει 30w αλλά με νορμάλ χρήση στο 1m να σηκώνει το νερό καίει μόλις 22W ;)

Link to comment
Share on other sites

;):rasp: Ισχυει οτι ειναι καπως τερας.Γενικα παντως οι tunze ειναι εγγυηση και αξιζουν την τιμη τους.Αυτη που λεω εγω μπορει να δουλευει με στραγγαλιστη συνεχεια στο μεγιστο της χωρις να ζωριζεται η να κανει θορυβο.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.... καινούργιο "θέμα"...

να τον βάλω όλο νεκρό βράχο ώστε να προσπαθήσω να ελέγχω το τι μπαίνει μέσα σε αυτό το μικρό κλειστό οικοσύστημα ή κλασσικά να πάρω μισό ζωντανό μισό νεκρό; Να σημειώσω οτι δε με νοιάζει το οτι εάν βάλω μόνο νεκρό θα βλέπω κανα τετράμηνο άμμο και βράχια :rasp:

εγώ είμαι τις άποψης να τον βάλω όλο νεκρό και απλά να μπει μέσα ζωντανός αραγωνίτης απλά για να βοηθήσει λίγο την κατάσταση...

ακούω γνώμες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει η κατασταση που χεις φτιαξει ;) το ενυδρειο υπεροχο φαινετε κ απο εξοπλισμο εισαι πολυ καλος :rasp: αποψη μου να βαλεις ολο νεκρο ωραια κομματια και φθηνα και να βρεις ενα καλο ζωντανο κομματι αφου πρωτα το ψαξεις για τυχον καβουρια ,απταιζιες,αλγες κτλπ ο αραγωνητης ασχετα αν λεει ζωντανος ειναι ψοφιος οποτε οτι σου αρεσει βαζεις...και μετα υπομονη για να ξεκινησει το ''θαυμα''... αντε με το καλο......

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο ''ζωντανός αραγωνίτης'' είναι νεκρός με λίγο νεράκι μέσα όπου τον πληρώνεις σχεδόν διπλάσια τιμή!

Άσε που και ο ''ζωντανός αραγωνίτης'' μπορεί να σου μεταφέρει ανεπιθύμητους οργανισμούς.

Έχει συμβεί σε φίλο μου και νομίζω πως και ο Nervas την πάτησε έτσι στην αρχή που του εμφανίστηκαν πλανάρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραιότατα πείστηκα! Θα οπλιστούμε με αρκετή υπομονή λοιπόν ;)

Νεκρός ο βράχος όλος λοιπόν και ακόμα νεκρότερος ο αραγωνίτης...

Μια ερώτηση που προκύπτει από αυτό, τη διαδικασία που ακολουθούμε με το ζωντανό βράχο την γνωρίζω, τι ακριβώς ρίχνουμε στο ενυδρείο για να στρώσουμε το νεκρό; Κλασσικά τροφή και βοηθάω και γω με κανα σκεύασμα βακτηριδίων;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινω ζωντανο βραχο....

αν εισαι προσεκτικος ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες για κατι ασχημο

και παραλληλα ανακαλυπτεις διαφορα μαγικα της φυσης....

Link to comment
Share on other sites

ωραιότατα πείστηκα! Θα οπλιστούμε με αρκετή υπομονή λοιπόν ;)

Νεκρός ο βράχος όλος λοιπόν και ακόμα νεκρότερος ο αραγωνίτης...

Μια ερώτηση που προκύπτει από αυτό, τη διαδικασία που ακολουθούμε με το ζωντανό βράχο την γνωρίζω, τι ακριβώς ρίχνουμε στο ενυδρείο για να στρώσουμε το νεκρό; Κλασσικά τροφή και βοηθάω και γω με κανα σκεύασμα βακτηριδίων;

Και πως θα ζωντανέψει το σύστημα;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα ζωντανέψει το σύστημα;;;;;;;;;;;;

έλα μου ντε δεν ξέρω ;)

απλά με φοβίζει πολύ ο ΖΒ έχω διαβάσει πάαααααααρα πολλά και δεν είναι καλά... ίσως εάν μπουν πολύ λίγα κομμάτια ΖΒ (ένα δύο) στο σύστημα μετά από πολύ προσεκτικό κοίταγμα για ανεπιθύμητους οργανισμούς;!

(αυτό που πρότεινε ο Jimmy996 δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτείνω μόνο ζωντανό με μια καλή έρευνα στις τρύπες και καλο βουρτσαρισμα....

Μην σε τρομάζει τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ένα σωστό σύστημα το καλύτερο είναι μόνο ζωντανός. Κια προσωπικά δεν τον βουρτσίζω ποτέ.

Το μόνο κριτήριο για κάποια άλλη λύση για μένα είναι το οικονομικό αλλά και εκεί πρέπει να πας σε μισό - μισό.

Όσο για τον ζωντανό αραγωνίτη εγώ θεωρώ ότι κάτι προσφέρει και ας λένε διάφορα.

Στα δικά μου έβαλα μόνο ζωντανό.

Εσύ αν θέλεις μπορείς να βάλεις 70% νεκρό από κάτω και 30% ζωντανό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και που αναφέρθηκε το όνομα μου θα ήθελα να μου επιτραπεί να παραθέσω την άποψη μου πάνω σε αυτό το θέμα αν και είναι εισαγωγή απο την παρουσίαση του ενυδρείου μου.

Ο Βαγγέλης σε αυτό που αναφέρετε όντως έτσι έγινε, ενώ έβαλα μόνο νεκρό βράχο, έβαλα ζωντανό αραγωνίτη για ''βιολογία'' και όντως ήρθε μαζί και πλανάρια, φυσικά με κατέστρεψε γιατί κάνοντας την μετακόμηση του παλαιού ενυδρίου αναγκαστικά και προσπαθώντας να το καταπολεμήσω ήρθαν τα πάνω κάτω, αναγκάστηκα να αδειάσω όλο το ενυδρείο να ντυπάρω σε πολύ πυκνό διάλυμα salifert planaria exit τα πάντα, να πετάξω τον αραγωνίτη, να αποστειρώσω όλο το ενυδρείο με οινόπνευμα τροφίμων και να ξαναστήσω το ενυδρείο με αυτή την φορά όλα νεκρά πλέον.

Αυτό μου έδωσε ένα μάθημα, πως όλη την απεραντωσύνη του ωκεανού και τις αληλοεπιδράσεις των οργανισμών που αναπτύχθηκαν μεταξύ τους δεν υπάρχει περίπτωση να τα κλείσουμε σε ένα(μετά βίας) κυβικό μέτρο. Εννοώ πως ο ζωντανός βράχος που θα πάρουμε σίγουρα φυλοξενεί απίστευτα πλασμαάκια τα οποία όμως στο αμέσως επόμενο τετραγωνικό εκατοστό ζούσε ο οργνισμός που το έθετε σε ισσοροπία, αν αυτός δεν έρθει μαζί αυτομάτως δημιουργείτε ανισσοροπία με πιθανή άυξηση του οργανισμού που ήρθε με τον ζωνανό βράχο.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως τα ενυδρεία μας είναι ''χρυσά κλουβιά'' που φιλοξενούν τους οργανισμούς που επιλέγουμε να βάλουμε γιατί μας αρέσουν, είμαστε χομπίστες. Το να μιλάμε για φυσική βιολογία προερχόμενη απευθείας απο την θάλασσα με την μορφή όργανισμών θα μπορούσε να γίνει σε ένα θαλάσσιο πάρκο αρκετών τετραγωνικών μέτρων αλλά σε μικρά τεχνιτά συστήματα θεωρώ ότι είναι ανέφικτο. Υπάρχουν πάντα και οι απίθανες εξαιρέσεις χομπίστων που τους έκατσε ''καθαρός'' ζωντανός βράχος, ναι! το δέχομαι, να δούμε τον κανόνα όμως, τα 2 τελευταία χρόνια που είμαι μέλος σε αυτή την παρέα τα περισσότερα παιδιά που ξεκινούν ανακαλύπτουν τον μαγικό κόσμο των pest και οι περισσότεροι απελπίζονται και εγκαταλείπουν πριν ξεκινήσουν ή αν πεισμώσουν και συνεχίσουν έχουν αποκτήσει μια κακή εμπειρία, συμπεριλαμβάνω σε αυτό και τον εαυτό μου.

Δέχομαι την εξαίρεση του Δημήτρη που όντως αν κάνεις μια καραντίνα και παρακολουθήσεις τον ζωντανό βράχο και καταφέρεις να τον αποπαρασιτώσεις, είναι σίγουρα καλύτερα λόγω της πλυθώρας της βιοποικιλότητας των μικροοργανισμών.

Οι περισσότεροι όμως χομπίστες και ακόμη και επιστήμονες δεν γνωρίζουν ακόμη τα περισσότερα pest, τα οποία εμείς τα θεωρούμε pest για τους οργανισμούς που θέλουμε να φιλοξενήσουμε, αυτά είναι πλασματάκια που έτυχε να βρεθούν στην βιοποικιλότητα του ζωντανού βράχου μας και να μην έχοντας τον φυσικό θηρευτή να αναπτυχθούν εις βάρος των οργανισμών μας.

Το ενυδρείο μου το ξεκίνησα μόνο με νεκρό βράχο, έφτιαξα τις παραμετρους στα όρια που πρέπει, έβαλα άνθρακα, αντιφώσφορο και το σκίμερ να δουλεύει, ξεκίνησα την προσθήκη βακτηρίων απο διαφοερετικές εταιρίες για ανάπτυξη βιοποικιλότητας βακτηριακού πλυθησμού, πήρα ξέσματα κοραλλίνης και έριξα πάνω στον βράχο, μετέφερα απο το παλιό ενυδρείο που ακόμη λειτουργούσε με μικροπιπέτα αμφίποδα, σκουληκάκια, σπυρογράφους, κοπήποδα, σφουγκάρια και μερικούς οργανισμούς που θεώρησα ότι δεν θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο ενυδρείο, καθώς και οι φυσικοι θηρευτές τους να είναι τα ψάρια που θα φυλοξενούσα.

Με πολύ υπομονή να βλέπω ένα άδειο ενυδρείο για μήνες στο τέλος ανταμήφθηκα και το αποτέλεσμα το γνωρίζετε, όσοι έχουν δει το ενυδρείο απο κοντά θα ήθελα να πουν την άποψη τους αν διακρίνουν διαφορές πλέον με έναν αγωρασμενο ζωντανό βράχο και αν έχει τίποτα να ζηλεψει σε ''θεμιτή'' βιοποικιλότητα.

Φυσικά ότι κοράλλι μπήκε πέρασε απο τριπλό dip, αποπαρασίτωση και έλεγχος κάτω απο λάμπα, κάποια πέρασαν καραντίνα και μόνο frags ποτέ βραχάκια, ακόμη και τα στρείδια τρίφτηκε η επιφάνεια τους με συρμάτινο σφουγκάρι.

Αυτά! είναι η άποψη μου και η μέθοδος μου, όσοι φίλοι μέχρι τώρα την ακολούθησαν μόνο καλά λόγια έχουν να πούνε και απλά έκαναν υπομονή, είναι στον ίδιο ακριβώς δρόμο με το κεφάλι τους ήσυχο απο pest.

Φυσικά δεν αποκλείω ποτέ το φαινόμενο να τους έρθει με κάποια ανταλλαγή κάτι, εδώ ισχύει ότι ακόμη και από το δικό μου ενυδρείο να πάρει κάποιος κάτι συστήνω dip και διαδικασία ελέγχου μέχρι και καραντίνα. Ποτέ δεν ξέρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

update:

επιτέλους ο εξοπλισμός είναι up & ready...

post-18281-1292333241_thumb.jpg

Το δύσκολο έργο της αυτόματης αναπλήρωσης του κάμπριο rimless μέλλοντα υφάλου μου έχει αναλάβει 25 λίτρο μπιτόνι το οποίο δυστυχώς δε μπορούσε να χωρέσει και αυτό μέσα στο ντουλάπι (τι άλλο να χωρέσω μέσα έλεος :thumbup: ) Εάν έχω πέσει μέσα στους υπολογισμούς μου θα αρκεί για ένα μήνα B)

post-18281-1292333379_thumb.jpg

Λεπτομέρειες για το κόστος της κατασκευής καθώς και για τον εξοπλισμό θα έχει στην αναλυτική παρουσίαση σε μερικούς μήνες ;)

Το μόνο που μένει τώρα είναι το δύσκολο έργο (αισθητικά) του εξαερισμού του ντουλαπιού από τις υγρασίες που θα ξεφεύγουν από το Plexiglas καπάκι του sump για να μην γίνουν τα ξύλα από 2,5 εκατοστά 4 :thumbup:

ΥΓ. Το μπλε σφουγγάρι τοποθετήθηκε εκεί σαν οδηγός για να κολληθεί ίσια το κάθετο χώρισμα του sump. Δε ξέρω εάν θα το κόψω στη μέση και θα το κρατήσω καθαρά για μηχανικό φίλτρο (καθαρίζοντας το αυστηρά μια φορά τη βδομάδα) η θα το ξηλώσω τελείως... Τα φώτα σας εδώ παρακαλώ B)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά σε ότι αφορά την τακτοποίηση, ο θερμοστάτης Γιάννη δεν πρέπει να ακουμπάει απευθείας πάνω στο γυαλι, υπάρχει η πιθανότητα η συνεχόμενη εφαπτόμενη θερμοκρασία να σπάσει τον πάτο ή να τον ραγίσει λόγω συνεχόμενης συστολής - διαστολής, το έχω δει να το παθένει χομπίστας ;) .

Το σφουγκάρι θα φράξει και υπάρχει η πιαθνότητα να πλημυρίσεις έτσι όπως είναι B) , δεν ξέρω σίγουρα πάντως, βγάλε καμιά φώτο ακι απο μέσα και απο πάνω από το sub.

Link to comment
Share on other sites

update:

επιτέλους ο εξοπλισμός είναι up & ready...

post-18281-1292333241_thumb.jpg

Το δύσκολο έργο της αυτόματης αναπλήρωσης του κάμπριο rimless μέλλοντα υφάλου μου έχει αναλάβει 25 λίτρο μπιτόνι το οποίο δυστυχώς δε μπορούσε να χωρέσει και αυτό μέσα στο ντουλάπι (τι άλλο να χωρέσω μέσα έλεος :thumbup: ) Εάν έχω πέσει μέσα στους υπολογισμούς μου θα αρκεί για ένα μήνα B)

post-18281-1292333379_thumb.jpg

Λεπτομέρειες για το κόστος της κατασκευής καθώς και για τον εξοπλισμό θα έχει στην αναλυτική παρουσίαση σε μερικούς μήνες ;)

Το μόνο που μένει τώρα είναι το δύσκολο έργο (αισθητικά) του εξαερισμού του ντουλαπιού από τις υγρασίες που θα ξεφεύγουν από το Plexiglas καπάκι του sump για να μην γίνουν τα ξύλα από 2,5 εκατοστά 4 :thumbup:

ΥΓ. Το μπλε σφουγγάρι τοποθετήθηκε εκεί σαν οδηγός για να κολληθεί ίσια το κάθετο χώρισμα του sump. Δε ξέρω εάν θα το κόψω στη μέση και θα το κρατήσω καθαρά για μηχανικό φίλτρο (καθαρίζοντας το αυστηρά μια φορά τη βδομάδα) η θα το ξηλώσω τελείως... Τα φώτα σας εδώ παρακαλώ B)

Απο οτι βλεπω ομως μεσα στο ντουλαπι εχεις και αλλα πραγματα που ειναι αντιθετα με τις υγρασιες που μπορει να αναπτυχθουν μεσα στο ντουλαπι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά σε ότι αφορά την τακτοποίηση, ο θερμοστάτης Γιάννη δεν πρέπει να ακουμπάει απευθείας πάνω στο γυαλι, υπάρχει η πιθανότητα η συνεχόμενη εφαπτόμενη θερμοκρασία να σπάσει τον πάτο ή να τον ραγίσει λόγω συνεχόμενης συστολής - διαστολής, το έχω δει να το παθένει χομπίστας :thumbup: .

Το σφουγκάρι θα φράξει και υπάρχει η πιαθνότητα να πλημυρίσεις έτσι όπως είναι :hysterical: , δεν ξέρω σίγουρα πάντως, βγάλε καμιά φώτο ακι απο μέσα και απο πάνω από το sub.

αυτό για τον θερμαντήρα δε το είχα σκεφτεί B) θα τον βάλω πάνω στις εργοστασιακές του βεντούζες και δε θα έχει πρόβλημα :thumbup: Για το σφουγγάρι τώρα... δεν υπάρχει καμία περίπτωση πλημμύρας καθώς δεν είναι τρυπημένο το ενυδρείο, δουλεύει με υπερχείλιση. Όσο νερό ανεβάζει η αντλία τόσο θα κατεβάσει η υπερχείλιση :thumbup:. Επίσης υπάρχει και δεύτερη καβάτζα χωρίς να χρειάζεται βέβαια... το τζάμι έχει αέρα από πάνω μερικά εκατοστά έτσι ώστε εάν φτάσει ποτέ η στάθμη εκεί θα κάνει bypass το σφουγγάρι και θα πάει κατευθείαν στην αντλία :D

Απο οτι βλεπω ομως μεσα στο ντουλαπι εχεις και αλλα πραγματα που ειναι αντιθετα με τις υγρασιες που μπορει να αναπτυχθουν μεσα στο ντουλαπι. :wootwoot:

οι υγρασίες πάνε πάντα όσο πάνω μπορούν οπότε δε κινδυνεύουν άμεσα η vortech και η αναπλήρωση. Επίσης το sump έχει καπάκι όσο πιο εφαρμοστό γίνετε και θα είναι πολύ μικρές οι αναθυμιάσεις του νερού. Αυτές τις μικρές αναθυμιάσεις θα διώξω έξω με ένα 12ρι ανεμιστήρα που άμα με πιάσει η προκοπή θα είναι συνδεδεμένος πάνω σε κοντρόλερ με αισθητήρα υγρασίας για να μη χαλάει από τη συνεχή λειτουργία και να μη μου σπάει τα νεύρα η φασαρία ;)

Θα γινει ενα θαυμα αυτο...

Πολυ τακτοποιηση και ολα στην πενα.Στο σαμπ εχεις 2 κυκλοφορητες?Γιατι?

B) saradouli δεν είναι κανένας κυκλοφορητής... είναι αισθητήρες θερμοκρασίας και στάθμης του νερού όλα αυτά. Εάν βάλω άλγες στο sump έχω στην άκρη μια κοράλια εβολούσιον καινούργια και θα μπει μετά :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν... μετά από δυο απογεύματα δε τη παλεύω άλλο και λέω να το αφήσω έτσι... Tα μικρά κομματάκια κάτω κάτω θα καλυφθούν από τον αραγωνίτη κατά 80% απλά έχουν μπει για να σιγουρέψουν τον βράχο!

Έχω υιοθετήσει το στυλ της πλατφόρμας (βλέπε nervas) ώστε να έχω πολλές θέσεις για τα κοράλλια αργότερα... έτσι νομίζω δηλαδή :P

Πείτε γνώμες να το ξηλώσω ή να προχωρήσω;

post-18281-1293135303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... μετά από δυο απογεύματα δε τη παλεύω άλλο και λέω να το αφήσω έτσι... Tα μικρά κομματάκια κάτω κάτω θα καλυφθούν από τον αραγωνίτη κατά 80% απλά έχουν μπει για να σιγουρέψουν τον βράχο!

Έχω υιοθετήσει το στυλ της πλατφόρμας (βλέπε nervas) ώστε να έχω πολλές θέσεις για τα κοράλλια αργότερα... έτσι νομίζω δηλαδή :rasp:

Πείτε γνώμες να το ξηλώσω ή να προχωρήσω;

post-18281-1293135303_thumb.jpg

Εμενα μου φενεται πολυ στημενο.Ο βραχος δεν μου φαινεται για φυσικο στησιμο.Δεν ξερω ας πουν και τα αλλα παιδια. :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τεχνητά στημένο.. :P Ωστόσο είναι πολύ πρακτικό,με θέσεις για κοράλια γυρω γύρω,με ανοιγματα για κυκλοφορία.Για μένα άστο ως έχει.(τον τελικό λόγο ούτως ή άλλως στο aquascape τον έχουν τα κοράλια).Αν μπορείς και υπάρχει χώρος (για να περνάει και ο μαγνήτης) τραβα το όλο λίγο προς τα πίσω ωστε να έχεις λίγο περισσότερο χώρο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...