Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

Είναι όντως τεχνητά στημένο.. :P Ωστόσο είναι πολύ πρακτικό,με θέσεις για κοράλια γυρω γύρω,με ανοιγματα για κυκλοφορία.Για μένα άστο ως έχει.(τον τελικό λόγο ούτως ή άλλως στο aquascape τον έχουν τα κοράλια).Αν μπορείς και υπάρχει χώρος (για να περνάει και ο μαγνήτης) τραβα το όλο λίγο προς τα πίσω ωστε να έχεις λίγο περισσότερο χώρο μπροστά.

έχει 10 πόντους γύρω γύρω από το τζάμι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρκετο χωρο για τα κοραλλια,αλλα θα μπουν καπως στην σειρα λες και ειναι κανενα μαγαζι που εκθετει τα κοραλλια για πωληση.

Link to comment
Share on other sites

Maik δεν είναι απαραιτητο να τα κολλησει στη σειρά..μπορεί να κοιτάνε άλλα προς τα πάνω άλλα προς τη μπροστά πλευρά,επίσης σκέψου οτι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν (συνήθως στα μαγαζιά είναι σχετικά μικρά τα κοράλια) και θα κλαδεύει προς όποια πλευρά θέλει

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλά τα πας :rasp: , θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής: βγάλε το τέρμα πάνω βραχάκι και ρίχτο ανέμελα μπροστά στο νησάκι, τράβα όσο πιο πίσω γίνεται το νησάκι να κολήσει γιατί όπως σου είπαν τα παιδιά θα χρειαστεί κάποια στιγμή να βάλεις κάνα κοράλλι μπροστά και πρέπει να έχεις χώρο, επίσης πολύ σημαντικό, τα κοράλλια που έχεις και θα βάλεις στις πλατφόρμες θα προσπαθήσουν να γυρίζουν προς το φως, άρα προς τα πίσω αν είναι πολύ μπροστά στημένα και δεν θα βλέπεις ποτέ την καλή πλευρά τους :D (tip), οπότε όσο πιο πίσω τα βάλεις και λίγο ελαφρώς το φως προς τα μπροστά θα τα δεις να προσπαθούν να προεκβάλουν προς τα μπροστά, αν η κυρίως πλατφόρμα κάνει γωνία πίσω και δεν μπορείς να πας πίσω το νησάκι να την σπάσεις όσο μπορείς.

Μετά βγάλε και την πάνω πλατφόρμα την μικρή και βγάλε τα βραχάκια που έβαλες απο κάτω, άστην να πατήσει κατευθείαν πάνω στην δεύτερη πλατφόρμα, εγώ θα την έβγαζα τελείως πάντως για να μιλάμε πραγματικά για rimless, πάντως όπως σου λέει και ο Γιώργος είναι πολύ καλά και ας είναι στημένο, το αποτέλεσμα μετράει :P

Την vortech την έβαλες σε καλό σημείο πάντως :rasp:

Κάνε μια δοκιμή λίγο αν θες αυτά που σου είπα και βγάλε μας φώτο, όπως βλέπω δεν κόλλησες ακόμη οπότε μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετακίνησα το νησάκι όσο πίσω πάει και έκανα μερικές δοκιμές σύμφωνα με αυτά που είπες... (το κομματάκι το ξεκάρφωτο θα το πετάξω μετά πάνω στον αραγωνίτη μόλις μπει) Για να δούμε...

κάμπριο τελείως...

post-18281-1293191978_thumb.jpg

με ξηλωμένα τα βραχάκια...

post-18281-1293192088_thumb.jpg

πλαϊνή όψη...

post-18281-1293192133_thumb.jpg

καλύτερα; χειρότερα; βασικά η δικιά μου γνώμη (χωρίς να ξέρω κιόλας :P ) είναι ότι όμορφο είναι χωρίς το βράχο πάνω αλλά φοβάμαι μην είναι λίγος ο βράχος σαν βιολογία.

επίσης όπως καλά είδες δε τον έχω κολλήσει ακόμα το βράχο... και βασικά έχω ένα πρόβλημα... έχω πάρει μια κόλλα της grotech (δυο πλαστελίνες που τις ενώνεις) και δε κολλάει καλά :rasp:

μπορώ να τον αφήσω έτσι εφόσον τον έχω σιγουρέψει ότι πατάει σίγουρα καλά; (ακόμα και δύναμή πολύ που βάζω με το χέρι δε κουνάει τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με το βραχάκι πάνω είναι καλύτερα.(θα το δεις και από το υψος που φτάνει οτο συμπλεγμα ως προς το ύψος της στήλης νερού)Για την βιολογία τι φοβάσαι?οτι δεν χωράει πάει στο σαμπ.Less rock more corals(χαου ντο γιο ντο -πως το μιλώ τα εγγλέζικα :P ) ,περισσότερος χώρος για κολύμπι κοκ.Για την κόλλα αν είσαι τόσο σίγουρος για την σταθερότητα μην βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα σου καλη ειναι αλλα καντο λιγο ποιο ασυμετρο.....

επεισης δεν μου αρεσει τοσο οι μεγαλες πλατφορμες,αν μπορεις να τις σπασεις στην μεση για να κανεις διαφορα επιπεδα!!!

απο λειτουργικης αποψης ειναι πολυ σωστο....το αισθητικο ειναι το θεμα μας τωρα......

post-13974-1293204019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μ αρεσει ετσι οπως το εχεις τωρα απλα αν σε παιρνει τραβα το ολο οπως ειναι ακομα κιαλλο πισω,σχεδων να ακουμπησει το πισω τζαμι... εχω δει στο RC χαλια στημενο βραχο (κατα την αποψη μου )και μετα απο κανα χρονο δεν πιστευα στα ματια μου ποσο ομορφα και ταυτοχρονα λειτουργικα ηταν.... Αν το πας για SPS θα γινει μετα απο κανα χρονο Super... αν το πας για LPS εκει ισως να χρειαστει να το κανεις καπως πιο πονηρα καπως σαν την φωτο που σου λεει ο chris z3.... παντως με ολη την παρεα του AZ απο πανω σου δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινει ο υφαλος σου super ... :P

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα σου καλη ειναι αλλα καντο λιγο ποιο ασυμετρο.....

επεισης δεν μου αρεσει τοσο οι μεγαλες πλατφορμες,αν μπορεις να τις σπασεις στην μεση για να κανεις διαφορα επιπεδα!!!

απο λειτουργικης αποψης ειναι πολυ σωστο....το αισθητικο ειναι το θεμα μας τωρα......

θα κάνω άλλη μια προσπάθεια μέσα στο σκ! :rasp:

Εμενα προσωπικα μ αρεσει ετσι οπως το εχεις τωρα απλα αν σε παιρνει τραβα το ολο οπως ειναι ακομα κιαλλο πισω,σχεδων να ακουμπησει το πισω τζαμι... εχω δει στο RC χαλια στημενο βραχο (κατα την αποψη μου )και μετα απο κανα χρονο δεν πιστευα στα ματια μου ποσο ομορφα και ταυτοχρονα λειτουργικα ηταν.... Αν το πας για SPS θα γινει μετα απο κανα χρονο Super... αν το πας για LPS εκει ισως να χρειαστει να το κανεις καπως πιο πονηρα καπως σαν την φωτο που σου λεει ο chris z3.... παντως με ολη την παρεα του AZ απο πανω σου δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινει ο υφαλος σου super ... :hysterical:

:rasp::D:rasp::P:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω αν ειναι σωστο Η οχι , εμενα μου αρεσει η δευτερη φωτο :P

Link to comment
Share on other sites

update:

* Κολλήθηκε η βάση του βράχου για να μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια :rasp:

* Πλύθηκε και μπήκε 30 κιλά αραγωνίτης sugar snow της tropic eden (ο οποίος μάλλον είναι πολύς αλλά περιμένω μήπως και κάτσει κι άλλο αλλιώς θα αφαιρέσω)

* Μπήκε βράχος στο sump για extra βιολογία καθώς ο βράχος στο main μου φαίνεται λίγος

* Μπήκε στο sump κοράλια εβολούσιον 2800 και χτυπάει το βράχο (και μελλοντικά τις άλγες)... Ο βασικός σκοπός που εξυπηρετεί αυτός ο κυκλοφορητής όσο χαζό και εάν ακούγετε δεν είναι η κυκλοφορία (καθώς είναι ήδη 2800λ/ω). Είναι να μου διώχνει τα microbubles από τον αισθητήρα της αναπλήρωσης γιατί τρελενόταν :rasp:

* Μπήκε νερό από AO 4 σταδίων

* Τέλος μπήκε αλάτι tropic marine pro reef μέχρι να φτάσει η αλατότητα το 1.026

* Μπήκε σε λειτουργία το Deltec MCE 600 ( Τη βεντάλια του αέρα που τη βάζω; Στη μέση:D

Αύριο πάω να αγοράσω BrightWell MB7 καθώς και άνθρακα και αντιφώσφορο. (να τα βάλω από τώρα:rasp:

Αισίως φτάσαμε στο σημείο που πρέπει να περιμένω κανα 5μηνο για να προχωρήσω παρακάτω :P

Αυτό το 5μηνο πρέπει να φτιάξω led φωτιστικό βαρβάτο με προσομοίωση ανατολής δύσης και κύκλου φεγγαριού (ή να αγοράσω 700€+ :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

προτεινω και εγω το δευτερο στησιμο αλλα...

σν μπορουσες να το στριψεις λιγο αριστεροστροφα.........

τελεια πας....καλη συνεχεια!!!

(η mp10 ειναι μια χαρα.....μην κοιτας για 40αρα....)

Link to comment
Share on other sites

προτεινω και εγω το δευτερο στησιμο αλλα...

σν μπορουσες να το στριψεις λιγο αριστεροστροφα.........

τελεια πας....καλη συνεχεια!!!

(η mp10 ειναι μια χαρα.....μην κοιτας για 40αρα....)

έστριψα το πάνω πάνω κομμάτι και δείχνει πιο ωραίο και έχει και περισσότερο χώρο για τα sps... :P

post-18281-1293378798_thumb.jpg

Αύριο θα ρίξω βακτήρια και θα βάλω αντιφώσφορο και άνθρακα... πόσο να βάλω; Υπάρχει κάποιος κανόνας με τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ο ανθρακας παει γραμμαριο ανα λιτρο αλλα αν θες αναφερε μας τι εταιριες εχεις γιατι ειδικα στον αντιφωσφορο παιζουν πολυ οι τιμες..

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ο ανθρακας παει γραμμαριο ανα λιτρο αλλα αν θες αναφερε μας τι εταιριες εχεις γιατι ειδικα στον αντιφωσφορο παιζουν πολυ οι τιμες..

δεν έχω ψωνίσει ακόμα λέω να πάρω της seachem το phosguard και το matrixcarbon :P

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια εταιρία τα κυκλοφορεί και μαζί ως ένα προϊόν και το ονομάζει sea gel.

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια εταιρία τα κυκλοφορεί και μαζί ως ένα προϊόν και το ονομάζει sea gel.

έχω στα υπόψιν απλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να μπορείς να βάζεις εσύ την αναλογία που θες :P

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα προσθήκη βακτηριδίων BrightWell MB7 σύμφωνα με τις οδηγίες και μπήκαν στην θήκη του MCE600 68g matrixcarbon και 133g phosguard (τα νούμερα αυτά βγήκαν μετά από υπολογισμό του βάρους ανά ml του κάθε υλικού και σύμφωνα με τις οδηγίες που έγραφαν πάνω τα κουτιά τους)

ερώτηση... τώρα που είμαι στο "στρώσιμο" και δεν "καταπονούνται" τα υλικά κάθε πότε υπάρχει ανάγκη αντικατάστασής τους; Ξέρω ότι συνήθως στα reef που "τρέχουν" γίνεται η αντικατάσταση κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ειδικα για τον ανθρακα θα ελεγα να μην ξεπερνα τον εναμησι μηνα.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καθε διμηνο ειναι μια χαρα.

Ποσο καιρο σκεφτεσαι να το αφησεις να στρωσει?

εάν εννοείς για κοράλια και ψάρια ελπίζω να κρατηθώ μέχρι το Μάιο :P

κανα ερημίτη κτλ κτλ όποτε μου πουν οι μετρήσεις μου οτι είμαι οκ :rasp:

αλήθεια από τι θα πρέπει να αποτελείται το "συνεργείο καθαρισμού" και σύντηρησης της άμμου απο αναεροβίες κτλ κτλ και σε τι ποσότητα;

ειδικα για τον ανθρακα θα ελεγα να μην ξεπερνα τον εναμησι μηνα.....

τώρα που δεν κινδυνεύει κάτι ζωντανό θα τα αλλάξω σε ένα δίμηνο μετά θα το καθιερώσω κάθε μήνα. χρήστο σύμφωνα με το 1g ανα λίτρο που είπες έχω βάλει πολύ λίγο άνθρακα έχω κάνει πατάτα ή είναι "δυνατός" της seachem; τόσο έγραφε επάνω πάντως...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...