Jump to content

Αν το φως ειναι αρκετο


Recommended Posts

Ζω στις Κυκλαδες και επομένως εχω ενα ηλιολουστο σπιτι.Το ενυδρειο το εχω στο βορα διπλα στο παραθυρο,αλλα η ακτινες του ηλιου δεν το βλεπουν.Τα φωτα τα αναβω απο 7,30 -9,30 και 19,00-22,30.Τις υπολοιπες ωρες εχουν το φυσικο φως της ημερας.Παρεμπιπτοντως τα χρωματατους αναδεικνυονται καλυτερα με το φυσικο φως.Απο φυτα τιποτα το ιδιαιτερο εχω ενα που δεν ξερω το ονομα του,εναι σαν ενα φρεσκο κρεμιδι.Απο οτι διαβασα οι κιχλιδες δεν ειναι και πολυ λατρεις του φωτος.Το ερωτημαμου ειναι αν η διαρκεια που αναβω τα φωτα ειναι επαρκης η πρεπει να αυξησω τον χρονο φωτηνοτητας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Link to comment
Share on other sites

Ζω στις Κυκλαδες και επομένως εχω ενα ηλιολουστο σπιτι.Το ενυδρειο το εχω στο βορα διπλα στο παραθυρο,αλλα η ακτινες του ηλιου δεν το βλεπουν.Τα φωτα τα αναβω απο 7,30 -9,30 και 19,00-22,30.Τις υπολοιπες ωρες εχουν το φυσικο φως της ημερας.Παρεμπιπτοντως τα χρωματατους αναδεικνυονται καλυτερα με το φυσικο φως.Απο φυτα τιποτα το ιδιαιτερο εχω ενα που δεν ξερω το ονομα του,εναι σαν ενα φρεσκο κρεμιδι.Απο οτι διαβασα οι κιχλιδες δεν ειναι και πολυ λατρεις του φωτος.Το ερωτημαμου ειναι αν η διαρκεια που αναβω τα φωτα ειναι επαρκης η πρεπει να αυξησω τον χρονο φωτηνοτητας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Από την στιγμή που δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η λάμπα σου πόσα βατ είναι και πόσα λίτρα το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η λάμπα σου πόσα βατ είναι και πόσα λίτρα το ενυδρείο σου;

Το ενυδρειο εναι 700 λτ και εχω 4 λαμμπες μεγαλες Τ5.τα wat δεν τα ξερω.Σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εναι 700 λτ και εχω 4 λαμμπες μεγαλες Τ5.τα wat δεν τα ξερω.Σευχαριστω

Εάν κοιτάξεις στην άκρη της λάμπας συνήθως γράφουνε τα βατ μαζί με ένα κωδικό τύπου 860 πχ . Το 60 σημαίνει 6000 κελβιν

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για ένα normal φυτεμένο ενυδρείο πρέπει να έχεις 0,5 wat ανα λίτρο

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου οτι εισαι οκ........... :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κοιτάξεις στην άκρη της λάμπας συνήθως γράφουνε τα βατ μαζί με ένα κωδικό τύπου 860 πχ . Το 60 σημαίνει 6000 κελβιν

Θα τα κοιταξω αυριο και θα σας πω.Απλα θελω να ξερω εαν η συνθηκες αυτες ειναι αρνητικες για τα κουκλιαμου.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποια είδη έχεις, πατρίδα;

Ακρωτήρι είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου οτι εισαι οκ........... :)

Σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό φως είναι ότι καλύτερο για ψάρια και φυτά από τη στιγμή που δεν έχεις θέμα με θερμοκρασία και άλγη. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι αφρικάνικές κιχλίδες δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε απαιτητικές λάμπες ,daylight και ρόζ λάμπες τις ικανοποιούν μια χαρά.Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι γιατί έχεις διακεκομμένη φωτοπερίοδο δώσε συνεχές φώς από την τάδε ώρα μεχρι την τάδε και τέρμα,δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν διαλείματα με σκοτάδι και μετά ξανά φώς.Σκέψου εσύ τι σε βολεύει ,άναψε μια φορά και σβήσε μια φορά.

Επειδή έχεις όπως είπες φυσικό φώς βάλε φωτοπερίοδο 18.30 - 23.30 για παράδειγμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είδη έχεις, πατρίδα;

Ακρωτήρι είσαι;

Πως το καταλαβες?Ειμαι στη διαδρομη προς τον φαρο.καταλαβες τι βλεπουν τα ψαρακιαμου.Οσο για το ενυδρειο μου θα το παρουσιασω το συντομοτερο δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό φως είναι ότι καλύτερο για ψάρια και φυτά από τη στιγμή που δεν έχεις θέμα με θερμοκρασία και άλγη. :)

Η αληθεια εναι οτι εχω αλγη αλλα μονο στο ασπρο βοτσαλακι που εχω βαλει.<Κακως>.Το ειχα βαλει πριν σας γνωρισω γιατι μου αρεσε παρα πολυ.Θα το αλλαξω τον χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Είχες αναρτήσει φωτό με το γερανό και φαινόταν ο δρόμος...

Αν θέλεις στείλε π.μ. με τηλέφωνο να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...