Jump to content

Περιμενω γνωμες και προτασεις βελτιωσης


valblanis

Recommended Posts

Πριν βαλω μεσα τα ψαρακια σας παρουσιαζω το καινουριο μου ενυδρειο και περιμενω την βοηθεια σας για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Ειναι ενα DIY ενυδρειο 150*50*70. περιπου 480 λιτρα καθαρα.

ΒΑΣΗ ΑΠΟ RΙΟ400

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ-50 ΚΙΛΑ ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ. 0.1-0.4

ΞΥΛΑ-ΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΡΙΖΕΣ ΠΛΑΤΑΝΟΥ

ΦΙΛΤΡΑ- JBL CRISTALPROFI 1500e KAI EHEIM 2126

Προκειται να φιλοξενησει 8 red belly piranha(αν καταφερω να τα βρω γιατι εδω στην λαμια ολα τα καταστηματα δεν εχουν και δεν ξερουν αν θα μπορεσουν να φερουν) :)

προς το παρον εχω βαλει 3 κιχλιδες απο ενα αλλο ενυδρειο που εχω για να ταιζουν τα φιλτρα μου.

post-14512-1274948100_thumb.jpg

post-14512-1274948121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη :)

Νομιζω χωρις να εχω καποια εμπειρια στο ειδος που θες να βαλεις οτι ο φωτισμος σου ειναι εντονος για τα συγκεκριμενα ψαρια .

Μιλα με καποιο καταστημα στην Αιηνα εαν μπορεσει να στα βρει και να στα στειλει Η αν δεν στα στειλει και τα εχεις βρει κατεβα Αθηνα και παρτα .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. ξεχασα να πω πως ο φοτισμος ειναι τ8 2*36watt με ηλεκτρονικο ballast και αναβει 17:00 με 23:00. και σε 2 μερες πςριπου θα ειναι ετοιμο και το καπακι απο κοντρα πλακε θαλασσης 15mm.

Link to comment
Share on other sites

και την μια λαμπα να εβαζες μονο δεν νομιζω να ειχαν παραπονο τα ψαρια σου , να φανταστεις οτι στο δικο μου ενυδρειο εχω μια λαμπα 36 βατ και μου φαινεται πολλη το φως .

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μονο ευκολο. οταν μπουν μεσα τα ψαρακικα βλεποντας καιο κανοντας. προς το παρον λεω να το αφησω ετσι για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω... :)

Απλα καλό θα ήταν να είχε χαμηλοτερο φωτισμο και αρκετα πιο σκουρο χρωμα το νερό.

Το κακο με τη λέυκη αμμο που επέλεξες ειναι οτι αντανακλά το φως και γινεται ακομα φωτηνότερο το ενυδρειο.

Μακαρι να βρεις τόσα reb belly που θες.... αλλα δυσκολο νομιζω ειναι.

Επειδη κυκλοφορω σχεδον σε ολα τα pet shop της Αττικης.... ΔΕ βλεπω ουτε κι εδω να υπαρχει τιποτα!!

Απλα επειδη σε ενδιαφερει κοπάδι και όχι 1 ψαρι... ισως καποιο καταστημα σε εξυπηρετησει στην επόμενη παραγγελία του.... για ρωτησε τους.

Καντο ομως νωρις... γιατι απο τον αλλο μηνα πέφτουν πολυ οι εισαγωγές λόγω καλοκαιριου...

Link to comment
Share on other sites

για ρωτα τον φιλο εαν σου πουλαει σκετα τα ψαρια ?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry390279

Link to comment
Share on other sites

Kανε πολλες κρυψωνες και σκοτινιασε το λιγο βαλε κανα φυτακι επιφανειας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. πολυ χρισιμες οι πληροφοριες που μου δωσατε. το νερο πως μπορω να το σκουρινω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις προσθετωντας κι αλλα ξύλα που ισως θα του ταιριαζαν...

Αλλα μπορεις αγοραζοντας το μπουκαλακι Black Water ή καποιο αντιστοιχο και ριχνωντας την ποσοτητα που αναλογεί... :)

Ή όσο σου αρεσει εσενα να το σκουρινεις...

Απλα σκεψου οτι με χαμηλωτερο φωτισμο και σκουρα αμμο θα ηταν ευκολοτερο. :D

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκεψου οτι με χαμηλωτερο φωτισμο και σκουρα αμμο θα ηταν ευκολοτερο. :)

δεν νομιζω να ηταν ευκολοτερο να βγαλω τοση αμμο απο μεσα και να βαλω αλλη... Και εγω θελω να βαλω και αλλα ξυλα αλλα μετα μηπως δεν εχουν πολυ χωρο να κολυμπανε τα ψαρια? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

μαυρο χαρτονι πολλα κλαδια λιγα φυτα πχ anubies vallisneries ehinodorus microsorum και λιγο κερατοφυλο και εισαι ετοιμος για red belied.... :)

Link to comment
Share on other sites

μαυρο χαρτονι πολλα κλαδια λιγα φυτα πχ anubies vallisneries ehinodorus microsorum και λιγο κερατοφυλο και εισαι ετοιμος για red belied.... :)

χαρτονι δεν μπορω να βαλω γιατι το ενυδρειο δεν ειναι σε τοιχο αλλα ειναι χορισμα.

αν βαλω και αλλα κλαδια δεν θα εχουν προβλημα χορου τα ψαρια?

φυτα οσα εχω ειναι καλα η θελει πιο λιγα-πιο πολλα?

Link to comment
Share on other sites

βαλε φυτα που να περνουν υψος!!!

διαφορετικα με 70 ποντους υψος ενυδρειου και λιγο φωτισμο θα χαλασουν

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για ξυλα red moorwood (ειναι ομορφα σαν κλαδια κ δεν πιανουν χωρο πολυ) κ για φυτα επιφανιας pistia ή φακη.

αν θες να το κανεις μετα ακομα πιο σκοτεινο δοκιμασε τυρφη ή σκευασματα blackwater.

παρε ιδεες κ απο το ενυδρειου του μελους georgepiranha που ξεκινησε το ενυδρειο του με λευκη αμμο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=40834

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο ενα μηνα αναζητησης βρηκα σε καταστημα της Αθηνας 5 red bellied piranha. Ειπε θα μου τα στειλει με ΚΤΕΛ. ελπιζω να ερθουν ολα ζωντανα γιατι ειναι ηδη πολυ λιγα για αυτο το ενυδρειο αν εχουμε και απωλειες μετα θα πρεπει να ψαχνω παλι. Και μια ερωτηση. Ειναι ενταξη 5 η μηπως χρειαζεται μεγαλυτερο κοπαδι για να νιωθουν ασφαλεια? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο ενα μηνα αναζητησης βρηκα σε καταστημα της Αθηνας 5 red bellied piranha. Ειπε θα μου τα στειλει με ΚΤΕΛ. ελπιζω να ερθουν ολα ζωντανα γιατι ειναι ηδη πολυ λιγα για αυτο το ενυδρειο αν εχουμε και απωλειες μετα θα πρεπει να ψαχνω παλι. Και μια ερωτηση. Ειναι ενταξη 5 η μηπως χρειαζεται μεγαλυτερο κοπαδι για να νιωθουν ασφαλεια? ευχαριστω.

το προβλημα που συνηθως υπαρχει ειναι οταν τα ψαρια δεν ειναι ολα στο ιδιο μεγεθος. τοτε παρατηρειται συνηθως ο κανιβαλισμος.

αν ησουν απο εκει θα σου προτεινα να πηγαινες να τα επερνες για να τα εβλεπες απο μονος σου τα μεγεθη τους.

ακομα κ ετσι για το ενυδρειο σου ειναι λιγα τα 5.

στη θεση σου δεν θα τα επαιρνα γιατι μετα θα ηταν πολυ δυσκολο να βρω στο ιδιο μεγεθος μερικα ακομα για να συμπληρωσω ενα καλο κοπαδι για τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...