Jump to content

καινουριο φυτεμενο 50 λιτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα, έκανα και εγώ τα πρώτα μου βήματα στο φυτεμένο αλλά έχω πολλές απορίες

Αναλυτικά:

Το ενυδρείο είναι της aquatlantis και συγκεκριμένα το aquadream 60 [54 λίτρα]

Ο φωτισμός είναι ο ίδιος που έχει το ενυδρείο, δηλαδή 1 Τ8 15 watt..

Υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο της fluval το 105 που μέσα έχει siporax και άνθρακα της seachem

To νερό είναι βρύσης όπου έχει προστεθεί αντιχλωριο και βακτήρια.

Επίσης για την ανάπτυξη και συντήρηση των φυτών το παιδί στο μαγαζί μου έδωσε και το εξής προϊόν:

TETRAplant plantamix

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν:

Άμμος, μια ρίζα, Vallisneria χ2 και ένα άλλο που δεν ξέρω το όνομα της αλλά θα το μάθω σύντομα

Σκοπός είναι να γίνει full φυτεμένο.. [ζούγκλα! :) ]

Ερωτήσεις:

1)Ο φωτισμός είναι αρκετός ?

2)Χρειάζεται λίπασμα? Αν ναι προτείνεται ονομαστικά προϊόντα που χρησιμοποιείται

3)Το TETRAplant plantamix χρειάζεται ?

4)Απο φιλτρανση είναι εντάξει ? χρειάζεται τίποτα παραπάνω ?

5)Το co2 απαραίτητο ?

6)Το νερό πρέπει να έχει κυκλοφορία ?

7)Από ψάρια τι θα μπορούσα να βάλω ?

8)Τι τεστ πρέπει να κάνω και ποιες τιμές πρέπει να παρακολουθώ ?

9)Ποιες πρέπει να είναι οι συνθήκες του νερού ? [π.χ ph=? pο4=?..]

10)Οταν φυτεψα τα φυτα δεν αφαιρεσα το βαμβακι που ειχε γυρω απο τις ριζες! επρεπε?

Απαντήστε αριθμημένα παρακαλώ

25yxfgj.jpg

Έγινε επεξεργασία - pangian
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή από εμένα. :)

Περισσότερα θα σου πουν οι ειδικοί της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα

Αυριο εαν εχεις χρονο ελα Αιγαλεω να σου δωσω μερικα κλαδεματα που μου περισεψαν να τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου , αφου τα ''καθαρισεις΄΄ απο τα σαλιγκαρακια .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή από εμένα. :)

Περισσότερα θα σου πουν οι ειδικοί της κατηγορίας.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα

Αυριο εαν εχεις χρονο ελα Αιγαλεω να σου δωσω μερικα κλαδεματα που μου περισεψαν να τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου , αφου τα ''καθαρισεις΄΄ απο τα σαλιγκαρακια .

ευχαριστω πολυ! αυριο δεν θα μπορεσω λογω εξετασεων απο εβδομαδα θα ερθω σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ! αυριο δεν θα μπορεσω λογω εξετασεων απο εβδομαδα θα ερθω σιγουρα!

αν την εχουν βγαλει μια βδομαδα , γιατι ειναι 3 μερες στο κουβα μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτακη καλη αρχη!Ψηστο για ζουγκλα! :)

ευχαριστω πολυ ρε SAR εγω εχω ψηθει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα.Ωραιο το ενυδρειο σου!!!Εχεις υποψιν σου τι φυτα θα βαλεις ακομα?Απο ψαρια σου προτεινω guppy η μονομαχο που πιστευω θα ειναι και βασιλιας εκει μεσα η endlers.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή αρχή :)

Απαντήσεις :

1) Αν θεωρήσουμε ότι τα καθαρά σου λίτρα είναι γύρω στα 50 λίτρα, έχεις περίπου 0,3w/l. Αυτό, σε σχέση με το χαμηλό ύψος του ενυδρείου σου, σου δίνει την δυνατότητα να διατηρήσεις μέτριας δυσκολίας φυτά. Βέβαια αν θες να πας σε ζούγκλα και γρασίδια, θα χρειαστείς πολλά περισσότερα watt.

2 & 3) To Tetra PlantaMin είναι ένα γενικό λίπασμα που είναι αρκετό για αρχή και για τα φυτά που έχεις προς το παρόν. Επειδή βλέπω πως το ενυδρείο είναι φρεσκοστημένο, καλύτερα τις πρώτες εβδομάδες να μην βάλεις λίπασμα. Άφησε τα λίγο να προσαρμοστούν ώστε να μπορούν να απορροφήσουν το λίπασμα που θα τους ρίχνεις και να μην γεμίσεις άλγες.

4) Από ότι βρήκα στο δίκτυο, επαρκεί για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα άρα είσαι εντάξει. Μετά από λίγες ημέρες λειτουργίας, αντικατέστησε τον άνθρακα με κάποιο σφουγγαράκι για μηχανική φίλτρανση ή επιπλέον βιολογικό υλικό.

5) Απαραίτητο δεν είναι για τα φυτά που έχεις. Αργότερα αν προσθέσεις πολλά περισσότερα και πιο απαιτητικά θα το χρειαστείς.

6) Οπωσδήποτε. Καλό είναι να μην υπάρχουν "νεκρά" σημεία.

7) Κάνε μια αναζήτηση στα προφίλ των ψαριών, δες τι σου αρέσει, τι ταιριάζει στα λίτρα και τις συνθήκες νερού που θα έχεις, και ρώτα εδώ να πούμε τη γνώμη μας.

8) Τώρα που είσαι στο στρώσιμο χρειάζεσαι τεστ NH3/NH4, NO2, NO3 κατα προτίμηση υγρά.

9) Οι τιμές του νερου σου εξαρτώνται κυρίως από τα ψάρια που θα βάλεις. Δες στα ψάρια που σε ενδιαφέρουν τιμές pH και gH και κρίνε αναλόγως.

Για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4 δες τα παρακάτω link

Ο κύκλος του αζώτου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσιμο κοινόβιων ενυδρείων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

10) Βγάλε οπωσδήποτε το βαμβάκι για να μπορέσουν τα φυτά να αναπτύξουν σωστό ριζικό σύστημα και να αναπτυχθούν.

Το φυτό που δεν ξέρεις είναι Hydrocotyle leucocephala Το χρησημοποιούμαι κυρίως ως φυτό επιφανείας και συνεπώς δεν θα αναπτύξει ιδιαίτερα ρίζες στην άμμο.

Ξεχάσαμε κάτι; Ότι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα.Ωραιο το ενυδρειο σου!!!Εχεις υποψιν σου τι φυτα θα βαλεις ακομα?Απο ψαρια σου προτεινω guppy η μονομαχο που πιστευω θα ειναι και βασιλιας εκει μεσα η endlers.

ευχαριστω πολυ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή αρχή :)

Απαντήσεις :

1) Αν θεωρήσουμε ότι τα καθαρά σου λίτρα είναι γύρω στα 50 λίτρα, έχεις περίπου 0,3w/l. Αυτό, σε σχέση με το χαμηλό ύψος του ενυδρείου σου, σου δίνει την δυνατότητα να διατηρήσεις μέτριας δυσκολίας φυτά. Βέβαια αν θες να πας σε ζούγκλα και γρασίδια, θα χρειαστείς πολλά περισσότερα watt.

2 & 3) To Tetra PlantaMin είναι ένα γενικό λίπασμα που είναι αρκετό για αρχή και για τα φυτά που έχεις προς το παρόν. Επειδή βλέπω πως το ενυδρείο είναι φρεσκοστημένο, καλύτερα τις πρώτες εβδομάδες να μην βάλεις λίπασμα. Άφησε τα λίγο να προσαρμοστούν ώστε να μπορούν να απορροφήσουν το λίπασμα που θα τους ρίχνεις και να μην γεμίσεις άλγες.

4) Από ότι βρήκα στο δίκτυο, επαρκεί για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα άρα είσαι εντάξει. Μετά από λίγες ημέρες λειτουργίας, αντικατέστησε τον άνθρακα με κάποιο σφουγγαράκι για μηχανική φίλτρανση ή επιπλέον βιολογικό υλικό.

5) Απαραίτητο δεν είναι για τα φυτά που έχεις. Αργότερα αν προσθέσεις πολλά περισσότερα και πιο απαιτητικά θα το χρειαστείς.

6) Οπωσδήποτε. Καλό είναι να μην υπάρχουν "νεκρά" σημεία.

7) Κάνε μια αναζήτηση στα προφίλ των ψαριών, δες τι σου αρέσει, τι ταιριάζει στα λίτρα και τις συνθήκες νερού που θα έχεις, και ρώτα εδώ να πούμε τη γνώμη μας.

8) Τώρα που είσαι στο στρώσιμο χρειάζεσαι τεστ NH3/NH4, NO2, NO3 κατα προτίμηση υγρά.

9) Οι τιμές του νερου σου εξαρτώνται κυρίως από τα ψάρια που θα βάλεις. Δες στα ψάρια που σε ενδιαφέρουν τιμές pH και gH και κρίνε αναλόγως.

Για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4 δες τα παρακάτω link

Ο κύκλος του αζώτου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσιμο κοινόβιων ενυδρείων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

10) Βγάλε οπωσδήποτε το βαμβάκι για να μπορέσουν τα φυτά να αναπτύξουν σωστό ριζικό σύστημα και να αναπτυχθούν.

Το φυτό που δεν ξέρεις είναι Hydrocotyle leucocephala Το χρησημοποιούμαι κυρίως ως φυτό επιφανείας και συνεπώς δεν θα αναπτύξει ιδιαίτερα ρίζες στην άμμο.

Ξεχάσαμε κάτι; Ότι θες ρώτα.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! με βοηθησες πολυ! θα κοιταξω στο πετ σοπ και θα ρωτησω οτι αλλο χρειαστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα και εγώ τα πρώτα μου βήματα στο φυτεμένο αλλά έχω πολλές απορίες

Αναλυτικά:

Το ενυδρείο είναι της aquatlantis και συγκεκριμένα το aquadream 60 [54 λίτρα]

Ο φωτισμός είναι ο ίδιος που έχει το ενυδρείο, δηλαδή 1 Τ8 15 watt..

Υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο της fluval το 105 που μέσα έχει siporax και άνθρακα της seachem

To νερό είναι βρύσης όπου έχει προστεθεί αντιχλωριο και βακτήρια.

Επίσης για την ανάπτυξη και συντήρηση των φυτών το παιδί στο μαγαζί μου έδωσε και το εξής προϊόν:

TETRAplant plantamix

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν:

Άμμος, μια ρίζα, Vallisneria χ2 και ένα άλλο που δεν ξέρω το όνομα της αλλά θα το μάθω σύντομα

το αλλο ειναι HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA

Σκοπός είναι να γίνει full φυτεμένο.. [ζούγκλα! :) ]

Ερωτήσεις:

1)Ο φωτισμός είναι αρκετός ?καλυτερα θα ηταν να μπει αλλη μια λαμπα(για φυτα χαμηλων-μετριων απαιτησεων)

2)Χρειάζεται λίπασμα? Αν ναι προτείνεται ονομαστικά προϊόντα που χρησιμοποιείται ενα γενικο λιπασμα σε καθε αλλαγη νερου καλο θα ηταν,οχι απο τωρα ομως οταν μεγαλωσεις τη φυτομαζα σου

3)Το TETRAplant plantamix χρειάζεται ?δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα μια χαρα θα ειναι..

4)Απο φιλτρανση είναι εντάξει ? χρειάζεται τίποτα παραπάνω ?Μια χαρα ειναι το 105.Τον ανθρακα γιατι τον εχεις μεσα?ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου?

5)Το co2 απαραίτητο ? Για τα ευκολα φυτα οχι,αλλα ενα diy co2 δεν θα ηταν ασχημο.

6)Το νερό πρέπει να έχει κυκλοφορία ?βαλε την εξοδο απο το φιλτρο σου να κανει αναταραξη στην επιφανεια του νερου

7)Από ψάρια τι θα μπορούσα να βάλω ????????????????????

8)Τι τεστ πρέπει να κάνω και ποιες τιμές πρέπει να παρακολουθώ ? αρχικα παρε για αμμωνια και Ν02

9)Ποιες πρέπει να είναι οι συνθήκες του νερού ? [π.χ ph=? pο4=?..]Αναλογα με το τι ψαρια θα φιλοξενησεις

10)Οταν φυτεψα τα φυτα δεν αφαιρεσα το βαμβακι που ειχε γυρω απο τις ριζες! επρεπε?ναι ,πρεπει να το αφαιρεσεις

Απαντήστε αριθμημένα παρακαλώ

25yxfgj.jpg

ωπ μας προλαβανε Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω στο πετ σοπ και θα ρωτησω οτι αλλο χρειαστω

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Μην εμπιστεύεσε και πάρα πολύ τους εμπόρους. Πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά για την οποία δεν είσαι σίγουρος ρώτα εδω. Πιθανόν να γλυτώσεις και κόπο και χρήμα :)

Link to comment
Share on other sites

ωπ μας προλαβανε

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...