Jump to content

Help για επιλογή ψαριών


theo

Recommended Posts

καλησπέρα...παιδιά είμαι καινούργιος στο άθλημα...μου αρέσει πολύ...δεν το περίμενα..έχω ένα ενυδρείο εξήντα λίτρων και έχω αρχίσει το στρώσιμο εδώ και δύο μέρες(έχω βάλει αντιχλώριο και αυτό το σκεύασμα για το νάτριο)..

αύριο θα πάω να δω για φυτά και ψάρια..μπορείτε να μου προτείνετε τι ψάρια και τι φυτά να βάλω για να μην πάω στο pet shop εντελώς άσχετος :)ευχαριστώ εκ των προτέρων:D

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βαλεις απο τωρα.. ψαρια ομως οχι!! :D

Αυριο που θα πας σε pet shop.. Παρε αν εχει καποια ευκολα φυτα(κερατοφυλο,anubias) για αρχη... πρεπει να παρεις και υγρε μετρησεις για να μετρας . μαρκες τωρα υπαρχουν πολλες.. tropic marin(χρησιμοποιω εγω), sera και αλλες..Πρεπει πρωτα να στρωσει το ενυδρειο και μετα τα ψαρια.... Οταν παρεις μετρησεις πες μας για να σε βοηθησουμε στην ψαροσυνθεση.. Αν κανεις μια αναζητηση θα σου λυθουν πολλες αποριες... ....!

Αααα :):D ... Και πανω απο ολα.... ΥΠΟΜΟΝΗ.....

Καλή Συνέχεια... :D:glare:

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις είναι απαραίτητες? έχω γλυκό νερό και πολλοί γνωστοί μου δεν τις έχουν κάνει..το λέω καθα΄ρά απο οικομικής πλευράς.... :)

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις είναι απαραίτητες? έχω γλυκό νερό και πολλοί γνωστοί μου δεν τις έχουν κάνει..το λέω καθα΄ρά απο οικομικής πλευράς.... :)

για την υγεια του ολου συστηματος , ψαρια , φυτα θα πρεπει να το νερο σου να ειναι σωστο , κανοντας μετρησεις μπορεις να δεις αν ειναι οντως σωστο και να κανονιζεις την ρουτινα τον αλλαγων σου . Καλο ειναι να παρεις τεστακια για μετρησεις .

Σε ποια περιοχη εισαι ?

Υ.Γ : το οτι δεν κανουν μετρησεις δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο , το πρωτο ενυδρειο που μου χαρισαν και ηταν η αφορμη να μπω στο χομπι το ειχε φιλος οπου μου ειπε αλλαζω λιγο νερο καθε 2 -3 μηνες , οταν εκανα μετρησεις μονο που δεν λιποθυμισα ......

Link to comment
Share on other sites

μένω κερατσίνι..απο ότι έχω ακούσει είναι λίγο τσιμπημένα αυτά τα τεστ που λες....

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... ειναι απαραιτητα... αν θες να εχεις ενα υγιες ενυδρειο :) .... Τα βασικα ειναι 5(ph,gh,kh,NO2,NH3/NH4,NO3)... Δεν θυμαμαι ποσο τα πηρα.. αν κανεις ενα search σε καταστηματα που να εχουν e-shop θα τα δεις....Ψαξτο παντως.... :D:D

Edit: Εδώ ειναι τα καταστηματα...

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

μένω κερατσίνι..απο ότι έχω ακούσει είναι λίγο τσιμπημένα αυτά τα τεστ που λες....

Xρειαζονται ομως και δεν ειναι για μια χρηση .

Εαν θες να ξεκινησεις κατι σωστα και να εχεις τον ελεγχο του ολου συστηματος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ , δεν μπορεις να προχωρας συνεχεια στο σκοταδι :) χτυπα ξυλο θα σου κατσει μια ασθενεια και δεν θα ξερεις απο τι και πως και γιατι ....

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... ειναι απαραιτητα... αν θες να εχεις ενα υγιες ενυδρειο :) .... Τα βασικα ειναι 5(ph,gh,kh,NO2,NH3/NH4,NO3)... Δεν θυμαμαι ποσο τα πηρα.. αν κανεις ενα search σε καταστηματα που να εχουν e-shop θα τα δεις....Ψαξτο παντως.... :D:D

κανα 50ευρο γεματο ....

Link to comment
Share on other sites

κανα 50ευρο γεματο ....

Ναι καπου εκει.... !! Ηταν και τα εξοδα μεταφορας εμενα! :)

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...ευχαριστώ πολύ παιδιά...τι ψαράκια μου προτείνετε?(πείτε κια κάνα φυτό γιατί θα πάω σε λίγο να πάρω):)

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε .... Ειναι παρα πολλα τα φυτα αλλα για αρχη παρε φυτα ευκολης και γρηγορης αναπτυξης..... :):D
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...