Jump to content

Diy Co2 με αερόπετρα


Recommended Posts

είναι καλή ιδέα αντή για σκάλα διάχισης να χρησιμοποιήσω αερόπετρα για να διασπά τις φυσαλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια από τις έσχατες επιλογές. Αν δεν έχεις κάποιο άλλο τρόπο να κάνεις τη διάχυση κάνε αυτό. Ένας τρόπος να αυξήσεις λίγο τη διάχυση είναι να βάλεις την αερόπετρα ακριβώς κάτω από την έξοδο του φίλτρου ώστε το νερό που βγαίνει με ορμή απ' το φίλτρο να διαλύει κάποιες φυσαλίδες... Ή ίσως να βάλεις την αερόπετρα με το σωληνάκι στο πρώτο "διαμέρισμα" του φίλτρου σου ώστε να περνάει απ' όλο το φίλτρο πριν βγει το CO2 ώστε να διαλύεται καλύτερα... Πολλοί λένε βέβαια ότι αυτή η μέθοδος μειώνει το χρόνο ζωής του κυκλοφορητή του φίλτρου και ότι επηρεάζει αρνητικά τη βιολογία του φίλτρου, αλλά εφόσον δε μιλάμε για υπερβολική ποσότητα θεωρώ ότι είναι μία λύση... Κάτι άλλο για να αυξήσεις τη μικρή απόδοση της αερόπετρας δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή... :)

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα το μίγμα όπως ακριβώ παρουσιάζεται παραπάνω, αλλά σε μικρότερο μπουκάλι (500ml) με τις αντίστηχες αναλογίες.δεν έχει ξεκηνίσει να βγάζει φουσκάλες ~20' πριν το ετόιμασα.έχει πάει κάτι λάθος?το μπουκάλι με το νερό το έχω μέσα στο ενυδρείο όπoυ η θερμοκρασία δεν πεφτει κάτω από 25oC για να γίνεται η ζήμωση.έκανα καλά?

Link to comment
Share on other sites

θέλει ώρα, δως του χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μέσα στο ενυδρείο...? :) Το ενυδρείο πρέπει να είναι εκτό ενυδρείου και το CO2 να πηγαίνει στο ενυδρείο με σωληνάκι αεραντλίας...

Link to comment
Share on other sites

*Εννοούσα το μπουκάλι να είναι εκτός ενυδρείου.

έχω κάνει πολύ πρόχειρη δουλειά.και αρκετα πειραματάκια.για να κρατάει θερμορασία το μείγμα το είχα βαλει μεσα σε ένα σακουλάκι και το είχα στηρίξει έτσι ώστε να επιπλεει το μπουκάλι μεσα στο ενυδρείο και η έφοδος του μουκαλιού πιγαινε σε μια αερόπετρα.πολυ απλό φτωχό και προχειροδουλειά.

αλλα αύριο....

θα πάρω 2 μουκάλια του 1,5λ έκαστος.για να κρατάω θερμοκρασία θα τα βάλω στον κουβά που κάνω τισ αλλαγές νερού με έναν θερμοστατη που περισεύει και θα τον ρυθμίσω στους 30οC για να έχω πειθόρια μεχρυ το 22.

απο κει και πέρα έχω 2 επιλογές.

1)το CO2 που πέρνω από τα 2 μπουκάλια να το διοχετεύσω στο φίλτρο...αν και δεν μου αρέσει η ιδέα να περνάει μέσα από τη βιολογία μου CO2.

2)το αέριο από τα 2 μπουκάλια σε ένα σωλινάκι και διοχέτευση με αερόπετρα στο ενυδρείο.φούλ απόδωση...έτσιιιιι? :)

εντομεταξύ αναρωτιόμουνα που χρειάζεται η αντεπίστροφη βαλβίδα.....αλλα μου λύθηκε αμέσως η απορεία.... :D

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα μπορει να διασπα το αεριο σε μικρη φυσαλιδα αλλα δεν στην κραταει πολυ ωρα μεσα στο νερο.

Αυτο ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα μπορει να διασπα το αεριο σε μικρη φυσαλιδα αλλα δεν στην κραταει πολυ ωρα μεσα στο νερο.

Αυτο ειναι το ζητουμενο.

εκτώς από σκάλα διάχυσης τι πατέντα μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

ψάξε στο youtube για Co2 diy diffuser θα βρείς παρα πολλές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα μπορει να διασπα το αεριο σε μικρη φυσαλιδα αλλα δεν στην κραταει πολυ ωρα μεσα στο νερο.

Αυτο ειναι το ζητουμενο.

Να σου κάνω μια ερώτηση?

Εγώ έχω σωλινάκι που αφήνει την φυσαλίδα τόσο ψηλή που όταν φτάσει στην επιφάνεια δεν σκάει αλλά γυρίζει γύρω γύρω αρκετή ώρα με την κίνηση του νερού. Είναι αρκετό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει πολύ πρόχειρη δουλειά.και αρκετα πειραματάκια.για να κρατάει θερμορασία το μείγμα το είχα βαλει μεσα σε ένα σακουλάκι και το είχα στηρίξει έτσι ώστε να επιπλεει το μπουκάλι μεσα στο ενυδρείο και η έφοδος του μουκαλιού πιγαινε σε μια αερόπετρα.πολυ απλό φτωχό και προχειροδουλειά.

αλλα αύριο....

θα πάρω 2 μουκάλια του 1,5λ έκαστος.για να κρατάω θερμοκρασία θα τα βάλω στον κουβά που κάνω τισ αλλαγές νερού με έναν θερμοστατη που περισεύει και θα τον ρυθμίσω στους 30οC για να έχω πειθόρια μεχρυ το 22.

απο κει και πέρα έχω 2 επιλογές.

1)το CO2 που πέρνω από τα 2 μπουκάλια να το διοχετεύσω στο φίλτρο...αν και δεν μου αρέσει η ιδέα να περνάει μέσα από τη βιολογία μου CO2.

2)το αέριο από τα 2 μπουκάλια σε ένα σωλινάκι και διοχέτευση με αερόπετρα στο ενυδρείο.φούλ απόδωση...έτσιιιιι? :)

εντομεταξύ αναρωτιόμουνα που χρειάζεται η αντεπίστροφη βαλβίδα.....αλλα μου λύθηκε αμέσως η απορεία.... :D

Μια χαρά σε βρίσκω! :D Αυτό με τον κουβά το θεωρώ άδικο κόπο και ρεύμα... Εγώ ακόμα και το χειμώνα δεν κάνω κάποια τέτοια πατέντα και η αντίδραση γίνεται μια χαρά. Απλά πρέπει στην αρχή το νερό να είναι ζεστό μέχρι να ξεκινήσει ο μύκητας να τρέφεται με το θρεπτικό υλικό... Μετά, σε θερμοκρασία δωματίου, δε μου έχει τύχει ποτέ να σταματήσει η αντίδραση λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, βέβαια εξαρτάται κι από το πόσο ζεστό είναι το σπίτι για το οποίο μιλάμε. Τώρα που έρχεται καλοκαιράκι δε χρειάζεται σίγουρα να κάνεις κάτι τέτοιο κατ' εμέ! :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω μια ερώτηση?

Εγώ έχω σωλινάκι που αφήνει την φυσαλίδα τόσο ψηλή που όταν φτάσει στην επιφάνεια δεν σκάει αλλά γυρίζει γύρω γύρω αρκετή ώρα με την κίνηση του νερού. Είναι αρκετό αυτό?

το ιδιο κανω και εγω...διαχαιω με κυκλοφοριτη και οι πολυ μικρες φυσαλιδες γυρνανε μεσα στο ενυδρειο μεχρι να διασπαστουν.

Link to comment
Share on other sites

μήπως τα 2 μπουκάλια είναι υπρβολή για 60λ?τα ψάρια μου είναι κριμένα και νοθρά από τότε που το έβαλα.θα μπορούσε να προκαλέσει κάποια δυσλειτουργία?τι πιστεύετε?είχα καμεια 10αρια μπαλλούν μόλυ μερικών εβδομάδων.μπορεί το CO2 να τα σκώτωσε?μόνο 1 μπορώ να βρω,εκτώς αν είναι κρυμμένα και δεν βήκανε ούτε με το φαγητό.οι αλλαγές του νερού θα συνεχίσουνε να γίνονται με την ίδια συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

αν οι φυσαλίδες δεν διασπαστρούν μεσα στο νερό αλλά στην επιφάνεια είναι πρόλημα?μειώνεται απλός η απόδοση ή δεν έχω καθόλου απόδοση??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρεις CO2 τεστ γιατί μου φαίνεται ότι το παράκανες... Καλό είναι της σέρα που βρίσκεται μόνιμα μέσα στο ενυδρείο. Βλέπεις τα ψάρια στην επιφάνεια να αναπνέουν έντονα? Πόση μαγιά έβαλες ακριβώς? Θα πρότεινα να το βγάλεις αυτή τη στιγμή μέχρι να δούμε μήπως έκανες κάποιο λάθος...

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τουλάχιστον την διπλάσια μαγιά.μου φενότανε πολυ λίγο το αέριο που έβγαινε.έβαλα λίγο φρέσκο νερό και είναι καλύτερα!

παρόλα αυτά δεν έχω δει ιδαίτερη ανάπτηξη των φυτών μου.egeria densa,κερατόφυλο και ένα που είναι σαν γρασίδι.

θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν προσέξεις... Στο λέω γιατί την έχω πάθει στο παρελθόν...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31353&hl=

Πόση μαγιά ακριβώς έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν προσέξεις... Στο λέω γιατί την έχω πάθει στο παρελθόν...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31353&hl=

Πόση μαγιά ακριβώς έβαλες?

τουλάχιστον 2 κουταλάκια του γλυκού σε κάθε μπουκάλι.και έχω 2 μπουκάλια τα οποία διοχετεύω στο ενυδρείο με αερόπετρα.τα μωρά μόλυ είναι εξαφανισμένα!ούτε νεκρά δεν έχω βρει!πιστεύεις ότι είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον 2 κουταλάκια του γλυκού σε κάθε μπουκάλι.και έχω 2 μπουκάλια τα οποία διοχετεύω στο ενυδρείο με αερόπετρα.τα μωρά μόλυ είναι εξαφανισμένα!ούτε νεκρά δεν έχω βρει!πιστεύεις ότι είναι πρόβλημα?

Είναι υπερβολική η ποσότητα κατά τη γνώμη μου για 60λ. και ειδικά αν δε μιλάμε για πυκνοφυτεμένο... Πρόσεξέ το... Θα ήταν καλύτερα να είχες κάνει "ελαφρύ" μείγμα μιας και είναι η πρώτη σου φορά και μετά να το ανέβαζες κάθε φορά αν και εφόσον χρειαζόταν. Εγώ έτσι είχα κάνει. Το πόσα μπουκάλια έχεις δεν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά η ποσότητα μαγιάς. Όσο πιο μεγάλο όγκο νερού έχεις για την ίδια ποσότητα μαγιάς, τόσο το καλύτερο διότι ο μύκητας ζει περισσότερο (υπάρχει μικρότερη συγκέντρωση τοξικών προϊόντων του μεταβολισμού τους)... Το ότι έχεις δύο μπουκάλια δε σημαίνει ότι βάζεις το διπλό μείγμα, απλά την ποσότητα μαγιάς τη μοιράζεις δια του δύο. Έχεις χρησιμοποιήσει ξηρή μαγιά ή την κλασσική που είναι σε κομμάτι? Παίζει ρόλο γι' αυτό σε ρωτάω...

Θα σε ξανασυμβούλευα να πάρεις τεστ CΟ2 γιατί ότι και να λέμε είναι εικασίες, ενώ με το τεστ θα μάθουμε σίγουρα αν έβαλες πολύ μαγιά. Επίσης σε ξαναρωτώ τα ενήλικα ψάρια τι συμπεριφορά έχουν? Συμπεριφέρονται όπως πάντα ή τα βλέπεις στην επιφάνεια?

:)

Link to comment
Share on other sites

απολογισμός είναι 1 ενήλικο μόλυ νεκρό και καμεια 10ρια νεογέννητα μόλυ νεκρα

μαγια από το φούρνο πείρα.

τα ψαράκια ήτανε κρημμένα και νοχελικά, όταν το έβγαλα όλα ξεκινίσανε και ζωντανεύανε εκτός απο το μόλυ το οποίο κολημπούσε στα πλάγια και μετά ίσα που στεκότανε.έκανα 1/3 αλλαγή νερού.το πρωι που γύρισα το είδα στον πάτο.

έριξα σε κάθε μπουκάλι από 2 κουταλάκια του γλυκού μαγιά.

αυτα προς γώση και συμόρφωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...