Jump to content

1-2-grow By Tropica


Recommended Posts

Καλησπέρα , πριν μια εβδομάδα μου έκαναν δώρο έναν πανέμορφο μονομάχο και σήμερα μετά από μια περιπέτεια με το 60ρι ενυδρείο

μου βρήκα λίγο χρόνο και πήγα και αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 30 περίπου λίτρα . Αγόρασα λοιπόν το ενυδρείο με τα παρελκόμενα μαύρο χαλίκι για να κάνει αντίθεση

με τα φυτά και μπόλικο υπόστρωμα της JBL και μια αεραντλία ! Θέλω να το κάνω full φυτεμένο και λέω να βαλω κάτι που να φέρνει σε γρασίδι. όπως λοιπόν κοίταζα βρήκα μια

πατέντα που δεν έχω ξαναδεί ένα σταντ με πλαστικά μπολάκια της Tropica . αντί για νερό μέσα είχαν ζελέ καταπράσινα και όμορφα σε αντίθεση με τα μαυρισμένα και

ταλαιπωρημένα φυτά μέσα στο ενυδρείο , πήρα λοιπόν ένα staurogyne spec kai ένα hemianthus callitrichoides “cuba” .Το πρόβλημα είναι ότι οι ρίζες είναι πάρα πολύ

κοντές και δεν ξέρω αν θα μου ‘πιάσουν΄ τα έχει δοκιμάσει κάνεις ?

27052010190.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου και τα 2 είναι απαιτητικά σε φωτισμό σαν γρασίδια, εχεις ανάλογεσ λάμπες για να τα κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει μια λάμπα Resun D 10w 10000k .

Να δεις μια σιγουριά ο pet shopas όταν τον ρώτησα αν είναι οκ γι αυτά τα φυτά ….. με τις ρίζες θα έχω πρόβλημα λες ? η θα μεγαλώσουν σύντομα ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει μια λάμπα Resun D 10w 10000k .

Να δεις μια σιγουριά ο pet shopas όταν τον ρώτησα αν είναι οκ γι αυτά τα φυτά ….. με τις ρίζες θα έχω πρόβλημα λες ? η θα μεγαλώσουν σύντομα ?

δυστυχώς η λάμπα σου δε φτάνει ούτε για "ζήτω"... θα χρειαστείς extra φως... σύνολο γύρω στα 20-30w

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα όχι 10.000Κ, πρέπει να είναι για φυτά. :D

Αυτό με το ζελέ δεν το κατάλαβα, για εξηγήσου καλύτερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τα ζελέ που βάζουν στα λουλούδια αντί για νερό ! Όπως είπα είναι σε μικρά ποτηράκια με καπάκι και δυστυχώς δεν έχουν την κλασική ταμπελίτσα με τις πληροφορίες όπως τα γλαστρακια τις tropica, το stand ήταν ολοκαίνουριο όπως και τα βαζάκια γι αυτό υπέθεσα ότι είναι κάτι καινούριο από την tropica και γι αυτό θέλησα να μάθω περισσότερα ! να και photo από τη συσκευασία

28052010191.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

28052010192.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

ναι τα ειδα και γω γυρω στα 10 ευρω κανουν το ενα.... αλλα δεν ξερω τι και πως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ ότι κατάλαβα είναι απλά μια νέα ιδέα της tropica για την πώληση των φυτών.

Από εκεί και πέρα πρέπει να φυτευτούν στο ενυδρείο όπως όλα τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...