Jump to content

Ποσοι παιζουν τυμπανα και γενικος κρουστα απο το φορουμ;


Recommended Posts

Μιας και οι φιλοι μας οι μπασιστες ανοιξαν αναλογο θεμα,ειπα και εγω να δω ποσοι ειμαστε εδω μεσα.

Αν μπορειτε βαλτε καμια φωτογραφια και καντε καμια αναλυση εξοπλισμου.

:)

Το set ειναι της MAPEX και περιλαμβανει 8' 10' 12' 13' 16' tom και 22' bass drum.

Διπεταλο MAPEX.

Πιατινια PAISTE 14' 16' crash 22' ride 14' hi hat και ενα σπλασακι Τουρκικο.

Εγκεφαλος Roland.

Κλασικα κουδουνα.

Kαι φυσικα το καμαρι μου ταμπουρο της MAPEX σφυριλατος ορυχαλκος με χυτα στεφανια και επιχρυσομενα με 24 καρατια χρυσου τα στεφανια,κλειδια,βιδες και χορδες.Απο οτι ξερω εχουν ερθει μονο 2 στην Ελλαδα και πλεον πρεπει να εχει σταματησει η παραγωγη καθως ηταν special edition και δεν το βλεπω πλεον στη σελιδα τους.Και αν κρινω απο το serial number του ειναι πολυ μικρη η παραγωγη του.

Αυτα απο εμενα προς το παρων :D

Για να μαζευομαστε :D

post-3986-1274993239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι drummer αλλά πάντα μου άρεσαν τα drums,έτσι είπα να πάρω στον γιο μου μήπως και κολλήσει αυτός από μικρός.......14 μηνών είναι αλλά του αρέσουν.

img191r.th.jpg

img190.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι drummer αλλά πάντα μου άρεσαν τα drums,έτσι είπα να πάρω στον γιο μου μήπως και κολλήσει αυτός από μικρός.......14 μηνών είναι αλλά του αρέσουν.

img191r.th.jpg

img190.th.jpg

sorry για το οφτόπικ αλλά επειδή είναι θέμα υγείας... εάν του αρέσει να παίζει πάντα μα ΠΑΝΤΑ να του φοράς ωτοασπίδες γιατί σε αυτή την ηλικία είναι πάρα πολύ ευαίσθητα τα αυτάκια τους...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαθητής - φοιτητής είχα ένα σετ "πολυεθνικό"... πολλά διαφορετικά κομμάτια...ειδικά στα πιατίνια...

λίγο πριν μπω στρατό τα έδωσα όλα και αυτήν την περίοδο είμαι σε φάση αναζήτησης ηλεκτρονικού σετ... (ηλεκτρονική εποχή.... :) )...

Μόλις βρω κάποιες από τις παλιές φωτογραφίες θα τις ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα! -_-

Παίζω για την πλάκα μου progressiv-ιές 8 χρόνια, το εντυπωσιακό είναι οτι δεν έχω μάθει ποτέ κάποιο κομμάτι απ' έξω, κάποτε συνθέταμε με κάποια παιδιά για μερικούς μήνες δικά μας ίδιου στυλ αλλά τώρα το παίζω ανεξάρτητος και χτυπιέμαι για εκτόνωση μόνος μου -_- , πάλι καλά είναι στο εξοχικό και τα σπίτια είναι αραιά οπότε τα Σαββατοκύριακά παω με άλλον έναν φίλο drummer και έχουμε 2 σετάκια για να σολάρουμε παρέα:

Μια TAMA swingstar

tama%20swingstar.jpg

Και μια Granite σάπια αλλά αρκεί!

Πιάτα meinl και percussion αρκετά, soundblocks, ντέφι, splash, china κλπ ...καλά εννοείται διπέταλο! -_-

Προσωπικοί Drummo-Θεοί:

Thomas Lang :):D:D:D:glare::thumbup:

Danny Carrey (TOOL) :thumbup::thumbup::thumbup:-_--_-

Mike Portnoy (DREAM THEATER)

Thomas Pridgen (The Marsh volta)

Tony Royster jr (όταν ήταν μικράκι γιατί τώρα...δεεεν...)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να δώσω και ένα βιντεάκι...

Βέβαια, ποτέ δεν έπαιξα το συγκεκριμένο είδος...

Με τραβούσε το n.w.o.b.h.m. :D

Billy Cobham :):D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα! :thumbup:

Παίζω για την πλάκα μου progressiv-ιές 8 χρόνια, το εντυπωσιακό είναι οτι δεν έχω μάθει ποτέ κάποιο κομμάτι απ' έξω, κάποτε συνθέταμε με κάποια παιδιά για μερικούς μήνες δικά μας ίδιου στυλ αλλά τώρα το παίζω ανεξάρτητος και χτυπιέμαι για εκτόνωση μόνος μου :thumbup: , πάλι καλά είναι στο εξοχικό και τα σπίτια είναι αραιά οπότε τα Σαββατοκύριακά παω με άλλον έναν φίλο drummer και έχουμε 2 σετάκια για να σολάρουμε παρέα:

Μια TAMA swingstar

tama%20swingstar.jpg

Και μια Granite σάπια αλλά αρκεί!

Πιάτα meinl και percussion αρκετά, soundblocks, ντέφι, splash, china κλπ ...καλά εννοείται διπέταλο! :thumbup:

Προσωπικοί Drummo-Θεοί:

Thomas Lang :):D:D:D:glare::thumbup:

Με εσενα εχω πολλα να πω -_-

Ειχες παει στον Thomas οταν ειχε ερθει Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα! :thumbup:

Παίζω για την πλάκα μου progressiv-ιές 8 χρόνια, το εντυπωσιακό είναι οτι δεν έχω μάθει ποτέ κάποιο κομμάτι απ' έξω, κάποτε συνθέταμε με κάποια παιδιά για μερικούς μήνες δικά μας ίδιου στυλ αλλά τώρα το παίζω ανεξάρτητος και χτυπιέμαι για εκτόνωση μόνος μου :thumbup: , πάλι καλά είναι στο εξοχικό και τα σπίτια είναι αραιά οπότε τα Σαββατοκύριακά παω με άλλον έναν φίλο drummer και έχουμε 2 σετάκια για να σολάρουμε παρέα:

Μια TAMA swingstar

tama%20swingstar.jpg

Και μια Granite σάπια αλλά αρκεί!

Πιάτα meinl και percussion αρκετά, soundblocks, ντέφι, splash, china κλπ ...καλά εννοείται διπέταλο! :thumbup:

Προσωπικοί Drummo-Θεοί:

Thomas Lang :):D:D:D:glare::thumbup:

Με εσενα εχω πολλα να πω -_-

Ειχες παει στον Thomas οταν ειχε ερθει Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αυτός

Ασχολουμαι ερασιτεχνικά περιπου 15 χρόνια με τα τυμπανα

Το σετ που εχω τωρα ειναι μια ΤΑΜΑ Starclassic (κλασικό πεντάρι )

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλυτερες μονομαχιες!

http://www.youtube.com/watch?v=n_BmeBfV-O4

Link to comment
Share on other sites

Με εσενα εχω πολλα να πω :)

Ειχες παει στον Thomas οταν ειχε ερθει Ελλαδα;

Όχι και έκλαψα γοερά!...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι drummers είμαστε καταπιεσμένα πλάσματα... κυρίως από τους υπόλοιπους μουσικούς που άλλωστε έχουν και το κόμπλεξ του μεγέθους του οργάνου... :glare: , απόδειξη οτι πρέπει αναγκαστικά να καθίσουμε για να το παίξουμε... :D έτσι έχουμε συνέχεια μουρμούρες και παρατηρήσεις για ένταση, γεμίσματα και κουλά μετρήματα που "παραείναι"... με καταλαβαίνετε... :D

...παρ' όλα αυτά, μερικοί drummers κρατούν τα ηνία του αυθορμητισμού και δίνουν το καλό παράδειγμα! Εκφραστείτε ελεύθερα! :):D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε dvd παντως για να ξερεις.Μαζι και με ολους τους αλλους φυσικα!

Τα τυμπανα ειναι αρκετα πολυπλοκα και απο τα λιγα οργανα που πρεπει να χωρισεις τον εγκεφαλο σου σε 4 μερη.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε dvd παντως για να ξερεις.Μαζι και με ολους τους αλλους φυσικα!

Έχω 2 dvd του που απλά σε μαθαίνουν τα πάντα αν έχεις όρεξη για μελέτη, το ένα μάλιστα περιλαμβάνει ένα 10λεπτο drum solo που κάθε φορά που το ακούω από τη μια πορώνομαι να ασχοληθώ και να solάρω με τις ώρες από την άλλη νιώθω απλά ένα δίχρονο που κάνει φασαρία... :D:)

αν τα θες πες μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε dvd το live στην Ελλαδα εννοω που δεν πηγες!

Γενικα και εγω εχω παρα πολλα,οποιος θελει κατι λεει.

Link to comment
Share on other sites

Τα τυμπανα ειναι αρκετα πολυπλοκα και απο τα λιγα οργανα που πρεπει να χωρισεις τον εγκεφαλο σου σε 4 μερη.

Ελα ρε??!!!!

Τοσο δυσκολο??

Για να παιξεις ταβλι πρεπει να τον χωρισεις σε 19 μερη :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε??!!!!

Τοσο δυσκολο??

Για να παιξεις ταβλι πρεπει να τον χωρισεις σε 19 μερη :D:D:D

Τσ, τσ, τσ... κιθαρίστες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε??!!!!

Τοσο δυσκολο??

Για να παιξεις ταβλι πρεπει να τον χωρισεις σε 19 μερη :):D:D

Που να εβλεπες ντραμερ να παιζει σκυλαδικα σε γλεντι γαμου να εχει το πιατακι με την τουρτα στο βαθυ και να παιζει με το ενα χερι γιατι με το αλλο ετρωγε.

Κανε το αν μπορεις :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο τυπος απλα δεν παιζετε...

Link to comment
Share on other sites

φοβερος ο τυπος ;):D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43312

Rιξε μια ματια

κατα τη γνωμη μου το blackwater της microbe-lift ειναι value for money και κανει τα παντα μαυρα :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...