Jump to content

Diy C02


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! :D

Εχω φυτα μεσα στο ενυδρειο και δεν εχω και τοσο καλο φωτισμο! Και επειδη με τα ηλεκτρικα δεν τα παω καλα! :D Σκεφτηκα την παροχη CO2... Μου εδωσε ο delta66 ενα λινκ που λεει να φτιαξεις ενα diy CO2... Το διαβασα και εχω πολλες αποριες!!! :D:glare:

1η: Που θα βρω εγω ολα αυτα τα υλικα? :thumbup:

2η: Τι ειναι η σκαλα διαχυσης? :thumbup:

3η: Τι ειναι η βαλβίδα ανεπίστροφης ροής???

Φενεται καλη πατεντα και θα ηθελα να δω τα φυτα μου να αναπτυσονται!!!

Ευχαριστω ολους σας παιδια!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους! :D

Εχω φυτα μεσα στο ενυδρειο και δεν εχω και τοσο καλο φωτισμο! Και επειδη με τα ηλεκτρικα δεν τα παω καλα! :D Σκεφτηκα την παροχη CO2... Μου εδωσε ο delta66 ενα λινκ που λεει να φτιαξεις ενα diy CO2... Το διαβασα και εχω πολλες αποριες!!! :D:glare:

1η: Που θα βρω εγω ολα αυτα τα υλικα? :thumbup:

2η: Τι ειναι η σκαλα διαχυσης? :thumbup:

3η: Τι ειναι η βαλβίδα ανεπίστροφης ροής???

Φενεται καλη πατεντα και θα ηθελα να δω τα φυτα μου να αναπτυσονται!!!

Ευχαριστω ολους σας παιδια!! :)

χθες έφτιαξα το πρώτο μου diy CO2.τα υλικά είναι ελάχιστα και πολύ εύκολα να τα βρεις.φαντάζομαι ότι σου έδω το link με το αρτηθρο παραπάνω.

Τις ίδες απορείες είχα κι εγώ!η ανεπίστρωφη βαλβίδα είναι μί α βαλβλιδα η οποία επιτρεέι την ροή(αέρα στην προκημένη περίπτωση) προς μία κατευθυνση.αν δεν υπάρχει αυτή η βαλβίδατότε το σωλινάκι που θα ρίξεις στο νερο θα γεμίσει νερο μέχρυ το ύψος της επιφάνειας του νερου,με αποτέλεσμα να πρεπει να περιμενεις καποια ώρα να "σπρώξει" το CO2 το νερό που βίσκεται στο σωλινάκι.ελπίζω να κατάλαβες.

η σκάλα διάχισης είναι μια συσκευούλα που διασπά τις φυσαλίδες που παράγονονται, προκειμόνου να μένουνε μεγαλήτερο διάστημα μεσα στο νερό και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.εγώ θα βάλω αερόπετρα για να έχω μια μικρή διάχιση,καθός αν βάλω σκάλα χάνω χώρο και δεν έχω μεγάλο ενυδρείο(60λ)

μαγια,ζάχαρη,1 μπουκάλι και λαστιχάκι συλικόνης δεν νομίζω να είναι δύσκολο να βρεις.λαστηχάκι,βαλβίδα ανεπιστρωφη και σκάλα διάχισης απο πετ σοπ,μαγιά,ζάχαρη και μπουκάλι super market!ετοίμασέτο και ανέβασε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

1.τα υλικα τα βρισκεις σε οποιοδηποτε super market (ζαχαρη,μαγια).

2.σου βαζω ενα λινκ για να δεις ποια ειναι.Η συγκεκριμενη ειναι της hagen (nutrafin) οπου κανει πολυ καλη δουλεια σε θεμα διαχυσης Co2.

3.Kι εδω σου βαζω ενα λινκ ωστε να δεις μια πλαστικη βαλβιδα ανεπιστροφης οπου εμποδιζει το μειγμα να χυθει στο ενυδρειο σου σε περιπτωση αναροφησης.

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

1.τα υλικα τα βρισκεις σε οποιοδηποτε super market (ζαχαρη,μαγια).

2.σου βαζω ενα λινκ για να δεις ποια ειναι.Η συγκεκριμενη ειναι της hagen (nutrafin) οπου κανει πολυ καλη δουλεια σε θεμα διαχυσης Co2.

3.Kι εδω σου βαζω ενα λινκ ωστε να δεις μια πλαστικη βαλβιδα ανεπιστροφης οπου εμποδιζει το μειγμα να χυθει στο ενυδρειο σου σε περιπτωση αναροφησης.

H βαλβιδα το ξερω το ανακαλυψα μολις τωρα και εγω ειναι ευκολο να βρεθει σε pet shop! Τη σκαλα δεν ξερω που θα βρω! Οσο για την ζαχαρη δεν μπορει ενα σπιτι να μην εχει! Μαγια δεν ξερω αν εχω αλλα θα παρω! :):D

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Και τη σκάλα διάχυσης θα τη βρεις σε pet shop

Link to comment
Share on other sites

Και τη σκάλα διάχυσης θα τη βρεις σε pet shop

Aν παω και ρωτησω σε pet shop θα με περασουν για ufo!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

1.τα υλικα τα βρισκεις σε οποιοδηποτε super market (ζαχαρη,μαγια).

2.σου βαζω ενα λινκ για να δεις ποια ειναι.Η συγκεκριμενη ειναι της hagen (nutrafin) οπου κανει πολυ καλη δουλεια σε θεμα διαχυσης Co2.

3.Kι εδω σου βαζω ενα λινκ ωστε να δεις μια πλαστικη βαλβιδα ανεπιστροφης οπου εμποδιζει το μειγμα να χυθει στο ενυδρειο σου σε περιπτωση αναροφησης.

Γι' αυτό τον λόγο την βάζουμε ή για να μην χυθεί το νερό του ενυδρείου στο μπουκάλι ή απ' έξω? :D

Υπάρχει τέτοια περίπτωση? :)

Πως μπορεί να γίνει αναρόφηση?

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Aν παω και ρωτησω σε pet shop θα με περασουν για ufo!!! :):D

Ζητα μια σκαλα της Hagen (σκετη χωρις ο μπουκαλι της κλπ αυτα θα τα φτιαξεις εσυ οπςω στο αρθρο)

αυτο πρεπει να δεις

a0515ce53cd0139d6dfabe6be0e91f71.image.380x475.jpg

ή αυτο

http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cf...=01076980030101

Ζητα και μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στα αγγλικα check valve) σαν κι αυτη

http://farm3.static.flickr.com/2392/235761...3c844f0a2_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό τον λόγο την βάζουμε ή για να μην χυθεί το νερό του ενυδρείου στο μπουκάλι ή απ' έξω? :D

Υπάρχει τέτοια περίπτωση? :)

Πως μπορεί να γίνει αναρόφηση?

H ανεπιστροφη βαλβιδα οπως λεει και το ονομα της,επιτρεπει τη ροη προς μια κατευθυνση και συγκεκριμενα απο την αεραντλια η' το co2 προς το ενυδρειο και απαγορευει να γινει το αντιθετο, απο το ενυδρειο προς την αεραντλια η' το co2.

O λογος που τη χρισημοποιουμε ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος η' καποιας αλλης δυσλειτουργιας,χωρις την ανεπιστροφη βαλβιδα θα ειχαμε αντιστροφη ροη απο το ενυδρειο προς τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ζητα μια σκαλα της Hagen (σκετη χωρις ο μπουκαλι της κλπ αυτα θα τα φτιαξεις εσυ οπςω στο αρθρο)

Mα γι'αυτο θα με περασουν ufo! :):D Γιατι μπορει και να μην εχουν!! Αλλα δεν πειραζει! την προσπαθεια θα την κανω! Θα παω να δω μονος μου και θα σας πω!!! Ευχαριστω!! STAY TUNED θα εχω και αλλες αποριες οσο προχωραω!!!

Link to comment
Share on other sites

Mα γι'αυτο θα με περασουν ufo! :D:D Γιατι μπορει και να μην εχουν!! Αλλα δεν πειραζει! την προσπαθεια θα την κανω! Θα παω να δω μονος μου και θα σας πω!!! Ευχαριστω!! STAY TUNED θα εχω και αλλες αποριες οσο προχωραω!!!

Παρε τηλεφωνο πρωτα :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Υπαρχουν και τα ηλεκτρονικα καταστηματα που σου στελνουν οτι θελεις.

Μερικα απο τα καταστηματα στο πρωτο λινκ εχουν και ηλεκtρονικο παραρτημα για αγορες, αλλα και ακομα να μην εχουν μπορουν αν συννεοηθεις να σου στειλουν με καποιο τροπο οτι θελεις.

Το μονο μειονεκτημα εινα οτι τα προιοντα τα βλεπεις σε φωτογραφια στο Google.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λες ε? :) Ωραια θα παρω τηλεφωνο!!! :D:D

Και πως θα το ζητησω? :D Σκαλα διαχυσης?? :glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το ζητησω? :) Σκαλα διαχυσης?? :D:D

:D:glare::thumbup:

Ζητα μια σκαλα της Hagen (σκετη χωρις το μπουκαλι)

...και μια ανεπιστροφη βαλβιδα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα!! Πηρα την σκάλα διάχυσης και εχω καποιες αποριες!! :bowdown:

Λοιπον.. η σκαλα διαχυσης μου ειναι a0515ce53cd0139d6dfabe6be0e91f71.image.380x475.jpg η ιδια με την εικονα! και εχει μεσα και το σωληνάκι... Τωρα το ερωτημα μου ειναι : Θελω και αλλο σωληνακι? ή σε αυτο το σωληνακι θα βαλω την ανεπιστροφη βαλβιδα? Ευχαριστω!!! :bowdown:

Επισης με πιο τροπο θα βαλω την βαλβιδα? Δεν ειναι της tetra.... και λεει απο την μια μερια Air out και απο την αλλη Air in! Ευχαριστω! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η εικονα σοπυ δεν φαινεται,αλλα ασχετα απο αυτο,ολες οι σκαλες πανω-κατω το ιδιο ειναι.

εσυ κρινεις αν φτανει το σωληνακι μεχρι εκει που θα κανεις την διαχυση.εαν δεν φτανει τοτε βαζεις σωληνακι αεραντλιας.ειναι το ιδιο.

την βαλβιδα την βαζεις πανω απο την επιφανεια του νερου και ασχετως τι γραφει αν φυσυξεις απο την μια πλευρα και περναει ο αερας θα την βαλεις στην εισοδο,δηλαδη στο σωληνακι που μπαινει μεσα στο νερο.

ειναι απλο μην μπερδευεσαι.το αεριο απο το μπουκαλι εξω,πρεπει να μπορει να περασει απο μεσα της για να μπει στο ενυδρειο.απο την αναποδη δεν πρεπει να αφηνει το αεριο για γυρναει παλι πισω....

Link to comment
Share on other sites

η εικονα σοπυ δεν φαινεται,αλλα ασχετα απο αυτο,ολες οι σκαλες πανω-κατω το ιδιο ειναι.

εσυ κρινεις αν φτανει το σωληνακι μεχρι εκει που θα κανεις την διαχυση.εαν δεν φτανει τοτε βαζεις σωληνακι αεραντλιας.ειναι το ιδιο.

την βαλβιδα την βαζεις πανω απο την επιφανεια του νερου και ασχετως τι γραφει αν φυσυξεις απο την μια πλευρα και περναει ο αερας θα την βαλεις στην εισοδο,δηλαδη στο σωληνακι που μπαινει μεσα στο νερο.

ειναι απλο μην μπερδευεσαι.το αεριο απο το μπουκαλι εξω,πρεπει να μπορει να περασει απο μεσα της για να μπει στο ενυδρειο.απο την αναποδη δεν πρεπει να αφηνει το αεριο για γυρναει παλι πισω....

Η εικονα γιατι δεν φενεται??? Σε εμενα φενεται μια χαρα! Τελος παντων... Ευχαριστω! Τωρα τα καταλαβα ολα!!!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! :bowdown:

Εχω φυτα μεσα στο ενυδρειο και δεν εχω και τοσο καλο φωτισμο! Και επειδη με τα ηλεκτρικα δεν τα παω καλα! :bowdown: Σκεφτηκα την παροχη CO2... Μου εδωσε ο delta66 ενα λινκ που λεει να φτιαξεις ενα diy CO2... Το διαβασα και εχω πολλες αποριες!!! :bowdown::buttrock:

1η: Που θα βρω εγω ολα αυτα τα υλικα? :buttrock:

2η: Τι ειναι η σκαλα διαχυσης? :buttrock:

3η: Τι ειναι η βαλβίδα ανεπίστροφης ροής???

Φενεται καλη πατεντα και θα ηθελα να δω τα φυτα μου να αναπτυσονται!!!

Ευχαριστω ολους σας παιδια!! :bowdown:

Πίο είναι το link γιατί ψήνομαι και εγώ σιγά - σιγά για CO2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.... τα εκανα ολα μια χαρα αλλα ακομα να μου βγαλει φυσαλίδες! :D στις 10ηωρα το εβαλα μπρος και ακομα να βγαλει! Ειναι φυσιολογικο να αργει τοσες ωρες ή εκανα καμια πατατα παλι?? :(:)

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.... τα εκανα ολα μια χαρα αλλα ακομα να μου βγαλει φυσαλίδες! :D στις 10ηωρα το εβαλα μπρος και ακομα να βγαλει! Ειναι φυσιολογικο να αργει τοσες ωρες ή εκανα καμια πατατα παλι?? :(:)

Ευχαριστω!!

κάνε υπομονή... κάποιες φορές αργεί λίγο... αν είσαι σίγουρος ότι έκανες όλα τα βήματα σωστά τότε όλα θα πάνε καλά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κάνε υπομονή... κάποιες φορές αργεί λίγο... αν είσαι σίγουρος ότι έκανες όλα τα βήματα σωστά τότε όλα θα πάνε καλά! :)

οκ..!! Απλα αν δεν αρχιζει μεχρι τις 6 το απογευμα τι θα κανω?? θα ξανακανω απο την αρχη το μειγμα?? :(

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε για διαρροη αεριου στον αερα.

Εγω εκανα το παρακατω πριν το τοποθετησω στο ενυδρειο.

Ξεβιδωσα το καπακι απο το μπουκαλι, το σκουπισα, το εφαρμοσα στα χειλια μου (σαν να ηταν το στομα μου το μπουκαλι), και εκλεισα την τρυπα στην αλλη ακρη του σωληνα, με το δαχτυλο μου.

Μετα φυσηξα και αφου δεν εβγαινε αερας απο πουθενα καταλαβα οτι ηταν αεροστεγη η συνδεσμολογια.

Αν το ειχα τοποθετησει ηδη στο ενυδρειο θα εβγαζα το σωληνακι απο το ενυδρειο και θα εκανα παλι το ιδιο "τεστ".

Μια αλλη αιτια μπορει να ειναι οτι το νερο που εφτιαξες το μειγμα, να ηταν πιο ζεστο (καυτο) απ'οτι πρεπει και να "σκοτωσες" τη μαγια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...