Jump to content

Eρωτηση για κυκλοφοριτη Pico.


Hlias85

Recommended Posts

Θελω να παραγειλω απο το internet τον pico 1200 για το ενυδρειο του καρφουρ για να αλλαξω τον 400αρη που εχει.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερει καποιος να μου πει αν ταιριαζουν οι διαστασεις του στο φιλτρο του καρφουρ αν χωραει δλδ.Και αν εχετε να μου προτινεται καποιον καλυτερο που ξερετε οτι ταιριαζει σιγουρα.Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι χωράει έχω τον ίδιο αλλά μην περιμένεις και πολλά!δεν έχει καλό μανομετρικό και έρχεται πάνω κάτω στην ίδια ροή με τον εργοστασιακό.Ψάξε για κανένα eheim compact ή καμια sun sun hj741(σ'αυτές ρωτα τη διασταση γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

Η compact καιει πολυ ρευμα (23W) δεν ειναι για τετοια χρηση αλλα για να αντλουμε νερο πχ κατα τις αλλαγες και να το ανεβαζουμε στο ενυδρειο κλπ

Να προσεξεις και αυτον τον παραγοντα κατα την αγορα.

Το φιλτρο του ενυδρειου νομιζω ειναι εσωτερικο, γιατι να χρειαζεται κατι ιδιαιτερο σε μανομετρικο.

Αληθεια τι ψαρια εχεις μεσα? Εχουν απαιτηση για τοσο μεγαλη ροη, 12 φορες ... πες στη χειροτερη 8 φορες τα λιτρα του ενυδρειου?

1200 λιτρα την ωρα ο pico σε 100 λιτρα ενυδρειο οπως λεει στο προφιλ σου.

Link to comment
Share on other sites

και γω έτσι πίστευα οτι με περίπου 25 πόντους υψος οτι δεν θα καταλάβει και πολλά.αυτό που βλέπω όμως είναι οτι στην πράξη μειώνεται αισθητά η ροή(έχω και εσωτερικό χιλιάρι φίλτρο σε ίδιας διατομής σωλήνα και καταλαβαίνεις αισθητή διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

και γω έτσι πίστευα οτι με περίπου 25 πόντους υψος οτι δεν θα καταλάβει και πολλά.αυτό που βλέπω όμως είναι οτι στην πράξη μειώνεται αισθητά η ροή(έχω και εσωτερικό χιλιάρι φίλτρο σε ίδιας διατομής σωλήνα και καταλαβαίνεις αισθητή διαφορά)

Παω πασο.

ΥΓ στο θεμα της καταναλωσης ομως επιμενω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πλατυ και σκεφτομαι να βαλω και δυο γκουραμι.Μπορειτε να μου προτινεται καποιο κυκλοφοριτη καταλληλο για τα ψαρια και το ενυδριο μου?Οσο μεγαλυτερος κυκλοφοριτης τοσο καλυτερη και η ποιοτητα του νερου,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πλατυ και σκεφτομαι να βαλω και δυο γκουραμι.Μπορειτε να μου προτινεται καποιο κυκλοφοριτη καταλληλο για τα ψαρια και το ενυδριο μου?Οσο μεγαλυτερος κυκλοφοριτης τοσο καλυτερη και η ποιοτητα του νερου,ετσι δεν ειναι?

όχι δεν είναι έτσι δυστυχώς... όσα περισσότερα λίτρα βιολογικό υλικό έχεις τόσο "καλύτερη" η ποιότητα του νερού. Το πόσα λίτρα βγάζει η αντλία μας έχει να κάνει μόνο με το πόσα λίτρα ενυδρείο έχουμε και τι κυκλοφορία θέλουμε σε αυτό. Πάντως θεωρώ ότι η αντλία που έχει το φίλτρο σου είναι έτσι και αλλιώς μικρή γιατί είχα το ίδιο ακριβώς ενυδρείο και του έβαλα ακριβώς την αντλία που ρωτάς. Εάν θες επειδή εμένα μου έχει μείνει στην άκρη η pico 1200 (και ειναι και δουλεμένη ελάχιστα) έλα πάρτη κάνε τις δοκιμές σου και εάν σου κάνει κράτα τη και τα βρίσκουμε... :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο σου ενυδρειο εκανε δουλεια η pico?Να την παρω αλλα εισαι μακρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πλατυ και σκεφτομαι να βαλω και δυο γκουραμι.Μπορειτε να μου προτινεται καποιο κυκλοφοριτη καταλληλο για τα ψαρια και το ενυδριο μου?Οσο μεγαλυτερος κυκλοφοριτης τοσο καλυτερη και η ποιοτητα του νερου,ετσι δεν ειναι?

Τα γκουραμι ειναι λαβυρινθοψαρα (παρομοια κατηγορια με το μονομαχο για να καταλαβεις) δεν θελουν δυνατη ροη.

Ασχετο με το θεμα αλλα τα πλατυ και τα γκουραμι δεν εχουν παρομοιες αναγκες σε πολλα πραγματα, πχ παραμετροι νερου, διακοσμηση.

Θα μπορουσες να τα ταιριαξεις σε καποιο μεσο ορο τιμων, αλλα καλυτερα να κοταξεις κατι πιο συμβατο για να εχεις περιθώρια λαθους και ρυθμισης παραμετρων κλπ

κοιτα εδω πληροφοριες για πλατυ και γκουραμι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω delta66.Και κατι ακομα ποια τιμη ειναι καλη για τον pico 1200?33 ευρω ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω delta66.Και κατι ακομα ποια τιμη ειναι καλη για τον pico 1200?33 ευρω ειναι καλα?

Τιμή καινούργιου: 24.41€

Πηγή:

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2559

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...