Jump to content

Φυτο εφτασε στην επιφανεια


Recommended Posts

Γεια σας νεος γενικα περι ενυδρειου, ολα καλα πανε με το ενυδρειο που εχω 4 μηνες τωρα, εβαλα και καποια φυτα τα οποια ηταν μεγαλα οταν τα πηρα τωρα εφτασαν στην επιφανεια ενα απο αυτα βγαινει και εξω απο το νερο , τι κανω ? Τα φυτα αυτα ειναι το ενα echinodorus argentiensis kai το αλλο alternanthera reineckii 'rot'. Τα υπολοιπα ειναι μικρα ακομη, Μπορειται να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας νεος γενικα περι ενυδρειου, ολα καλα πανε με το ενυδρειο που εχω 4 μηνες τωρα, εβαλα και καποια φυτα τα οποια ηταν μεγαλα οταν τα πηρα τωρα εφτασαν στην επιφανεια ενα απο αυτα βγαινει και εξω απο το νερο , τι κανω ? Τα φυτα αυτα ειναι το ενα echinodorus argentiensis kai το αλλο alternanthera reineckii 'rot'. Τα υπολοιπα ειναι μικρα ακομη, Μπορειται να με βοηθησετε

Μπορείς να το κόψεις πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Κάποιοι προτιμούν να τα αφήνουν μιας και κάποια από αυτά βγάζουν και κάποιο λουλούδι (δεν ξέρω για το δικό σου). Προτιμότερο όμως είναι αν είναι μικρό το ενυδρείο σου να το κλαδέψεις γιατί θα σου μειώσει τον φωτισμό σου για τα άλλα φυτά. Μπορείς επίσης τα κλαδέματα να τα χρησιμοποιήσεις και να τα φυτέψεις σε κάποιο άλλο ενυδρείο ή ακόμη και στο ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου , ετσι τα κανουμε τα κοβουμε ? κοβουμε κανονικα τον κορμο? δεν χαλανε?

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις έτσι απλά με ένα ψαλιδάκι το κομμάτι που έφτασε στην επιφάνεια, ώστε να έχεις ένα καινούργιο κλαδάκι γύρω στα δέκα ή και περισσότερα εκατοστά. Το φυτεύεις δίπλα στο μητρικό φυτό ώστε να φτιάξεις ένα ωραίο θαμνάκι ή όπου αλλού θέλεις. Το μητρικό φυτό στο σημείο που κλάδεψες θα βγάλει δύο νέες κορυφές.

Πάντως να ξέρεις, πως μετά από δύο, το πολύ τρία κλαδέματα, το παλιό φυτό γίνεται συνήθως σαν κουτσουρεμένος θάμνος. Γι' αυτό καλό είναι που και που να αφαιρούμε πλήρως το παλιό φυτό και στη θέση του να φυτεύουμε τα φρέσκα και ολοζώντανα κλαδέματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...