Jump to content

Τι ακριβως να ειναι?


Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα.Σημερα το πρωι που σηκωθηκα παρατηρησα πανω στη Alveopora το παρακατω πλασματακι το οποιο μου φαινετε ακινητο και το χρωμα του ειναι ασπρο και κοκκινο.Θα προσπαθησω και για καλυτερη φωτογραφια οταν ανοιξουν τα φωτα.Να πω οτι πριν λιγες μερες το ειδα παλι στην Alveopora αλλα σε αλλο κλαδακι. :)

post-13456-1275119906_thumb.jpg

post-13456-1275119942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε για καλύτερη φωτογραφία

έχε το υπό έλεγχο γιατί νομίζω ότι είναι aeolid nudi - κακό πράμα -

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε για καλύτερη φωτογραφία

έχε το υπό έλεγχο γιατί νομίζω ότι είναι aeolid nudi - κακό πράμα -

Τι γνωμη εχεις να μπορεσω να το βγαλω με ενα τσιμπιδακι να το βαλω σε ενα δοχειο,να το φωτογραφησω κιολας και να το δουμε καλυτερα.Αν ειναι reef safe μπορω να το βαλω στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχεις να μπορεσω να το βγαλω με ενα τσιμπιδακι να το βαλω σε ενα δοχειο,να το φωτογραφησω κιολας και να το δουμε καλυτερα.Αν ειναι reef safe μπορω να το βαλω στο sump.

:)

Link to comment
Share on other sites

Tο παραπανω ακομα αναζητειται,το βραδυ με κλειστα τα φωτα θα το αναζητησω και θα ενημερωσω.Ομως πριν λιγο αλλο προβλημα με βρηκε και αμεσως θα εξηγησω τι εννοω.Εβγαλα απο το ενυδρειο την Tubastrea(sun coral) να την ταισω και παρατηρησα κατι καφε σκουρα πανω στον ιστο της.Προσπαθησα να τα πιασω με ενα τσιμπιδακι που εχω αλλα αυτα κοβονταν σε κομματια και μετακινουνταν.Φωτογραφιες εβγαλα οσο πιο καλες γινοταν.

post-13456-1275151009_thumb.jpg

post-13456-1275151030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο παραπανω ακομα αναζητειται,το βραδυ με κλειστα τα φωτα θα το αναζητησω και θα ενημερωσω.Ομως πριν λιγο αλλο προβλημα με βρηκε και αμεσως θα εξηγησω τι εννοω.Εβγαλα απο το ενυδρειο την Tubastrea(sun coral) να την ταισω και παρατηρησα κατι καφε σκουρα πανω στον ιστο της.Προσπαθησα να τα πιασω με ενα τσιμπιδακι που εχω αλλα αυτα κοβονταν σε κομματια και μετακινουνταν.Φωτογραφιες εβγαλα οσο πιο καλες γινοταν.

:):D

Link to comment
Share on other sites

Τασο δεν ειναι λιγο μεγαλο για να ειναι aeolid nudi? :)

Στη δευτερη φωτογραφια,ισως ειναι flatworms.Εξισου κακου πραγμα και αν ειναι μονο πανω σε αυτο το κοραλι,καλυτερα να βγει εξω.Κουνιουνται αν τα ακουμπησεις απαλα?(προσοχη μην τα λιωσεις ετσι οπως θα τα ακουμπησεις)

Tα κοραλια σου τα περνας απο καποια διαδικασια dip πριν τα βαλεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τασο δεν ειναι λιγο μεγαλο για να ειναι aeolid nudi? :)

Στη δευτερη φωτογραφια,ισως ειναι flatworms.Εξισου κακου πραγμα και αν ειναι μονο πανω σε αυτο το κοραλι,καλυτερα να βγει εξω.Κουνιουνται αν τα ακουμπησεις απαλα?(προσοχη μην τα λιωσεις ετσι οπως θα τα ακουμπησεις)

Tα κοραλια σου τα περνας απο καποια διαδικασια dip πριν τα βαλεις στο ενυδρειο?

Oταν λες να βγει εξω τι εννοεις.Οταν τα ακουμπησα ναι κουνηθηκαν και εμοιαζαν σαν να γλειστρουν πανω στο κοραλλι.Ναι τα περναω απο διαδικασια dip με το αντιστοιχο προιον της tropic marin.Το κοραλλι το εχω στο ενυδρειο πανω απο 5 μηνες.Να του εκανα αυριο ενα μπανιο σε dip για 15 λεπτα?

Link to comment
Share on other sites

Τασο δεν ειναι λιγο μεγαλο για να ειναι aeolid nudi? :)

το frabellina spp λχ που μοιάζει με αυτό στη φώτο μπορεί να φτάσει τα 3,8 εκ ( Shimek )

Link to comment
Share on other sites

Mια καλυτερη φωτογραφια.Παντως δεν εχω εντοπισει να κανει ζημια στην alveopora και ουτε να ενοχλειται.Το ασπρο,κοκκινο ακριβως στην μεση της φωτογραφιας.

post-13456-1275589118_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι,αν παραμενει συνεχως πανω στο κοραλι,αυτο σημαινει οτι τρεφεται απο αυτο.

Για το κοραλια της δευτερης φωτογραφιας σου,αλλο ενα dip το χρειαζεται νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι,αν παραμενει συνεχως πανω στο κοραλι,αυτο σημαινει οτι τρεφεται απο αυτο.

Για το κοραλια της δευτερης φωτογραφιας σου,αλλο ενα dip το χρειαζεται νομιζω

Ακη,αυριο θα βγαλω το κοραλλι και θα προσπαθησω να το βγαλω.Δευτερη φωτογραφια εννοεις το sun coral;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα ενα μπανιο σε ειδικο υγρο dip την tubastrea για 15 λεπτα και τα περιεργα πλασματακια εκατσαν στο πατο απο το μπωλ. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...