Jump to content

Kαθαρισμος εξωτερικου φιλτρου Eheim 2217


Geosid

Recommended Posts

Σημερα αραχτος στο σπιτι , τι να κανω αυριο ειναι να κανω αλλαγη , δεν την κανω σημερα να περασει η ωρα?

Να κανω αλλαγη αλλα μετα τι ? Δεν καθαριζω και τα φιλτρα ? Ευκαιρια ειναι ....

Και μετα τι ? Δεν βγαζω καμια φωτο για το πως καθαριζω τα φιλτρα ? Και γιατι οχι ???

Ετσι εχουμε και λεμε

Το Φιλτρο - Eheim 2217

Tα υλικα που θα χρειαστω : Eνα Φιλτρο 2217 , μια λεκανη , ενα λαστιχο για να βγαλω νερο απο το ενυδρειο , ενα κομματι βαμβακι για ενυδρειακη χρηση , API stress zyme H Microbe-lift Nite-out II

dsc1646.th.jpg

dsc1647k.th.jpg

Περνουμε το λαστιχο και γεμιζουμε τη μιση λεκανη με νερο απο το ενυδρειο μας

dsc1648x.th.jpg

Αφου εχουμε κλεισει τα βανακια και εχουμε το φιλτρο στα χερια μας , Ξεκουμπωνουμε τις 5 ασφαλειες που εχει γυρο απο το φιλτρο

dsc1650.th.jpg

Κατοπιν ανοιγουμε τα βανακια για να μπει αερας μεσα στο φιλτρο και να μπορεσουμε να βγαλουμε την κεφαλι χωρις καποια δυσκολια

dsc1651.th.jpg

Μολις βγαλουμε την κεφαλι θα δουμε το πλαστικο σχαρακι

dsc1652ng.th.jpg

Βγαζουμε το πλαστικο σχαρακι

dsc1653o.th.jpg

Βγαζουμε το βρωμικο βαμβακι (για ενυδρειακη χρηση )

dsc1654l.th.jpg

Και βλεπουμε το μπλε το σφουγγαρι απο κατω καθως και τη βρωμια που εχει μαζεψει

dsc1655.th.jpg

Το ξεπλενουμε καλα μεσα στη λεκανη οπου βαλαμε πριν το νερο απο το ενυδρειο μας

dsc1658q.th.jpg

Στη συνεχεια βλεπουμε τη βρωμια εχει μαζεψει το βιολογικο μας υλικο

dsc1656e.th.jpg

Το βαζουμε μεσα στη λεκανη με το νερο απο το ενυδρειο μας και το καθαριζουμε καλα

Καθαριζουμε το σφουγγαρι που ειναι στο πατο του φιλτρου μας

dsc1657wy.th.jpg

Βγαζουμε το σχαρακι που ειναι στο παο του φιλτρου , και καθαριζουμε το σχαρακι καθως και ολο το καδο στα τοιχωματα και τον πατο του

dsc1659h.th.jpg

και ξεκιναμε να τοποθετουμε τα καθαρα πλεον υλικα μας μεσα στο καδο του φιλτρου

το σφουγγαρι του πατου

dsc1663z.th.jpg

το καθαρο βιολογικο υλικο μας

dsc1665.th.jpg

το καθαρο σφουγγατι της κορυφης

dsc1666v.th.jpg

Στη συνεχεια κοβουμε ενα καινουργιο κομματι βαμβακι για ενυδρειακη χρηση και το τοποθετουμε πανω απο το σφουγγαρι

dsc1668tr.th.jpg

Βαζουμε το σχαρακι απο πανω απο το βαμβακι

dsc1669f.th.jpg

Ελεγχουμε εαν το κατω μερος της κεφαλης ειναι καθαρο και εαν ειναι καθαρο η δουλεια μας εχει τελειωσει και ειμαστε ετοιμοι

να κλεισουμε το φιλτρο μας τοποθετοντας στο καδο και βαζωντας τις ασφαλειες .

dsc1670m.th.jpg

dsc1671.th.jpg

dsc1672h.th.jpg

dsc1673b.th.jpg

Κανω αλλαγη νερου και με το καινουργιο νερο που θα μπει μεσα ριχνω API stress zyme H Microbe-lift Nite-out II (Βακτηρια ) .

Αυτο ηταν :)

Σημειωση :

Το βιολογικο υλικο μπορει να αλλαζει απο φιλτρο σε φιλτρο καθως και η σειρα σφουγγαριων - βιολογικου

Η παρουσιαση εγινε οσο ποιο απλα και κατανοητα για να μπορει να το καταλαβει καποιος αρχαριος , ετσι γραφωντας

τα παραπανω μιλαω ως αρχαριος σε αρχαριο .

Οποιαδηποτε παρατηρηση ειναι δεκτη ( Αρχαριος ειμαι και εγω ) :D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

μερικες παρατηρησεις......

τερμα κατω δεν βαζουμε σφουγγαρι.η βαζουμε χοντρο μακαρονι,η κατευθειαν το βιολογικο μας υλικο.δεν χρειαζεται να καθαρισθουν τελεια (ειδικα το βιολογικο υλικο δεν το πειραζουμε),καθως χανουμε μεγαλο μερος των ωφελιμων αποικιων.

το μπλε σφουγγαρι το ξεπλενουμε ντελικατα και πολυ λιγο,και το μονο που αλλαζουμε εντελως και το πεταμε ειναι το λευκο λεπτο σφουγαρι-υαλοβαμβακα το οποιο βρισκεται τερμα ποανω στα υλικα μας.

Link to comment
Share on other sites

μερικες παρατηρησεις......

τερμα κατω δεν βαζουμε σφουγγαρι.η βαζουμε χοντρο μακαρονι,η κατευθειαν το βιολογικο μας υλικο.δεν χρειαζεται να καθαρισθουν τελεια (ειδικα το βιολογικο υλικο δεν το πειραζουμε),καθως χανουμε μεγαλο μερος των ωφελιμων αποικιων.

το μπλε σφουγγαρι το ξεπλενουμε ντελικατα και πολυ λιγο,και το μονο που αλλαζουμε εντελως και το πεταμε ειναι το λευκο λεπτο σφουγαρι-υαλοβαμβακα το οποιο βρισκεται τερμα ποανω στα υλικα μας.

επειδη δεν εχω καλτσες , εχω βαλει σφουγγαρι κατω για να μην περναει το υλικο ( substart ) κατω απο το σχαρακι :)

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφια που ξεχασα να βαλω ....

Βρειτε μου τη διαφορα στης 2 λεκανες...

πριν

dsc1648x.th.jpg

μετα

dsc1664f.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω καλτσες , εχω βαλει σφουγγαρι κατω για να μην περναει το υλικο ( substart ) κατω απο το σχαρακι :)

βαλε μια καλτσα τοτε,και μην ξαναβαλεις σφουγγαρι τερμα κατω....στομωνει γρηγορα και το νερο δεν περναει σωστα και οπως πρεπει απο τα πανω στρωματα.....
Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφια που ξεχασα να βαλω ....

Βρειτε μου τη διαφορα στης 2 λεκανες...

πριν

dsc1648x.th.jpg

μετα

dsc1664f.th.jpg

η μία είναι από το praktiker ενώ η άλλη από το Βασιλόπουλο??

Link to comment
Share on other sites

φιλε biris,καλη ειναι η πλακα,αλλα εδω ο φιλος μας προσπαθει με ενα πολυ αναλυτικο ποστ να μας πει κατι...

ας μην σπαμαρουμε και χαλαμε αυτο το πολυ ενδιαφερον ποστ.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε biris,καλη ειναι η πλακα,αλλα εδω ο φιλος μας προσπαθει με ενα πολυ αναλυτικο ποστ να μας πει κατι...

ας μην σπαμαρουμε και χαλαμε αυτο το πολυ ενδιαφερον ποστ.

ευχαριστω.

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως είμαι εντελώς αντίθετος στο πλύσιμο του βιολογικού υλικού (πχ siporax, substratpro κτλ). Τα υπόλοιπα τα πλένουμε ακόμα και με νερό βρύσης δεν τρέχει τίποτα. Την έχω πατήσει πολύ παλαιότερα και από τότε είμαι πολύ προσεκτικός... αδυνατίζει πάρα πολύ η βιολογία του υλικού μας ακόμα και εαν το πλύνουμε με νερό από το ενυδρείο μας!

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι στη διάταξη που προτείνει η EHEIM για το συγκεκριμένο φίλτρο διαχωρίζει τα 2 σφουγγάρια. Βάζει δηλ (ξεκινωντας από κάτω) μακαρόνι - σφουγγαρι - μακαρονι (σαμπστρακτ προ) - σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως είμαι εντελώς αντίθετος στο πλύσιμο του βιολογικού υλικού (πχ siporax, substratpro κτλ). Τα υπόλοιπα τα πλένουμε ακόμα και με νερό βρύσης δεν τρέχει τίποτα. Την έχω πατήσει πολύ παλαιότερα και από τότε είμαι πολύ προσεκτικός... αδυνατίζει πάρα πολύ η βιολογία του υλικού μας ακόμα και εαν το πλύνουμε με νερό από το ενυδρείο μας!

Για την φιλτρανση δεν εχω ενα μονο φιλτρο , εχω 3 σημερα καθαριζω το ενα μετα απο μια βδομαδα το αλλο και παει λεγοντας , ολα τα φιλτρα ειναι γεματα απο βιολογικο υλικο , οποτε με το να καθαρισεις το ενα δεν ειναι μεγαλο το κακο , συνεχιζουν τα υπολοιπα φιλτρα να κανουν δουλεια .

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι στη διάταξη που προτείνει η EHEIM για το συγκεκριμένο φίλτρο διαχωρίζει τα 2 σφουγγάρια. Βάζει δηλ (ξεκινωντας από κάτω) μακαρόνι - σφουγγαρι - μακαρονι (σαμπστρακτ προ) - σφουγγαρι.

η διαταξη δεν ειναι κατι στανταρ , μπορεις να βαλεις ολα σφουγγαρια , μπορεις να βαλεις μισο μισο , μπορεις να βαλεις μονο βιολογικο και μετα σφουγγαρι - βαμβακι .

:)

Link to comment
Share on other sites

Για την φιλτρανση δεν εχω ενα μονο φιλτρο , εχω 3 σημερα καθαριζω το ενα μετα απο μια βδομαδα το αλλο και παει λεγοντας , ολα τα φιλτρα ειναι γεματα απο βιολογικο υλικο , οποτε με το να καθαρισεις το ενα δεν ειναι μεγαλο το κακο , συνεχιζουν τα υπολοιπα φιλτρα να κανουν δουλεια .

έτσι είσαι οκ δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα (το καλό του να έχεις πάνω από ένα φίλτρο) :)

απλά δε το διευκρίνισες από την αρχή και αναρωτιόμουν πως και δεν έχεις προβλήματα, γιατί από ότι θυμάμαι έχεις και δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είσαι οκ δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα (το καλό του να έχεις πάνω από ένα φίλτρο) :D

απλά δε το διευκρίνισες από την αρχή και αναρωτιόμουν πως και δεν έχεις προβλήματα, γιατί από ότι θυμάμαι έχεις και δίσκους.

Δισκοι με ενα φιλτρο , σπιτι χωρις μπαλκονι :):D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και αναλυτικη παρουσιαση :)

Νομιζω το Filter Wool που βαζεις ειναι παρα πολυ....Χρειαζεται μονο ενα λεπτι φιλμ ωστε να μην μπουκωνει το φιλτρο :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και αναλυτικη παρουσιαση :)

Νομιζω το Filter Wool που βαζεις ειναι παρα πολυ....Χρειαζεται μονο ενα λεπτι φιλμ ωστε να μην μπουκωνει το φιλτρο :D

μια στρωση ειναι απλα δεν το εκοψα με το ψαλιδι κυκλικα , ειναι κομμενο τετραγωνο και εχουν γυρισει λιγο οι γωνιες προς τα μεσα :D

Εκτος εαν ειδες την πρωτη φωτο , οπου εκει ειναι ολο μου το βαμβακι , απο αυτο εκοψα μονο ενα κομματι .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

κανω αλλαγη νερου και με το καινουργιο νερο που θα μπει μεσα ριχνω API stress zyme H Microbe-lift Nite-out II (Βακτηρια ) .

Αυτο ηταν :)

Γιατι βαζουμε τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βαζουμε τα βακτηρια?

Eγω προσωπικα βαζω για να ''αναπληρωσω'' οσο ποιο γρηγορα μπορω τη βιολογια στο καθαρισμενο φιλτρο .

Και νομιζω πως δεν ειναι και κακο που και που να ''φρεσκαρεις'' λιγο τα βακτηρια σου .

Link to comment
Share on other sites

μερικες παρατηρησεις......

τερμα κατω δεν βαζουμε σφουγγαρι.η βαζουμε χοντρο μακαρονι,η κατευθειαν το βιολογικο μας υλικο.δεν χρειαζεται να καθαρισθουν τελεια (ειδικα το βιολογικο υλικο δεν το πειραζουμε),καθως χανουμε μεγαλο μερος των ωφελιμων αποικιων.

το μπλε σφουγγαρι το ξεπλενουμε ντελικατα και πολυ λιγο,και το μονο που αλλαζουμε εντελως και το πεταμε ειναι το λευκο λεπτο σφουγαρι-υαλοβαμβακα το οποιο βρισκεται τερμα ποανω στα υλικα μας.

Εγω εχω το 2213 που εχει καλαθακι υλικων(δεν υπαρχει φοβος να φυγει το βιολογικο υλικο και να βουλωσει) αντι για σιτα πανω και κατω.

Μετα απο πολλες συζητησεις στη κατηγορια φιλτρανσης βγηκε το συμπερασμα οτι κατω κατω θα πρεπει να εχουμε μηχανικη φιλτρανση απο μπλε σφουγγαρι η' μηχανικο μακαρονι.

Εδω τωρα διαβαζω οτι μπορουμε να εχουμε και κατευθιαν το βιολογικο υλικο χωρις μηχανικη φιλτρανση,ποια ειναι τα πλεονεκτημα και τα μειονεκτηματα της μεθοδου που προτινεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ειχα ξεχασει να σχολιασω εδω.

Ωραια παρουσιαση :)

Εγω βαζω χοντροτρυπο σφουγγαρι, γιατι αυτο που εχεις βουλωνει ευκολα.

Απο κατω απο το σφουγγαρι βαζω και 2-3 ποντους μηχανικο μακαρονι ehfimech για να μου κραταει τα χοντρα αλλα το πιο σημαντικο, να μου "ανοιγει" το νερο σε ολο το πλατος του καδου.

(εχω για βιολογικο το substrat pro, αν ειχα siporax θα εβαζα και εγω μονο χοντροτρυπο σφουγγαρι κατω, αφου το siporax θα "ανοιγε" το νερο οπως και το ehfimech)

(siporax που εχω δοκιμασει στη θεση του ehfimech, δεν με ικανοποιησε τοσο στη μηχανικη φιλτρανση στο πρωτο σταδιο, αφου ειναι πορωδες και στομωνει αμεσως με τα "χοντρα")

Πανω βαζω filterwool, πολυ πιο λεπτη "φετα" και πιο αραιο απο οτι βαζεις εσυ.

Επισης επειδη ανοιγω σε αραια διαστηματα το φιλτρο (καθε 4-6 μηνες και μονο προληπτικα), καθαριζω και το θαλαμο της φτερωτης με οδοντοβουρτσα (ενυδρειακη :( )

Πλενω τα μηχανικα υλικα πολυ καλα με νερο βρυσης και μαλιστα προς το καυτο.

Τα βιολογικα υλικα απλα τα ριχνω μεσα στη λεκανη με το νερο του ενυδρειου και τα γυριζω ελαφρα 1-1 φορες.

Βαζω βαζελινη σε ολα τα λαστιχα (με την ενυδρειακη οδοντοβουρτσα).

Δεν βαζω βακτηρια.

Την πρωτη μερα μετα τη συντηρηση καμια φορα δεν ταιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξεχασει να σχολιασω εδω.

Ωραια παρουσιαση :D

Εγω βαζω χοντροτρυπο σφουγγαρι, γιατι αυτο που εχεις βουλωνει ευκολα.

Απο κατω απο το σφουγγαρι βαζω και 2-3 ποντους μηχανικο μακαρονι ehfimech για να μου κραταει τα χοντρα αλλα το πιο σημαντικο, να μου "ανοιγει" το νερο σε ολο το πλατος του καδου.

(εχω για βιολογικο το substrat pro, αν ειχα siporax θα εβαζα και εγω μονο χοντροτρυπο σφουγγαρι κατω, αφου το siporax θα "ανοιγε" το νερο οπως και το ehfimech)

(siporax που εχω δοκιμασει στη θεση του ehfimech, δεν με ικανοποιησε τοσο στη μηχανικη φιλτρανση στο πρωτο σταδιο, αφου ειναι πορωδες και στομωνει αμεσως με τα "χοντρα")

Πανω βαζω filterwool, πολυ πιο λεπτη "φετα" και πιο αραιο απο οτι βαζεις εσυ.

Επισης επειδη ανοιγω σε αραια διαστηματα το φιλτρο (καθε 4-6 μηνες και μονο προληπτικα), καθαριζω και το θαλαμο της φτερωτης με οδοντοβουρτσα (ενυδρειακη :) )

Πλενω τα μηχανικα υλικα πολυ καλα με νερο βρυσης και μαλιστα προς το καυτο.

Τα βιολογικα υλικα απλα τα ριχνω μεσα στη λεκανη με το νερο του ενυδρειου και τα γυριζω ελαφρα 1-1 φορες.

Βαζω βαζελινη σε ολα τα λαστιχα (με την ενυδρειακη οδοντοβουρτσα).

Δεν βαζω βακτηρια.

Την πρωτη μερα μετα τη συντηρηση καμια φορα δεν ταιζω.

θα το δοκιμασω στον επομενο καθαρισμο :thumbup:

Για τα σφουγγαρια εχω ακομα αυτα που ειχε το φιλτρο οταν το αγορασα , δεν εχω μπει σε διαδικασια να αγορασω ακομα , οποτε θα μπει στο προγραμμα ενα χοντροκκοκο ( για να το λες εσυ κατι θα ξερεις ) :(

Το βαμβακι ειναι ικανο να ''κοψει'' τη ροη του νερου εαν ειναι χοντρο ?

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω στον επομενο καθαρισμο :)

Για τα σφουγγαρια εχω ακομα αυτα που ειχε το φιλτρο οταν το αγορασα , δεν εχω μπει σε διαδικασια να αγορασω ακομα , οποτε θα μπει στο προγραμμα ενα χοντροκκοκο ( για να το λες εσυ κατι θα ξερεις ) :(

Το βαμβακι ειναι ικανο να ''κοψει'' τη ροη του νερου εαν ειναι χοντρο ?

Αφου εχεις siporax, γιατι να βαλεις και ehfimech? Δεν διαβασες την πρωτη παρενθεση?

Αν θελεις να βαλεις λιγο siporax κατω απο το σφουγγαρι, θα συμβει αυτο που λεω στην δευτερη παρενθεση.

Φυσικα αν θες δοκιμασε και γραψε και εσυ τα συμπερασματα σου για ποικιλια αποψεων.

Χοντροτρυπο λεγεται το σφουγγαρι.

Στα αγγλικα θα βρεις τις διαβαθμισεις και ως fine - medium - coarse (ψιλοτρυπο - μετριο - χοντροτρυπο).

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a8a...vid/manufac.220

Το βαμβακι ειναι ο πιο επικινδυνος υποπτος για ελλατωση ροης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφου εχεις siporax, γιατι να βαλεις και ehfimech? Δεν διαβασες την πρωτη παρενθεση?

Αν θελεις να βαλεις λιγο siporax κατω απο το σφουγγαρι, θα συμβει αυτο που λεω στην δευτερη παρενθεση.

Φυσικα αν θες δοκιμασε και γραψε και εσυ τα συμπερασματα σου για ποικιλια αποψεων.

Χοντροτρυπο λεγεται το σφουγγαρι.

Στα αγγλικα θα βρεις τις διαβαθμισεις και ως fine - medium - coarse (ψιλοτρυπο - μετριο - χοντροτρυπο).

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a8a...vid/manufac.220

Το βαμβακι ειναι ο πιο επικινδυνος υποπτος για ελλατωση ροης.

Σε προσφατο καθαρισμο που εκανα λογω μειωσης της ροης μου μεσα στο ενυδρειο , αλλαξα ΜΟΝΟ το βαμβακι μιας και δεν ειχα και ιδιαιτερη ορεξη να καθαρισω ολο το φιλτρο :helpsmilie: και το αποτελεσμα ηταν κατι παραπανο καλο απο οτι περιμενα :) .Αρα βγαινει το συμπερασμα οτι ισχυει το παραπανω που εγραψες :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα !

λιγο καθυστερημενος σε αυτο το thread αλλα

ηθελα να σε ρωτησω μετα την συντηρηση του

φιλτρου πως γεμιζει ο καδος με νερο απο το

ενυδρειο ? υπαρχει καποιο κολπο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

λιγο καθυστερημενος σε αυτο το thread αλλα

ηθελα να σε ρωτησω μετα την συντηρηση του

φιλτρου πως γεμιζει ο καδος με νερο απο το

ενυδρειο ? υπαρχει καποιο κολπο ?

Με νερό απο το ενυδρείο.Κόλπο δεν χρειάζεται αν ανοίξεις τα βανάκια γεμίζει μόνο του ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...