Jump to content

Kαθαρισμος εξωτερικου φιλτρου Eheim 2217


Geosid

Recommended Posts

πρωτη φορα που ειχε μπει σε λειτουργια δεν γεμισε μονο του

μπηκε μεσα καποια ποσοτητα νερου και ακουγοταν η φτερωτη να κανει

τον κλασσικο θορυβο που κανει οταν δεν περναει νερο και εβαλα εγω

νερο μεσα στο φιλτρο

θα το ξαναδοκιμασω στον καθαρισμο συντομα ;)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μια απορια με το καθαρισμα με βαση ενα δικο μου ποστ . οταν ξεπλενεισ το siporax kai to pro δεν χαλαει η βιολογια .. γιατι πριν που διαβασα νομιζα οτι μονο τα σφουγγαρια ξεπλενουμε και οχι τα παντα .. (σορρυ ακουγεται ηλιθια απορια αλλα διαβαζοντασ καποιο αλλο και ισως μην καταλαβαινοντας καλα νομιζα οτι καθαρισουμε μονο σφουγγαρια και τα αλλα τα φηνουμε απειραχτα

Link to comment
Share on other sites

Geosid ποσο καιρο ειχες να το καθαρισεις?εβγαλε πολυ πραγμα βλεπω!!!τι ενυδρειο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μια απορια με το καθαρισμα με βαση ενα δικο μου ποστ . οταν ξεπλενεισ το siporax kai to pro δεν χαλαει η βιολογια .. γιατι πριν που διαβασα νομιζα οτι μονο τα σφουγγαρια ξεπλενουμε και οχι τα παντα .. (σορρυ ακουγεται ηλιθια απορια αλλα διαβαζοντασ καποιο αλλο και ισως μην καταλαβαινοντας καλα νομιζα οτι καθαρισουμε μονο σφουγγαρια και τα αλλα τα φηνουμε απειραχτα

εγω δεν θα επλαινα το βιολογικο ουτε με νερο ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

μια απορια με το καθαρισμα με βαση ενα δικο μου ποστ . οταν ξεπλενεισ το siporax kai to pro δεν χαλαει η βιολογια .. γιατι πριν που διαβασα νομιζα οτι μονο τα σφουγγαρια ξεπλενουμε και οχι τα παντα .. (σορρυ ακουγεται ηλιθια απορια αλλα διαβαζοντασ καποιο αλλο και ισως μην καταλαβαινοντας καλα νομιζα οτι καθαρισουμε μονο σφουγγαρια και τα αλλα τα φηνουμε απειραχτα

Με ένα ξέπλυμα μια φορά στο 6μηνο για παράδειγμα δεν έγινε και τίποτα, αλλά όχι και συνέχεια γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε αυτό εφόσων υπάρχει μηχανική φίλτρανση πιο πριν. Ας αφήσουμε τη βιολογία να κάνει τη δουλειά της χωρίς να την ενοχλούμε συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Με ένα ξέπλυμα μια φορά στο 6μηνο για παράδειγμα δεν έγινε και τίποτα, αλλά όχι και συνέχεια γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε αυτό εφόσων υπάρχει μηχανική φίλτρανση πιο πριν. Ας αφήσουμε τη βιολογία να κάνει τη δουλειά της χωρίς να την ενοχλούμε συνέχεια..

Μηχανικο εννοουμε τα σφουγγαρια ??? (αν εχω κανει και αυτο λαθοσ πρεπει να τα ξαναδιαβασω ολα απο την αρχη)

και το μηχανικο το καθαριζουμε τακτικοτερα των 6 μηνων πχ ?? η πανε πακετο

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικο εννοουμε τα σφουγγαρια ??? (αν εχω κανει και αυτο λαθοσ πρεπει να τα ξαναδιαβασω ολα απο την αρχη)

και το μηχανικο το καθαριζουμε τακτικοτερα των 6 μηνων πχ ?? η πανε πακετο

μηχανικο ειναι με τα σφουγγαρια ( δεν κανεις λαθος ) :(

γενικοτερα το φιλτρο θελει καθαρισμα οταν δεις οτι μειωνεται η ροη - κυκλοφορια του . Μπορεις να καθαρισεις και σφουγγαρια και το σιποραξ Η το substart μαζι , προσοχη ομως .... καθαρισμος με νερο απο το ενυδρειο σου και ΟΧΙ με νερο βρυσης :D , επισης οπως εχει αναφερθει σε παλαιοτερο ποστ εαν εχεις 2 φιλτρα καλο ειναι να μην τα καθαριζεις και τα 2 την ιδια μερα και να αφηνεις λιγες μερες κενο απο το ενα φιλτρο με το αλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικο εννοουμε τα σφουγγαρια ??? (αν εχω κανει και αυτο λαθοσ πρεπει να τα ξαναδιαβασω ολα απο την αρχη)

και το μηχανικο το καθαριζουμε τακτικοτερα των 6 μηνων πχ ?? η πανε πακετο

Μηχανικό επίσης είναι και οι κεραμικοί κύλινδροι όπως αυτοί για παράδειγμα http://www.zooplus.de/bilder/1/6025_n_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρον post.

Έχω να κάνω μια ερώτηση. Ενώ βάζω όλα τα υλικά μέσα στο φίλτρο (περίπου με τη σειρά που λέτε) και γεμίζω με νερό ενυδρείου το φίλτρο όταν το βάζω σε λειτουργία δεν δουλεύει - δεν παίρνει νερό από το ενυδρείο για να το πάει στο φίλτρο και να το ρίξει στο ενυδρείο πάλι.

1. Πρέπει να τροφοδοτώ το φίλτρο με νερό; Πόσο;

2. Η σειρά των υλικών που μπαίνουν στο φίλτρο παίζουν ρόλο;

3. Το φίλτρο παίζει ρόλο αν είναι κάτω από το ενυδρείο ή πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο ή πιο πάνω;

4. Το φίλτρο και τα καλώδια του τα έχω πάνω από 20 χρόνια και όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει αλλαγές; Παίζει ρόλο;

Έχετε κάποιο άλλο λόγο να προτείνετε γιατί δεν λειτουργεί το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το παρακάτω σχέδιο. Για να γεμίσεις νερό ρουφάς από τη μία σωλήνα ώστε να δημιουργήσεις υποπίεση.

Πολλά φίλτρα έχουν σύστημα "priming" που κάνει αυτή τη δουλειά.Έλεγξε για τυχόν τρύπες ή σκισίματα στα λάστιχα.

6432e85a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα

εχω 2 χρόνια περίπου το συγκεκριμένο εξωτερικό φίλτρο

για χρήση σε ενυδρείο με χελώνα

Εξαιρώντας το κομμάτι του πλυσίματος του υλικού που όπως καταλαβαίνετε είναι διαφορετικό για τις ανάγκες ενός ενυδρείου με χελώνες από ενός ενυδρείου για ψάρια στο κομμάτι της διάταξης του υλικού

μετά από δοκιμές και με δεδομένο ότι οι χελώνες αποβάλλουν πολλές ακαθαρσίες

κατέληξα

στο πάτο μετα το δισκακι με τα ποδαράκια που εχει το φίλτρο απο κατασκευής (σχάρα)

βάζω sera biofibres fine

μετα σε καλτσάκι sera biopur

μετά sera biofibres fine

μετα sera siporax mini Professional αναμεικτα με sera siporax Professional 15 mm ολα σε καλτσακι

μετα ενεργό άνθρακα σε καλτσακι

μετα μια στρώση υαλοβαμβακα σχαρα και κλείσιμο

Δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη διάταξη πάντως μου δινει καλά αποτελεσματα

και η ροή είναι ικανοποιητική

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...