Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

ότι είναι πιο καλό και μπορέσω να βρω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορείς να μου προτήνεις κάποιο φίλτρο και φωτιστικό ?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου προτήνεις κάποιο φίλτρο και φωτιστικό ?

Θέλει τσάρκα για να τσεκάρεις τιμές, από φωτισμό εξαρτάται αν θες φυτά που θα πας ανάλογα τα watt για φίλτρο εγώ θα προτείνω fluval 105 η κάποιο eheim.

Link to comment
Share on other sites

το fluval είναι για 60 λ γιατί μου φαίνεται μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

ναι θα βάλω φυτά όχι πολλά όμως και όχι πολύ ψηλά γιατί θέλουν και τα 2 είδη χαμηλό φωτισμό.έλεγα να βάλω φυτά που να καλύπτουν το ξύλο γιατί από βίντεο με cardinal tetra τέτοιο περιβάλλον έχω δει και επίσης έλεγα να βάλω χαμηλά φυτά για να μπορεί να κρύβεται είτε ανάμεσα σε αυτά είτε στις ρίζες το apistogramma που κολυμπάει στα κάτω στρώματα και θέλει κρυψώνες.Το πολύ πολύ να βάλω 1-2 ψηλά φυτά...Πώς ακούγεται?βέβαια από την πράξη στη θεωρεία υπάρχει τεράστια διαφορά.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμα δείγμα από φυτά που έλεγα να βάλω είναι στη 4η φωτογραφία με τα πολλά cardinal http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40540&hl=

Link to comment
Share on other sites

από φυτά που να μη μεγαλώνουν πολύ έτσι ώστε να μην σκεπάζουν τα άλλα με το χαμηλό φωτισμό που θα βάλω και να μπορεί να κρύβεται(πυκνή βλάστηση) το apistogramma τι θα μπορούσα να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=363

αυτό καλό μου φαίνεται αν και από Ασία

και αυτό καλό φένεται

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=357

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι.

Απο eheim το 2222 με υλικα.

έψαξα σε ένα site μαγαζιού για τιμές και για το eheim είχε με βρυσάκια και με υλικά

ποια η διαφορά τους?

μεταξύ του fluval και του eheim ποιο θα μου προτείνατε και γιατί?

έτσι όπως έψαξα το fluval ήταν πολύ πιο φτηνό(θα παίξει πολύ ρόλο στην επιλογή εκτός εάν το άλλο είναι πιο βολικό και πολύ πιο καλό)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

και το eheim 2232 δεν μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

έψαξα σε ένα site μαγαζιού για τιμές και για το eheim είχε με βρυσάκια και με υλικά

ποια η διαφορά τους?

μεταξύ του fluval και του eheim ποιο θα μου προτείνατε και γιατί?

έτσι όπως έψαξα το fluval ήταν πολύ πιο φτηνό(θα παίξει πολύ ρόλο στην επιλογή εκτός εάν το άλλο είναι πιο βολικό και πολύ πιο καλό)

Βρυσακια εξτρα δεν χρειαζεται το 2222.

Εχει αλλο συστημα να κλεινει. (διευκρινιζω ειναι η σειρα professionell και οχι η classic)

Δες ενα βιντεο να καταλαβεις. (αν και ειναι απο το λιγο μεγαλυτερο 2224)

Σου εγραψα "με υλικα", γιατι υπαρχει εκδοση "με υλικα" και "χωρις" και η διαφορα τιμης ειναι μηδαμινη.

Κανε φυσικα, την ερευνα αγορα σου να βρεις καλες τιμες συνυπολογιζοντας τα μεταφορικα κλπ κλπ

Και τα fluval και τα eheim ειναι καλα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

και το eheim 2232 δεν μου κάνει?

Ναι.

Εινα κομπλε με μονη "ελλειψη" σε σχεση με το 2222 το sparybar

Δες και τα χαρακτηριστικα του στο τελος (σελ 65) http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...36_ecco_pro.pdf

Δες και εδω το 2222 και κανε συγκριση τι σου κανει http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...4_2322_2324.pdf

- Μη κολλησεις μονο στο "For aquariums up to". Αυτο ειναι για ουτοπιστικες καταστασεις με ενυδρεια με ενα ψαρι :bowdown:

Υπολογιζε τα μισα λιτρα μη πω και πιο κατω.

- Μεγαλη σημασια εχει το "Pump output".

Η eheim ειναι απο τις εταιρειες που δινει στα χαρακτηριστικα, αρκετα κοντα την πραγματικη ροη της αντλιας του φιλτρου.

Στην πραγματικοτητα η ροη που δινεται ειναι για την αντλια σκετη χωρις υλικα να την βουλωνουν και σε μηδενικο υψος.

Επειδη δεν χανει πολυ απο τη δυναμη της οταν μπαινει στο φιλτρο με τα υλικα και τοποθετειται ο σωληνας εξαγωγης ψηλα στο ενυδρειο, γιαυτο και ειναι κοντα η δοθεισα τιμη ροης.

Υπολογιζε χονδρικα πραγαμτικη ροη στα 2/3 της δοθεισας.

- Delivery head ειναι ποσο ψηλα μπορει να φτασει το νερο η αντλια στο ενυδρειο (οσο πιο ψηλα τοσο μειωνεται η ροη)

- Filter volume: εδω θελει προσοχη κατα την επιλογη. Μεγαλη σημασια εχει η χωρητικοτητα του φιλτρου σε υλικα.

Καποιες εταιρειες ή καταστηματα στους καταλογους τους, αναφερουν ως Filter volume τον συνολικο ογκο του φιλτρου εξωτερικα και οχι την χωρητικοτητα του καδου σε υλικα.

πχ εδω λεει για το 2232 "Χωρητικότητα κάδου: 3 λίτρα"

Στο Pdf της eheim πιο πανω ομως θα δεις οτι ειναι 1.5 και προφανως 3 λιτρα ειναι ο oγκος του καδου εξωτερικα

Ενω εδω για το 2222 λεει "Χωρητικότητα κάδου: 2,3 λίτρα" και συμπιπτει με το pdf με το manual της εταρειας.

Θα κοιτας λοιπον κατ'ευθειαν στην εταιρεια για χαρακτηριστικα αλλα και παλι με προσοχη για να διακρινεις την "παγιδα" με την χωρητικοτητα φιλτρου και καδου.

Ενα "κολπο" να καταλαβεις την πραγματικη χωρητικοτητα, ειναι να βρεις αν πωλειται το σετ υλικων του φιλτρου και απο τον ογκο τους θα καταλαβει την χωρητικοτητα.

(Και παλι στο περιπου γιατι οταν πηρα το 2080 με το σετ των 12 λιτρων υλικων, δεν χωρεσαν ολα, 1-2 λιτρα περισσεψαν, ισως γιατι δεν το στουμπωσα :bowdown:)

- Power consumption : πολυ σημαντικη η καταναλωση ιδιως οταν πας σε πολλα ενυδρεiα στο σπιτι ή σε μεγαλο ενυδρειο.

fluval (σελ 6) http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Fluval_series5_manual.pdf

δεν μπορω να σε βοηθησω στο τροπο που δηλωνουν τη χωρητικοτητα αφου δεν τον καταλαβαινω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο με κατατόπισες....σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! :bowdown::bowdown:

Πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα...στο ένα μου δείξανε ένα κινέζικο με 70 ευρό( dolphin το είπε κάπως έτσι δεν ασχολήθηκα παραπάνω όταν κατάλαβα ότι είναι κινέζικο) και μου είπε άμα θέλω κάποιο άλλο μπορούμε να το παραγγείλουμε...στο άλλο τους είπα για τα 2 που μου περίγραψες πιο πάνω και μου έδειξε το 2211 ή το 2213 σαν μια πιο οικονομική λύση...τι έχεις να πεις?

είχε και το fluval 105 αυτό έχει τα πάντα μέσα και υλικά και η τιμή ήταν πιο πάνω από του 2222 στο site που μου έγραψες και μου είπε ότι το eheim είναι πιο αξιόπιστο βέβαια στο κατάστημα τα 2 eheim ήταν πιο ακριβά από το fluval μόνο αυτό της σειράς classic ήταν ελάχιστα πιο φτηνό αλλά ήταν χωρίς υλικά

Τέλος αφού μου είπες ότι πρέπει να κοιτάζω το μισό και πιο κάτω στο ,,aquarium size up to,, το 2232 μου κάνει οριακά και άρα θα το απορρίψω μιας και αυτό φτάνει μέχρι 100 και εγώ έχω σκοπό να βάλω 13-14 ψάρια(8-9 cardianl,2+1 opistogramma,1-2 γλείφτες) γαρίδες και σαλιγκάρι

Link to comment
Share on other sites

Τα classic (2211, 2213 πολυ καλα φιλτρα κι αυτα) αλλα συνηθως πωλουνται χωρις υλικα.

Η "οικονομικη" τιμη που σου εδωσε ηταν με υλικα?

Link to comment
Share on other sites

όχι ήταν χωρίς υλικά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα λάμπα και φωτιστικό σε ένα μαγαζί.βρήκα 37.5 cm λάμπα και 40 cm

Link to comment
Share on other sites

δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια γιατί μου φάνηκε και πάλη ακριβό μιας και η τιμή με το fluval 105 που είχε τα πάντα ήταν ελάχιστη.Άσε που το fluval 105 ήταν πιο καλό από αυτά που μου είπαν και στο μαγαζί.Εξάλλου έχω καταλήξει στο fluval 105 το βρήκα στο ίδιο μαγαζί που βρήκα και τις λάμπες πολύ πιο φτηνό ήταν 25-30 ευρό πιο κάτω

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισα από ένα παιδί στο forum το fluval 205 θα μπορούσα να συνδέσω πάνω στο εξωτερικό φίλτρο και το 30λ μονομαχοενυδρείο μου αλλά και το 60λ Νότια Αμερική που έχω κατά νου?

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκλεισα από ένα παιδί στο forum το fluval 205 θα μπορούσα να συνδέσω πάνω στο εξωτερικό φίλτρο και το 30λ μονομαχοενυδρείο μου αλλά και το 60λ Νότια Αμερική που έχω κατά νου?

Μπορεις να εχει το μονομαχοενυδρειο πολυ μικρη ροη και το αλλο κανονικη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...