Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

και μένα μου αρέσει η τελευταία που είναι ανάποδα, αλλά σε τελική ανάλυση βάλτο όπως σου αρέσει εσένα που θα το βλέπεις. Θα μπορούσες να βοηθήσεις το "βούλιαγμα" αν τρύπαγες το ξύλο και έβαζες μέσα καμιά πέτρα.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πάω να πάρω και άμμο λευκή χαλαζιάκη πόσα cm να βάλω?βέβαια θα δώσω τζάμπα πολλά λεφτά μιας και θα βάλω ελάχιστη...και άμα μπορεί κάποιος ας αλλάξει τον τίτλο <<προτάσεις για επιλογές ψαριών>> μιας και έχει γίνει η επιλογή και μιλάμε για στήσιμο του ενυδρείου.Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

βρήκα φωτιστικό με συρόμενα πόδια που πάνε μέχρι 42.cm και έχει πάνω 2 λάμπες τ5 8 watt η μία τι λέτε πώς σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά 8 watt η μία και t5 λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά 8 watt η μία και t5 λάμπες?

ξέχασα να πω ότι είναι 10000κ η μία...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι τι αγόρασα το φωτιστικό....τώρα ή θα αλλάξω τις λάμπες άμα υπάρχουν 8watt t5 περίπου 28cm (άμα μέτρησα σωστά) μικρότερες σε kelvin(θα μπορέσω να βρω?) ή θα το επιστρέψω το φωτιστικό να πάρω μία τ5 (24 WATT) ή μια τ8 (15 watt) 43.8mm και ιδιοκατασκευή

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι τι αγόρασα το φωτιστικό....τώρα ή θα αλλάξω τις λάμπες άμα υπάρχουν 8watt t5 περίπου 28cm (άμα μέτρησα σωστά) μικρότερες σε kelvin(θα μπορέσω να βρω?) ή θα το επιστρέψω το φωτιστικό να πάρω μία τ5 (24 WATT) ή μια τ8 (15 watt) 43.8mm και ιδιοκατασκευή

είναι "εύκολη" η λάμπα αυτή... η osram έχει σε διάφορα κέλβιν πολύ πιο κάτω από 10.000 που έχεις εσύ! Πήγαινε σε κάποιο μεγάλο κατάστημα με λάμπες και θα βρεις σίγουρα! :P

ΥΓ. Δε τι μέτρησες καλά είναι 28.8 :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

ωραία και τρόμαξα γιατί έφαγα τον τόπο να βρω φωτιστικό σαν αυτό...πόσα kelvin να είναι η κάθε μία και 16 watt και 2 μια χαρά δεν είναι?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

βρήκα φωτιστικό με συρόμενα πόδια που πάνε μέχρι 42.cm και έχει πάνω 2 λάμπες τ5 8 watt η μία τι λέτε πώς σας φαίνεται?

Μπορείς να βάλεις μια φώτο του φωτιστικού και να πεις από που το πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

ωραία και τρόμαξα γιατί έφαγα τον τόπο να βρω φωτιστικό σαν αυτό...πόσα kelvin να είναι η κάθε μία και 16 watt και 2 μια χαρά δεν είναι?

sorry αλλά δεν παρακολουθώ το ποστ από την αρχή και απο το λίγο που έψαξα δεν ξέρω τι θέλεις να βάλεις μέσα για να σου απαντήσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ορίστε το φωτογραφία.Όποιος ενδιαφέρεται για το μαγαζί μου στέλνει πμ και του το λέω...Πάντως το εντυπωσιακό μιας και εγώ από inernet το βρήκα και πήγα σήμερα για πρώτη φορά είναι ότι είχε κατασκευή ειδική για μονομάχους για να είναι μόνοι τους και με το νερό να περνάει από φίλτρο δλδ δεν είχε το κλασικό φαινόμενο μονομάχος σε ποτηράκι ή μονομάχος μαζί με άλλα ψάρια

post-15620-1278777427_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά δεν παρακολουθώ το ποστ από την αρχή και απο το λίγο που έψαξα δεν ξέρω τι θέλεις να βάλεις μέσα για να σου απαντήσω :thumbup:

θα βάλω cardinal tetra kai apistogramma catatoides και κάποιο ψάρι που να μου καθαρίζει την άλγη...από φυτά θα βάλω moss και φυτά νότιας Αμερικής που θα τα δέσω πάνω στα ξύλα(πέρα από τη moss δεν έχω άλλο φυτό κατά νου) θα βάλω αρκετά φυτά πάνω στα ξύλα για να μην ανεβαίνουν πολύ εύκολα τα νιτρικά.Πάντως δεν θα βάλω φυτά με πολλές απαιτήσεις που να θέλουν και co2

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

άμα μπορεί κάποιος ας αλλάξει τον τίτλο <<προτάσεις για επιλογές ψαριών>> μιας και έχει γίνει η επιλογή και μιλάμε για στήσιμο του ενυδρείου.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

....και κάποιο ψάρι που να μου καθαρίζει την άλγη...από φυτά θα βάλω moss και φυτά νότιας Αμερικής που θα τα δέσω πάνω στα ξύλα(πέρα από τη moss δεν έχω άλλο φυτό κατά νου) θα βάλω αρκετά φυτά πάνω στα ξύλα για να μην ανεβαίνουν πολύ εύκολα τα νιτρικά.Πάντως δεν θα βάλω φυτά με πολλές απαιτήσεις που να θέλουν και co2

Για Ν Αμερκη πολυ καλα και για τα λιτρα αλλα και για το νερο που θα εχεις ειναι μια ομαδουλα otocinclus.

Moss αν θελεις να παραμεινει βιοτοπικο και στα φυτα, επελεξε christmas moss.

Για καταναλωση νιτρικων καλο ειναι να επιλεξεις γρηγορης αναπτυξης φυτα, οπως (Ν Αμερικης) τα φυτα επιφανειας Hydrocotyle leucocephala, Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum.

Δεν θελουν τιποτα ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για Ν Αμερκη πολυ καλα και για τα λιτρα αλλα και για το νερο που θα εχεις ειναι μια ομαδουλα otocinclus.

Moss αν θελεις να παραμεινει βιοτοπικο και στα φυτα, επελεξε christmas moss.

Για καταναλωση νιτρικων καλο ειναι να επιλεξεις γρηγορης αναπτυξης φυτα, οπως (Ν Αμερικης) τα φυτα επιφανειας Hydrocotyle leucocephala, Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum.

Δεν θελουν τιποτα ιδιαιτερο.

ωραία ευχαριστώ πάρα πολύ....τώρα θα πάω δευτέρα να αγοράσω λάμπες τ5 8 watt πόσα kelvin να επιλέξω ? το φωτιστικό παίρνει 2 λάμπες....τώρα θέλουμε ακόμα θερμοστάτη, άμμο και θερμόμετρο και συμπληρώνεται σιγά σιγά το puzzle σε ότι έχει σχέση με τον τεχνικό εξοπλισμό...όταν λες ομάδα για πόσα άτομα μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

τα otocinclus θα κάνουν και δουλεία και με τα απορρίμματα?

Link to comment
Share on other sites

...τώρα θα πάω δευτέρα να αγοράσω λάμπες τ5 8 watt πόσα kelvin να επιλέξω ?

Για δυο λαμπες και με το δεδομενο οτι δεν θελει το ενυδρειο δυνατο φωτισμο προτεινω μια κοντα στα 3000Κ και μια κοντα στα 6000Κ για να μη χασεις και τα χρωματα των ψαριων.

Αν ειναι πολυ δυνατος ο φωτισμος και βλεπεις τα ψαρια να κρυβονται παιζεις με τα φυτα επιφανειας και τη διακοσμηση (ξυλα)

Link to comment
Share on other sites

τα otocinclus θα κάνουν και δουλεία και με τα απορρίμματα?

:hysterical::hysterical::thumbup::P

Ξερεις κανενα ψαρι που το κανει?

(εκτος καποιου στα υφαλμυρα και αυτο οταν δεν εχει να φαει τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

ναι sorry δεν το έγραψα σωστά.... :thumbup: Ήθελα να πω άμα αυτά τα ψάρια θα ανακατεύουν και την άμμο με τα απορρίμματα με αποτέλεσμα να φαίνεται καθαρή η άμμος(δλδ αυτό που κάνουν και τα cory)

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να έγινα κατανοητός :thumbup: δλδ άμα τα otocinlus κάνουν και δουλεία με την άλγη αλλά και άμα ανακατεύουν τον βυθό?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σκαβουν οπως τα cory :thumbup:

Πολυ μικρα φυτοφαγα πλεκακια ειναι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

είχες αναφέρει για ομάδα δλδ για πόσα άτομα μιλάμε...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

έψαξα σε 4 μαγαζιά με λάμπες για τ5 λάμπες 8 watt 3000 kelvin και 6000 kelvin...αλλά δεν βρήκα πουθενά...άμα έχει δει κανένας αμα μπορεί να μου στείλει ένα πμ για κανένα μαγαζί που να έχει βρει.Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...