Jump to content

Αναπληρωση με νερο βρυσης


sfedonas

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

διαβασα κατι σε ενα αλο ποστ και ειπα να ανοιξω καινουριο θέμα οπως προταθηκε και απο τους υπόλοιπους. εφοσων δεν χρησειμοποιω α/ο. επάρχει πρόβλημα που το νερό αναπλήρωσης είναι απο βρύση???

στο νερο που φτιάχνω για τις αλαγές δεν βάζω ουτε αντιχλώριο ούτε τιποτε. κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και πρακτικά είσαι λάθος, γράψε μας όμως τι είναι αυτά που έχεις αντιμετώπιση χρησιμοποιώντας αυτό το νερό.

Έχεις άλγες?

Πως είσαι από μετρήσεις?

Έχεις επισημάνει κάποια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

διαβασα κατι σε ενα αλο ποστ και ειπα να ανοιξω καινουριο θέμα οπως προταθηκε και απο τους υπόλοιπους. εφοσων δεν χρησειμοποιω α/ο. επάρχει πρόβλημα που το νερό αναπλήρωσης είναι απο βρύση???

στο νερο που φτιάχνω για τις αλαγές δεν βάζω ουτε αντιχλώριο ούτε τιποτε. κάνω κάτι λάθος?

Αν αφησεις το νερο να κινηθει με εναν κυκλοφοριτη η με μια αεραντλια το χλωρια θα φυγει μεσα στο 24ωρο.Τωρα ολα τα υπολοιπα στοιχεια που εχει θα πανε μεσα στο ενυδρειο σου.Τωρα εγω χρησιμοποιω νερο βρυσης κ για την αναπληρωση μου αλλα κ για τις αλλαγες κ δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρων εκτος απο λιγες αλγες που οφειλονται απο το πολυ ταισμα που κανω παρα απο την ποιοτητα νερου.Τωρα αν εχεις ενα reef με απαιτητικους οργανισμους οπως sps τοτε αναγκαστηκα θελεις α/ο μιας κ δεν θελεις να εχεις παραπανω στοιχεια απο αυτα που σου δινει το αλάτι σου.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις το νερο να κινηθει με εναν κυκλοφοριτη η με μια αεραντλια το χλωρια θα φυγει μεσα στο 24ωρο.Τωρα ολα τα υπολοιπα στοιχεια που εχει θα πανε μεσα στο ενυδρειο σου.

To χλωριο θα φυγει,η χλωραμινη ομως δεν φευγει με αναταραξη και εξατμηση,για αυτο χρησιμοποιουμε το αντιχλωριο που εκτος απο τη εξουδετερωση του χλωριου και της χλωραμινης βοηθα κατα πολυ στη βλενα και σε διαφορες πληγες των ψαριων, σε σημειο που μπορει να θεωρηθει και σαν φαρμακο ,χωρις να χρειαστει μετα χρηση ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

η χλωραμινη δεν αντιμετωπίζεται εύκολα , έχω επιφυλάξεις αν όλα τα προϊόντα που κυκλοφορούν για αυτό το σκοπό , το πετυχαίνουν

από την άλλη , μια έρευνα που έκανα σε τοπικό επίπεδο και παίρνοντας τη γνώμη της υπεύθυνης για το πόσιμο νερό χημικού

με διαβεβαίωσε οτι γενικώς η προσθήκη χλωραμίνης σαν μέσο καθαρισμού του νερού δεν είναι μέθοδος που χρησιμοποιείται στη Ελλάδα και κάνει τα απαραίτητα τεστ μήπως προκύψει σαν προϊόν άλλων αντιδράσεων

ότι αφορά στη προστασία των ψαριών -όπως την αναφέρεις- και την προσθήκη νερού αναπλήρωσης θαλασσινού ενυδρείου , δεν υπάρχει τέτοιο θέμα

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις το νερο να κινηθει με εναν κυκλοφοριτη η με μια αεραντλια το χλωρια θα φυγει μεσα στο 24ωρο.Τωρα ολα τα υπολοιπα στοιχεια που εχει θα πανε μεσα στο ενυδρειο σου.Τωρα εγω χρησιμοποιω νερο βρυσης κ για την αναπληρωση μου αλλα κ για τις αλλαγες κ δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρων εκτος απο λιγες αλγες που οφειλονται απο το πολυ ταισμα που κανω παρα απο την ποιοτητα νερου.Τωρα αν εχεις ενα reef με απαιτητικους οργανισμους οπως sps τοτε αναγκαστηκα θελεις α/ο μιας κ δεν θελεις να εχεις παραπανω στοιχεια απο αυτα που σου δινει το αλάτι σου.

Mηπως μπορουν να αναφερθουν ποια ειναι αυτα τα στοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

ασβέστιο μαγνήσιο , εκτός των άλλων

πόσιμο νερό χωρίς ασβέστιο και μαγνήσιο είναι ακατάλληλο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το νερο της βρυσης βαζει ασβεστιο,μαγνησιο?

Link to comment
Share on other sites

σε προσφατη μετρηση παντος μαγνησιου και ασβεστιου ειχα ασβεστιο περιπου 500, μαγνησιο κοντα στο 1200 kh12 nitrite σχεδον 0 nitrate σχεδον 0 αμμωνια 0 και φωσφορο 0. τα σχεδον τα λεω γιατι δεν θυμαμε με ακρηβεια τις τιμες. παρολα αυτα δεν εχω αντιμετωπιση ποτε προβλημα.

το ενυδρειο τρεχει κοντα στους 6-7 μηνες και απο κοραλια οσο ειχα στοκαρει(ελαχιστα) πηγαιναν μια χαρα εκτος απο μια εξαρση νιτρικων που μου τα θερισε. με αλγες παντος τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ότι αφορά στη προστασία των ψαριών -όπως την αναφέρεις- και την προσθήκη νερού αναπλήρωσης θαλασσινού ενυδρείου , δεν υπάρχει τέτοιο θέμα

Για το θαλλασινο δεν γνωριζω γιατι δεν ειχα ποτε,αλλα τα γατοψαρα μου που δεν εχουν λεπια και η μονη προστασια ειναι η βλενα τους,ουκ ολιγες φορες τραυματιστηκαν και σε 2-3 μερες ηταν σε τελεια κατασταση οπως πριν χωρις τη χρηση φαρμακων,μονο με sera aquatan η' seachem prime.

Link to comment
Share on other sites

ασβέστιο μαγνήσιο , εκτός των άλλων

πόσιμο νερό χωρίς ασβέστιο και μαγνήσιο είναι ακατάλληλο

Μερικα απο τα αλλα που αναφερει ο Τασος ειναι και τα νιτρικα (εξου και το προβλημα σου) και τα μεταλα οπως ο χαλκος που ειναι εξαιρετικα τοξικα για τον υφαλο.

Link to comment
Share on other sites

χαλκο εχω 0 και νιτρικα επισης. ι εξαρση που προέκυψε πρεπει να οφείλεται σε θανατο ανεμωνης που είχα και που αργισα να καταλαβω οτι πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Μερικα απο τα αλλα που αναφερει ο Τασος ειναι και τα νιτρικα (εξου και το προβλημα σου) και τα μεταλα οπως ο χαλκος που ειναι εξαιρετικα τοξικα για τον υφαλο.

Aθηνα περιοχη Αιγαλεω μετραω νιτρικα 2.5.α/ο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ολλα αυτα τα χρονια και δεν ειχα και ποτε προβλημα ουτε με ψαρια,ουτε με κοραλια.Βεβαια δεν το χρησιμοποιω χωρις αντιχλωριο.Ολα αυτα τα χρονια εχω δει sps να μην παθαινουν το παραμικρο.Γι΄αυτο να μην τα εισωπεδωνουμε ολλα και καποιος αρχαριος φοβηθει και δεν ασχοληθει με αυτο που αγαπαει. Εδω θα ηθελα να πω οτι ολλα αυτα τα εχω αποκομησει απο προσωπικη εμπειρια και δεν τα αναφερω για να μειωσω κανεναν.Αλλωστε ο καθενας ειναι υπευθυνος για το συστημα του και ειναι αυτος που παιρνει και τις αποφασεις.

  • Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Aθηνα περιοχη Αιγαλεω μετραω νιτρικα 2.5.α/ο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ολλα αυτα τα χρονια και δεν ειχα και ποτε προβλημα ουτε με ψαρια,ουτε με κοραλια.Βεβαια δεν το χρησιμοποιω χωρις αντιχλωριο.Ολα αυτα τα χρονια εχω δει sps να μην παθαινουν το παραμικρο.Γι΄αυτο να μην τα εισωπεδωνουμε ολλα και καποιος αρχαριος φοβηθει και δεν ασχοληθει με αυτο που αγαπαει. Εδω θα ηθελα να πω οτι ολλα αυτα τα εχω αποκομησει απο προσωπικη εμπειρια και δεν τα αναφερω για να μειωσω κανεναν.Αλλωστε ο καθενας ειναι υπευθυνος για το συστημα του και ειναι αυτος που παιρνει και τις αποφασεις.

  • Παντα φιλικα.

Σωστο και εξαιρεσεις παντα υπαρχουν.

Αλλα αν με ρωτησει καποιος αν μπορει να βαλει νερο βρυσης για να αναπληρωσει τον νερο που εξατμιζεται και του πω ναι,ειναι πιθανο να αντιμετωπισει προβλημα και θα φταιω εγω για την λαθος οδηγεια.

Γιαυτο και επιμενω στην αποψη μου,χωρις να θεωρω οτι ειναι κατι που αποκλειεται να μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Aθηνα περιοχη Αιγαλεω μετραω νιτρικα 2.5.α/ο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ολλα αυτα τα χρονια και δεν ειχα και ποτε προβλημα ουτε με ψαρια,ουτε με κοραλια.Βεβαια δεν το χρησιμοποιω χωρις αντιχλωριο.Ολα αυτα τα χρονια εχω δει sps να μην παθαινουν το παραμικρο.Γι΄αυτο να μην τα εισωπεδωνουμε ολλα και καποιος αρχαριος φοβηθει και δεν ασχοληθει με αυτο που αγαπαει. Εδω θα ηθελα να πω οτι ολλα αυτα τα εχω αποκομησει απο προσωπικη εμπειρια και δεν τα αναφερω για να μειωσω κανεναν.Αλλωστε ο καθενας ειναι υπευθυνος για το συστημα του και ειναι αυτος που παιρνει και τις αποφασεις.

  • Παντα φιλικα.

είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχουν πολλοί δρόμοι για την επιτυχία στο ενυδρείο ,

για τους λόγους που ανέφερε ο ΑΚΗΣ εμείς εδώ προσπαθούμε να προτείνουμε δοκιμασμένες λύσεις με θεωρητικό υπόβαθρο

λχ ένας που χρησιμοποιεί νερό βρύσης όπως εσύ , πως μπορεί να επέμβει σε παραμέτρους όπως το ca, kh ? θα ήθελα την άποψη σου πάνω σε αυτό

υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που κάλο είναι να έχουμε υπ όψη μας , η δυνατότητα προσαρμογής των κοραλλιών σε ομαλά μεταβαλλόμενες συνθήκες , αυτό όμως σημαίνει ότι μειώνεις τις πιθανότητες επιβίωσής νέου κοραλλιού που θα <έχει μάθει αλλιώς >

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και εξαιρεσεις παντα υπαρχουν.

Αλλα αν με ρωτησει καποιος αν μπορει να βαλει νερο βρυσης για να αναπληρωσει τον νερο που εξατμιζεται και του πω ναι,ειναι πιθανο να αντιμετωπισει προβλημα και θα φταιω εγω για την λαθος οδηγεια.

Γιαυτο και επιμενω στην αποψη μου,χωρις να θεωρω οτι ειναι κατι που αποκλειεται να μπορει να γινει.

είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχουν πολλοί δρόμοι για την επιτυχία στο ενυδρείο ,

για τους λόγους που ανέφερε ο ΑΚΗΣ εμείς εδώ προσπαθούμε να προτείνουμε δοκιμασμένες λύσεις με θεωρητικό υπόβαθρο

λχ ένας που χρησιμοποιεί νερό βρύσης όπως εσύ , πως μπορεί να επέμβει σε παραμέτρους όπως το ca, kh ? θα ήθελα την άποψη σου πάνω σε αυτό

υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που κάλο είναι να έχουμε υπ όψη μας , η δυνατότητα προσαρμογής των κοραλλιών σε ομαλά μεταβαλλόμενες συνθήκες , αυτό όμως σημαίνει ότι μειώνεις τις πιθανότητες επιβίωσής νέου κοραλλιού που θα <έχει μάθει αλλιώς >

Παιδια σωστα κανετε και προτινετε την χρηση της α/ο.Απλα εγω το αναφερω γιατι το βλεπω στο δικο μου συστημα γι'αυτο και προχωραω ετσι μεχρι στιγμης.Η επομενη αγορα που εχω προγραμματισει ειναι μιας α/ο που δεν την ειχα παρει τοσο καιρο λογω οικονομικων (επεσαν πολλες αναβαθμισεις μαζι). :) Εξαλου ουτε προτεινα σε κανεναν να χρησιμοποιει νερο βρυσης.Σχετικα με το ca,kh δεν το καταλαβα. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτά που είπες ηταν απολύτως κατανοητά :D

δε σου προσάπτει ( που τη θυμήθηκα τέτοια λέξη ? :) ) κανείς ότι προτείνεις την μη χρήση α/ο

δεν τέθηκε τέτοιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

αυτά που είπες ηταν απολύτως κατανοητά :D

δε σου προσάπτει ( που τη θυμήθηκα τέτοια λέξη ? :) ) κανείς ότι προτείνεις την μη χρήση α/ο

δεν τέθηκε τέτοιο θέμα

Μηπως μπορεις να μου πεις τι ενοεις με το ca και το kh? :D

Link to comment
Share on other sites

κάνεις μετρήσεις σε ca kh στο ενυδρείο σου ?

Φυσικα και κανω.Εχω προγραμματισει τις μετρησεις καθε τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

σε τι επίπεδα βρίσκεσαι συνήθως ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

σε τι επίπεδα βρίσκεσαι συνήθως ?

Ca 420

Kh 7.3

To kh πριν την χρηση του zeovit ηταν γυρω στο 11.Τωρα λογω zeovit το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

με έβαλες σε περιέργεια

και ασχολήθηκα με τα παλιά μου τεστ

έχω νερό βρύσης λίγο βαρύ το tds είναι 580 και το ΚΗ 12,8

με αυτό το νερό βρύσης έφτιαξα θαλασσινό tropic marine pro reef 1.025

και μέτρησα ca 500+ kh 16+ έφυγε από τη κλίμακα

με νερό από αντίστροφη όσμωση di tds 0

το ίδιο αλάτι στην ίδια αλατότητα 1,025

ca 400 kh 7.8

ας υποθέσουμε οτι το νερό σε άλλες περιοχές στην Ελλάδα είναι καλύτερης ποιότητας , πόσο καλό θα πρέπει να είναι για να δουλέψεις zeo vit με tropic marine pro reef αλάτι ?

νομίζω ότι αυτή την απορία θα την είχαν όλοι που κρατάνε sps

για μέτρηση ca χρησιμοποίησα το ELOS

για ΚΗ SALIFERT

έχω επιφυλάξεις ως προς την ακρίβεια των μετρήσεων επειδή τα τεστ μου είναι παλιά

δεν έχω καμιά επιφύλαξη ως προς τις διαφορές στις δυο περιπτώσεις

οι συνθήκες ήταν όμοιες

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σαν sps keeper έχω την ίδια απορία με τον Τάσο :)

Καταρρίπτετε η θεωρία του απόλυτου απαιτητικού συστήματος Zeovit :D

Link to comment
Share on other sites

Σαν sps keeper έχω την ίδια απορία με τον Τάσο :)

Καταρρίπτετε η θεωρία του απόλυτου απαιτητικού συστήματος Zeovit :D

ΙΜΟ βιάζεσαι σε συμπεράσματα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...