Jump to content

καινούργια ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Έχω ένα ενυδρείο 20L καθαρά. Είχα παλιά ένα μονομάχο αλλά πέθανε μετά από 5 μήνες περίπου... :)

Από τότε το ενυδρείο κάθεται άδειο. Δε θέλω να πάρω πάλι κάποιο ψάρι και να πεθάνει...

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας... Τι να βάλω?

Λόγω ψυχολογικού τραύματος :D , δε θέλω πάλι μονομάχο, ούτε γαρίδες...

Σκεφτόμουν για 2-3 endlers. Τι λετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Έχω ένα ενυδρείο 20L καθαρά. Είχα παλιά ένα μονομάχο αλλά πέθανε μετά από 5 μήνες περίπου... :)

Από τότε το ενυδρείο κάθεται άδειο. Δε θέλω να πάρω πάλι κάποιο ψάρι και να πεθάνει...

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας... Τι να βάλω?

Λόγω ψυχολογικού τραύματος :D , δε θέλω πάλι μονομάχο, ούτε γαρίδες...

Σκεφτόμουν για 2-3 endlers. Τι λετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Aπό τί πέθανε το ψαράκι σου??? Το νερό του ενυδρείου το τεστάρεις?

Είναι εντάξει τα στοιχεία του???

Endlers είναι ζωοτόκα και με 1 χαρέμι θα γεμίσεις "παιδιά " πολύ γρήγορα.. Τι θα τα κάνεις??

Δεν ξέρω μια σκέψη είναι να βάλεις μόνο αρσενικά....

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος πρέπει να ειχε κάποια αρρώστια... Κάποιος από το φόρουμ είπε ότι ίσως είχε εξασθενήσει το ανοσοποιητικό του λόγω υψηλού ph...

Στην αρχή ξέφτισαν τα πτερύγια (είχαν φαγωθεί σχεδόν όλα), μετά έχασε το χρώμα του και στο τέλος δεν μπορούσε να κουνηθεί καθόλου... :)

Οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά. Τεστάρω το νερό συχνά με υγρά τεστ... Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβα...

Λόγω μικρής χωρητικότητας και εγώ για μόνο αρσενικά endlers ελεγα!

Έχω ακούσει ότι είναι δυσεύρετα. Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω?

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος πρέπει να ειχε κάποια αρρώστια... Κάποιος από το φόρουμ είπε ότι ίσως είχε εξασθενήσει το ανοσοποιητικό του λόγω υψηλού ph...

Στην αρχή ξέφτισαν τα πτερύγια (είχαν φαγωθεί σχεδόν όλα), μετά έχασε το χρώμα του και στο τέλος δεν μπορούσε να κουνηθεί καθόλου... :)

Οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά. Τεστάρω το νερό συχνά με υγρά τεστ... Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβα...

Λόγω μικρής χωρητικότητας και εγώ για μόνο αρσενικά endlers ελεγα!

Έχω ακούσει ότι είναι δυσεύρετα. Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω?

Ευχαριστώ και πάλι!

τα εντλερς τα βρισκεις σχεδον παντου, ο μονομαχος μαλλον πεθανε απο μολυνση, καλο θα ηταν να του ειχες παρει κανενα φαρμακο melafix ή bactopur κατα τη γνωμη μου. για να μην εχεις αναλογα φαινομενα πιστευω πρεπει να παρεις λιγο ektozon ειναι σκονη. να ριχνεις λιγο καλα διαλυμνενο μια φορα το μηνα κατα την αλλαγη! καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ξανά με μονομάχο, ακολουθώντας και τις συμβουλές των προλαλήσαντων.

Το ενυδρείο σου τρέχει ακόμα, ή το έχεις σταματήσει τελείως???

Και αν ο μονομάχος σου πέθανε από αρρώστια και στεναχωρήθηκες, σκέψου ότι τα endlers που είναι ζωοτόκα, είναι πιο ευαίσθητα στις ασθένειες... :)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να παρεις νεον αλλωστε σε μικρο ενυδριο θα φαινονται πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο ζωντανο που μπορει να ζησει μια χαρα σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο ειναι ο μονομαχος(κ παλι λιγα ειναι ειναι τα λιτρα αλλα τεσπα...) κ καποιες γαριδες μαζι με κανα σαλιγκαρι! Τα endlers κ τα neon απο την στιγμη που πρεπει να μπαινουν σε ομαδες ανω των 6-7 ατομων ειναι απαγορευτικα για αυτα τα λιτρα ητε μπουν σε χαρεμι ητε μονα τους κ "μπακουρια" τα αρσενικα......Οποτε καλο θα ηταν να περιοριστεις σε αυτα τα 2 (μονομαχο ή γαριδες) ή να πας σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο οπου θα μπορεις να φιλοξενησεις περισσοτερα ψαρακια απο αυτα που μπορεις να βαλεις στα 20 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες!

Καταρχάς το ενυδρείο τρέχει ακόμα άδειο, οπότε δεν υπάρχει θέμα στρωσίματος... Οι μετρήσεις είναι μια χαρά.

Σχετικά με τον μονομάχο, του έριχνα Melafix, αλλά έγινε απλά χειρότερα... Απλώς από τη στιγμή που δεν ξέρω τι έφταιξε με το μονομάχο, δεν θέλω να πάρω ξάνά μονομάχο και να τον βασανίσω... ίσως το νερό να μην είναι κατάλληλο λόγω PH, δεν ξέρω...

Θα ήθελα ένα άλλο ψαράκι αυτή τη φορά... :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, για τα 20 λίτρα που διαθέτεις, ο μονομάχος είναι η μοναδική επιλογή σου. Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο PsyTrancer.

Όταν λες ότι "...το ενυδρείο τρέχει ακόμα άδειο, οπότε δεν υπάρχει θέμα στρωσίματος... Οι μετρήσεις είναι μια χαρά" τι ακριβώς εννοείς; Διατηρείς με κάποιο τρόπο (ρίχνοντας τροφή ή αμμωνία) την βιολογία του φίλτρου σου;

Καλύ συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...