Jump to content

Απόλυτη Καταστροφή...


Manogr

Recommended Posts

:wootwoot:

Τώρα που ηρεμώ σιγά-σιγά μπορώ να γράψω…

Τα ξημερώματα τις 2ας Ιουλίου επιστρέφοντας από τριήμερο αντίκρισα την απόλυτη καταστροφή… Σαλόνι με νερά….πρίζες βρεγμένες….γενικός ρεύματος πεσμένος και τα πάντα νεκρά….κοράλλια, ψάρια, ασπόνδυλα…όλα νεκρά…. Το νερό κάτασπρο σαν να έχεις ρίξει ασβέστη και μία άσχημη μυρωδιά παντού.

Περιττό να σας πω τι ένιωσα… Το σοκ, η στεναχώρια, τα νεύρα ήταν απίστευτα… η πρώτη μου σκέψη ήταν να πουλήσω τα πάντα και να τα παρατήσω…κάτι που σκεφτόμουν μέχρι το επόμενο πρωί. Να είναι καλά οι ψυχαναλυτές μου, TAN, Nidal και Discos, που μου έδωσαν κουράγιο να ξαναρχίσω…

Το τι συνέβη είναι κάτι πραγματικά απλό. Μικρός σωλήνας μέσα σε μεγάλο σωλήνα (από Maxijet σε μεγαλύτερο σωλήνα που κατέληγε στο ψυχτικό) …έφυγε…. Ο μεγάλος σωλήνας έπεσε στο πάτωμα… πήγε νερό στις πρίζες και το αποτέλεσμα ήταν να πέσει ο γενικός…τόσο απλό…. Το μόνο μάθημα που έχω να σας δώσω είναι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να μην κάνετε, όπως εγώ, κάτι προσωρινό μέχρι να το κάνετε καλύτερα γιατί δεν θα προλάβετε…

Μετά από 15 μέρες, υπερβολική δουλειά, εκατοντάδες λίτρα αλλαγές νερού, πολύ άνθρακα κτλ το ενυδρείο δείχνει να έχει στρώσει ξανά… ο βράχος και η άμμος δείχνουν να μην έπαθαν τίποτα (βλεπω σπιρογράφους, καβουράκια, κοπίποδα ξαναεμφανίζονται)..προσπαθώ (και μάλλον τα καταφέρνω τελικά) να σώσω 5 κοράλλια …. Έχουν επιβιώσει επίσης μερικά σαλιγκάρια… Σήμερα το απόγευμα θα κάνω όλα τα Tests για να δω που βρισκόμαστε και θα αρχίσω πάλι το στοκάρισμα…Ποια είναι η γνώμη σας? Να αρχίσω κανονικά να βάζω ζωντανά εάν οι μετρήσεις είναι καλές ή να περιμένω?

Αν και πραγματικά πονάω να το βλέπω νιώθω την ανάγκη να βάλω μία Photo από το πώς ήταν το ενυδρείο λίγο πριν την καταστροφή…ξέρω οτι οι περισσότεροι ίσως πείτε για τα κοράλλια αλλά τελικά το μεγάλο δέσιμο μου ήταν με τα ψάρια...

Ελπίζω να μη συμβεί σε κανέναν τόσο ολοκληρωτική καταστροφή…

post-60-1153143908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Μάνο!

Το ενυδρείο δεν άδειασε, σωστά?

Απλά άδειασε το νερό στο ψυκτικό και έκανε το βραχυκύκλωμα?

Μην στεναχωριέσαι, όλα διορθώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Με υγεία και μεράκι θα ξαναφτιάξει!

Στο χέρι σου είναι όχι στο χέρι του :wootwoot:

Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Μάνο!

Το ενυδρείο δεν άδειασε, σωστά?

Απλά άδειασε το νερό στο ψυκτικό και έκανε το βραχυκύκλωμα?

Μην στεναχωριέσαι, όλα διορθώνονται...

29452[/snapback]

Πολυ σωστα....αδειασε οσο νερο ειχε το ψυκτικο, ο σωληνας αλλα μαλλον και οσο πεταγε ο Maxijet μεχρι να πεσει το ρευμα αφου υπηρχε πιο πολυ νερο στο πατωμα απ' οσο μπορει να ειχε μεσα το ψυκτικο :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και γειτονα λυπαμαι πολυ :wootwoot: μα πως ειναι δυνατον να εισαι τοσο ατυχος?Ευχομαι να ειναι και η τελευταια στραβη που σου ετυχε.Για το αν πρεπει να αρχισεις να στοκαρεις απο τωρα παλι θα σου πουν οι πιο εμπειροι.Εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι αν χρειαστεις κατι μην διστασεις.Γι αυτο ειναι οι γειτονες :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Isidoros
Link to comment
Share on other sites

AOYTΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!!!

Λυπάμαι πολύ για αυτό που έπαθες Μάνο αλλά είμαι σίγουρος ότι με το μεράκι και την υπομονή που έχεις θα γίνει όχι όπως ήταν αλλά ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Μάνο

Κατ' αρχήν να εκφράσω και εγώ με τη σειρά μου την πραγματική λύπη μου για το άτυχο περιστατικό.

Είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα το ξεπεράσεις και στο μέλλον θα είναι μόνο μια κακιά ανάμνηση.

Το ατυχές είναι ότι στατιστικά, τα περισσότερα κακά συμβαίνουν όταν λείπουμε.

Παρόμοια εμπειρία πέρασα και εγώ, όταν έφυγα Μ. Παρασκευή στις έξι η ώρα το πρωί, έκανα το σχετικό έλεγχο στα ενυδρεία μου και στις οκτώ η ώρα με ειδοποίησαν ότι το refugium είχε ανοίξει. Τα πάντα έγινα μέσα σε λιγότερο από δύο ώρες απουσίας μου, ενώ λειτουργούσαν τέλεια για περισσότερο από τρία χρόνια!

Τώρα λίγα λόγια για το συμβάν, για να καταλάβω και εγώ πως έγινε, ώστε να αποφύγουμε τέτοιο πάθημα και εμείς που, δυστυχώς, μαθαίνουμε από το πάθημά σου.

Δεν υπήρχε συστολή στο σημείο ένωσης?

Αν ναι τότε θα έπρεπε να είχες βάλει σφιγκτήρες, γιατί τα σωληνάκια ξεραίνονται με το θαλασσινό νερό και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος αποσύνδεσης.

Όσον αφορά το φόρτωμα του ενυδρείου, θεωρητικά, εφόσον οι μετρήσεις σου είναι καλές, μπορείς να αρχίσεις να φορτώνεις σιγά σιγά, ώστε να δώσεις την ευκαιρία στο βράχο και την άμμο να επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση.

Αν πρόκειται να λείψεις και πάλι για διακοπές, θα σου έλεγα μην βιαστείς να το ξανακάνεις σύντομα όπως ήταν, αλλά χαλάρωσε και μετά την επιστροφή σου θα προχωρήσεις χωρίς άγχος.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λίγα λόγια για το συμβάν, για να καταλάβω και εγώ πως έγινε, ώστε να αποφύγουμε τέτοιο πάθημα και εμείς που, δυστυχώς, μαθαίνουμε από το πάθημά σου.

Δεν υπήρχε συστολή στο σημείο ένωσης?

Αν ναι τότε θα έπρεπε να είχες βάλει σφιγκτήρες, γιατί τα σωληνάκια ξεραίνονται με το θαλασσινό νερό και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος αποσύνδεσης.

29477[/snapback]

Αστα να πανε Νικο....η κινηση μου ηταν πραγματικα απαραδεχτη και χωρις σκεψη αφου δεν ειχα βαλει ουτε συστολη, ουτε σφικτηρες αφου το ψυκτικο ειχε μπει προσωρινα διπλα απο το ενυδρειο μεχρι να μεταφερθει σε διπλανη αποθηκη (Επρεπε να γινουν καποιες τρυπες στον τοιχο). Ετσι λοιπον σκεφτομενος εντελως "χαζα" το αφησα ετσι "για λιγες μερες"...οι τρυπες εγιναν και ειχα σκοπο μολις γυρισω να κανω την μεταφορα και να σιγουρεψω τα παντα...δεν προλαβα δυστηχως :wootwoot: Τωρα εχω και συστολη και σφικτηρες και ο λογος που τα γραφω ολα εδω ειναι για να μην την πατησει και καποιος αλλος με προσωρινες λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις Μανο τα ειπαμε,κλαψαμε,πονεσαμε...........................αλλα ειπαμε οτι καθε τι που γινεται ειναι ενα καλο μαθημα!Απο εκει και περα θα προτεινα να μη φορτωσεις ακομα ψαρια.Βαλε κανα δυο ισα-ισα για να δες πως αντιδρα το συστημα σου και απο 'κει και π[ερα βλεποντας και κανοντας................. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Mάνο ειλικρινά λυπάμαι για ότι σου συνέβη .

θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και να το αφήσεις ως έχει το ενυδρείο .

γνωρίζεις ότι δεν κατέχω το θαλασσινό αλλά η εμπειρία μου στα ενυδρεία γενικά λέει ότι πρέπει να το αφήσεις ήσυχο τουλάχιστον για ένα μήνα .

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κι αν πει κανείς είναι λίγο Μάνο... Κουράγιο και καλό (νέο) ξεκίνημα. Ελπίζω να ήταν η τελευταία αναποδιά που σου έτυχε! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΜΑΣΑΣ... :wootwoot::wootwoot:

ΣΤΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΠΙΣΙΝΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??????????????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήσει την ατυχία του Μανου καθώς και γνωρίζω όλη την προσπάθεια που έχει δώσει έτσι ώστε να φτάσει σε ένα άψογο αποτέλεσμα υπομονετικά πάνω από όλα πραγματικά στενοχωρήθηκα πολύ…

Σαν φίλος σου λέω ότι οι αναποδιές απλά μας κάνουν καλύτερους και ανάβουν περισσότερο την φλόγα για το χόμπι που τόσο αγαπάμε..

Σίγουρα το ενυδρείο σου όχι απλά θα βρει την αρχική του ισορροπία αλλά θα γίνει και καλύτερο... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μανο καλημερα

Μολις διαβασα την περιπετεια σου και σου λεω οτι σε κατανοω απολυτα και συμπασχω μαζι σου γιατι επαθα το ιδιο το τριημερο του αγιου πνευματος.

Το ρευμα επεσε Σαββατο βραδυ απο βραχυκυκλωμα της αντιστασης του ψυγειου και το βρηκαμε Δευτερα βραδυ.Ασπρο νερο λογω ανεμωνης και ΟΛΑ ψοφια εκτος απο 4 σκληρα που ψυχοραγουν ακομα και μια συνουλαρια που εμεινε το1/3.Εχασα 12 ψαρια και πολλα αλλα καβουρια σαλιγκαρια γαριδες σκαλοπς σκουλικια . Μολις ειχε αρχισει να δειχνει.Με ειχαν με ενεσεις για καμια βδομαδα.

Τωρα το ξαναφερνω στα ισια σιγα σιγα για να ξαναφυγω τον Αυγουστο μετο σταυρο στο χερι και προσευχες.

Κουραγιο λοιπον ξεχνα το και προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μανο καλημερα

Μολις διαβασα την περιπετεια σου και σου λεω οτι σε κατανοω απολυτα και συμπασχω μαζι σου γιατι επαθα το ιδιο το τριημερο του αγιου πνευματος.

Το ρευμα επεσε Σαββατο βραδυ απο βραχυκυκλωμα της αντιστασης του ψυγειου και το βρηκαμε Δευτερα βραδυ.Ασπρο νερο λογω ανεμωνης και ΟΛΑ ψοφια εκτος απο 4 σκληρα που ψυχοραγουν ακομα και μια συνουλαρια που εμεινε το1/3.Εχασα 12 ψαρια και πολλα αλλα καβουρια σαλιγκαρια γαριδες σκαλοπς σκουλικια . Μολις ειχε αρχισει να δειχνει.Με ειχαν με ενεσεις για καμια βδομαδα.

Τωρα το ξαναφερνω στα ισια σιγα σιγα για να ξαναφυγω τον Αυγουστο μετο σταυρο στο χερι και προσευχες.

Κουραγιο λοιπον ξεχνα το και προχωρα.

29550[/snapback]

Στο ιδιο εργο θεατες....πικρα.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο εργο θεατες....πικρα.... :lmao:

29563[/snapback]

Πολυ κριμα φίλε Μάνο...επειδη ολοι μας λιγο-πολυ εχουμε περασει μια καταστροφη,κατανοούμε απόλυτα την πικρία σου...αλλα τα προβληματα ειναι για να τα ξεπερνάμε.Καλο κουράγιο για μια καλυτερη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Sorry too...

Καλό κουράγιο και από εμένα Μάνο.

Ότι μπορώ πες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πως πάει το ξαναστήσιμο του ενυδρείου σου? Έχεις ξεκινήσει?

Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ξαναστήσιμο του ενυδρείου σου? Έχεις ξεκινήσει?

Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

33441[/snapback]

Ευχαριστω για τις ευχες...

Το ξαναστησιμο παει μια χαρα..σωθηκαν 5 κοραλλια...εχει μπει ενα ακομα καθως και 2 ψαρια (Salaria, Lo) τα οποια βοσκουσαν την αλγη οσο ελειπα διακοπες. Οπως ειναι λογικο εχω ξεσπασμα αλγης και λογο ελειψεις αλγοφαγων αλλα και λογο του οτι ουσιαστικα ξαναεκανε κυκλο το ενυδρειο...ξαναπαλευω απο την αρχη αλλα ελπιζω ολα να πανε καλα....

Σημερα θα παω για νεες αγορες ζωντανων ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...