Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!


jimy

Recommended Posts

για τα 275 λιτρα που κατεχω(65*65*65) και θελω να τα δωσω ζωη υφαλου για αρχη με μ****α κοραλια, θελω να ξερω αν με 5 τ5 των 54βατ ειμαι καλυμενος για την αναπτυξη τοσο των lps - sps , ανεμονες και μ****α κοραλια. Επισης ποσο συχνα πρεπει να αλλαζωνται οι τ5? και ποσσες ωρες πρεπει να αναβουνε?

Θα ήταν καλυτερα οι μεταλλου αλαγωνου 250βατ? επισης αν γνωριζετε τις απαιτησεις βατ ανα λιτρο των lps - sps - μαλακων κοραλιων και ανεμωνες χωριστα.

Link to comment
Share on other sites

καποιος επι του θεματος?????

Link to comment
Share on other sites

για τα κοραλια που αναφερεις θεωρω οτι ο φωτισμος σχεδον σε καλυπτει.διαλεγεις λαμπες με αναλογο φασμα(και μαλιστα μπορεις να εχεις πολλες επιλογες.10.000κ-12000κ-14000κ-20000κ).

ενα 10ωρο με καποιες απο αυτες αν γινεται να ειναι dimmable,νομιζω πως ειναι το καλυτερο...

ΥΓ.στην θεση σου δεν θα σκεπτομουν να βαλω ανεμονες,καθως το φως με 65 ποντους υψος ισως δεν ειναι το βελτιστο.

αν μιλαμε για sps απαιτητικα νομιζω οτι το μινιμουμ ειναι βατ/λιτρο.στα αλλα μπορεις και ελαχιστα πιο χαμηλα....

Link to comment
Share on other sites

για τα κοραλια που αναφερεις θεωρω οτι ο φωτισμος σχεδον σε καλυπτει.διαλεγεις λαμπες με αναλογο φασμα(και μαλιστα μπορεις να εχεις πολλες επιλογες.10.000κ-12000κ-14000κ-20000κ).

ενα 10ωρο με καποιες απο αυτες αν γινεται να ειναι dimmable,νομιζω πως ειναι το καλυτερο...

ΥΓ.στην θεση σου δεν θα σκεπτομουν να βαλω ανεμονες,καθως το φως με 65 ποντους υψος ισως δεν ειναι το βελτιστο.

αν μιλαμε για sps απαιτητικα νομιζω οτι το μινιμουμ ειναι βατ/λιτρο.στα αλλα μπορεις και ελαχιστα πιο χαμηλα....

πιο πολυ θελω ανεμονες και μετα sps lps , εσυ τι λαμπες θα εβαζες?

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ θελω ανεμονες και μετα sps lps , εσυ τι λαμπες θα εβαζες?

εγω δουλευω λαμπες μεταλλου,αλλα τελευταια η ''μοδα'' λεει λεντακια,ισως και λαμπες φθοριου καθως εχεις παααρα πολλες επιλογες με τα φασματα.

εαν θελεις οποσδηποτε ανεμωνες,θα ελεγα καλυτερα ν απας σε φωτιστικο μεταλλου καθως ειναι οτι πιο δυνατο κυκλοφορει για το υψος του ενυδρειου σου.

αφου ειναι κυβος θα μπορουσες η να βαλεις 1 χ150,η 1χ250 μεταλλου στα 14.000κ.βρες ομως τροπο οποσδηποτε για ψυξη με τετοια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

εαν αγορασω εναν προβολεα απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα και βαλω εγω ενυδρειακη λαμπα θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εαν αγορασω εναν προβολεα απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα και βαλω εγω ενυδρειακη λαμπα θα εχω προβλημα?

οχι ,

άπλα κάποιοι ανακλαστήρες που είναι σχεδιασμένοι για ενυδρείο αποδίδουν θεωρητικά καλύτερα και τα ηλεκτρονικά ballast ( που πιθανόν δε διαθέτει ένα απλό σύστημα εμπορίου )κάνουν τη λάμπα να αποδίδει το μέγιστο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει φοβος να καουν τα κοραλια? γιατι εχω διαβασει πως το τζαμι του προβολεα εμποριου δεν ειναι καταληλο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει φοβος να καουν τα κοραλια? γιατι εχω διαβασει πως το τζαμι του προβολεα εμποριου δεν ειναι καταληλο.

στη πρώτη ερώτηση κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει με απόλυτη ασφάλεια , για αυτό λαμβάνουμε κάποια μέτρα ώστε τα κοράλλια να συνηθίσουν το φως του ενυδρείου μας , μειώνοντας τη φωτοπεριοδο λχ

οι προβολείς που παίρνουν λάμπες mh δυο επαφών πρέπει να έχουν τζάμι προστασίας από την uv ,κάποιοι κατασκευαστές λένε ότι οι λάμπες τους δεν βγάζουν uv , σε αυτή τη περίπτωση , δεν είναι απαραίτητο το τζάμι

, στις λάμπες μονής επαφής ( βιδωτές ) δεν είναι απαραίτητο το τζάμι

όταν υπάρχει τζάμι , το καθαρίζουμε συχνά από τις πιστιλιές , προσοχή στις υψηλές θερμοκρασίες :)

Link to comment
Share on other sites

στη πρώτη ερώτηση κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει με απόλυτη ασφάλεια , για αυτό λαμβάνουμε κάποια μέτρα ώστε τα κοράλλια να συνηθίσουν το φως του ενυδρείου μας , μειώνοντας τη φωτοπεριοδο λχ

οι προβολείς που παίρνουν λάμπες mh δυο επαφών πρέπει να έχουν τζάμι προστασίας από την uv ,κάποιοι κατασκευαστές λένε ότι οι λάμπες τους δεν βγάζουν uv , σε αυτή τη περίπτωση , δεν είναι απαραίτητο το τζάμι

, στις λάμπες μονής επαφής ( βιδωτές ) δεν είναι απαραίτητο το τζάμι

όταν υπάρχει τζάμι , το καθαρίζουμε συχνά από τις πιστιλιές , προσοχή στις υψηλές θερμοκρασίες :)

σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω βαλει 1 μεταλλου 150βατ στα 14000κ και 4 τ5 των 24βατ. (2τ5 marine white 14000k - 2t5 marine blue) διορθωστε με αν κανω λαθος στα φασματα ή στον συνδιασμο λαμπας μεταλλου με τα χρωματα των τ5.

θελω να μου πειτε για την φοτοπεριοδο ποθ χρειαζεται το συστημα , εγω νομιζω πως πρεπει να ξεκιναω με τις τ5 μετα για κανενα 4ωρο με τη μεταλλου και για σβησιμο παλι με τις τ5. δωστε μου και εσεις τα φωτα σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω βαλει 1 μεταλλου 150βατ στα 14000κ και 4 τ5 των 24βατ. (2τ5 marine white 14000k - 2t5 marine blue) διορθωστε με αν κανω λαθος στα φασματα ή στον συνδιασμο λαμπας μεταλλου με τα χρωματα των τ5.

θελω να μου πειτε για την φοτοπεριοδο ποθ χρειαζεται το συστημα , εγω νομιζω πως πρεπει να ξεκιναω με τις τ5 μετα για κανενα 4ωρο με τη μεταλλου και για σβησιμο παλι με τις τ5. δωστε μου και εσεις τα φωτα σας παρακαλω.

Καποιος εδώ????

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες λχ

να έχεις τις μπλε για 10 ώρες

τις άσπρες τ5 για 8 ώρες και την ΜΗ για 6

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...