Jump to content

Γεννα Neolamprologus Brevis!!!


Recommended Posts

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω μετα απο καιρο απουσιας στο φορουμ οτι τα ψαρακια μου γεννησανε!!

Θα σας πω λιγο την ιστορια μου..Ξεκινησα με ενα ζευγαρακι και μετα απο 10 μερες εβαλα ακομα ενα (λαθος μου γιατι επρεπε να βαλω μια θυληκια και οχι ζευγαρι) και τελος παντων στο ενυδρειο απικρατουσε ενας πανικος απο τσακωμους των δυο αρσενικων και εκανα αλλαγη στο ενυδρειο με ενα χωρισμα απο πετρες ετσι ωστε να χωρισουν τα μερη τους.Για μια βδομαδα ολα ηταν ηρεμα αλλα μετα ξανα τα ιδια,στοματα.δαγκωματα κλπ.Εκανα υπομονη μηπως και ηρεμησουν αλλα τιποτα.Εχτες λοιπον πηρα την αποφαση να βγαλω τον ενα αρσενικο και να τον δωσω σε ενα μαγαζι και να κανω την αλλαγη στις πετρες παλι για να καθαρισω τις ανουμπιες απο την αλγη και να το φτιαξω ετσιpost-18134-1275159985_thumb.jpg

Αφου ηταν ετοιμες να τισ ξαναβαλω στο ενυδρειο διακρινω κατι πολυ μικρο να κουνιεται,στην αρχη νομιζα πως ηταν καποιο ζουζουνι η κατι τετοιο αλλα μετα καταλαβα πως ηταν μωρακι και απο ενα κατεληξαν να ειναι εξι!!!

Το θεμα ειναι τωρα πως ο μπαμπας τους λειπει γιατι τον εδωσα και δεν ξερω κατα ποσο θα τους κανουν κακο το αλλο ζευγαρι :D

Θελω να προσθεσω και αλλα κοχυλια για πιο πολλες κρυψωνες για τα μωρα μηπως και μπορεσουν να σωθουν.

Οπως και να εχει χαιρομαι που το ενυδρειο εχει τις σωστες συνθηκες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Καλώς τα δέχτηκες! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Αντε να τα κλεισουμε σιγα σιγα οποιος θελει.. :D:)

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

μπραβο να σου ζησουν!!!και εγω μπαμπας ειμαι κ καταλαβαινω την χαρα σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ευχάριστα νέα!Βγάλε καμια φωτογραφία αν μπορείς!

Να σου ζήσουν! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν!

Εννοείς ότι τα γέννησε το άλλο ζευγάρι; Δεν κατάλαβα..

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν!

Εννοείς ότι τα γέννησε το άλλο ζευγάρι; Δεν κατάλαβα..

:bowdown:

Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Ναι εννοω πως το ζευγαρι που τα γεννησε στην ουσια τωρα ειναι χωριστα γιατι ο αρσενικος δεν υπαρχει πια

και η θυληκια δεν εχει καμια προστατευτικη συμπεριφορα..Παντως κυκλοφορουν μεσα στο ενυδρειο χωρις να τα εχει ενοχλησει το αλλο ζευγαρι οποτε ολα πανε καλα μεχρι στιγμης :buttrock:

Ειναι παρα πολυ μικρα ακομα για να φανει κατι στη φωτογραφια..δεν εχω και καμια καλη μηχανη :blush:

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Ναι εννοω πως το ζευγαρι που τα γεννησε στην ουσια τωρα ειναι χωριστα γιατι ο αρσενικος δεν υπαρχει πια και η θυληκια δεν εχει καμια προστατευτικη συμπεριφορα..Παντως κυκλοφορουν μεσα στο ενυδρειο χωρις να τα εχει ενοχλησει το αλλο ζευγαρι οποτε ολα πανε καλα μεχρι στιγμης :buttrock:

Ειναι παρα πολυ μικρα ακομα για να φανει κατι στη φωτογραφια..δεν εχω και καμια καλη μηχανη :blush:

Τον απομάκρυνες ή μας απεβίωσε.....?

Να σου ζήσουν και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τον απομάκρυνες ή μας απεβίωσε.....?

Να σου ζήσουν και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη :buttrock:

Οχι μια χαρα ηταν το ψαρακι αλλα επρεπε καποιο να φυγει γιατι επικρατουσε ενας πανικος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα και παλι μετα απο καιρο με αυτο το βιντεακι :(

Θα σας πω και εγω τι εμαθα απο αυτα τα ψαρακια.

Μετα απο την περιεργη εξελιξη οπως ανεφερα πριν μερες καταλαβα πως αυτα τα λιτρα

ειναι λιγα για αυτα τα ψαρακια και το λεω γιατι αφου εμειναν 2 θηλυκες και 1 αρσενικο

το ζευγαρι κυνηγουσε παρα πολυ εντονα τη μια θηλυκια σε σημειο που τη χτυπισανε πολυ ασχημα και τα πτερυγια της ειχανε μεινει μισα!Νομιζα πως θα τη σκοτωσουν και εκει ειπα πως ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στο μηκος και στο πλατος θα ηταν πολυ καλυτερο!Τελικα εβαλα μελαφιξ και μετα απο 3 μερες συνηλθε.Τωρα αυτη τη στιγμη ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα αλλα τα μικρα ολο και μεγαλωνουν :D

Τελικα ισως τα μουλτι να ειναι τα πιο ιδανικα για ενυδρεια 60 λιτρων +- :)

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν τα ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ...... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...