Jump to content

Απορία με (deltec Mce300)


fitos100

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσα λίτρα νερού ανά ώρα, βγάζει το συγκεκριμένο skimmer με τη τάπα του αέρα κλειστή και πόσα βγάζει με τη τάπα στη θέση (2 o' clock)???????????

Από την εταιρία μου είπανε ότι η ροή στην έξοδο του skimmer, πρέπει να γεμίζει ένα μπουκάλι 1L σε 15-18 sec.

αυτό πότε??? με ανοιχτή τη τάπα αέρα ή κλειστή????????

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί η περίπτωση της κλειστής τάπας, διότι έτσι δεν υφίσταται skimming.

Λογικά η εταιρία θα εννοούσε ότι τα συγκεκριμένα λίτρα/χρόνος θα είναι κατά την κανονική λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Tο είχα απορία, γιατί άλλα λίτρα βγάζει με κλειστή τη τάπα και άλλα με ανοιχτή.

Επίσης μιλάω με την εταιρία για να μου στείλει άλλη αντλία και μου είχανε πει να μετρήσω τη ροή στην έξοδο.

Από 15-18 sec που είπανε εγώ μέτρησα 22,9sec με την τάπα στη θέση 2 o'clock πάντα.

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αυτή η μικρή διαφορά των δευτερολέπτων να παίζει σημαντικό ρόλο σε μια αντλία που η ροή της είναι 1500-2000L/h

Μερικές φορές ξεψειρίζουμε τόσο πολύ τα πράγματα που περισσότερο μας μπερδεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι μικρή η διαφορά. Στα 15 με 18 sec που μου είπε η εταιρία βγάινουν 200 και 240 L/h αντίστοιχα.

Με τα 23 sec που μέτρησα εγώ στο δικό μου skimmer βγαίνει 156 l/h.

Νομίζω ότι είναι τεράστια η διαφορά αν αναλογιστείς ότι μετά από κάποιες μέρες ότι η αντλία λερώνεται με αποτέλσμα να χάνει κι άλλη δύναμη.

Και μάλλον αυτός είναι τελικά ο λόγος που μαζέυω κάθε φορά 2-3 ml βρωμιάς στο δοχείο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

thanks again for sending us the pictures. The water flow through the skimmer seems to be too low. It should be between 200-240 litres/h. this depends on the difference in water level aquarium/skimmer. Please measure the water flow by filling a 1 Litre container at the outlet. It should take between 18 – 15 seconds. If the water flow is less than this (longer time to fill the container) the pump is faulty.

In this case the pump has to be replaced

Please also let us have your postal address

Αυτή είναι η απάντηση που έλαβα από την εταιρία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ fitos100 να σε παρακαλέσω να κάνεις και μια μετάφραση στο κείμενο για τους φίλους μας που δυσκολεύονται με τα αγγλικά.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις από απόλυτο δίκιο φίλε Σωκράτη, ξεχάστηκα.

<<Ο ροή νερού διαμέσου του skimmer από τις φωτό που έστειλες φαίνεται πολύ χαμηλή. Πρέπει να είναι μεταξύ 200-240 λίτρα ανά ώρα. Αυτό εξαρτάται από τη διαφορά του επιπέδου της στάθμης νερού, ενυδρείου/skimmer. Παρακαλώ όπως μετρήσεις τη ροή στην έξοδο, γεμίζοντας ένα μπουκάλι νερού (1 Λίτρου). Πρέπει να κάνει 15-18 δευτ. για να γεμίσει. Αν η ροή είναι λιγότερη (δηλαδή σου πήρε παραπάνω χρόνο να γεμίσει το μπουκάλι) τότε η αντλία είναι προβληματική.>>

Link to comment
Share on other sites

Αν η στάθμη του νερού είναι πολύ χαμηλά από ένα ορισμένο επίπεδο

(όσο πιο ψηλά στη γυάλα,σαμπ κτλ,τοσο καλύτερα)η αντλία ζορίζεται πιο πολύ να τραβήξει

το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...