Jump to content

Δώσε γέννες στο λαό :p


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!!

Με πολύ μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω πώς εκτός απο τα σκαλαράκια μου που πήγαμε στη 2η γέννα γέννησαν και τα ραμιρέζι μου τα οποία είναι στο ενυδρείο μόνο μια εβδομάδα σχεδόν.Απο εχθές το απόγευμα έβλεπα να καθαρίζουν την περιοχή τους και μετά είδα πάνω σε μια "γούβα" που κάνει το ξύλο πορτοκαλί αν δε κάνω λάθος αβγουλάκια..Όλα ΤΕΛΕΙΑ ως εδώ και η ικανοποίηση μου ως χομπίστας είναι πολύ μεγάλη,το πρόβλημα όμως είναι ότι δε μπορώ να τους προσφέρω άλλο χώρο λόγω οικονομικών αν και έχω μια 200αρα γυάλα χωρίς όμως φίλτρα θερμοστάτες,τίποτα..Τα σκαλάρια στη πρώτη τους γέννα φάγαν τα μικρούλια,ενώ στη δεύτερη τα μικρά προσπαθούσαν να κολυμπήσουν,κράτησε πολύ δηλαδή,είδα ψαράκια κανονικά,όχι απλές ουρίτσες τα οποία δυστυχώς χάθηκαν και αυτά,σκέφτηκα όταν είχαν φτάσει σε αυτό το στάδιο να τα βάλω σε μια γεννήστρα που έχω και να τα τάιζα τροφή για μωράκια,τι λέτε για αυτή την ιδέα ?? Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και στα ραμιρέζι

Link to comment
Share on other sites

Nα τα χαίρεσαι τα μικρά σου! Μπράβο :)

Δυστυχώς δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία να σου απαντήσω στο ερώτημα σου!

Να σου ζήσουν! :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν, μπράβο :)

Η πιο εύκολη λύση είναι να τους πάρεις τα μικρά και να τα μεγαλώσεις ξεχωριστά σε άλλο ενυδρειάκι.

Φυσικά γίνεται και στο μεγάλο μαζί με τους γονείς, αλλά θέλει εμπειρία, προσπάθεια, τύχη και όχι άλλα ψάρια μέσα.

Επίσης θέλουν νεοεκολαφθείσα αρτέμια, σταθερές συνθήκες και συχνές αλλαγές νερού (μαλακού κατά προτίμηση).

Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχουν αξιόλογες παρουσιάσεις-οδηγοί για μεγάλωμα νεογέννητων σκαλαριών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...