Jump to content

Reef Kai Braxos


timik

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

ετιμαζω ενα reef 260 λιτρων και ειμαι στη φαση αγορας βραχου

τωρα αυτο πουελω ειναι να μου πειτε γνωμες και αν καεις εχει βάλει μεσογιακο στο ρεεφ του

εχω την δινατοτιτα να μαζέψω καθαρο βραχο απο πολυ καθαρη περιοχη

δεν λεω να ειναι ολος μεσογιακος αλλα ασ πουμε 25 κιλα και 5 fiji

ακουω γνώμες

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει και μένα το θέμα καθώς στήνω nano-reef και σκεφτόμουν για τον βράχο αυτόν που μοιάζει με σφουγγάρι. Επίσης πόσο καιρό θα κάνει για να ζωντανέψει αυτός ο βράχος;

Link to comment
Share on other sites

ο βραχος θα ειναι ιδι ζωντανος αν ερθει απο τη θαλασσα :)

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος που είδα εγώ ήτανε σε βράχια που δεν είναι όλο το χρόνο μέσα στο νερό... είναι και αυτός ζωντανός;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ο ζωντανος μεσογιακος βραχος κανει για reef....αλλες θερμοκρασιες αλλες τιμες αλλη αλλατοτητα.

νεκροντας τον και ξαναζωντανευοντας τον μαζι με αλλο βραχο ισως...αλλα το θεμα ειναι οτι θες περισσοτερα κιλα επειδη δεν ειναι εξισου ποροδης.....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ο ζωντανος μεσογιακος βραχος κανει για reef....αλλες θερμοκρασιες αλλες τιμες αλλη αλλατοτητα.

νεκροντας τον και ξαναζωντανευοντας τον μαζι με αλλο βραχο ισως...αλλα το θεμα ειναι οτι θες περισσοτερα κιλα επειδη δεν ειναι εξισου ποροδης.....

εγω έχω βρεί ακόμα πιο πορώδη και από ινδονησιακό γιαυτό και ρωτάω. Επίσης εννοείτε ότι θα νεκρωθεί γιατί μέσα δεν έχουμε ιδέα τι μπορεί να έχει...

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω βρεί ακόμα πιο πορώδη και από ινδονησιακό γιαυτό και ρωτάω. Επίσης εννοείτε ότι θα νεκρωθεί γιατί μέσα δεν έχουμε ιδέα τι μπορεί να έχει... :)

δεν μπορω να βοηθησω αν κρινεις οτι ειναι αρκετα πορωδης και εχεις την υπομονη να τον ζωντανεψεις(Στην καλυτερη 6μηνο).....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βοηθησω αν κρινεις οτι ειναι αρκετα πορωδης και εχεις την υπομονη να τον ζωντανεψεις(Στην καλυτερη 6μηνο).....

αυτό ακριβώς βασικά ήθελα να ρωτήσω... πάει τόσο μακριά η βαλίτσα ε;

Link to comment
Share on other sites

Ο νεκρός βράχος ξαναζωντανεύει αρκει να έχεις ένα μπόλι από μικροοργανισμούς τροπικού ενυδρείου.Αν βάλεις θα πρέπει να τον νεκρώσεις!Από κει και πέρα η διαφορά είναι στην συστασή τους!Ο δικός μας έχει πυρίτιο ενώ ο απέξω είναι ασβεστολιθικός..(αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει κάπου οτι αυτό επηρεάζει και την ανάπτυξη της άλγης)(Ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη ειναι να μην μπλεξεις τον βραχο.Αγορασε ετοιμο τα κιλα που θες και ασε να στρωνει το συστημα. :)

Link to comment
Share on other sites

αν το δουμε απο οικονομικης πλευρας θα κερδισω 300 ευρο και αυτο ειναι αρκετο για να με ενθαρινει να δοκιμασω

υπαρχει κανεις που να εχει βαλει στο ενυδρειο του μεσογιακο ??????

να μας πει τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας έχει πυρίτιο ενώ ο απέξω είναι ασβεστολιθικός..(αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει κάπου οτι αυτό επηρεάζει και την ανάπτυξη της άλγης)(Ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος αν κάνω λάθος)

η άμμος μας είναι πυριτίου , ο βράχος στη θάλασσα είναι ασβεστολιθικός από όσο γνωρίζω

μπορεί να μην έχει δημιουργηθεί από νεκρές αποικίες κοραλλιών όπως στα τροπικά νερά είναι ασβεστολιθικής σύστασης και μπορείς να βρεις κομμάτια που δεν διαφέρουν καθόλου από τον αντίστοιχο τροπικό

υπάρχει ένας συσχετισμός μεταξύ τις πυριτικής σύστασης της άμμου με τη λεγόμενη διατομικη άλγη που εμφανίζεται σε καινούρια ενυδρεία , δεν έχει αποδειχτεί τίποτα , μη ξεχνάμε ότι και τα τζάμια του ενυδρείου πυριτική σύσταση έχουν

έτσι το έχω καταλάβει αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι και τσιμεντο να παρεισ και να το διμορφοσεισ σε σχεδιο βραχου τοτε θα ζωντανεπσει και θα ειναι οκ

το αλο θεμα που μεαπασχολει ειναι αν πρεπει να τον βαλω κατευθιαν ζωντανο απο την θαλασσα η να τον νεκροσο πρωτα

μου εχουν πει οτι αν τον αφισω εξω και πεθανει μετα οι μικροοργανισμοι και οτι μπορει να εχει μεσα του θα αλιοθουν μεσα στο ενυδρειο με αποτελεσμα να κανουν κακο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώση η προσωπική εμπιρεία επι του θέματος.

Η λογική μόνο μου λέει ότι οι κάτοικοι που θα υπάρξουν στον ζωνατνό μεσογειακό βράχο θα είναι εντελώς διαφορετικοί απο αυτούς που ξέρουμε στον γνωστό βράχο που αγοράζουμε απο τις θάλασσες που ζούν τα κοράλια και τα ψάρια μας, και αυτό σίγουρα θα έχει διαφορά.Καλή κακή δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώση η προσωπική εμπιρεία επι του θέματος.

Η λογική μόνο μου λέει ότι οι κάτοικοι που θα υπάρξουν στον ζωνατνό μεσογειακό βράχο θα είναι εντελώς διαφορετικοί απο αυτούς που ξέρουμε στον γνωστό βράχο που αγοράζουμε απο τις θάλασσες που ζούν τα κοράλια και τα ψάρια μας, και αυτό σίγουρα θα έχει διαφορά.Καλή κακή δεν γνωρίζω.

Συμφωνω και εγω.Αρκει να σκεφτουμε τις διαφορετικες παραμετρους στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι ειναι καθαρά θέμα μικροοργανισμών που εισάγουμε στο ενυδρείο.Αν τον νεκρώσεις εντελώς θα αποικηθεί ο βράχος από οργανισμους του τροπικού νερού,που θα εισάγεις, με ένα κομμάτι αγοραστού ή με αλγες κτλ.Πάντως αν κάποιος δεν θέλει να το ρισκάρει μπορεί να παρει και νεκρό βράχο αγοραστό που είναι αρκετά φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο bruno
Γιώργος, μπρούνο είναι το σκυλάκι μου! :)
Link to comment
Share on other sites

μ άρεσε ηχητικά ο συνδυασμός του <μπράβο> με το< bruno > :)

ελπίζω να μη σε ενόχλησε :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως καταλαβες λαθος!Ο μπρουνο μπορεί...εγώ δεν ενοχλούμαι από τετοια! :):D

Link to comment
Share on other sites

τα διαβασα και εγω τα παραπανω και ηταν το εναυσμα για το ποστ μου

τες πα αν γνοριζει κανεις περισοτερα αν εχει βαλει κανεις μεσογιακο ας μας πει

ευχαριστω για το ενδιαφερων σας

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο βράχος από κοραλλιογενής ύφαλους έχει πολύ μικρούς πόρους όπου εκεί ευνοείται η ανάπτυξη των βακτηριδίων που βοηθούν στην απονιτροποίηση. Έχω αποφύγει τον μεσογειακό για αυτό το λόγο και προτίμησα να φτιάξω δικό μου βράχο από θρυματισμένο κοράλλι, silica sand και λευκό τσιμέντο(portland). Ο βράχος ήδη βρίσκετε στο ενυδρείο εδώ και 2 μήνες(μετά από κουράρισμα 6+ μηνών). Ακόμη και μετά από 6 μήνες μου ανέβασε το ph στο 9 αλλά μετά από 1 μήνα επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα. Ένα λεπτο φιλμ δημιουργήθηκε στο γυαλί ίσως λόγο του βράχου αλλά το έχω καθαρίσει και εδω και σχεδόν 2 μήνες δεν έχει επανέλθει.

Πάντως ο βράχος είναι αρκετά πορώδης ακόμη και στο εσωτερικό του. Τον βγάζω από το νερό και τρέχει το νερο λες και έβγαλες σφουγγάρι. Περιμένω να έρθει η παραγγελία ζωντανού βράχου από το petshop για να τον μπολιάσω γιατί δοκίμασα την μέθοδο με την γαρίδα αλλά μετά από κάποια μείωση στην αμμωνία στον πρώτο μήνα η κατάσταση δεν έχει αλλαξει. Θα περιμένω 2-3 μήνες να δω πως θα εξελιχθεί το ενυδρείο καθώς και την δυνατότητα του όσο αφορά το βιοφορτίο όταν έχει μπολιαστεί από τον ζωντανό και θα ποστάρω τα αποτελέσματα μου.

Το μόνο που έχω προσέξει και με απασχολεί είναι κάτι μικροσκοπικές κλωστίτσες που βλέπω σε αρκετά σημεία στο βράχο. Δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία αλλά δεν βγαίνει αρκετά καθαρή. Μοιάζει σαν ίνα από ιστό αράχνης πάνω στον οποίο έχει πιάσει σκόνη. Υπόψη ότι δεν μπήκε τίποτα ζωντανό μέσα(είτε ψάρι, είτε κάποιας μορφής βακτηρίδια).

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βουτια βρικα αρκετα καλα ποροδι κοματια

αλλα για να λεω την αληθεια οχι αυτο που περιμενα

μετα το κουβεντασα με ενα φιλο που κανει χρονια καταδυσεις και μενει διπλα στη θαλλασσα

μου ειπε οτι θα με παει σε ενα μερος στα 13 με 15 μετρα που ξερει και θα ωρουμε αυτο που ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...