Jump to content

Reef Kai Braxos


timik

Recommended Posts

Αν έχεις την δυνατότητα να βρεις πορώδες ελαφριά κομμάτια μπορείς να κάνεις χρήση τους σε συνδυασμό με κάποια ποσότητα τροπικού.Σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις την ιδία βιολογική απόδοση με ένα αντίστοιχη σύστημα βασιζόμενο σε τροπικό βράχο όμως.... :D

Link to comment
Share on other sites

sory gia toys aglikous haraktires alla eimai sto magazi kai to pc kati exei pathei kai den allazei glosa

skeftika mia allagh sto sxedio

anti na valw px. 25 kg mesogiako + 5 kg fiji gia 30 kila poy thelw sinolo

na valw kapoy sta 20 kg mesogiako + 5kg nekro + 5kg nekro porodi

etsi oste na dwsw megalhterh emfash sto fiji gia kalytera paotelesmata

ti les gia ayto einai kalh skepsh????

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε μια τράτα και να πάρεις τραγάνες που βγάζουν από τα δίχτυα.Για κανένα λόγο μην τον βάλεις ζωντανό στο ενυδρείο σου!θα τον νεκρώσεις πρώτα και μετά θα τον βάλεις.Για ζωντανό θα σου πρότεινα να βρεις από χομπίστα που θα είναι ψαγμένος από καβούρια mantis κλπ, σίγουρα γεμάτος ζωή και σε καλή τιμή!Πάντως μην τσιγκουνευτείς στο θέμα βράχου γιατί είναι ίσως το πιο σημαντικό σ'ένα reef ενυδρείο.(Ουσιαστικά τροφοδοτει το ενυδρείο με ζωή και θα σε γλιτώσει από αμμωνίες νιτρικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τούς λόγους που δεν πρέπει να μπει ζωντανός μεσογειακός βράχος στο ενυδρείο, αλλά πρώτα πρέπει να νεκρωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την άποψη οτι δεν πρέπει να μπλέκουμε οργανισμους και μικροοργανισμούς από δύο διαφορετικά συστήματα.Τόσο για θέμα βιοτοπικότητας(κάτι που δεν έχει αναπτυχθεί σαν θέμα από τους reefαδες) οσο και γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν όλοι οι οργανισμοί που θα μεταφέρουμε είναι ασφαλείς για ένα reef ενυδρείο.πχ δεν ξέρουμε πως μπορουν να αντιδράσουν μεσογειακοι οργανισμοι στην αυξημένη θερμοκρασία(σένα peak της θερμοκρασίας μπορεί να ψοφήσουν αποτελώντας πηγή νιτρικών),δεν ξέρουμε κατα πόσο ανταγωνιστικοί μπορεί να είναι σε σχέση με τους αντίστοιχους τροπικούς.επίσης νομίζω οτι είναι ένας τρόπος να απαλλαγεις από καβούρια, παράσιτα κτλ κτλ.τέλος πιστεύω(και μέσα από συζητήσεις με άλλους χομπίστες)οτι καλύτερα να ξεκινας από μια μηδενική βάση (νεκρός βράχος και λιγο πολύ καλα ψαγμένος ζωντανός) ωστε στην πορεία του ενυδρείου να ξέρεις τι εισάγεις σ΄άυτό και να μην τρέχεις να καταπολεμάς ( πχ απταισιες,πλαναρια)

Link to comment
Share on other sites

είναι εύλογα τα ερωτήματα και οι επιφυλάξεις σου

εδώ μπορείς να διαβάσεις την άποψη του dr Shimek πάνω στο θέμα

δεν είναι αποτρεπτική για τη χρήση αυτού του βράχου σε ενυδρείο τροπικού υφάλου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=15559

Link to comment
Share on other sites

Τάσο το άρθρο το έχω διαβάσει και είναι αυτό που είχα ποστάρει στην αρχή του θεματος.Το θέμα είναι οτι προκύπτουν πολλά ερωτήματα από το λινκ.Παραθέτω μερικά 1)Προφανώς ο dr Shimek μιλάει για κουράρισμα βράχου σε μια μεγάλη δεξαμενή πχ 1000 λιτρα και χωρίς ζωντανα.Αν είναι το ίδιο πιθανό να παρουσιαστεί μια αστάθεια σε μια δεξαμενή 1000 λίτρων και το ίδιο πιθανό σε μια 200 λίτρων?(που μπορεί να έχει και κάποια ζωντανα) 2)στην πρώτη περίπτωση μιλάει για νεκρό πετρωμα όπως μάρμαρο και συνεχίζει λέγοντας '' Στο τέλος του χρόνο θα έχετε διπλασιάσει την ποσότητα του ζωντανού βράχου που μπορείτε να πουλήσετε / χρησιμοποίήσετε και μπορείτε να προσθέσετε νεκρό να αντικαταστήσετε οσο πέρνετε. Θα μπορείτε εύκολα να αποσβέσετε την επένδυση και τα εξοδα σας και ίσως να μπορείτε να έχετε και κέρδος.''3)Παραδειγμα:Εχω παρατηρήσει σε 2 περιπτώσεις παρασιτο πάνω σε μεσογειακές γαρίδες κάτι που δεν έχω δει να αναφερεται από καποιον χομπιστα με τροπικό set up.Τέλος αν κατάλαβα καλά στο δευτερο σκέλος λέει οτι ο βράχος μας μπορεί να είναι αποικήσιμος και οτί δεν θα χαλάσει,δηλαδή,οτι δεν θα διαλυθεί στο νερό και οτι θα μπορεί να συντηρήσει μικροοργάνισμους(βακτηρια κτλ).Τι γίνεται όμως αν συντηρήσει και τα παραπάνω παράσιτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω το ενυδρειο με Μεσσογειακο βραχο 5 κιλα και 1 κιλο απο ινδονησια.

Ειχα προβληματα μονο στην αρχη με καφε αλγη- φυσιολογικο.

Εχω προβληματα με κοκκινη αλγη - φυσιολογικο γιατι εχω παλιες λαμπες και περιμενω το led panel.

Γνωμη μου ειναι πως δεν αλλαξε κατι οι τιμες ειναι πολυ καλες τα ψαρια δεν εχουν εδω και 3 μηνες προβλημα.

Η βιολογια της θαλλασης δεν αλλαζει απο μερος σε μερος ειναι η ιδια με ιδια συσταση. Τωρα το θεμα πορωδης η μη, τι να πω παιδες τα κομματια που εχω εγω ειναι 2 φορες πιο ομορφα και πιο πορωδες απο ινδνυσιακους που εχω δει.

Για παρασιτα κτλ πιστευω υπαρχουν ψαρια που καταπολεμουν τετοια προβληματα εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ουτε νομιζω πως θα εχω στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο το άρθρο το έχω διαβάσει και είναι αυτό που είχα ποστάρει στην αρχή του θεματος.Το θέμα είναι οτι προκύπτουν πολλά ερωτήματα από το λινκ.Παραθέτω μερικά 1)Προφανώς ο dr Shimek μιλάει για κουράρισμα βράχου σε μια μεγάλη δεξαμενή πχ 1000 λιτρα και χωρίς ζωντανα.Αν είναι το ίδιο πιθανό να παρουσιαστεί μια αστάθεια σε μια δεξαμενή 1000 λίτρων και το ίδιο πιθανό σε μια 200 λίτρων?(που μπορεί να έχει και κάποια ζωντανα) 2)στην πρώτη περίπτωση μιλάει για νεκρό πετρωμα όπως μάρμαρο και συνεχίζει λέγοντας '' Στο τέλος του χρόνο θα έχετε διπλασιάσει την ποσότητα του ζωντανού βράχου που μπορείτε να πουλήσετε / χρησιμοποίήσετε και μπορείτε να προσθέσετε νεκρό να αντικαταστήσετε οσο πέρνετε. Θα μπορείτε εύκολα να αποσβέσετε την επένδυση και τα εξοδα σας και ίσως να μπορείτε να έχετε και κέρδος.''3)Παραδειγμα:Εχω παρατηρήσει σε 2 περιπτώσεις παρασιτο πάνω σε μεσογειακές γαρίδες κάτι που δεν έχω δει να αναφερεται από καποιον χομπιστα με τροπικό set up.Τέλος αν κατάλαβα καλά στο δευτερο σκέλος λέει οτι ο βράχος μας μπορεί να είναι αποικήσιμος και οτί δεν θα χαλάσει,δηλαδή,οτι δεν θα διαλυθεί στο νερό και οτι θα μπορεί να συντηρήσει μικροοργάνισμους(βακτηρια κτλ).Τι γίνεται όμως αν συντηρήσει και τα παραπάνω παράσιτα?

συγνώμη για την αβλεψία μου , συμμετέχω σε πολλές συζητήσεις και ξεχνάω εύκολα :D

η διαδικασία κουραρίσματος γίνεται για να προετοιμάσουμε το βράχο για χρήση , έτσι δε υπάρχουν ψάρια η άλλα ζωντανά στη δεξαμενή - ενυδρείο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας υπάρχουν αστάθειες φυσιολογικά και πρέπει να σταματήσουν για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη

γαρίδες με παράσιτα,πιθανόν να υπάρχουν και στους τροπικούς υφάλους, στην αγορά δε θα φτάσουν για να τις δεις σε μαγαζιά

το τι μπορει να συμβει οταν ένας τροπικός οργανισμός έρθει σε επαφή ε μεσογειακούς μικροοργανισμούς μικρόβια βακτήρια παράσιτα

δεν μπορω να στο πω , μπορώ να σου πω όμως οτι κατι τετοιο συμβαίνει μέσω τησ διώρυγας του ΣΟΥΕΖ και υποβοηθούμενο απο την αύξηση τησ θερμοκρασίας στη μεσόγειο όπως λενε

τροπικα ψαρια εισβάλουν και προσαρμόζονται

παράσιτο μπορεί να έρθει κάθε φορά που βάζεις κατι καινούριο στο ενυδρείο

μπορει να βάλεις ψαρι φορέα παράσιτου - μικροβίου , που δε εχει νοσήσει αλλά μπορεί να βλάψει τα παλιά ψάρια του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Εχω την άποψη οτι δεν πρέπει να μπλέκουμε οργανισμους και μικροοργανισμούς από δύο διαφορετικά συστήματα.Τόσο για θέμα βιοτοπικότητας(κάτι που δεν έχει αναπτυχθεί σαν θέμα από τους reefαδες) οσο και γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν όλοι οι οργανισμοί που θα μεταφέρουμε είναι ασφαλείς για ένα reef ενυδρείο.πχ δεν ξέρουμε πως μπορουν να αντιδράσουν μεσογειακοι οργανισμοι στην αυξημένη θερμοκρασία(σένα peak της θερμοκρασίας μπορεί να ψοφήσουν αποτελώντας πηγή νιτρικών),δεν ξέρουμε κατα πόσο ανταγωνιστικοί μπορεί να είναι σε σχέση με τους αντίστοιχους τροπικούς.επίσης νομίζω οτι είναι ένας τρόπος να απαλλαγεις από καβούρια, παράσιτα κτλ κτλ.τέλος πιστεύω(και μέσα από συζητήσεις με άλλους χομπίστες)οτι καλύτερα να ξεκινας από μια μηδενική βάση (νεκρός βράχος και λιγο πολύ καλα ψαγμένος ζωντανός) ωστε στην πορεία του ενυδρείου να ξέρεις τι εισάγεις σ΄άυτό και να μην τρέχεις να καταπολεμάς ( πχ απταισιες,πλαναρια)

Οι ιχθιοπαθολογοι ανά τον κόσμο δεν έχουν επισημάνει διαφοροποίηση στα παράσιτα η στα βακτήρια ανάμεσα στα νερά της μεσογείου και των τροπικών θαλασσών

Οι ωφέλιμες αποικίες βακτηριδίων που ζουν στον βράχο προσαρμόζονται βάση τον συνθηκών.Δεν υπάρχει περίπτωση βράχος που έχει μπει στο ενυδρείο να κρασάρει απότομα η μετά από διάστημα. Ο βράχος που έρχεται από Ινδονησία είναι σε ποσοστό 90% κατεστραμμένος διότι όχι μόν τραβάει ένα 48ωρο ταξίδι με ελάχιστη υγρασία άλλα και κατά την διαδικασία συγκομιδής οι εκεί εργαζόμενοι τον καταβρέχουν με μάνικες και γλυκό νερό.........

Link to comment
Share on other sites

Οι ιχθιοπαθολογοι ανά τον κόσμο δεν έχουν επισημάνει διαφοροποίηση στα παράσιτα η στα βακτήρια ανάμεσα στα νερά της μεσογείου και των τροπικών θαλασσών

Οι ωφέλιμες αποικίες βακτηριδίων που ζουν στον βράχο προσαρμόζονται βάση τον συνθηκών.Δεν υπάρχει περίπτωση βράχος που έχει μπει στο ενυδρείο να κρασάρει απότομα η μετά από διάστημα. Ο βράχος που έρχεται από Ινδονησία είναι σε ποσοστό 90% κατεστραμμένος διότι όχι μόν τραβάει ένα 48ωρο ταξίδι με ελάχιστη υγρασία άλλα και κατά την διαδικασία συγκομιδής οι εκεί εργαζόμενοι τον καταβρέχουν με μάνικες και γλυκό νερό.........

και αν το καταβρεχουν :thumbup:

ειμαι απο μικρος στο εμποριο και βλεπω πολι καθαρα τι κανει ο καθενας για τα φραγα

τωρα εγω θα τον παρω 2:10 απο τη θαλασσα και στισ 2:25 τηα ειναι στο ενυδρειο μου

ολοζωντανος

και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φοβαμαι να χρησιμοποιησω ζωντανο μεσογειακο βραχο,οχι για τις βιολογικες του ιδιοτητες,αλλα για τους οργανισμους που μπορει να κουβαλαει και που στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι βλαβερα για reef ενυδρεια.

Αν το δοκιμασεις παντως,οσο πιο καθαρος απο οργανισμους ο βραχος τοσο καλυτερα.

Κρατα μας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Κατι πολυ θετικο για τον ελληνικο βραχο ειναι πως οτι οργανισμο και να κουβαλαει λογο του οτι δεν υαπρχουν κοραλια στην ελλαδα οπως στα τροπικα μερη οι οργανισμοι δεν τρεφονται με κοραλια και ειναι 100% reef safe.

Ειχα διαβασει ενα αρθρο πως οι μεσσογιακοι ερημιτες ειναι 10 φορες καλητεροι σε καθαρισμα απο τους τροπικους.

Εγω παιδια δεν ειχα κανενα προβλημα πιστευω οτι ειμαστε κομπλεξαρισμενοι λογο του οτι εχουν φτιαξει εναν μυθο στο εμποριο για να δεινουμε 10-15Ε το κιλο!!! Ενω μπορουμε να το εχουμε τσαμπα!

Εαν το σκεφτουμε τα χρηματα αυτα ειναι υπερβολικα για αυτο που περνουμε! Ουτε μηχανιματα δεν εχουνε!!! Οι περισσοτεροι βραχοι που εχουμε στα πετ ειναι τσιμεντο που ειναι 4-5 χρονια στην θαλασσα απο εκτροφεια ΖΒ με ονομασια ινδονυσιακος βραχος.

Link to comment
Share on other sites

'' δεν υαπρχουν κοραλια στην ελλαδα οπως στα τροπικα μερη οι οργανισμοι δεν τρεφονται με κοραλια και ειναι 100% reef safe.''Γι΄αυτό δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι δεν ξέρεις αμα τα γευτουν τι θα γίνει...

Πιστεύω οτι σίγουρα μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε δικό μας βράχο.Τώρα αν κάνουν όλοι οι οργάνισμοι αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.(Με τόσες διαφορετικές τιμές σε αλατότητα,θερμοκρασία σίγουρα κάτι θα έχει αλλάξει..)Είμαι της άποψης,οτι ότι βράχος και αν μπει,το μεγαλύτερο μέρος θα πρέπει να είναι νεκρό ωστέ να ξέρουμε τι εισάγουμε και κάθε φορά να αποστειρώνουμε τους καινούργιους οργανισμούς.(Βασικά σ΄αυτό με οδήγησαν παραδείματα όπως του Στάθη κτλ).Πάντως καλό θα ήταν αυτό το θέμα να καταλήξει κάπου,να μην αφεθεί στην μέση,ωστε αύριο αν κάποιος το διαβάσει να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.Καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να βάλουμε και κάποια λινκ.

Link to comment
Share on other sites

salTasos ευχαριστω ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης,οτι ότι βράχος και αν μπει,το μεγαλύτερο μέρος θα πρέπει να είναι νεκρό ωστέ να ξέρουμε τι εισάγουμε και κάθε φορά να αποστειρώνουμε τους καινούργιους οργανισμούς.

Μα εαν ειναι να τον νεκρωσουμε καλητερα να παει ο φιλος και να φτιαξει μονος του απο τσιμεντο.

Εγω επισημενω πως δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το reefaki και την χρηση Μεσσογειακου βραχου κατα 90%!

Προσεχως σκανε μυτη κατι καβουρια, κατι μικρο-αχινοι. Αλλα εχω στο μυαλο μου οτι στην φυση τους δεν τρεφονται με κοραλια και το ιδιο 8α κανουν και στο reef. Δεν θα αλλαξουν συνηθειες χρονων.

Τωρα πολλοι στο ΑΖ λεμε για αποστειρωση, απο καποιο παρασιτο που μπορει να απομακρυνθει ναι συμφωνω.

Αλλα ΟΛΑ μας τα πραγματα και ΟΛΑ μας τα ψαρια ειναι WC (wild caught) το τι βαζουμε μεσα στο ενυδρειο μας δεν εχουμε ιδεα.

Υπαρχουν ατομα που μπορει να ειδαν κατι να βγαινει απο τον βραχο τους και να μην ξερει κανεις μας εδω μεσα τι μπορει να ειναι.

Εαν τα πραγματα ηταν τοσο τραγικα, τοτε θα επρεπε ολοι οσοι εχουν θαλασσινο να ειναι ολη μερα απο πανω τους και να παρατηρουνε τα παντα μην τυχον και κρασαρουν ξαφνικα ολα.

Πιστευω οτι το θαλασσινο ειναι αρκετα ευκολο σαν ενυδρειο και δεν ειναι κατι το τραγικο και παν δυσκολο.

Εγω ειχα σωστη βοηθεια και διαβασα πολλα πραγματα και ολα πηγαινουν μια χαρα.

Ειδηκα για κανενα fish only η δυσκολια περναει πολυ ευκολο επιπεδο.

Οσο για το θεμα μεσσογειος εγω γνωριζω ατομα που αλλαγες κανουν απο την θαλασσα πηγαινοντας σε βαθος 10-15μ και γεμιζοντας μπουκαλια! Για να ριξουν αλατοτιτα βαζουν λιγο νερο απο οσμωση

και μονο με νερο απο θαλασσα και μονο με μεσσογειακο βραχο εχουν reef με acroporas.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα . Σε όσα διάβασα μέχρι τώρα πιστεύω ότι o GEORGE1 βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματικότητα .Έχω και εγώ στο ενυδρείο μου μεσογειακό βράχο γιατί τον κράτησα απο το μεσογειακό απο όπου και ξεκίνησα . Σίγουρο είναι οτι με ΖΒ και μια ομαλή προσαρμογή στην αλοτοτητα και στην θερμοκρασία οπου και θα νεκρωθούν μερικά μεσογειακά στοιχειά του ΖΒ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα βιολογίας για reef .Αυτό που θα έχεις είναι συνεχή διατομική άλγη λόγω πυριτίου , δεν σημαίνει όμως οτι αυτό είναι κάτι ιδιαίτερο για την πορεία του reef . Εάν έχεις την υπομονή να καθαρίζεις τον βράχο σε τακτά διαστήματα ώστε να δίνεις χώρο για την ανάπτυξη των κοραλλιών ίσως να έχεις και καλύτερη βιολογία απο άλλα συστήματα .το δικό μου πάντως μέχρι πριν λίγες μέρες έτρεχε με 100% και τώρα 70% για να δω διαφορά στη άλγη. Πάντως εάν άρχιζε απο την αρχή κάποιος για reef θα πρότεινα νεκρό τροπικό βράχο 100% και για του λόγου το αληθές ...

post-9834-1276111971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το θεμα μεσσογειος εγω γνωριζω ατομα που αλλαγες κανουν απο την θαλασσα πηγαινοντας σε βαθος 10-15μ και γεμιζοντας μπουκαλια! Για να ριξουν αλατοτιτα βαζουν λιγο νερο απο οσμωση

και μονο με νερο απο θαλασσα και μονο με μεσσογειακο βραχο εχουν reef με acroporas.

Γνωρίζεις το νερό στην μεσόγειο τι τιμές KΗ,Ca και Mg έχει????

Όχι sps αλλά ούτε lps δεν κρατιούνται σε τέτοιες τιμές.

Η συλλογή θαλασσινού νερού από την θάλασσα μας ακούγετε εύκολη αλλά δυστυχώς είναι άκρος επικίνδυνη για τον μέσο χομπιστα και όχι μόνο….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...