Jump to content

Αποριες


MrGe07

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω 2 - 3 πραγματάκια για τα ενυδρεία με δίσκους..

Καταρχάς τι τεστ πρέπει να κάνεις στο νερό και τι βελτιωτικά νερού χρειάζεσαι [πχ αντιχλωριο, βακτηρια και κλπ]Α! νερο απο α/ο παντα..

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ γενική η ερώτηση σου... Εννοείς για συντήρηση ή για ξεκίνημα;

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ γενική η ερώτηση σου... Εννοείς για συντήρηση ή για ξεκίνημα;

Θα με ενδιεφερε να μαθω και για τα δυο..

Link to comment
Share on other sites

σε στημένο ενυδρείο που τρέχει χωρίς προβλήματα και είναι 100% στρωμένο, δε χρειάζεσαι τίποτα πέρα από ένα τεστ για pH, NO3 και λίγο αντιχλώριο για να ρίχνεις μέσα στο νερό της βρύσης που θα έχει πάρει τον κατήφορο από την ΑΟ. Για καινούργιο ενυδρείο χρειάζεσαι τα πάντα από τεστ και βακτήρια. Γενικώς πάντως μη σε τρομάζουν οι δίσκοι. Είναι "εύκολα" ψάρια για μένα, αρκεί να έχουν πάντα καθαρό νερό. Επίσης έχουν κάτι που δε το έχει κανένα ψάρι και είναι τρομερά "βολικό"... σε προειδοποιεί μέσα σε δευτερόλεπτα εάν κάτι δε του αρέσει ή κάτι πάει στραβά και έχεις χρόνο να πράξεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή σε βλέπω να "ψήνεσαι" για δίσκους... πάρε ένα μεγάλο ενυδρείο 300+ και ένα καλό φίλτρο και ξεκίνα... μη φοβάσαι τίποτα... ΥΠΟΜΟΝΗ και όρεξη για διάβασμα να έχεις μόνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουν κάτι που δε το έχει κανένα ψάρι και είναι τρομερά "βολικό"... σε προειδοποιεί μέσα σε δευτερόλεπτα εάν κάτι δε του αρέσει ή κάτι πάει στραβά και έχεις χρόνο να πράξεις ανάλογα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σωστά λέει και ο warhawk, είναι πολύ γενική η ερώτηση..

Παραθέτω μερικά ερωτήματα αριθμημένα

1) Τι τεστ πρέπει να κάνεις ?

2) Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές νερού? [ για το ph έχω διαβάσει και ξέρω πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες ]

3) Στο φίλτρο τι πρέπει να υπάρχει από άποψη βιολογικού υλικού? [ Εσείς τι θα προτείνατε ?]

4) Στο φίλτρο πρέπει να υπάρχει άνθρακας και αντιφωσφορο ? [ μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά.]

5) Αν υπήρχαν φυτά ποια θα ήταν η ιδανική τιμή για το po4 ? Δεν υπάρχουν φόβοι για άλγες ?

6) Αντιχλώριο χρησιμοποιείται ? Αν ναι για πιο λόγο ?

7) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για ξεκίνημα ? [Από θέμα αντιχλώριο, βακτήρια και κλπ ]

8) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για συντήρηση ?

9) Αν χρησιμοποιείς blackwater, πως κάνεις σύγκριση στα τεστ με το χρωματικό πίνακα ?

10) Χρειάζεται καλή κυκλοφορία στο νερό ? [ Δηλαδή θέλει και κυκλοφορητές ? Δεν θα ενοχλεί τους δίσκους? ]

Παρακαλώ απαντήστε αριθμημένα

Link to comment
Share on other sites

επειδή σε βλέπω να "ψήνεσαι" για δίσκους... πάρε ένα μεγάλο ενυδρείο 300+ και ένα καλό φίλτρο και ξεκίνα... μη φοβάσαι τίποτα... ΥΠΟΜΟΝΗ και όρεξη για διάβασμα να έχεις μόνο! :D

Το σκεφτομαι..

Εχω μια γυαλα που περιμενει.. Αλλα ειναι τo Rio 240 της Juwel..

Πιστευεις πως θα εχω προβλημα για τα 60 λιτρα λιγοτερα ?! :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι..

Εχω μια γυαλα που περιμενει.. Αλλα ειναι τo Rio 240 της Juwel..

Πιστευεις πως θα εχω προβλημα για τα 60 λιτρα λιγοτερα ?! :)

οχι πρόβλημα δε θα έχεις αλλά θα βάλεις μόνο 5 δισκάκια και απλά θα έχεις πιο "σύντομες" ρουτίνες... Μετά από καιρό βέβαια που θα γίνουν τούμπανα τα δισκάκια σου θα πας από μόνος σου και θα τους πάρεις μια πιο μεγάλη γυάλα... όχι γιατί δε θα μπορούν να ζήσουν σε αυτή αλλά περισσότερο γιατί τους αξίζει :D

Link to comment
Share on other sites

οχι πρόβλημα δε θα έχεις αλλά θα βάλεις μόνο 5 δισκάκια και απλά θα έχεις πιο "σύντομες" ρουτίνες... Μετά από καιρό βέβαια που θα γίνουν τούμπανα τα δισκάκια σου θα πας από μόνος σου και θα τους πάρεις μια πιο μεγάλη γυάλα... όχι γιατί δε θα μπορούν να ζήσουν σε αυτή αλλά περισσότερο γιατί τους αξίζει :)

Συμφωνω! :D

Link to comment
Share on other sites

1) Τι τεστ πρέπει να κάνεις ?

Μπορεί να ακούσεις διάφορα αλλά για μένα τίποτα... μόνο pH και ΝΟ3. Οι δίσκοι είναι ζωντανά τεστ!

2) Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές νερού? [ για το ph έχω διαβάσει και ξέρω πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες ]

Όλοι θα συμφωνήσουν στο από 7 και κάτω...

3) Στο φίλτρο τι πρέπει να υπάρχει από άποψη βιολογικού υλικού? [ Εσείς τι θα προτείνατε ?]

δοκιμασμένες λύσεις... substrat pro ή siporax

4) Στο φίλτρο πρέπει να υπάρχει άνθρακας και αντιφωσφορο ? [ μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά.]

για μένα όχι δεν υπάρχει λόγος

5) Αν υπήρχαν φυτά ποια θα ήταν η ιδανική τιμή για το po4 ? Δεν υπάρχουν φόβοι για άλγες ?

1/12 σε σχέση με τα Νο3

6) Αντιχλώριο χρησιμοποιείται ? Αν ναι για πιο λόγο ?

μόνο όταν θα βάλεις νερό από το δίκτυο σε μίξη με της ΑΟ για να ανεβάσεις το pH που θα έχει πάρει τον κατήφορο.

7) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για ξεκίνημα ? [Από θέμα αντιχλώριο, βακτήρια και κλπ ]

Μόνο βακτήρια για να επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου

8) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για συντήρηση ?

εάν θες και μόνο εάν θες δεν είναι υποχρεωτικό ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερού ιχνοστοιχεία

9) Αν χρησιμοποιείς blackwater, πως κάνεις σύγκριση στα τεστ με το χρωματικό πίνακα ?

με τον ίδιο τρόπο απλά βάζεις νερό από το ενυδρείο σου στο δεύτερο μπουκαλάκι που θα βάλεις πάνω από τον χρωματικό πίνακα.

10) Χρειάζεται καλή κυκλοφορία στο νερό ? [ Δηλαδή θέλει και κυκλοφορητές ? Δεν θα ενοχλεί τους δίσκους? ]

Οι δίσκοι ζουν σε σχεδόν στάσιμα νερά δε τους αρέσει η μεγάλη κυκλοφορία... 5x το ενυδρείο σου είναι μια χαρά... δηλαδή με ένα εξωτερικό φίλτρο με 1200λ/ω είσαι μια χαρά για το ριο σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Τι τεστ πρέπει να κάνεις ?

Μπορεί να ακούσεις διάφορα αλλά για μένα τίποτα... μόνο pH και ΝΟ3. Οι δίσκοι είναι ζωντανά τεστ!

Επειδη ομως θα μου ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη να "διαβασω" το ζωντανο τεστ, ποια αλλα πιστευεις πως πρεπει να παρακολουθω ?

2) Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές νερού? [ για το ph έχω διαβάσει και ξέρω πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες ]

Όλοι θα συμφωνήσουν στο από 7 και κάτω...

Για το ph, για ΝΟ3 ?, τα υπολοιπα ?

3) Στο φίλτρο τι πρέπει να υπάρχει από άποψη βιολογικού υλικού? [ Εσείς τι θα προτείνατε ?]

δοκιμασμένες λύσεις... substrat pro ή siporax

1 λιτρο siporax και 1 λιτρο substart pro ειναι οκ ?

4) Στο φίλτρο πρέπει να υπάρχει άνθρακας και αντιφωσφορο ? [ μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά.]

για μένα όχι δεν υπάρχει λόγος

Ουτε ανθρακας ?

5) Αν υπήρχαν φυτά ποια θα ήταν η ιδανική τιμή για το po4 ? Δεν υπάρχουν φόβοι για άλγες ?

1/12 σε σχέση με τα Νο3

6) Αντιχλώριο χρησιμοποιείται ? Αν ναι για πιο λόγο ?

μόνο όταν θα βάλεις νερό από το δίκτυο σε μίξη με της ΑΟ για να ανεβάσεις το pH που θα έχει πάρει τον κατήφορο.

7) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για ξεκίνημα ? [Από θέμα αντιχλώριο, βακτήρια και κλπ ]

Μόνο βακτήρια για να επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου

8) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για συντήρηση ?

εάν θες και μόνο εάν θες δεν είναι υποχρεωτικό ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερού ιχνοστοιχεία

9) Αν χρησιμοποιείς blackwater, πως κάνεις σύγκριση στα τεστ με το χρωματικό πίνακα ?

με τον ίδιο τρόπο απλά βάζεις νερό από το ενυδρείο σου στο δεύτερο μπουκαλάκι που θα βάλεις πάνω από τον χρωματικό πίνακα.

10) Χρειάζεται καλή κυκλοφορία στο νερό ? [ Δηλαδή θέλει και κυκλοφορητές ? Δεν θα ενοχλεί τους δίσκους? ]

Οι δίσκοι ζουν σε σχεδόν στάσιμα νερά δε τους αρέσει η μεγάλη κυκλοφορία... 5x το ενυδρείο σου είναι μια χαρά... δηλαδή με ένα εξωτερικό φίλτρο με 1200λ/ω είσαι μια χαρά για το ριο σου.

To φιλτρο που εχω ειναι το 2026 eheim pro 2. Ειναι αρκετο ?

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδιότητα του αρχαρίου επίσης προσθέτω:

Αναφορικά με το αντιχλώριο εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν, κάνει καλό και στο δέρμα των ψαριών αν περιέχει τα κατάλληλα συστατικά...

Επίσης μπορεί να προστεθεί τύρφη που ευνοεί την πτώση του PH αλλά και κιτρινίζει το νερό προσομοιώνοντας ακόμη καλύτερα το φυσικό τους περιβάλλον..

Τροφές μεγάλη πικοιλία (τρώνε τον άμπακο)

Καλό θα ήταν ενυδρείο καραντίνα για περιπτώσεις ανάγκης..

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα γιατί??? ο Άνθρακας τραβάει ουσίες...

Link to comment
Share on other sites

για μένα όχι δεν είναι αρκετό... Σα γενικό μπούσουλα για να διαλέξει οποιοσδήποτε φίλτρο για τη γυάλα του θα πω το εξής... στα eheim ίσχυει για άλλες εταιρίες δεν ξέρω... Εαν η γυάλα σου είναι 240 λίτρα θα βρείς eheim που είναι για τα διπλά δλδ 500. Είναι πολυ γενικός αυτός ο μπούσουλας αλλά απλά για να πάρεις μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι..

Εχω μια γυαλα που περιμενει.. Αλλα ειναι τo Rio 240 της Juwel..

Πιστευεις πως θα εχω προβλημα για τα 60 λιτρα λιγοτερα ?! :D

Οσο πιο πολλά λίτρα,τόσο το καλύτερο βέβαια.Αμεσα προβλημα δεν θα έχεις,αλλά θα πρέπει να εισαι σχολαστικότατος στις αλλαγές νερού.

To φιλτρο που εχω ειναι το 2026 eheim pro 2. Ειναι αρκετο ?

Βάλε και άλλο ενα φίλτρο(2217 κατα την αποψη μου) και γέμισε το βιολογικό υλικό.Μονο καλό θα του κάνει.

Με την ιδιότητα του αρχαρίου επίσης προσθέτω:

Αναφορικά με το αντιχλώριο εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν, κάνει καλό και στο δέρμα των ψαριών αν περιέχει τα κατάλληλα συστατικά...

Καλό θα ήταν ενυδρείο καραντίνα για περιπτώσεις ανάγκης..

Κακώς στεκομαστε μονο σε αυτήν την χρήση του.Περιέχει πχ Βιταμίνη Β,προστατευει την βλενογονο των ψαριων και δρα ως αντιστρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε τυρφη αντιχλωριο και βακτηρια στα σιγουρα

Επισης ενα φιλτρο ακομα, το 2217 πιστευς πως ειναι οτι πρεπει

Substart και siporax, ενα λιτρο απο το καθενα ?!

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε τυρφη αντιχλωριο και βακτηρια στα σιγουρα

Επισης ενα φιλτρο ακομα, το 2217 πιστευς πως ειναι οτι πρεπει

Substart και siporax, ενα λιτρο απο το καθενα ?!

γεμισε τα φίλτρα από όποιο μπορείς να βρείς φτηνότερο βασικά... είναι άριστα βιολογικά υλικά και τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε τυρφη αντιχλωριο και βακτηρια στα σιγουρα

Επισης ενα φιλτρο ακομα, το 2217 πιστευς πως ειναι οτι πρεπει

Substart και siporax, ενα λιτρο απο το καθενα ?!

εφόσον θα βάζεις νερό από ΑΟ τύρφη δεν υπάρχει για μένα λόγος να βάλεις... οκ απελευθερώνει στο νερό χουμικά που κάνουν καλό στα ψάρια αλλά εάν δε σου αρέσει το blackwater μη βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον θα βάζεις νερό από ΑΟ τύρφη δεν υπάρχει για μένα λόγος να βάλεις... οκ απελευθερώνει στο νερό χουμικά που κάνουν καλό στα ψάρια αλλά εάν δε σου αρέσει το blackwater μη βάλεις...

Οχι δεν εχω προβλημα. Το μονο δυσκολα θα ειναι στα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Blue diamond και blue snakeskin

Κανουν μαζι ?

Αν ναι ποσοι απο το καθε ειδος? [να ειναι συνολο 5]

Απο αρσενικους ποσοι πρεπει να μπουν ?

Link to comment
Share on other sites

Blue diamond και blue snakeskin

Κανουν μαζι ?

Αν ναι ποσοι απο το καθε ειδος? [να ειναι συνολο 5]

Απο αρσενικους ποσοι πρεπει να μπουν ?

λογικά θα βάλεις μικρά δισκάκια οπότε δε μπορείς να ξέρεις τι φύλο έχουν πριν περάσει αρκετός καιρός... γενικώς δεν είναι σαν τα άλλα ψάρια.... διάλεξε όποια 5 σου αρέσουν αρκεί να είναι δίσκοι :)

όσο για το ζωντανό τεστ και σε παιδάκι να δείξεις ένα στρεσαρισμένο δίσκο και ένα κανονικό θα σου πει αυτός γιατί είναι έτσι; :D Χάνουν το χρωμα τους, μαυρίζουν και βγάζουν stress bars σε χρόνο dt. Καλό θα είναι βέβαια να έχεις όλα τα τεστ και όχι επειδή θα βάλεις δίσκους αλλά επειδή έτσι "πρέπει". Εαν σου μαυρίσει ένας δίσκος θα πρέπει να κάτσεις να βρεις το γιατί... εκεί είναι που σου χρειάζοντε τα τεστ...

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα βάλεις μικρά δισκάκια οπότε δε μπορείς να ξέρεις τι φύλο έχουν πριν περάσει αρκετός καιρός... γενικώς δεν είναι σαν τα άλλα ψάρια.... διάλεξε όποια 5 σου αρέσουν αρκεί να είναι δίσκοι :)Ωραια!

όσο για το ζωντανό τεστ και σε παιδάκι να δείξεις ένα στρεσαρισμένο δίσκο και ένα κανονικό θα σου πει αυτός γιατί είναι έτσι; :D Χάνουν το χρωμα τους, μαυρίζουν και βγάζουν stress bars σε χρόνο dt. Καλό θα είναι βέβαια να έχεις όλα τα τεστ και όχι επειδή θα βάλεις δίσκους αλλά επειδή έτσι "πρέπει". Εαν σου μαυρίσει ένας δίσκος θα πρέπει να κάτσεις να βρεις το γιατί... εκεί είναι που σου χρειάζοντε τα τεστ...

Αρα ποια τεστ χρειαζομαι συνολικα ?! ph No3 No2 Po4 Nh3 ?

Link to comment
Share on other sites

Blue diamond και blue snakeskin

Κανουν μαζι ?

Αν ναι ποσοι απο το καθε ειδος? [να ειναι συνολο 5]

Απο αρσενικους ποσοι πρεπει να μπουν ?

Δισκοι εκτροφής ειναι ολοι τους,μην στεκεσαι στα ονοματα.Μην βάλεις ανθρακα.Και αν θελεις να χρησιμοποιήσεις τύρφη,βάλτη στο βαρελι προετοιμασιας του νερου,να ελεγχεις ευκολοτερα την εξελιξη των τιμών του νερου.Ολα θα πρέπει να γινονται σταδιακα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να είσαι κομπλέ θες :

ΝΗ3-4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH, PO4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...