Jump to content

Αποριες


MrGe07

Recommended Posts

μιας και η κουβεντα που κανουμε ειναι παρομια με ενα αλλο τοπικ εδω στους δισκους και για ναμην γραφω παλι , απλα κανω επικοληση την απαντηση που ειχα δωσει και εκει .

γινεται αλλα.....

Πρεπει να εισαι διαθετιμενος να κανεις θυσιες για τα ψαρια σου , θυσιες που θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα και ισως αναλογα με την εμπειρια σου να μην εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα .

Καταρχην ο δισκος ειναι ''κοπαδοψαρο'' λεγοντας κοπαδι για (μενα) ειναι ο αριθμος ανω των 5 δισκων .
Καθε δισκος θελει καποια λιτρα για παρτι του , αλλοι λενε 40 αλλοι λενε 50 αλλοι 60 .
οποτε βαζοντας το κοπαδι επι τα λιτρα βλεπεις και μονος σου οτι δεν βγαινουν τα νουμερα   
Μετα πες οτι βαζεις τους δισκους θα πρεπει να εχεις οσο το δυνατον γινεται περισσοτερη βιολογια - φιλτρανση ( με ελαχιστη ροη )
απο την στιγμη που εχεις 180 λιτρα και πας για δισκους ξεχνας τους συγκατοικους .
δεν παιζει ρολο αν ο δισκος ειναι blue diamond H pigeon H cobalt , ο δισκος ειναι δισκος ασχετος το χρωμα του , 
Η διαφορα στους δισκους ειναι ( Αγριος Η εκτροφης ) οπου τον αγριο τον ξεχνας απο τωρα   
Θα χρειαστεις μια αντιστροφη οσμωση , πολλες αλλαγες ανα 2-3 μερες 30-40% πραγμα που θα σε κουρασει και ειναι κριμα κατι που κανεις για χομπυ να σε κουραζει και να μην σε αφηνει να το ευχαριστηθεις ,
στα λιγα λιτρα θα δεις οτι θα υπαρχει στρεςς που μπορει να σε οδηγησει σε καποια ασθενεια .

Εν ' κατακλειδι 
Εγω δεν ειμαι αυτος που θα σου πω ποσα ψαρια θα βαλεις , τι ψαρια και οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα 
Ειχα 240λιτρα με δισκους και δεν ειχα καποιο ιδαιτερο προβλημα ΑΛΛΑ οταν εβαλα τους δισκους σε 500 λιτρα ειδα αλλα ψαρια , αλλη συμπεριφορα , αλλη αναπτυξη , μειωθηκαν οι ρουτινες αλλαγων μου και γενικοτερα μπορω και το χαιρομαι καλυτερα απο πριν 

σου ειπα μερικα απο τα υπερ , μερικα απο τα κατα απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη .
Οπου νομιζεις οτι μπορουμε να βοηθησουμε . ΕΔΩ ειμαστε .

Link to comment
Share on other sites

Tεστ καλο θα ειναι να τα παρεις ολα ( ολα χρειαζονται , τιποτα δεν ειναι αχρηστο αργα η γρηγορα ) .

Αλλο ενα φιλτρο με καλη - αρκετη βιολογια .

Και να τηρεις ευλαβικα τις ρουτιωες αλλαγων σου.

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδιότητα του αρχαρίου επίσης προσθέτω:

Κωστα ολοι αρχαριοι ειμαστε με τον εναν και με τον αλλο τροπο , απλα λεμε τις εμπειριες μας και οσο ζουμε μαθαινουμε :D

Αναφορικά με το αντιχλώριο εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν, κάνει καλό και στο δέρμα των ψαριών αν περιέχει τα κατάλληλα συστατικά...

Δεν το κανουν ολα τα αντιχλωρια , ενα καλο για αυτη τη δουλεια ειναι το api stress coat .

Επίσης μπορεί να προστεθεί τύρφη που ευνοεί την πτώση του PH αλλά και κιτρινίζει το νερό προσομοιώνοντας ακόμη καλύτερα το φυσικό τους περιβάλλον..

:D αλλα με την χρηση α/ο θα πεφτει θελει δεν θελει :)

Τροφές μεγάλη πικοιλία (τρώνε τον άμπακο)

:D:glare::thumbup:

Καλό θα ήταν ενυδρείο καραντίνα για περιπτώσεις ανάγκης..

:thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να είσαι κομπλέ θες :

ΝΗ3-4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH, PO4

Τα τεστ της salifert κανουν για γλυκο νερο ?! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της salifert κανουν για γλυκο νερο ?! :)

αποψη μου ειναι .

ολα τα τεστ απι και το τεστ των φοσφωρικων σαλιφερτ .

Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι προλαλησαντες. Καλα ποτε προλαβατε και γραψατε 2 σελιδες ποστ ?

Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι προλαλησαντες. Καλα ποτε προλαβατε και γραψατε 2 σελιδες ποστ ?

Οταν ερχεται σ/κ εξαφανιζεσαι :) και ειμαι πανω απο το pc :D

Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι προλαλησαντες. Καλα ποτε προλαβατε και γραψατε 2 σελιδες ποστ ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω νερό βρύσης και αντιχλώριο μόνο ?!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω νερό βρύσης και αντιχλώριο μόνο ?!

Κοιτα αυτο ειναι ενα ''περιεργο'' θεμα

Αλλοι βαζουν μονο α/ο και παει το πεχα στο πατο

Αλλοι βαζουν βρυση + αντιχλωριο (εαν εχουν οσμωση περνανε το βερο της βρυσης απο προφιλτρα ανθρακα και στερεων )

Αλλοι (μεσα σε αυτους και εγω ) βαζουν α/ο + Βρυση

Καλο θα ειναι να κρατας το πεχα κατω του εφτα .

Link to comment
Share on other sites

Αν με σκετη βρυση και αντιχλωριο + τυρφη μπορεις να εχεις σωστες μετρησεις τοτε για μενα μπορεις να προχωρησεις.

Εξαρταται παντα και με το τι βγαζει η βρυση σου μιας και σε ολες τις περιοχες δεν ειναι ιδια τα νερα.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνήσω με τον Νίκο.Αν ειδα καλά μένεις Πειραια και οι μετρήσεις εδω τριγύρω παλεύονται με τύρφη.Βέβαια να κάνεις πρώτα μετρήσεις στο νερο της βρύσης. :D

Link to comment
Share on other sites

2 λίτρα Ehfimech και 2 λίτρα Substrat pro ειναι αρκετα για 240 λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

2 λίτρα Ehfimech και 2 λίτρα Substrat pro ειναι αρκετα για 240 λιτρα ?

oso ποιο πολλα τοσο ποιο καλα :thumbup: δεν υπαρχει οριο στη βιολογια

Link to comment
Share on other sites

2 λίτρα Ehfimech και 2 λίτρα Substrat pro ειναι αρκετα για 240 λιτρα ?

εξαρτάται και από τις αλλαγές που θα κάνεις .

Αν στρώσουν καλά και κάνεις για παραδειγμα 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή από 30% με νορμαλ ταίσματα

είσαι οκ . Βέβαια αυτό θα στο δείξουν και οι μετρήσεις σου .

Γενικά σε μικρούς δίσκους θέλουμε Νιτρικά χαμηλά κάτω από 10 αλλά και κάτω από 20 δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα . Τώρα το πως θα βρεις τι νερό και πότε θα αλλαζεις θα σου πω τι έκανα εγώ

Εστω ότι έχει στρώσει το ενυδρείο σου καλά ξεκινάς με 4-5 ταίσματα την ημέρα (είπαμε μικροί δίσκοι συχνό φαί) μετά από 2-3 μέρες μετράς έστω ότι βλέπεις Νιτρικά 20 κάνεις αλλαγή 30% μετράς τα νιτρικά σου πάλι ( φυσικά είναι λιγότερα) ταίζεις για 2-3 μέρες κάνεις μετρήσεις για νιτρικα καθημερινά μέχρι να φτασει πάλι 20 έστω σε 3 μέρες αλλαγή νερού ξαναμετράς καθημερινά μέχρι να φτάσουν τα νιτρικά 20 αν είναι ξανά σε 3 μέρες τότε ακολουθείς αυτήν την ρουτίνα αλλαγών . Οι μέρες είναι ενδυκτικές αν θες την γνώμη μου ανεξαρτητα αν έχεις ανεβασει Νιτρικά ή όχι κάνε αλλαγή κάθε 5 μέρες το maximum ( μιλάμε για μικρούς δίσκους) προσωπικα΄πιστεύω ότι η εβδομαδιαία αλλαγή είναι κακή ρουτίνα γιατί μεταβαλει τις συνθήκες απότομα

Φυσικά τα ταίσματα θα πρέπει να είναι συγκεκριμένα και σε ποσότητα και στο τι ταίζεις για να μπορέσεις να βγάλεις μία άκρη . Αν αλλαξεις κάποια τροφή ξαναξεκινάς μετρήσεις αν αλλαξεις ποσότητα ξαναξεκινάς μετρήσεις κτλ κλτ

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται και από τις αλλαγές που θα κάνεις .

Αν στρώσουν καλά και κάνεις για παραδειγμα 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή από 30% με νορμαλ ταίσματα

είσαι οκ . Βέβαια αυτό θα στο δείξουν και οι μετρήσεις σου .

Γενικά σε μικρούς δίσκους θέλουμε Νιτρικά χαμηλά κάτω από 10 αλλά και κάτω από 20 δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα . Τώρα το πως θα βρεις τι νερό και πότε θα αλλαζεις θα σου πω τι έκανα εγώ

Εστω ότι έχει στρώσει το ενυδρείο σου καλά ξεκινάς με 4-5 ταίσματα την ημέρα (είπαμε μικροί δίσκοι συχνό φαί) μετά από 2-3 μέρες μετράς έστω ότι βλέπεις Νιτρικά 20 κάνεις αλλαγή 30% μετράς τα νιτρικά σου πάλι ( φυσικά είναι λιγότερα) ταίζεις για 2-3 μέρες κάνεις μετρήσεις για νιτρικα καθημερινά μέχρι να φτασει πάλι 20 έστω σε 3 μέρες αλλαγή νερού ξαναμετράς καθημερινά μέχρι να φτάσουν τα νιτρικά 20 αν είναι ξανά σε 3 μέρες τότε ακολουθείς αυτήν την ρουτίνα αλλαγών . Οι μέρες είναι ενδυκτικές αν θες την γνώμη μου ανεξαρτητα αν έχεις ανεβασει Νιτρικά ή όχι κάνε αλλαγή κάθε 5 μέρες το maximum ( μιλάμε για μικρούς δίσκους) προσωπικα΄πιστεύω ότι η εβδομαδιαία αλλαγή είναι κακή ρουτίνα γιατί μεταβαλει τις συνθήκες απότομα

Φυσικά τα ταίσματα θα πρέπει να είναι συγκεκριμένα και σε ποσότητα και στο τι ταίζεις για να μπορέσεις να βγάλεις μία άκρη . Αν αλλαξεις κάποια τροφή ξαναξεκινάς μετρήσεις αν αλλαξεις ποσότητα ξαναξεκινάς μετρήσεις κτλ κλτ

Ελπίζω να βοήθησα

Οκ! Καταλαβα. Απλα παρακολουθεις στην αρχη και βρισκεις το καταλληλο σημειο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Καταλαβα. Απλα παρακολουθεις στην αρχη και βρισκεις το καταλληλο σημειο! :thumbup:

Παντα η σωστη αρχικη παρακολουθηση σε βοηθαει να φτιαξεις καποιες ρουτινες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Καταλαβα. Απλα παρακολουθεις στην αρχη και βρισκεις το καταλληλο σημειο! :thumbup:

Μην παρεξηγηθώ είμαι της σχολης με πολύ βιολογία απλά σου είπα πως μπορείς να το κάνεις και με αυτα τα βιολογικά υλικα που έχεις . Δεν είναι απλο εχει και συνεχεια ξεκινα και θα τα πούμε

Α κατι αλλο όταν στρωνεις και όταν ξεκινησεις ph πάνω από 7 και κατεβαινεις μετά από κανά 3μηνο για να στρωσει καλά το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αλλαγές νερού κάνουμε μόνο για να ρίχνουμε το Νο3 ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι αλλα είναι μεγαλη κουβέντα σε αλλο θέμα ....

Μην μου χανεις τον στόxo :thumbup:

Ρωτησες αν φτανει αυτο το βιολογικό υλικό, και σου απαντησα ότι είναι και συναρτηση των αλλαγων που κάνει κάποιος και για να μην μπερδευτείς σου είπα τον τρόπο που εφαρμόζα εγώ για να κάνω τις αλλαγές μου στην αρχή που ειχα δίσκους και προσπαθούσα να βρω τις ρουτίνες μου .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σωστά λέει και ο warhawk, είναι πολύ γενική η ερώτηση..

Παραθέτω μερικά ερωτήματα αριθμημένα

1) Τι τεστ πρέπει να κάνεις ?

2) Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές νερού? [ για το ph έχω διαβάσει και ξέρω πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες ]

3) Στο φίλτρο τι πρέπει να υπάρχει από άποψη βιολογικού υλικού? [ Εσείς τι θα προτείνατε ?]

4) Στο φίλτρο πρέπει να υπάρχει άνθρακας και αντιφωσφορο ? [ μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά.]

5) Αν υπήρχαν φυτά ποια θα ήταν η ιδανική τιμή για το po4 ? Δεν υπάρχουν φόβοι για άλγες ?

6) Αντιχλώριο χρησιμοποιείται ? Αν ναι για πιο λόγο ?

7) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για ξεκίνημα ? [Από θέμα αντιχλώριο, βακτήρια και κλπ ]

8) Τι βελτιωτικά νερού χρειάζεται το ενυδρείο για συντήρηση ?

9) Αν χρησιμοποιείς blackwater, πως κάνεις σύγκριση στα τεστ με το χρωματικό πίνακα ?

10) Χρειάζεται καλή κυκλοφορία στο νερό ? [ Δηλαδή θέλει και κυκλοφορητές ? Δεν θα ενοχλεί τους δίσκους? ]

Παρακαλώ απαντήστε αριθμημένα

1)τεστ αμμωνιας ,τεστ νιτρικων και νιτρωδη,τεστ ph,kh,gh

2)κατα την αποψη μου το ph ειναι καλο να ειναι κατω απο 7 σιγουρα και εως 5,5 ειναι μια χαρα

3)siporax

4)οχι,βεβαια αυτο που κανω εγω σε ενα νεο στιμενο ενυδρειο ειναι να βαζω ανθρακα για 2 μερες,μετα τον πεταω

5)Δεν ξερω καθως δεν εχω δισκους με φυτα

6)αντιχλωριο παντα βαζω αν και εχω νερο απο α/ο λογο του οτι κανει καλο στην βλεννα των ψαριων

7)κανενα

9)δεν εχω blackwater

10)χρειαζεσαι ενα φιλτρο να σου δινει 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου,αν διλαδι εχεις ενυδρειο 100 λιτρα το φιλτρο πρεπει να σου δινει 500 λιτρα την ωρα.

και ενα 11 δικο μου μιας και δεν ρωτας,ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΡΩΦΗ ΟΣΜΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

να πω για το 2.

για δισκους εκτροφης δεν χρειαζονται και υπερβολες πχ 5,5 πεχα......πεχα καπου στο 6,5-7 ειναι υπεραρκετο.δεν ειναι αγριοι για να παμε το πεχα τοσο χαμηλα.

το μυστικο ειναι η σταθεροτητα σε ολες τις συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το 9.

Πρέπει να ειναι πολύ σκούρο το νερο σου για να σε δυσκολεψει ενδεχομένως στα τεστ νερου.Στο δοκισματικο αντιδραστηριο των τεστ και στα 5ml πχ νερο που βαζουμε δεν θα εχεις προβλημα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να πω για το 2.

για δισκους εκτροφης δεν χρειαζονται και υπερβολες πχ 5,5 πεχα......πεχα καπου στο 6,5-7 ειναι υπεραρκετο.δεν ειναι αγριοι για να παμε το πεχα τοσο χαμηλα.

το μυστικο ειναι η σταθεροτητα σε ολες τις συνθηκες.

Το βασικο ειναι αυτο!!!!!!

Βεβαια υπαρχουν και καποια αλλα,αλλα αυτα δεν τα λεμε......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...