Jump to content

θυληκό Betta Splendens


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας και τα θυληκά bettas μου αρέσουν πολύ, μπορώ να κρατήσω 1 θυληκό στο 20λιτρό μου? Ή είναι πιο κοινωνικά από τα αρσενικά και θέλουν "παρέα" ?

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκά γενικώς είναι πιο ανεκτικά από τα αρσενικά, όχι όμως και κοινωνικά. Οι μονομάχοι σαν είδος είναι μοναχικά ψάρια, θηλυκά ή αρσενικά. Από 'κει και πέρα οι θηλυκές συνήθως ανέχονται την παρουσία άλλων ψαριών, είτε άλλου είδους, είτε άλλων "μονομαχίνων"... Από την άλλη, οι μονομάχοι είναι απ' τα πιο απρόβλεπτα ψάρια σαν χαρακτήρες. Όπως κι ένας αρσενικός μπορεί να σου βγει αρνάκι ή να σου βγει δολοφόνος, έτσι και οι θηλυκές. Αν και 9 στις 10 είναι ήσυχες και ανεκτικές, έχω διαβάσει και για περιπτώσεις θηλυκών που ήταν χειρότερες κι από αρσενικούς... Μάλιστα κάποτε διάβασα για μία θηλυκιά που σκότωσε τον αρσενικό! Οι επιλογές που έχεις είναι: 1) Παίρνεις έναν αρσενικό μόνο του ή 2) Παίρνεις μία θηλυκιά μόνη της κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή 3) Παίρνεις κάνα δυο θηλυκιές αλλά έχεις το νου σου σε περίπτωση που γίνει κάτι να τις χωρίσεις.

*Γενικώς πάντως θα το επιχειρούσα να βάλω δύο θηλυκιές αν ήθελα να βλέπω περισσότερο χρώμα, όμως όχι γιατί το χρειάζεται το ψάρι. Όπως σου είπα το πιθανότερο είναι πως δε θα υπάρξει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν ένα είναι οκ μόνο του, τότε θα βάλω ένα μόνο του, άλλωστε 20λτ δεν είναι και πολλά. Απλά αναρωτήθηκα, διότι μου άρεσε πολύ ένα θυληκό που είδα και νομίζω το προτιμώ.

Θα ενημερώσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, οι μονομαχίνες είναι ψάρια που δε θα τους λείψει η συντροφιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, οι μονομαχίνες είναι ψάρια που δε θα τους λείψει η συντροφιά. :)

Ίσα ίσα έχει αναφερθεί πολλές φορές περιστατικό μονομαχίνα να τρώει μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου βαλε εναν αρσενικο μονο του ή μια θυληκια μονη της και θα εισαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου βαλε εναν αρσενικο μονο του ή μια θυληκια μονη της και θα εισαι οκ :)

++ ! !

Link to comment
Share on other sites

ok guys! got it!

Σας ευχαριστώ. Θα ανεβάσω φωτό όταν θα έχω νεότερα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσο πιο πολλές είναι οι θηλυκές τόσο πιο ήρεμα θα είναι. Αν θα πάρεις 2 θηλυκές πολύ πιθανόν θα τσακωθούνε...αν θα πάρεις 8-10 θα είναι ήρεμα και φρόνημα... Αυτά έχω ακούσει από έναν γνωστό που ασχολείται χρονια με μονομάχους... Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό...όμως θα το δοκιμάσω σύντομα...

Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο μονο με θηλυκά. Θα κάνουν πιζάμα party :thumbup:))

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολλές είναι οι θηλυκές τόσο πιο ήρεμα θα είναι. Αν θα πάρεις 2 θηλυκές πολύ πιθανόν θα τσακωθούνε...αν θα πάρεις 8-10 θα είναι ήρεμα και φρόνημα... Αυτά έχω ακούσει από έναν γνωστό που ασχολείται χρονια με μονομάχους... Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό...όμως θα το δοκιμάσω σύντομα...

Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο μονο με θηλυκά. Θα κάνουν πιζάμα party :thumbup:))

ισχυει απο προσωπικη εμπειρια με 2 θηλυκες... απλα χαμος... ο αρσενικος καλυτερα τα πηγαινε μαζι τους...

παντως καλυτερα μονα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...