Jump to content

Τι είναι αυτό βρε παιδια??


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι είναι αυτό?

Ελπίζω όχι Λεμφωκύστες. Διάβασα ότι οι λεμφωκύστες είναι μικρόβια και αν απελευθερωθούν κολλάνε και σε άλλα ψάρια.

Σημειωτέων ότι είναι το πιο μικρό σε μέγεθος θηλυκό γκουράμι και τις περισσότερες φορές κάθετε κρυμένο.

Αν είναι κάτι τέτοιο πρέπει να το απομακρίνω από το ενυδρείο το ταχύτερων δυνατόν έτσι δεν είναι Plz help

Να πω πώς πρόσεξα και ένα φούσκωμα στις κοιλιές όλων των ψαριών (μήπως τα ταΐζω πολύ?)

post-1548-1153175713_thumb.jpg

post-1548-1153175730_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tzo
Link to comment
Share on other sites

Να και μία φώτο ολου του ενυδρείου

Να πώ οτι θα βάλω και άλλα φυτά απλά περιμένω να δώ πως θα πάνε αυτά

post-1548-1153175772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω μου κανει για βακτηριακη λοιμωξη.Καλο θα ηταν να ξεκινησεις καποια αντιβακτηριακη θεραπεια σε ολο το ενυδρειο διοτι ειναι κατι μεταδοτικο και το να βγαλεις τωρα το ψαρακι απο εκει δεν θα σε προφυλαξει απο την εξαπλωση της ασθενειας.Η πρωταση που εχω να οσυ κανω για θεραπεια ειναι ειτε το Myxazin της Waterlife ειτε το Furan-2 της Aq. Pharmaceuticals. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω μου κανει για βακτηριακη λοιμωξη.Καλο θα ηταν να ξεκινησεις καποια αντιβακτηριακη θεραπεια σε ολο το ενυδρειο διοτι ειναι κατι μεταδοτικο και το να βγαλεις τωρα το ψαρακι απο εκει δεν θα σε προφυλαξει απο την εξαπλωση της ασθενειας.Η πρωταση που εχω να οσυ κανω για θεραπεια ειναι ειτε το Myxazin της Waterlife ειτε το Furan-2 της Aq. Pharmaceuticals. :wootwoot:

29504[/snapback]

Ναι αλλα αυτό δεν θα βλάψει και τα βακτηρίδια του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αυξήσεις πολύ τον αερισμό του νερού σου κατά την διάρκεια της θεραπείας, που έχω την εντύπωση ότι είναι χαμήλός έτσι κι αλλιώς. Ή κάνω λάθος?

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το κοχύλι που φαίνεται, είναι αληθινό?

Να ξέρεις ότι τα κοχύλια αλειώνουν τη σύσταση του νερού.

29519[/snapback]

Οχι το κοχύλι είναι κεραμικό(το πήρα απο το pet shop).

Απομάκρινα το άρρωστο γκουράμι εχθές. Κανένα άλλο ψάρι δεν έχει παρουσιάσει κανένα σημάδι ή συμπτωμα....

Όσο για τον αερισμό του ενυδρείου έχω συσκευή για μπουρμπουλίθρες αλλα την έχω off, την άνοιξα εχθές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψαράκι μας άφησε....

Ήταν σε απομόνωση αλλα παρολο την θεραπευτική αγωγή δεν κατάφερε να επιβιώσει

Και σαν να μην έφτανε αυτό σήμερα το πρωί βρήκα ένα θηλυκό και ένα αρσενικό γκουράμι νεκρά

Οι κοιλιές τους ήταν φουσκωμένες! Διάβασα στο forum και νομίζω οτι είναι αρρώστια στο πεπτικό σύστημα.Δεν τα ταϊσα εχθές. Τα υπόλοιπα δεν έχουν τόσο φουσκωμένη κοιλιά. Τα σκαλάρια και ο ένας αρσενικός (γκουραμι) ενεργούντε κανονικά.

Συνθήκες νερού

Ph 7,5 (εβαλα Co2)

Ammonia 0

NO2 0

NO3 10

Θερμοκρασία 25-26

Χθεσινές μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλο ένα θηλυκό με πρησμενη κοιλία πέθανε σήμερα. Φοβάμαι ότι όλα τα ψαράκια μου θα έχουνε την ίδια τύχη.

Για να πώ την αλήθεια σκέφτηκα να "χαλάσω" το ενυδρείο και να το στήσω απο την αρχή.

Εχω χαλαστεί να βλέπω τα ψαράκια μου την μία μέρα μια χαρά και την επομένη νεκρά. :lmao::lmao::rasp::rasp::ballistic:

Σκεύτομαι το 60αρι μου να το κάνω κοινονικό φυτεμένο και να μετετρέψω τον 200 με κιχλίδες. Τι λέτε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψάρια τί θα τα κάνεις;

29907[/snapback]

Αυτή την στιγμή έχω 3 χρυσόψαρα στο 60αρι σκοπεύω να τα χαρίσω

Το 200αρι έχει 2 αρσενικά γκουράμι, 1 θηλυκό, 4 corydoras, 2 αγγελόψαρα και τον πλεκο

Στην καινούρια σύσταση σκευτομαι να κρατήσω τα corydoras και να παρω και κιχλιδες να βαλω στο 200αρι.

Οσο για τα γκουραμια και τα αγγελοψαρα έλεγα να τα βαλω στο 60, αν δεν μπορούν να συμβιώσουν όλα μαζι τότε σκευτομαι να τα ανταλλάξω με κιχλιδες απο το Pet Shop (ειναι γνωστος και θα δεχτει).

Τι λετε? θα μπουνε 5 ψαράκια στο 60 που θα είναι και με φυτα????

Και για οσους δεν απαντηθηκαν ολα τα ερωτήματα ΟΧΙ δεν σκοπευω να τα σκοτωσω δεν θα το έκανα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ασχοληθείς με την πιθανή θεραπεία τους και να δεις τη συμπεριφορά τους!

Εξάλλου αν είναι και αυτά άρρωστα μάλλον θα τα χάσεις σύντομα!

Άσε προς το παρόν τα σχέδια για το μέλλον μια και δεν ξέρεις τελικά τι θα γίνει με τα ψάρια!

Περίμενε και μην στεναχωριέσαι!

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με ένα ψάρι και ακόμα ταλαιπωρείτε!

Αυτή η αρρώστια κρατάει καιρό και είναι η χειρότερη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...