Jump to content

Περίεργη Συμπεριφορά


Recommended Posts

:) ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 240 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ 27 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΣΥΝ 3 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥς ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΗ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ ΕΩΣ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΗ, ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΧΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ 2/3 ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΗΔΗ 1 CALVUS & 1 BLUE DEMPSY. ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΗΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ 27C ΜΟΝΟ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΑ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.

ΦΙΛΙΚΑ,

ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!! :)

Απο τα λιγα που ξερω και εγω οι αφρικανες θελουν πολυ σκληρα νερα (8-9) ph ενω οι αμερικανες θελουν χαμηλοτερο... Επισης αν το ενυδρειο σου εχει αμμωνια τοτε δεν θα επρεπε καν να εχεις μεσα ψαρια! Πρεπει να μηδενιστει η αμμωνια για να βαλουμε ψαρια...

Επισης να γραφεις με μικρα ελληνικα γιατι ετσι δειχνεις οτι φωναζεις και ειναι και κανονισμος του forum! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...

Θα σταθω σε ενα σημειο απο αυτα που ειπες..."ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ "

Τελειες ως προς ποιον??? Γνωριζεις οτι τα ψαρια της αμερικης ζουν σε Ph που φτανει και το 5 ενω τα ψαρια της Αφρικης σε ΡΗ που φθανει και το 9....

Ενας απο τους βασικους λογους που οι περισοτεροι νεοι χομπιστες χανουν τα ψαρια ειναι η Αμμονια η οποια τα δηλητιριαζει με αποτελεσμα να πεθανουν.

Θα σε παρακαλουσα να μας δωσεις τις τιμες απο τις μετρισεις που εχεις κανει.

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

:) ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 240 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ 27 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΣΥΝ 3 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥς ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΗ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ ΕΩΣ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΗ, ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΧΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ 2/3 ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΗΔΗ 1 CALVUS & 1 BLUE DEMPSY. ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΗΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ 27C ΜΟΝΟ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΑ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.

ΦΙΛΙΚΑ,

ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αυτά που σου χρωμάτισα είναι τα προβλήματα τα οποία πρέπει να λύσεις άμεσα. Σε πρώτη φάση θα ήθελα να αναφέρεις όλα τα είδη που έχεις μέσα στο ενυδρείο και σε περίπτωση που κάποια δεν τα γνωρίζεις να βάλεις μερικές φωτογραφίες για να τα αναγνωρίσουμε. Επίσης σταμάτα να ταΐζεις και κάνε καθημερινές αλλαγές για να αντιμετωπίσεις την αμμωνία.

:D

Link to comment
Share on other sites

1ον)καταρχην γραφε με μικρα!!

2ο) για την ψαροσουπα δεν το συζηταω καθολου

3ον) το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει εχει στρωσει???

4ον)ποσα ψαρια εχεις μεσα??

5ο) νιτρωδη νιτρικα??

6ον) οταν λες το ph ειναι τελειο δηλαδη ποσο??

7ον) αν ειχα κιχλιδες (οχι ανακατεμενες) θα μετρουσα και σκληροτητες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον , δώσε μας φωτογραφίες και διαστάσεις του ενυδρείου σου, παραμέτρους και φίλτρανση

και ποιά ψάρια φιλοξενείς ,θερμοκρασία .κ.τ.λ.

Βέβαια αλλο ή Αμερική άλλο η Αφρική όσον αφορά συνθήκες νερού και οχι μόνο.

Θα περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες.

:)

Υ.Γ. Να παρακαλέσω μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...

Θα σταθω σε ενα σημειο απο αυτα που ειπες..."ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ "

Τελειες ως προς ποιον??? Γνωριζεις οτι τα ψαρια της αμερικης ζουν σε Ph που φτανει και το 5 ενω τα ψαρια της Αφρικης σε ΡΗ που φθανει και το 9....

Ενας απο τους βασικους λογους που οι περισοτεροι νεοι χομπιστες χανουν τα ψαρια ειναι η Αμμονια η οποια τα δηλητιριαζει με αποτελεσμα να πεθανουν.

Θα σε παρακαλουσα να μας δωσεις τις τιμες απο τις μετρισεις που εχεις κανει.

Κατ'αρχας σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας. Θα σας δωσω καποιες απαντησεις που ξερω αυτη την στιγμη και θα επανελθω με καποιες αλλες που χρειαζονται μετρησεις. Το ΡΗ ειναι στα 7,2 η θερμοκρασια ειναι στους 26-27C, μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν αμμος με βοτσαλα μεγαλες πετρες και 2 ξυλα, τα ειδη που αυτη την στιγμη υπαρχουν ειναι τα εξης:

aequidens rivulatus, calvus, aulonacara koreliae, demasoni, firemouth, jewel red, julidochromis marlieri, leleupi, kribenses, neolambrologus brichardi, melanochromis johanni, auratus, venustus, tropheus moori orange, tropheus duboisi, acei yellow tail, salvini, texas, severum, zebra obliquidensis.

H συμβιωση ολων των παραπανω ειναι παρα πολυ αρμονικη, ηδη συμβιωνουν 4 μηνες. Βεβαια οταν τα τοποθετησα ηταν ολα σχεδον στο ιδιο μεγεθος και ισως επαιξε αυτο ιδιαιτερο ρολο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και αποφασισε ποια ψαρια θελεις περισσοτερο να κρατησεις.

Ψαρια απο δυο διαφορετικες ηπειρους δεν μπορεις να εχεις.

Εδω στην Αφρικη,και δεν ανακατευουμε ουτε τις λιμνες........................

Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και αποφασισε ποια ψαρια θελεις περισσοτερο να κρατησεις.

Ψαρια απο δυο διαφορετικες ηπειρους δεν μπορεις να εχεις.

Εδω στην Αφρικη,και δεν ανακατευουμε ουτε τις λιμνες........................

Παντα φιλικα.

Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσουν πιο πολυ οι αφρικανες, μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα συμβιωσης.

θα ηθελα να ξερω γιατι δεν μπορω να εχω και τα δυο ειδη στο ενυδρειο. Χθες μετρησα την αμμωνια και τα νιτρικα και οι τιμες ηταν λιγο ανεβασμενες γι'αυτο και αλλαξα νερο σχεδον το μισο. Εκανα καλα? :buttrock:

Φιλικα,

Αγγελος Βαρθαλιτης

Link to comment
Share on other sites

Ανκαι αγαπητέ φίλε έχει αναφερθεί πιο πάνω ,να πούμε ξανά οτι η Αμερική και η Αφρική είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι οσον αφορά τις παραμέτρους νερού η Αφρική έχει σκληρά νερά και αλκαλικό περιβάλλον η Αμερική έχει μαλακά νερά με ελαφρά όξινο ως ουδέτερα νερά.

Επίσης θα υπάρξουν κάποια στιγμή και προβλήματα μεταξύ τους και βέβαια θα υπάρξουν και δολοφονίες.

Δεν θα πω περισσότερα απλώς δώσε μας φωτογραφίες και διαστάσεις ενυδρείου.

Προσπάθησε να διαβάσεις λίγο για αφρικάνικες και αμερικάνικες κιχλίδες για σχηματίσεις γνώμη.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και καλώς ήρθες!!

Αν και οι προλαλήσαντες σου είπαν τα περισσότερα, θα κάνω μια προσπάθεια σύνοψης, ώστε να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Πίστεψέ με και εγώ αρχάριος είμαι, αλλά διάβασα πάρα πολύ πριν καταλήξω στο τι είδους ψάρια θα βάλω στο 112 λτ ενυδρείο μου. Και φαντάσου ότι κατέληξα μόνο σε ένα είδος.

Όταν αναμιγνύεις ψάρια από δυο διαφορετικές ηπείρους, Αμερική και Αφρική λόγου χάρη, στην ουσία "αναγκάζεις ψάρια που ζουν σε τελείως διαφορετικές συνθήκες νερού, να ζήσουν μαζί. Άλλο PH και διαφορετικές σκληρότητες θέλει η κάθε ήπειρος. Ακόμα και στην Αφρική, η Λίμνη Τανγκανίκα με τη Λίμνη Μαλάουι, έχουν άλλες παραμέτρους.

Αλλά και στην ίδια λίμνη να ζουν τα ψάρια, άλλα ζουν σε πέτρες, άλλα σε φυτά, άλλα σε ρηχά νερά και άλλα σε μεγάλα βάθη.

Α! και να μην ξαχάσω ότι το ένα είδος μπορεί να τρώει πιο πολύ φυτά, ανώ το άλλο πιο πολύ "σάρκα".

Είναι ποτέ δυνατόν να ικανοποιήσεις τις διατροφικές συνήθειες τόσο διαφορετικών ψαριών?

Το γεγονός ότι τα ψάρια σου συμβίωσαν, σημαινει ότι μπορέι να έχουν πάθει τέτοιο "πατατράκ" και πολιτισμικό σοκ, που έχει χαθεί η μπάλα. Οπότε, απλά υπομένουν τις συνθήκες που τους παρέχεις και δεν εκδηλώνουν την πραγματική συμπεριφορά τους, γιατί κανέναν είδος εκέι μέσα δεν μπορεί να θεωρηθεί κυρίαρχος για παράδειγμα. Κάτι τέτοιο συμβαίνει πολλές φορές και στα pet shop και σου λέει ο υπαλληλος: "μη φοβάσαι βάλε ψάρια φουλ, δες εδώ τι γίνεται....!!

Γράφεις ακόμα πως μέτρησες αμμωνία και ήταν λίγο ανεβασμένη!! Δηλαδή? Γνωρίζεις ότι η αμμωνία σε τιμές 0,8 mg/lt μπορεί να είναι ανεκτή μόνο για μερικές ώρες?

Φίλε μου, ίσως τα ΄ψαρια σου να άντεξαν πραγματικά πολύ περισσότερο από όσο θα περίμενε κανείς. Οπότε τους χρωστάς τη χάρη να επιστρέψεις ή να χαρίσεις όσα δεν μπορούν να ζήσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ μαζί με τα ψάρια που σου αρέσουν και στα οποία θα καταλήξεις να κρατήσεις.

Δες ποια σου αρέσουν, διάβασε για αυτά, και δώσε τους την ευκαιρία να περάσουν καλά πριν είναι αργά.

Διαφορετικά θα τα δεις να αρρωστάινουν σειριακά.

Καλή συνέχεια και εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Αν το κάνεις , θα ανταμοιφθείς από τα κατοικίδιά σου....

Φιλικά,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε θα έλεγα αν συμφωνείς κι εσύ να προχωρήσουμε άμεσα στην αλλαγή της σύνθεσης του ενυδρείου σου, για να προλάβουμε τυχόν απώλειες που σίγουρα θα προκύψουν.

Η πρόταση μου είναι να φτιάξεις ένα συνδυασμό με 2 χαρέμια από mbuna (με την επιφύλαξη να βάλουμε και τρίτο χαρέμι) κρατώντας τα

-melanochromis johanni

-Pseudotropheus Acei

Ανάλογα με τον αριθμό από τα παραπάνω είδη που έχεις, θα προσθέσουμε ώστε να έχουμε χαρέμια με 1m+3f.

** Περιμένω τις διαστάσεις του ενυδρείου για να έχουμε πιο σίγουρη εικόνα.

Πες μου αν σου αρέσει ο παραπάνω συνδυασμός, αλλιώς να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο.

Για να μην χάνουμε χρόνο θα έλεγα σιγά σιγά να αρχίσεις να επιστρέφεις στο pet shop όσα ανήκουν στην Αμερικάνικη Ήπειρο, ενώ μπορούμε να βάλουμε και αγγελία στο φόρουμ.

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε θα έλεγα αν συμφωνείς κι εσύ να προχωρήσουμε άμεσα στην αλλαγή της σύνθεσης του ενυδρείου σου, για να προλάβουμε τυχόν απώλειες που σίγουρα θα προκύψουν.

Η πρόταση μου είναι να φτιάξεις ένα συνδυασμό με 2 χαρέμια από mbuna (με την επιφύλαξη να βάλουμε και τρίτο χαρέμι) κρατώντας τα

-melanochromis johanni

-Pseudotropheus Acei

Ανάλογα με τον αριθμό από τα παραπάνω είδη που έχεις, θα προσθέσουμε ώστε να έχουμε χαρέμια με 1m+3f.

** Περιμένω τις διαστάσεις του ενυδρείου για να έχουμε πιο σίγουρη εικόνα.

Πες μου αν σου αρέσει ο παραπάνω συνδυασμός, αλλιώς να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο.

Για να μην χάνουμε χρόνο θα έλεγα σιγά σιγά να αρχίσεις να επιστρέφεις στο pet shop όσα ανήκουν στην Αμερικάνικη Ήπειρο, ενώ μπορούμε να βάλουμε και αγγελία στο φόρουμ.

:buttrock:

Φιλε Κωστη,

ευχαριστω για τις συμβουλες σου, οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 40x60x100 οπωσδηποτε τα ειδη που μου προτεινεις ειναι καλα αλλα εψαξα πολυ για να βρω καποια αλλα ειδη και τωρα μου ειναι δυσκολο να τα δωσω (π.χ.calvus). Παρ'ολα αυτα θα δωσω καποια αμερικανικα για να δωσω περισσοτερο χωρο στα υπολοιπα και για να λυτωσω μελλοντικες διαμαχες. Θα ηθελα να μου πεις αν υπαρχει καποιο φαρμακο για να πεσει η αμμωνια εκτος απο τις αλλγες νερου που κανω και το λιγοτερο ταισμα απο 3 φορες σε 1 την ημερα. Η αμμωνια ειναι στο πορτοκαλι χρωμα του μετρητη και αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν 0,4.

Φιλικα

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστη,

ευχαριστω για τις συμβουλες σου, οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 40x60x100 οπωσδηποτε τα ειδη που μου προτεινεις ειναι καλα αλλα εψαξα πολυ για να βρω καποια αλλα ειδη και τωρα μου ειναι δυσκολο να τα δωσω (π.χ.calvus). Παρ'ολα αυτα θα δωσω καποια αμερικανικα για να δωσω περισσοτερο χωρο στα υπολοιπα και για να λυτωσω μελλοντικες διαμαχες. Θα ηθελα να μου πεις αν υπαρχει καποιο φαρμακο για να πεσει η αμμωνια εκτος απο τις αλλγες νερου που κανω και το λιγοτερο ταισμα απο 3 φορες σε 1 την ημερα. Η αμμωνια ειναι στο πορτοκαλι χρωμα του μετρητη και αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν 0,4.

Φιλικα

Αγγελος

Οπως καταλαβαίνεις οι διαστάσεις αυτές είναι μικρές για όλα αυτά τα ψάρια.Η πρόταση του φίλου karydas εχει ενιδαφέρον.

Ωστόσο η αμμωνία ΠΡΕΠΕΙ να είναι μηδεν.Μην ταίζεις καθόλου προς το παρόν κάνε αλλαγές και πες μας τι φίλτρανση έχεις.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για να πεσει η αμμωνια,θελεις πολυ συχνες αλλαγες νερου,αλλα και πολυ καλη φιλτρανση.

Τι φιλτρο εχεις,και τι βιολογικο υλικο χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγαπητοι φιλοι καλημερα,

ειχα αναφερθει πριν λιγο καιρο στο ιδιο παλι θεμα σχετικα με την συμπεριφορα καποιων απο τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου, ακολουθησα πιστα καποιες συμβουλες απο καποιους φιλους που μου απαντησαν οπως στο να μειωσω τον αριθμο των ψαριων να αλλαξω τα 2/3 του νερου και να σταματησω το ταισμα για 2,3 ημερες. Καθαρισα πολυ καλα τον βυθο απο ακαθαρσιες και εκανα και παλι μετρησεις αμμωνιας, νιτρικων και ph, οι μετρησεις αυτη την φορα ηταν καλες παρ'ολα αυτα μετα απο 7,8 ημερες αρχισαν παλι τα συμπτωματα σε 1,2 ψαρια οπως να καθονται απομακρισμενα απο τα υπολοιπα, να αναπνεουν γρηγορα και στο τελος να τα βρισκω νεκρα. Αν καποιος μπορει να μου πει τι μπορει να συμβαινει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Σημειωστε οτι γινεται ταισμα καθε πρωι (λιγο) και η θερμοκρασια του νερου ειναι στους 29C.

Φιλικα,

Βαρθαλιτης Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε τα δύο θέματα ενώθηκαν καθώς αναφέρονται στο ίδιο πρόβλημα και έτσι μπορούμε να παρακολουθούμε καλύτερα την εξέλιξη του.

Μας είχες πει ότι στο ενυδρείο σου που είναι 240 λίτρα, είχες 27 είδη μαζί με 3 είδη πλέκο. Τώρα που έβγαλες όπως λες κάποια, τι ψάρια έχουν μείνει στο ενυδρείο σου;

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε τα δύο θέματα ενώθηκαν καθώς αναφέρονται στο ίδιο πρόβλημα και έτσι μπορούμε να παρακολουθούμε καλύτερα την εξέλιξη του.

Μας είχες πει ότι στο ενυδρείο σου που είναι 240 λίτρα, είχες 27 είδη μαζί με 3 είδη πλέκο. Τώρα που έβγαλες όπως λες κάποια, τι ψάρια έχουν μείνει στο ενυδρείο σου;

:ninja:

Φιλε κωστη,

πραγματικα, αυτη την στιγμη στο ενυδρειο μου υπαρχουν 14 διαφορετικες αφρικανες και 2 πλεκο. Αν ο λογος που παρουσιαζεται αυτο το προβλημα ειναι ακομα ο αριθμος των ψαριων θα ηθελα να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες πρωτα ποσα και τι ψαρια εχεις τωρα?

Και, 29 βαθμοι ειναι πολυ για τα περισσοτερα ειδη ψαριων.,

Τα ψαρια που εχω ειναι 14 αφρικανες (διαφορετικα ειδη), το μεγεθος τους ειναι απο 4cm εως και 10cm (μονο 2 peacock), επισης αν οι 29C ειναι πολυ ποσο θα ηταν το ιδανικο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια ψάρια στο ενυδρείο σου που θέλουν πολλά περισσότερα λίτρα, περισσότερο μήκος και συνθέτουν συνδυασμούς ασύμβατους μεταξύ τους. Κάποια είναι πολύ επιθετικά, στρεσάρουν τα υπόλοιπα που είναι ήδη πιεσμένα και γι'αυτό τα χάνεις. Σου είχα γράψει παραπάνω έναν συνδυασμό που θα μπορούσε να δουλέψει. Την θερμοκρασία προσπάθησε να την κρατήσεις μεταξύ 26-27 βαθμούς. Ειδικά τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία, σκέψου ένα diy σύστημα με ανεμιστηράκια για να ρίχνεις την θερμοκρασία του νερού.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε θα έλεγα αν συμφωνείς κι εσύ να προχωρήσουμε άμεσα στην αλλαγή της σύνθεσης του ενυδρείου σου, για να προλάβουμε τυχόν απώλειες που σίγουρα θα προκύψουν.

Η πρόταση μου είναι να φτιάξεις ένα συνδυασμό με 2 χαρέμια από mbuna (με την επιφύλαξη να βάλουμε και τρίτο χαρέμι) κρατώντας τα

-melanochromis johanni

-Pseudotropheus Acei

Ανάλογα με τον αριθμό από τα παραπάνω είδη που έχεις, θα προσθέσουμε ώστε να έχουμε χαρέμια με 1m+3f.

** Περιμένω τις διαστάσεις του ενυδρείου για να έχουμε πιο σίγουρη εικόνα.

Πες μου αν σου αρέσει ο παραπάνω συνδυασμός, αλλιώς να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο.

Για να μην χάνουμε χρόνο θα έλεγα σιγά σιγά να αρχίσεις να επιστρέφεις στο pet shop όσα ανήκουν στην Αμερικάνικη Ήπειρο, ενώ μπορούμε να βάλουμε και αγγελία στο φόρουμ.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια ψάρια στο ενυδρείο σου που θέλουν πολλά περισσότερα λίτρα, περισσότερο μήκος και συνθέτουν συνδυασμούς ασύμβατους μεταξύ τους. Κάποια είναι πολύ επιθετικά, στρεσάρουν τα υπόλοιπα που είναι ήδη πιεσμένα και γι'αυτό τα χάνεις. Σου είχα γράψει παραπάνω έναν συνδυασμό που θα μπορούσε να δουλέψει. Την θερμοκρασία προσπάθησε να την κρατήσεις μεταξύ 26-27 βαθμούς. Ειδικά τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία, σκέψου ένα diy σύστημα με ανεμιστηράκια για να ρίχνεις την θερμοκρασία του νερού.

:ninja:

αν καταλαβα καλα θα πρεπει να μειωσω κι αλλο τα ειδη, την θερμοκρασια θα βρω τροπο να την κρατησω στους 26-27 βαθμους, μια τελευταια ερωτηση τα calvus πιστευεις οτι θα μπορεσουν να συμβιωσουν με τα mbuna? Αν ναι θα τα κρατησω και θα διωξω τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα θα πρεπει να μειωσω κι αλλο τα ειδη, την θερμοκρασια θα βρω τροπο να την κρατησω στους 26-27 βαθμους, μια τελευταια ερωτηση τα calvus πιστευεις οτι θα μπορεσουν να συμβιωσουν με τα mbuna? Αν ναι θα τα κρατησω και θα διωξω τα υπολοιπα.

calvus=Σαρκοφαγα

mbuna=Φυτοφαγα.

Διαφορετικες διατροφικες συνηθειες

Link to comment
Share on other sites

Οι κάλβοι με τα mbuna ζούνε σε διαφορετική λίμνη και έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες. Συνεπώς δεν μπορείς να τα κρατήσεις μαζί. Αν σ'αρέσουν τόσο πολύ οι κάλβοι, θα κρατήσεις μόνο αυτούς και θα βάλουμε και κάποιο άλλο είδος από την λίμνη Τανγκανίκα.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...