Jump to content

λογοι αυξησης αμωνιας ?


Recommended Posts

σε φρεσκοστρωμενο ενυδρειο ( περιπου δυο μηνων ) ενω ολα ηταν καλα με το νερο αντιμετωπιζω προβλημα με αμωνια . νιτρικα και νιτρωδη 0 . σαν να μην υπαρχει καθολου βιολογια . υπαρχει περιπτωση να εξαφανιστηκε απο κακη οξυγωνοση ? τα ψαρακια δεν μου εδειξαν ομως κατι τετοιο . αλλες ετιες ?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι ενυδρειο εχεις,διαστασεις και ογκο,και τι φιλτρανση εχεις.

Ποσα και τι ψαρια εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

...επισης με τι τεστ μετρας και αν εχουν ημερομηνια ληξεως..

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα μικτα . εσωτερικο sub με υαλοβαμβακα , δυο μπλε σφουγκαρια , ενα λιτρο κεραμικο μακαρονι και ενα λιτρο siporax . υπαρχουν δυο pearl gurami , δυο αγγελοψαρα μικρα , δυο μελανοταινιες πολυ μικρες , δυο μικροσκοπικα white clowd mountain και ενα red tailed black shark . φυτα ... κερατοφυλλο , egeria densa , ανουμπια και ενα ενα ακομα που δεν μπορω να θυμιθω το ονομα του . μετραω με υγρα τεστ της whaterlife που ληγουν το 2012 . αρχισα παλι να ριχνω βακτηρια εδω και τεσσερις μερες . σημερα αυξησα την οξυγωνοση απο την εισοδο του κυκλοφωρητη....

Link to comment
Share on other sites

οταν τελειωσες το στρωσιμο μηπως σταματησες να ταιζεις τα βακτηρια σου με αμμωνια μεχρι να βαλεις τα πρωτα σου ψαρια και στην ουσια το στρωνεις ξανα απο το μηδεν!!

κανε καποια αλλαγη νερου για να ριξεις την αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

παντα εριχνα μια μικρη ποσοτητα τροφης μεχρι που μπηκαν και τα ψαρια σταδιακα . στο pet shop μου ειπαν να μην κανω αλλαγες ωστε να μην μειωνεται ο πληθισμος των βακτηριων αρκει να παρακολουθω την αμωνια να μην ανεβει πολυ . τωρα ειναι στο 0.2 με ο.5

Link to comment
Share on other sites

με τι συχνοτητα ταιζεις ? αλλαγες καθε ποτε κανεις?ποσα λιτρα αλλαγη ?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες καθε 4 μερες το 30 % . ταιζω μια φωρα την ημερα και μια ημερα την εβδομαδα στη πεινα

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα καθαρισμα στο φιλτρο σου , αλλαξε το ενυδρειακο βαμβακι , ριξε και μια δοση ενεργα βακτηρια και ξαναμετρα , κατι παρομοιο εγινε σε μενα την προηγουμενη βδομαδα , ενω δεν ταιζα ανεβαζα αμμωνια , καθαρισα τα φιλτρα μου και ειμαι οκ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες καθε 4 μερες το 30 % . ταιζω μια φωρα την ημερα και μια ημερα την εβδομαδα στη πεινα

αλλαγες πως κανεις.ετοιμαζεις πρωτα το νερο σε καποιο δοχειο?αντιχλωριο ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως επλυνες τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησω να φτιαξω το ενυδρειο ( ποιο DIY δεν γινεται ) διαβασα αρκετα για μηνες τα αρθρα που υπαρχουν εδω . φυσικα σαν αρχαριος εκανα λαθη ... ελπιζω οχι τραγικα . ετοιμαζω το νερο τουλαχιστον 6 ωρες πριν . το ζεστενω στην θερμοκρασια του ενυδρειου και μιση ωρα πριν το ριξω με πολυ αργο ρυθμο , βαζω το αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν καθαριζω τα υλικα του φιλτρου κατω απο την βρυση . μονο στο νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο κατα την διαρκεια μιας αλλαγης . καθαριζω η αλλαζω μονο τους υαλοβαμβακες ( εχω δυο οποτε καθαριζω η αλλαζω εναν καθε φωρα ... και αλλαζω την θεση μεταξυ τους ... τον πανω κατω ....

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησω να φτιαξω το ενυδρειο ( ποιο DIY δεν γινεται ) διαβασα αρκετα για μηνες τα αρθρα που υπαρχουν εδω . φυσικα σαν αρχαριος εκανα λαθη ...

Θυμασαι ποια σιλικονη χρησιμοποιησες?

Ηταν 100% καθαρη σιλικονη, καταλληλη για ενυδρεια?

Εγραφε αντιμουχλικη?

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι ποια σιλικονη χρησιμοποιησες?

Ηταν 100% καθαρη σιλικονη, καταλληλη για ενυδρεια?

Εγραφε αντιμουχλικη?

η σιλικονη ηταν 100% καθαρη χωρις προσθετα καταληλη για ενυδρεια της bison . η μονη διαφορα με αυτες που πουλανε στα ενυδρειακα καταστηματα ειναι η τιμη

Link to comment
Share on other sites

η σιλικονη ηταν 100% καθαρη χωρις προσθετα καταληλη για ενυδρεια της bison . η μονη διαφορα με αυτες που πουλανε στα ενυδρειακα καταστηματα ειναι η τιμη

:buttrock: ΟΚ τοτε κι αυτο

Αυτο δεν απαντησες νομιζω

...επισης με τι τεστ μετρας και αν εχουν ημερομηνια ληξεως..

Και κανε σε παρακαλω ενα τεστ αμμωνιας με τα τεστ σου σε νερο βρυσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ΟΚ τοτε κι αυτο

Αυτο δεν απαντησες νομιζω

Και κανε σε παρακαλω ενα τεστ αμμωνιας με τα τεστ σου σε νερο βρυσης.

το απαντησα ( δημοσιευση 4 )

εκανα τεστ στο νερο της βρυσης και το βρηκα καθαρο . οποτε ουτε το νερο της βρυσης μου εχει αμμωνια και το τεστ μου μετραει σωστα . σημερα παντως ειδα οτι εχει πεσει στο 0,2

Link to comment
Share on other sites

το απαντησα ( δημοσιευση 4 )

εκανα τεστ στο νερο της βρυσης και το βρηκα καθαρο . οποτε ουτε το νερο της βρυσης μου εχει αμμωνια και το τεστ μου μετραει σωστα . σημερα παντως ειδα οτι εχει πεσει στο 0,2

To κυριότερο είναι το φίλτρο σου αυτό κάνει όλη την δουλειά, τι φίλτρο χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

To κυριότερο είναι το φίλτρο σου αυτό κάνει όλη την δουλειά, τι φίλτρο χρησιμοποιείς?

Λέει στην δημοσίευση 4.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λέει στην δημοσίευση 4.. :thumbup:

Στην δημοσίευση 4 αναφέρει την σιλικόνη που χρησιμοποίησε.. όχι αν το φίλτρο του είναι βιολογικό, χημικό, μηχανικό με ψευδοπυθμένα κλπ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στην δημοσίευση 4 αναφέρει την σιλικόνη που χρησιμοποίησε.. όχι αν το φίλτρο του είναι βιολογικό, χημικό, μηχανικό με ψευδοπυθμένα κλπ :thumbup:

ωπ λάθος είδα την 24

Link to comment
Share on other sites

ωπ λάθος είδα την 24

Να κανω εγω το 23ο ποστ και μετα να δουμε τι γραφει η 24?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να κανω εγω το 23ο ποστ και μετα να δουμε τι γραφει η 24?

Σε εμένα μου βγάζει το ποστ σου σαν 31ο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι τίγκα στο κερατόφυλο?

Το ίδιο είχα πάθει περίπου σε αυτό το χρονικό σημείο (περίπου 2-3 μήνες) μετά το στρώσιμο του ενυδρείου. Οπότε αντικατέστησα σταδιακά το κερατόφυλλο και επανήλθε η ισοροπία.

Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. Αυτή την μια φορά που ταϊζεις, ταϊζεις αρκετά?

Γιατί μια μέρα τα έχεις στην νηστεία? Εχεις κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο σου?

Να ξέρεις οτι ακόμα και τα κακά των ψαριών βοηθούν πολύ στην βιολογία.

Εγώ στα 450 λίτρα και full full φυτεμένο και με 80-90 ψαράκια μέσα (μικρού μεγέθους) δεν έχω ρίξει ποτέ λίπασμα, τα φυτά υγειέστατα και καλοανεπτυγμένα και τα ΝΟ3 μου είναι πάντα περίπου στο 10.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...