Jump to content

Αγορα συστηματος CO2


Wizart

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! :wootwoot: Εχω ενα 125αρι Juwel Rio με δυο φιλτρα, ενα μηχανικο (το εσωτερικο φιλτρο της Juwel compact H) και ενα βιολογικο (EHEIM 2213 classic) και εχω μεσα :

2 Ceratophyllum demersum

1 Anubia nana petite

2 Anubia nana

2 Anubia barteri

1 Echinodorus angustifolius

2 Cabomba caroliniana

3 Vallisneria spiralis tiger

1 Java moss

και λεω να βαλω ενα ετοιμο συστημα CO2 της JBL πρωτον για να ευχαριστησω τα φυτακια και δευτερον για να ριξω τις τιμες του pH. Αξιζει αυτη η αγορα η οταν πιασω τον max αριθμο απο ψαρια το ενα θα καλυπτει το αλλο? Εχω ηδη μεσα:

3 Kuhlii loach

3 Sae

4 Glass catfish

2 Ancistrus Hi fin

και θελω να βαλω:

4 Guppies

5 Neon Tetra

2 Dwarf gurami

Τι προτεινετε να κανω? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 σίγουρα θα βοηθήσει.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζει το σύστημα της JBL αλλά όταν αγόρασα εγώ το δικό μου, η πιο οικονομική λύση ήταν:

μανόμετρα απο aquaristic.net περιπου 49 ευρω

μπουκαλα CO2 απο ΠΡΟΝΟΙΑ 49 ευρω η 5λιτρη

Το σύστημα δουλεύει αψογα εδώ και 3-4 μήνες που το έχω.

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πανω κατω τα ιδια φυτα εχω χωρις υποστρωμα χωρις Co2 και με αεραντλια ολοι μερα ανοιχτη δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα ... Μονο λιπασματακι στις αλλαγες ... εχω βεβαια ψιλοκαλο φωτισμο 0,7watt/lt .

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει μην αυξηθει πολυ το CΟ2 αργοτερα με τοσα ψαρια και αντιμετωπισω προβλημα δηλητηριασης των ψαριων! Υπαρχει και ενα συστημα της Hagen το Νutrafin CO2 natural system το γνωριζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτά που έχεις δεν έχουν απαιτήσεις για CO2. Όχι βέβαια πως δεν θα τους κάνει καλό! Από την άλλη για να ρίξεις το pH η σωστότερη λύση (κατ' εμέ) είναι η χρήση CO2. Αν μιλάμε για μπουκάλα CO2 και όχι DIY τότε είναι απαραίτητη η χρήση pH controller για να μην πάθεις καμιά ζημιά.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι περιλαμβάνουν οι συσκευασίες των προϊόντων που αναφέρεις, οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη...

Υπολόγισε από μόνος σου το κόστος για κάτι σωστό! και πράξε ανάλογα... Λύσεις τύπου παίρνω το ένα τώρα και το άλλο αργότερα (που θα μαζέψω χρήματα), μόνο προβλήματα και καταστροφές μπορεί να φέρουν!

Αν δεν μπορείς να πας σε μπουκάλα CO2, κοίτα φτιάξε κάτι σε DIY.

Y.Γ. Το nutrafin Που αναφέρεις αν δεν κάνω λάθος είναι τύπου DIY. Γι αυτό που κοστίζει είναι καλό, αν και μπορείς να πάρεις μόνο τη σκάλα της Hagen και να φτιάξεις CO2 με μπουκάλι από αναψυκτικό.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω λιγο ακομα να δω τι θα ειναι καλυτερο να κανω και θα πραξω αναλογα! Παντως ολοι με συμβουλευετε να βαλω CO2 συστημα! ΟΚ guys ευχαριστω θα τα πουμε καποια στιγμη αργοτερα να σας πω τι εκανα! C YA :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...