Jump to content

άσπρες φουσκάλες στο ξύλο. τι είναι?


Recommended Posts

Παρατήρησα το ξύλο μου και είδα χαρακτηριστικά κάποιες άσπρες φουσκάλες πάνω σε αυτο. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

Επίσης τα φύλλα από τις anubies εχουν πάνω κάτι σαν χνούδι. Αλγη είναι αυτό? (Ανοίγω τα φώτα κάθε μέρα 18:00-22:00. Δεν έχω χρησιμοποιήσει λίπασμα. Τα φυτά τα έχω βάλει περίπου μια βδομάδα στο ενυδρείο.)

post-19873-1275323476_thumb.jpgpost-19873-1275323496_thumb.jpgpost-19873-1275323512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο λογικα χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι καποιος μυκητας που κανει τον κυκλο του και φευγει

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά χρειάζονται 8-11 ώρες φωτισμό, δεν βρίσκω τον λόγο που τον κρατάς μόνο 4 ώρες, το φυτό δεν θα προλαβαίνει να φωτοσυνθέτει αρκετά σε τόσο λόγη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι ανούμπιες θεωρούνται εύκολα φυτά και επομένως χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό. Για να αποφύγω άλγες. Για αυτούς τους 2 λόγους θεώρησα ότι 4 ώρες είναι αρκετές.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Πάνω στα φύλλα στις ανούμπιες (στα περισσότερα) εμφανίζεται μια μαυρίλα σε κάποια σημεία. Τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ζουμ στην φότο φαίνεται καλύτερα αλλά και χωρίς διακρίνεται.

post-19873-1275411451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι ανούμπιες θεωρούνται εύκολα φυτά και επομένως χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό. Για να αποφύγω άλγες. Για αυτούς τους 2 λόγους θεώρησα ότι 4 ώρες είναι αρκετές.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Πάνω στα φύλλα στις ανούμπιες (στα περισσότερα) εμφανίζεται μια μαυρίλα σε κάποια σημεία. Τι μπορεί να είναι?

Η μαύρη άλγη που δεν ήθελες να αποκτήσεις! :blush:

Φίλε η ανούμπια εμφανίζει άγλη όχι από τις ώρες φωτισμού αλλά από την ένταση του φωτισμού.

Δεν σημαίνει ότι το φυτό θέλει λίγες ώρες φωτοσύνθεση... "Πεινάει" με 4 ώρες το κακόμοιρο..

Και επίσης με δυνατό φωτισμό δεν θα πάθει κάτι απλά ίσως έχεις λίγη άλγη.. Συνήθως εμφανίζετε μαύρη..

Και σε εμένα έχει εμφανιστεί λίγο..

Έχει αναφέρει ο delta66 έναν καλό τρόπο να γλιτώσεις από μαύρη άλγη αν εμφανιστεί μπόλικι κάνε ενα search θα το βρείς!

Ένας άλλος τρόπος να τις καπουλάρης από άλγη στην ανούμπια είναι ένα κερατόφυλο ή άλλο φυτό επιφάνειας που θα δημιουργεί μια σκιά.. Ένας φυσικός χαμηλός φωτισμός για την ανούμπια :bowdown:

στις ώρες όμως που προαναφέρθηκαν! :buttrock:

Πρόσεχε το φυτό επιφάνειας να μην καλύπτει όλο το χώρο να πέφτει σκιά στην ανούμπια.. Για παράδειγμα το κερατόφυλλο δεν είναι πυκνό (αν το κλαδεύεις) και αφήνει φωτισμό και στο φυτό από κάτω

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη άλγη που δεν ήθελες να αποκτήσεις! :blush:

Φίλε η ανούμπια εμφανίζει άγλη όχι από τις ώρες φωτισμού αλλά από την ένταση του φωτισμού.

Δεν σημαίνει ότι το φυτό θέλει λίγες ώρες φωτοσύνθεση... "Πεινάει" με 4 ώρες το κακόμοιρο..Να ανεβάσω σιγά-σιγά (μισή ώρα την μέρα) την φωτοπερίοδο μέχρι να φτάσει τις 8 ώρες? Επαρκεί ένα 8ωρο?

Και επίσης με δυνατό φωτισμό δεν θα πάθει κάτι απλά ίσως έχεις λίγη άλγη.. Συνήθως εμφανίζετε μαύρη..

Και σε εμένα έχει εμφανιστεί λίγο..

Έχει αναφέρει ο delta66 έναν καλό τρόπο να γλιτώσεις από μαύρη άλγη αν εμφανιστεί μπόλικι κάνε ενα search θα το βρείς!Ποιος είναι αυτός ο τρόπος? Δεν το βρίσκω...

Ένας άλλος τρόπος να τις καπουλάρης από άλγη στην ανούμπια είναι ένα κερατόφυλο ή άλλο φυτό επιφάνειας που θα δημιουργεί μια σκιά.. Ένας φυσικός χαμηλός φωτισμός για την ανούμπια :bowdown:

στις ώρες όμως που προαναφέρθηκαν! :buttrock: Επειδή έχω χρυσόψαρα, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το κερατόφυλλο? πχ να το τρώνε?

Πρόσεχε το φυτό επιφάνειας να μην καλύπτει όλο το χώρο να πέφτει σκιά στην ανούμπια.. Για παράδειγμα το κερατόφυλλο δεν είναι πυκνό (αν το κλαδεύεις) και αφήνει φωτισμό και στο φυτό από κάτω

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν το ενυδρείο είναι φρεσκοστημένο το πιθανότερο είναι οτι θα κανει άλγες (διάφορα είδη) μέχρι να ισορροπήσει.

Ανέτρεξε σε θέματα περί άλγης.

τα φώτα σε καμία περίπτωση δε πρέπει να μένουν ανοιχτά περισσότερο από 8 ώρες εκτός αν είσαι πραγματικά πολύ έμπειρος.

οι ανούμπιες χρειάζονται ελάχιστο φωτισμό. μικρή φωτοπερίοδο 5-6 ώρες και χαμηλής έντασης φως.

αλλή απορία?

Link to comment
Share on other sites

thanks :thumbup: 6 ώρες έχω φωτοπερίοδο με 2χ38watt λάμπες

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρίλα στο ξύλο πρέπει να είναι μύκητας. Και στο δικό μου βγήκε μετά από περίπου 5- ημέρες που τοποθέτησα το ξύλο στο ενυδρείο, κράτησε περίπου 10-13 ημέρες και εξαφανίστηκε. Συνέβαλε ένα zebra nerite snail που δεν ξεκόλλαγε από το ξύλο και καταβρόχθιζε το μύκητα, αλλά δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος εξαφάνισης. Απλά έκανε τον κύκλο του. Δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρείο είναι φρεσκοστημένο το πιθανότερο είναι οτι θα κανει άλγες (διάφορα είδη) μέχρι να ισορροπήσει.

Ανέτρεξε σε θέματα περί άλγης.

τα φώτα σε καμία περίπτωση δε πρέπει να μένουν ανοιχτά περισσότερο από 8 ώρες εκτός αν είσαι πραγματικά πολύ έμπειρος.

οι ανούμπιες χρειάζονται ελάχιστο φωτισμό. μικρή φωτοπερίοδο 5-6 ώρες και χαμηλής έντασης φως.

αλλή απορία?

Λάθος!

Τα φυτά όπως και όλοι οι οργανισμοί έχουν ένα βιολογικό ρολόι που τους λέει πότε θα κάνουν κάθε δουλειά, τα φυτά κάνουν κυρίως 2 πράγματα με το φως, φωτοσύνθεση όταν υπάρχει, αναπνοή όταν δεν υπάρχει, έτσι τα φυτά που είναι από τροπικούς έχουν άλλο κούρδισμα στο ρολόι τους σε σχέση με αυτά που βρίσκονται πιο κοντά στους πόλους που η νύχτα είναι μεγαλύτερη.

Με απλά λόγια αν το φυτό "ξέρει" οτι φωτοσυνθέτει 8-11 ώρες και εσύ του δίνεις 6 δεν θα πάει και πολύ καλά, όπως και πριν προτείνω τουλάχιστον 8, άσε που και τα ψάρια έχουν ρολόι 12ώρου φωτισμού οπότε όσο πιο κοντά σε αυτό τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...