Jump to content

Nα και το ενυδρειάκι μου!!


ismini

Recommended Posts

Μια φωτογραφία από το μικρο μου ενυδρειάκι 30λιτ (25 τα μέτρησα εγω..) με τις δύο μονομαχίνες μου.. Το μεγαλύτερο θε το βγάλω φώτο όταν το ''ανακαινίσω''..

post-16175-1275334075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βγαλε την φωτο απο πισω και βαλε μπλε χχαρτονακι η μαυρο. και αργοτερα βγαλε τα φυτακια και βαλε κανα δυο αληθινα...οσο μπορεις να τα κανεις να ειναι σαν το φυσικο τους περιβαλλον.

:buttrock:

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια ανουμπια νανα που ειναι ευκολο φυτακι και χωρις πολλες απιτησεις.παντος μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. και το ενυδρειακι σου εχει την προοπτικη... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτάκια δε θα πρέπει να άλλάξω λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο... λοιπον οχι μαυρο φοντο γτ κανει καθρευτη και αν ποτε αλλαξεις τις μονομαχινες ο μονομαχος θα εχει προβλημα. δεν ξερω αν οι μονομαχινες εχουν, αλλα δεν νομιζω. πες μας διαστασεις και ποσα watt ειναι ο φωτισμος για να σου πουμε... και να ξερεις οτι φυτα υπαρχουν και ευκολα με πολυ λιγες απαιτητησεις στο φως. ουτος ή αλλος δεν πρεπει να εχεις και πολυ φως για τα ψαρια που εχεις. βαλε και αλλο ενα ξυλαρακι, εκει θα μπορεις να βαλεις φυτα που δενονται πανω στο ξυλο που θα σου πουν ποια ειναι αυτα.. μετρησεις να μας πεις. και αν δεν εχεις τουλαχιστον πηγαινε το νερο της βρυσης σου σε ενα πετ σοπ να σου πουν τι ph εχεις. τελος για να κανεις πιο μαλακο το νερο και οικονομικα μπορεις να βαζεις σταδιακα φυλλα ξερα πλατανου που ειναι και ομορφα για μενα τουλαχιστον αφου τα καθαρισεις με καυτο νερο. αυτα και καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Είναι Μ40χΥ22χΠ22 και η λαμπα είναι 10βατ και έκανα ένα στικάκι και έχω

pH 7,2

KH 180

GH 150

NO2 0

NO3 20

Ευχαριστώ για τις ιδέες!!!! και τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία και νιτρικά δεν έκανα γιατι έτσι κι αλλιώς άλλαξα νερό προχτές..

Link to comment
Share on other sites

μπραβο που κανεις μετρησεις καταρχας γτ ειναι βασικες.. λοιπον θες ενα μικρο χαμηλωμα ph που με τα φυλλα καρυδιας ή πλατανου εισαι κομπλε... το ενυδρειο σου ειναι χαμηλο οποτε και το φως πιο ευκολα προσβασιμο στα φυτα οποτε μια χαρα ειναι τα watt σου για ευκολα φυτα... τωρα δες τα φυτα της tropica πανω και διαλεξε και βαλτα αγγελια οτι τα ζητας... ολο και καποιος θα σου δωσει...καλη συνεχεια. (και κανενα μοπανι ξυλο καλο θα ηταν- ολα αυτα μαλακονουν το νερο και ριχνουν το ph)

Link to comment
Share on other sites

και το ενυδρειο σου ειναι περιπου 18 λιτρα καθαρα και πολυ λεω, γτ ειναι 20 λιτρα μικτα. αρα εχεις 0,5 watt/litro. εισαι καλα και για μεσσαια φυτακια λογικα. θα σου πουν και οι ειδικοι στο φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωω!!! εκανα λάθος στο μέτρημα!! ειναι 25χ23χ40!! και μου φαινόταν λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

καλός όρισες!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...