Jump to content

σαμπ


Recommended Posts

στο παραπανω σχεδιο , το νουμερο 1 ειναι το υπαρχον μου sump.

θελω να κανω refugium αλλα δεν ξερω πως πρεπει να εινα το ιδανικοτερο σχεδιο.

Παρακαλω βοηθηστε.... Υποψιν προκειται reef tank!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιο απο τα σαμπ μου προτεινετε????? ελα οι θαλασσοποροι!!!!

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο με την επιστροφη αριστερα

+1

φτάνει ο προβλεπόμενος για refugium χώρος , να είναι αρκετά μεγάλος για τις ανάγκες του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Επισης η τοποθετηση ανθρακα αντιφοσφωρου οπως την εχεις τωρα δεν ειναι σωστη

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρο διακενο και σε ολο το μηκος του ωστε να αναγκαζεις το νερο να περνα απο τα υλικα αυτα.

Διφορετικα κανεις ενα διπλο reactor και τα βαζεις οπου θες.

Link to comment
Share on other sites

πως θα έπρεπε να ήταν ?

Νομιζω παντως οχι χυμα στο διαμερισμα επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οχι χυμα στο διαμερισμα επιστροφης.

πρεπει να εχεις δικαιο αλλα το σκιμμερ σε πιο διαμερισμα πρεπει να μπει , συμφωνα με σχεδιο 3

επισης επειδη προκειται reef τι αλλο χρειαζεται μεσα το σαμπ??? ειχα βιομπαλα αλλα την εβγαλα λογο νιτρικων.

γενικα θελω να μου πειτε πως πρεπει να εινα ενα τελειο σαμπ

Link to comment
Share on other sites

τελειο σαμπ φιλε μου δεν υπαρχει

υπαρχει το οτι καλυτερο μπορεις να κανεις με βαση τις αναγκες του ενυδρειου σου αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο κ με αλλες απαιτησεις

το σκιμμερ ειναι καλο να το βαλεις στο πρωτο διαμερισμα(δεξια) συμφωνα με το τριτο σχεδιο

οπως ειπε κ ο τασος πες μας διαστασεις κ γενικα κατι για το ενυδρειο

κ γενικοτερα τι θα ηθελες απο το σαμπ!

να κρυβεις απλα τα "συμπρακαλα"(θερμοστατες κτλ)?

να σε βοηθαει με τα νιτρικα,ph κ γενικοτερα στις τιμες?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγω είχα τις ίδιες απορίες με σένα κατά την περίοδο που έφτιαχνα το ενυδρείο μου, θα σου πω και εγω μια γνώμη, η οποία θεωρώ οτι θα σε καλύψει.

Καταρχήν για να εχουμε μια πιο συγκεκριμένη τοποθέτηση, αθ πρέπει να ξερουμε τον όγκο του ενυδρείου που σχεδιάζεις και τις μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να εχει το sump σου. (έχε υπόψην σου οτι το sump παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο όλο συστημα σου και καλό θα ηταν να εχει οσο το δυνατον μεγαλύτερες διαστάσεις, γιατι μεσα εκει μπορεις να βαλεις και εξοπλισμό, όπως το skimmer).

Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, στο δικό μου sump, στο πρωτο διαμερισμα πεφτει το νερο απο το ενυδρειο μου (υπολόγιζε το να ειναι περίπου 15cm ώστε να μπορεις να βαλεις στον σωλήνα που ερχεται απο το ενυδρειο και ενα φίλτρο σαν καλτσα να σου κραταει τα "χοντρα".

Στο δευτερο διαμερισμα εχω βαλει το skimmer (σκεψου πιο skimmer σκεφτεσαι να βαλεις και δες τις διαστασεις του μαζι με την αντλια του και προσθεσε καμια 10αρια cm για να εχει αερα να μπαινει και αν βγαινει ευκολα και εισαι οκ και με αυτό το διαμερισμα.

Στο επομενο μπορεις να βαλεις τα απαραιτητα υλικά σου όπως το καλτσακι με τον αντιφωσφορο και το καλτσακι με τον άνθρακα.(Υπολογισε και εδω 10-15 cm ωστε το χερι σου να μπορει υπο κλίση να φτάσει στον πάτο του sump με ευκολία και να τοποθετησει τα υλικά).

Στο επόμενο διαμερισμα έχω το refugium(πάρα πολύ βασικό κατα την γνωμη μου.). Εκει εχω 15 cm DSB(Deep Sand Bed), το οποιο ειναι περίπου 15 -17cm αραγωνίτης που κάνει και αυτος φίλτρανση. Εκει μπορει να τοποθετηθουν και μικροάλγες, όπως chaeto κλπ. Υπολόγιζε οτι χρειάζεσαι ενεν πολύ μικρο κυκλοφορητή, να εχεις μια υποτηπόδη κυκλοφορία στα χαμηλα μερη του refugium, αλλα πολύ χαμηλη να μην σου αναταράσει τον αραγωνίτη.

Στο επόμενο διαμερισμα εχουμε την αντλια επιστροφής, η οποια επιστρεφει το νερό μας πίσω στο ενυδρείο.

Υπολόγιζε οτι στο κάτω μερος του κάθε διαμερισματος στο οποιο η ροη του νερου ειναι απο χαμηλά, προτεινω να βάλεις egg crate.

Αυτα απο μένα και ελπίζω να σε βοήθησα.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Οσον αναφορα το κυριως ενυδρειο ειναι 275λιτρα (CUBE) με 25κιλα ζωντανο βραχο και 10 κιλα ζωντανο αραγονιτη.Δεν εναι ακομα υφαλου αλλα θα γινει μετα την τελειοποιηση του σαμπ και του φωτιστικου.το σαμπ το θελω να λειτουργει ως φυσικο βοηθημα μειωσης ορισμενων παραμετρων του νερου με αποτελεσμα την καλυτερη μελλοντικη ζωη του υφαλου. Οι διαστασεις του σαμπ ειναι 55*50*45 (λιγο αλλα τοσος ειναι ο χωρος του ντουλαπιου)

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο σχέδιο λες ότι δείχνει το sump όπως είναι τώρα

σε αυτό το σχέδιο φαίνεται να έχεις refugium μεγαλύτερο από ότι στα άλλα σχεδία

γιατί θέλεις να το αλλάξεις δεν κατάλαβα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο σχέδιο λες ότι δείχνει το sump όπως είναι τώρα

σε αυτό το σχέδιο φαίνεται να έχεις refugium μεγαλύτερο από ότι στα άλλα σχεδία

γιατί θέλεις να το αλλάξεις δεν κατάλαβα :buttrock:

γιατι μου ειπαν οτι για να δουλεψει σωστα το refugium χρειαζετε το νερο να περναει απο επανω και απο την εισοδο στο refugium αλλα και στην εξοδο του

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το νερό πρέπει να περνάει απο πάνω και στην είσοδο αλλα και στην έξοδο, οχι για να δουλευει καλά αλλα μονο και μόνο γιατι μόνο ετσι γίνεται.

Αφου το refugium ειναι εχει 15 cm αραγωνίτη, ειναι δυνατον να περναει ή να φευγει το νερο απο κάτω?

Πως θα γινει αυτο?

Αυτα οσο αφορα το refugium.

Κάτι άλλο τωρα. Το skimmer θα το βαλεις μεσα στο sump?

Ρωταω γιατι αυτο απο μονο του θελει περιπου 30cm οσο δηλαδη ειναι το skimmer με την αντλια του.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το νερό πρέπει να περνάει απο πάνω και στην είσοδο αλλα και στην έξοδο, οχι για να δουλευει καλά αλλα μονο και μόνο γιατι μόνο ετσι γίνεται.

Αφου το refugium ειναι εχει 15 cm αραγωνίτη, ειναι δυνατον να περναει ή να φευγει το νερο απο κάτω?

Πως θα γινει αυτο?

Αυτα οσο αφορα το refugium.

Κάτι άλλο τωρα. Το skimmer θα το βαλεις μεσα στο sump?

Ρωταω γιατι αυτο απο μονο του θελει περιπου 30cm οσο δηλαδη ειναι το skimmer με την αντλια του.

ναι το σκιμμερ θα μπει μεσα , αλλα για τον αραγωνιτη εννοω να ερχρχεται η ροη του νερου απο πανω.

Δηλαδη εσυ συμφωνα με τα σχεδια που θα εβαζες τον αραγωνιτη??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλάβω το ερωτημα σου.

Τι εννοεις που να βαλεις τον αραγωνιτη???

Αν εννοεις που να βαλεις το refugium, σου ειπα νομίζω πολύ αναλυτικα σε προηγουμενη απάντηση μου.

Αλλα εσυ εχεις τωρα τον λόγο.

Κανε εναν σχεδιασμό με ακριβής διαστάσεις και ανερτησε τον εδω, να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλάβω το ερωτημα σου.

Τι εννοεις που να βαλεις τον αραγωνιτη???

Αν εννοεις που να βαλεις το refugium, σου ειπα νομίζω πολύ αναλυτικα σε προηγουμενη απάντηση μου.

Αλλα εσυ εχεις τωρα τον λόγο.

Κανε εναν σχεδιασμό με ακριβής διαστάσεις και ανερτησε τον εδω, να δουμε.

οκ σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: Αν δεν επιστρέφουν μικροφυσαλλίδες απο το σαμπ στο κυρίως ενυδρείο, χρειάζεται να μπουν τα χωρίσματα. Προς το παρών όπως έχω το δικό μου σαμπ με όλα μέσα(σκίμμερ, θερμάστρα και αντλία επιστροφής) δεν επιστρέφουν μικροφυσαλλίδες πίσω στο κυρίως ενυδρείο.

Για refugium έχω άλλο χώρο ξεχωριστά από το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

οχι

αλλά μπορεί το επόμενο skimmer που θα μπει στο sump να βγάζει και τότε δε θα μπορείς να βάλεις χωρίσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...