Jump to content

Τα μεταλλαγμένα ειναι εδω


Recommended Posts

Η μόνη ελπίδα εξακολουθεί να είναι η κοινή γνώμη, η ενημέρωση της οποίας είναι κομβικής σημασίας. Το 62% λ.χ. των πολιτών τη ΕΕ ανησυχεί για τα μεταλλαγμένα· αν ευαισθητοποιηθεί περισσότερο, το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί δραματικά και θα φέρει σε δύσκολη θέση τον κάθε Μπαρόζο των 730.000ευρώ εξόδων κίνησης το 2009! Αλλά και τον κάθε πολιτικό ή τεχνοκράτη που ρίχνει νερό στον μύλο των εταιρειών, αγνοώντας τα ανθρώπινα δικαιώματα των καταναλωτών.

Read more: http://www.chemist.gr/2010/04/3118/#ixzz0pXh2iEck

Link to comment
Share on other sites

Και άλλες παρενέργειες

Πολλοί επιστήμονες από όλον τον κόσμο κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου από τα μεταλλαγμένα, με αποδεδειγμένους κινδύνους από τη γονιδιωματική λ.χ. αστάθεια των ΓΤΟ, τουλάχιστον σε επίπεδο πειραματόζωων, και με σοβαρές προειδοποιήσεις για πιθανές μη αναστρέψιμες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Γι΄ αυτό ακόμη και στην καρδιά αυτών των βιομηχανιών, στις ΗΠΑ, οι αντιδράσεις της κοινής γνώμης αυξάνονται, όπως στην Πολιτεία του Βερμόντ π.χ., η οποία πρωτοστατεί. Σε λίγο εκτός από τα μεταλλαγμένα θα μας σερβίρουν και κλωνοπροϊόντα, γάλα, γαλακτοκομικά και κρέας δηλαδή από κλωνοποιημένα ζώα. Θα επιτρέψουμε όλη αυτή τη μετάλλαξη του κόσμου μας;

Το 1923 η χώρα μας ήταν από τα πλουσιότερα κέντρα βιολογικής ποικιλότητας· σήμερα η καλλιέργεια ντόπιων ποικιλιών έχει πέσει στο 2%! Πώς φθάσαμε ως εδώ; Μας παρέσυραν οι μεγάλες ιδέες περί αγροτικής ανάπτυξης; Εδώ λοιπόν χρειάζεται και πάλι το «μέτρον άριστον», που πρέπει να ξεκινάει από το σχολείο, από την Παιδεία. Διότι η μόδα έρχεται και παρέρχεται, αλλά οι επιπτώσεις της στρεβλής ανάπτυξης μένουν, καθώς παίζουμε τόσο με την οικολογική όσο και με τη διατροφική ρουλέτα, η οποία συνήθως οδηγεί στην πτώχευση. Κάποιοι πρέπει να το κατανοήσουν, προτού είναι αργά: αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις αλλά και εκείνοι που τους το επιτρέπουν.

Read more: http://www.chemist.gr/2010/04/3118/#ixzz0pXm9zLfh

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το θέμα που άνοιξες :buttrock: ειναι σοβαρά τα πράγματα..εγω προσωπικά προσπαθώ στην οικογένεια μου να ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΜΑΙ προϊόντα ΔΙΧΩΣ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟ,πιστεύω αν όλοι αντιδράσουμε θα καταφέρουμε πολλά και σε ΑΥΤΩΝ τον ΤΟΜΕΑ :blush: προσοχη λοιπων http://www.greenpeace.org/greece/press/118523/gmo-guide

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και πραγματικά πρέπει να προβληματίζει τον κόσμο αυτό το θέμα, δες ''Σύνθια''!

Από πλευράς μου θα σου πω ότι ασχολήθηκα με την Ελληνική βιοποικιλότητα και είδα πως έναν πεινασμένο λαό την δεκαετία του 50-60 τον βαλαν στο τριπάκι των μεταλλαγμένων με τους 2 τόνους σιτάρι το στρέμμα και τα 40 κιλά γάλα ανά αγελάδα, όλοι έτρεξαν σαν τρελοί και παράτησαν τις εγχώριες φυλές και ποικιλίες, οι οποίες έκαναν κάποια εκατομμύρια χρόνια να αποκτήσουν αυτά τα χαρακτηριστικά που τα κάνουν βέλτιστα στο περιβάλλον που ζούνε, το αποτέλεσμα φυσικά ήταν ολική καταστροφή, γιατί? πολύ απλά το κόστος συντήρησης, η θνησιμότητα, οι εγχώριοι'' φυσικοί εχθροί'', ακόμη και η εισαγωγή άλλων ειδών παρασίτων και ασθενειών, κ.α. όλα αυτά συντέλεσαν στο ο παραγωγός ότι έβγαζε με μικρότερο κόπο να το βγάζει φτύνοντας αίμα και να χρωστάει σε λιπάσματα(κάτι που οι αυτόχθονες ποικιλίες δεν χρειάζονταν), σε φυτοφάρμακα, ζωοτροφές, κ.α.

Και φυσικά εμείς να τρώμε πλούσια τρόφιμα από GMO φυτά και διαγενητικά ζώα.

Ευτυχώς έχει αρχίσει μια μικρή τάση και πιστεύω τα επόμενα χρόνια θα επικρατήσει να προσπαθούν να καλιεργούν παλαιές αυτόχθονες φυλές ζώων και ποικιλίες φυτών που δίνουν με μικρότερο κόστος πλούσια σε γεύση και ποιότητα προϊόντα, φυσικά μπορεί να μην γυαλίζουν αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι είναι τρόφιμο.

Η μεγαλύτερη μπαρούφα που κυκλοφορεί και τελευταία και είναι massive στην εποχή μας, είναι τα βιολογικά προϊόντα τα οποία αξιολογούνται βάση του πως καλλιεργεί ο παραγωγός και όχι σε τι βαθμό μόλυνσης μεγαλώνει το φυτό, θέλω να πω ότι έχω δει βιολογική καλλιέργεια(αμπελώνα) δίπλα σε κεντρικό δρόμο(φουλ καυσαέριο) και σε ρέμα με βιομηχανικά απόβλητα.

Θα μπορούσα να μιλάω για μέρες για τέτοια θέματα, το θέμα είναι ότι έχουμε γεμίσει αλλεργίες από τα διάφορα αντιγόνα που έχουν τα τρόφιμα και την αποστείρωση που δεχόμαστε καθημερινά.

Έχοντας σπουδάσει Τεχνολόγος Τροφίμων και στη συνέχεια Βιολόγος με κατεύθυνση Γενετική και μοριακή βιολογία(επί πτυχίο) και δουλεύω σε βιομηχανία τροφίμων τα τελευταία 8 χρόνια αυτό που πραγματικά προσπαθώ είναι ότι περνάει από το χέρι μου να προσφέρω ποιότητα στην δουλειά μου και όχι όλα για το κέρδος και ας πεθάνουν, πολύ βασικό να αλλάξει η νοοτροπία μας σε τέτοια θέματα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Από σελίδα της Greenpeace:

Η Bayer έχει βάλει στο μάτι το ρύζι και θέλει να πετύχει την καλλιέργεια και την κατανάλωση του μεταλλαγμένου ρυζιού της. Αν τα καταφέρει, τότε αποκτά τον έλεγχο του καθημερινού είδους διατροφής του μισού πληθυσμού του πλανήτη. Επίσης, θα είναι η πρώτη φορά που ένα μεταλλαγμένο προϊόν έρχεται απευθείας στο πιάτο μας!

κι άλλες πληροφορίες http://www.greenpeace.org/greece/press/118517/656667]εδώ[/url]

Υπογράψτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και πραγματικά πρέπει να προβληματίζει τον κόσμο αυτό το θέμα, δες ''Σύνθια''!

Από πλευράς μου θα σου πω ότι ασχολήθηκα με την Ελληνική βιοποικιλότητα και είδα πως έναν πεινασμένο λαό την δεκαετία του 50-60 τον βαλαν στο τριπάκι των μεταλλαγμένων με τους 2 τόνους σιτάρι το στρέμμα και τα 40 κιλά γάλα ανά αγελάδα, όλοι έτρεξαν σαν τρελοί και παράτησαν τις εγχώριες φυλές και ποικιλίες, οι οποίες έκαναν κάποια εκατομμύρια χρόνια να αποκτήσουν αυτά τα χαρακτηριστικά που τα κάνουν βέλτιστα στο περιβάλλον που ζούνε, το αποτέλεσμα φυσικά ήταν ολική καταστροφή, γιατί? πολύ απλά το κόστος συντήρησης, η θνησιμότητα, οι εγχώριοι'' φυσικοί εχθροί'', ακόμη και η εισαγωγή άλλων ειδών παρασίτων και ασθενειών, κ.α. όλα αυτά συντέλεσαν στο ο παραγωγός ότι έβγαζε με μικρότερο κόπο να το βγάζει φτύνοντας αίμα και να χρωστάει σε λιπάσματα(κάτι που οι αυτόχθονες ποικιλίες δεν χρειάζονταν), σε φυτοφάρμακα, ζωοτροφές, κ.α.

Και φυσικά εμείς να τρώμε πλούσια τρόφιμα από GMO φυτά και διαγενητικά ζώα.

Ευτυχώς έχει αρχίσει μια μικρή τάση και πιστεύω τα επόμενα χρόνια θα επικρατήσει να προσπαθούν να καλιεργούν παλαιές αυτόχθονες φυλές ζώων και ποικιλίες φυτών που δίνουν με μικρότερο κόστος πλούσια σε γεύση και ποιότητα προϊόντα, φυσικά μπορεί να μην γυαλίζουν αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι είναι τρόφιμο.

Η μεγαλύτερη μπαρούφα που κυκλοφορεί και τελευταία και είναι massive στην εποχή μας, είναι τα βιολογικά προϊόντα τα οποία αξιολογούνται βάση του πως καλλιεργεί ο παραγωγός και όχι σε τι βαθμό μόλυνσης μεγαλώνει το φυτό, θέλω να πω ότι έχω δει βιολογική καλλιέργεια(αμπελώνα) δίπλα σε κεντρικό δρόμο(φουλ καυσαέριο) και σε ρέμα με βιομηχανικά απόβλητα.

Θα μπορούσα να μιλάω για μέρες για τέτοια θέματα, το θέμα είναι ότι έχουμε γεμίσει αλλεργίες από τα διάφορα αντιγόνα που έχουν τα τρόφιμα και την αποστείρωση που δεχόμαστε καθημερινά.

Έχοντας σπουδάσει Τεχνολόγος Τροφίμων και στη συνέχεια Βιολόγος με κατεύθυνση Γενετική και μοριακή βιολογία(επί πτυχίο) και δουλεύω σε βιομηχανία τροφίμων τα τελευταία 8 χρόνια αυτό που πραγματικά προσπαθώ είναι ότι περνάει από το χέρι μου να προσφέρω ποιότητα στην δουλειά μου και όχι όλα για το κέρδος και ας πεθάνουν, πολύ βασικό να αλλάξει η νοοτροπία μας σε τέτοια θέματα. :blush:

καταπληκτική η δημοσίευσή σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους πιστεύουν και θέλουν να συμμετάσχουν με κάποιο τρόπο, υπάρχει μια προσπάθεια στο Παρανέστι που μεταξύ άλλων επιδιώκει τη συλλογή, διατήρηση και διάδοση των ντόπιων ποικιλιών καθώς και να δημουργήσει ένα δίκτυο ανταλλαγής αγαθών και υπηρεσιών χωρίς τη μεσολάβηση του χρήματος...

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για το "Πελίτι" στο www.peliti.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...