Jump to content

Diy Cooling Fans


Freeman

Recommended Posts

Μιας και ηρθε το καλοκαίρι αποφασισα να κάνω πατέντα με ανεμιστηράκια για το ενυδρείο μου

Πήρα λοιπων ανεμιστηρες απο κάπoια παλιά PC τύπου DC 12V

DSC02388.jpg

Τρείς απο αυτούς έχουν αυτο το βύσμα

DSC02390.jpg

Ενας έχει αυτό

DSC02391.jpg

Λέτε οι 2 μικροί ανεμιστήρες (απο CPU) θα κάνουν δουλειά ?

Το πρόβλημά μου δεν είναι πως θα τους προσαρμόσω στο καπάκι αλλα τί πρέπει να αγοράσω (απο ηλεκτρολογικό μαγαζι) ωστε να τους συνδέσω με πρίζα ?

Ευχαριστώ,

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν το βύσμα με τους τρεις ακροδέκτες είναι ρυθμιζόμενων στροφών. Λογικά δε θα χρειαστεί να συνδέσεις τον έναν ακροδέκτη(τον κιτρινο). Η τροφοδοσία είναι στο κόκκινο το ( + ) και στο μαύρο το ( - ). Αν έχουν άλλα χρώματα, το μαύρο λογικά πρέπει να είναι το ( - ).

Αυτό που θα χρειαστείς είναι ένα τροφοδοτικό 12V DC.

Αν έχεις τροφοδοτικό από παλιό PC, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (βγάζει 12V και 5V).

Αλλιώς από κατάστημα ηλεκτρονικών, ζητάς ένας απλό μετασχηματιστή 12V DC, και ενώνεις τα ανεμιστηράκια παράλληλα

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής πόσο κάνει περίπου? (θα προσπαθήσω πρώτα με το τροφοδοτικό)

Για να συνδεσω τους ανεμιστηρες τι αλλα καλώδια πρέπει να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής πόσο κάνει περίπου? (θα προσπαθήσω πρώτα με το τροφοδοτικό)

Για να συνδεσω τους ανεμιστηρες τι αλλα καλώδια πρέπει να πάρω?

Διαβασε πανω στα ανεμιστηρακια ποσα mA ειναι το καθε ενα,προσθεσε τα, και θα ζητησεις ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο που θα ειναι περιπου διπλασια mA απο το αθροισμα των mA των ανεμιστηρων για να μην ζοριζεται.

Εχει περιπου 6-8 ευρω.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ποσα Αmpere καταναλωνει το καθε ανεμηστηρακι??

Γραφει πανω?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα Αmpere καταναλωνει το καθε ανεμηστηρακι??

Γραφει πανω?

Οι 2 μικροι 0,19Α

Ο μεγαλος 3W (δεν λέει ampere)

Ο μεσαιος 1,5Α

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 μικροι 0,19Α

Ο μεγαλος 3W (δεν λέει ampere)

Ο μεσαιος 1,5Α

Βαλε τους 2 μικρους τον ενα να φυσαει και τον αλλο να ρουφαει και ζητα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 3-12V 500mA.

Kανε και μια ερωτηση αν εχουν αυτοι ανεμιστηρακια και αναλογα τη τιμη και το μεγεθος τους,εσυ κρινεις αν θα παρεις 2 καινουριους μεγαλυτερους για καλυτερο αποτελεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ειναι σταθροποιημενο.

Εγω εχω απλα και παιζουνε ολα μια χαρα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ειναι σταθροποιημενο.

Εγω εχω απλα και παιζουνε ολα μια χαρα.

Ολα καλα αλλα εδω θα διαφωνησω.

Κατ'αρχην θα ζητησει τροφοδοτικο και οχι μετασχηματιστη. ((DC σαν το ρευμα που παραγουν οι μπαταριες)

Δευτερον, με ενα ανεμιστηρακι δεν χρειαζεται να παρει "τερας" 1400mA αφου το καθε ανεμιστηρακι ειναι το πολυ 200mA. Με μισο αμπερ (500mA) ειναι υπερκαλυμενος.

Επισης οπως ειπες να ειναι πολλαπης τασης (πολυπακ) και σταθεροποιημενο για να μη υπαρχει περιπτωση να καψει το ανεμιστηρακι αν το λειτουργει τσιτα στα 12V.

Απο τη σελιδα εδω πχ το MW500GS (προτελευταιο) με 5,5€ ειναι αρκετο.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα συνδέσω τα ανεμιστηρακια με το τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα συνδέσω τα ανεμιστηρακια με το τροφοδοτικό?

Διαβασε εδω την πολυ καλη και αναλυτικη παρουσιαση του Σπυρου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Απλα αν δεν βαλεις ελεγκτη θα κανονιζεις τη λειτουργια τους με τα V του τροφοδοτικου αναλογα με τις αναγκες σου,το θορυβο και τις θερμοκρασιες σου.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Αν εχει ανεση στα mA δεν θα εχει προβλημα, στα 12V (πεφτουν τα mA στα 12V αν κοιταξεις τα specifications του τροφοδοτικου)

Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν αγορασεις οριδηποτε ψαξε στο σπιτι απο παλιες συσκευες, ισως να σου εχει ξεμεινει ενα τετοιο τροφοδοτικο. Απο παλιο ρουτερ, απο παλια συσκευη για τον υπολογιστη, απο ηλεκτρικο σεικερ καφε κλπ

Βλεποντας τους ανεμηστηρες παρατηρω οτι μερικοι ειναι πολυ μικροι, θα προτεινα να αγορασεις καινουργιους ανεμιστηρες με την μεγιστη δυνατη διαμετρο που χωραει το καπακι σου (ισχυει οτι οσο πιο μεγαλος τοσο πιο λιγες στροφες, αρα λιγοτερο θορυβο, για το ιδιο αποτελεσμα). Εγω ειμαι οπαδος του "αναλωσιμου ανεμιστηρα" δηλαδη περνω τον πιο φτηνο, τον βαζω απο την μεσα μερια στο καπακι και εαν χαλασει περνω αλλο. Δεν συμφωνουν ολοι με αυτο.

Εαν επιμενεις σε αυτους ο μεγαλος που λες 3W για 12V καταναλωση ειναι 0,15Α. Ο μεσαιος που λες δεν αξιζει, πιο φτηνα θα σου ερθει ενα καινουργιο ανεμιστηρακι παρα να παρεις τροφοδοτικο για αυτον. Σιγουρα μην παρεις τροφοδοτικο να ειναι ακριβως την καταναλωση που αθροιζεις αλλα και τα διπλασια ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

145L καθαρά

Πιστευω οτι δεν φτανουν τα ανεμιστηρακια για το ενυδρειο αυτο.

Εγω θα εβαζα (αναλογα το μεγεθος των ανεμιστηρων και τη ροη αερα που βαζουν) τρια-τεσσερα 80αρια (mm)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σας ευχαριστώ όλους,θα δω τι θα κάνω και θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...