Jump to content

ΑΡΧΗ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ


Recommended Posts

Μιας κι ευτασε το καλοκαιρι και δυαβαζοντας και βλεποντας εδω φωτογραφιες απο μεσογεικα ενυδρεια φιλων μας μπηκα στων πειρασμο για την κατασκευη μεσογειακου ενυδρειου.

Ζω στην ΛΗΜΝΟ και βουταω οποτε πηστευω πως οτι εχει να κανει με το ντεκορ του ενυδρειου θα μου ειναι ευκολο να απωκτηθει ΑΛΛΑ οντας εντελως ασχετος με τον εξοπλισμο ενως τετοιου ενυδρειου θα ηθελα τα φωτα σας.

Θα ηθελα να μου πρωτινετε τον καταληλο κατα την γνωμη σας εξοπλισμο για ενα ενυδρειο 80 λυτρων που μεχρι τωρα τρεχει με γλυκο νερο και θα μεταφερθει σε μεγαλητερο. ΤΙ ειναι απαραιτιτο μαρκες τεχνικα χαρακτηριστικα κτλπ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το πιο κάτω άρθρο έτσι ώστε να μπεις στην λογική του μεσογειακού και μετά συζητάμε.. :buttrock:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο αυτο το εχω διαβασει αλλα εγω ρωταω τη μηχανιματα θα χριαστω για ενα ενυδρειο τετειου τυπου για να υπολογισω το κοστος του

δλ. τι κυκλοφωριτες τι σκιμμερ τι υλικα πρεπει να εχει μεσα το φυλτο μου κι οτι αλλο χρειαζετε

Link to comment
Share on other sites

κανεις ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς

τόσο γενικές ερωτήσεις δεν βρίσκουν καλή ανταπόκριση

μπορείς να κάνεις πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα με μεγάλη ποικιλία εξοπλισμό

λχ

αρχικά ένα πλαστικό βαρέλι 100-120 λίτρων που θα έχει μια αντλία που θα αναδεύει το νερό με μια uv 5w και ενεργό άνθρακα , εκεί θα βάζεις το νερό που θα φέρνεις από τη θάλασσα

θα βρεις άμμο που σου αρέσει και θα τη πλύνεις πολύ καλά

θα παρακαλεσεις ένα ψαρά που βάζει δίχτυα στα βαθιά ( η τράτα )να σου φέρει 8-10 κιλά τραγάνα που είναι ελαφριά και πορώδης μέσα σε κουβά με νερό για να μη στεγνώσει

μέσα σε ένα φίλτρο θα βάλεις λίγο ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορικό

ο φωτισμός μπορεί να ενισχυθεί με μια ακτινική λάμπα που θα δώσει <θαλασσινή > εικόνα

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δυστυχώς

τόσο γενικές ερωτήσεις δεν βρίσκουν καλή ανταπόκριση

μπορείς να κάνεις πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα με μεγάλη ποικιλία εξοπλισμό

λχ

αρχικά ένα πλαστικό βαρέλι 100-120 λίτρων που θα έχει μια αντλία που θα αναδεύει το νερό με μια uv 5w και ενεργό άνθρακα , εκεί θα βάζεις το νερό που θα φέρνεις από τη θάλασσα

θα βρεις άμμο που σου αρέσει και θα τη πλύνεις πολύ καλά

θα παρακαλεσεις ένα ψαρά που βάζει δίχτυα στα βαθιά ( η τράτα )να σου φέρει 8-10 κιλά τραγάνα που είναι ελαφριά και πορώδης μέσα σε κουβά με νερό για να μη στεγνώσει

μέσα σε ένα φίλτρο θα βάλεις λίγο ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορικό

ο φωτισμός μπορεί να ενισχυθεί με μια ακτινική λάμπα που θα δώσει <θαλασσινή > εικόνα

Μιας και ειναι ενα προσφατο θεμα και με ενδιαφερει και εμενα σαν ιδεα,δεν γινεται να στηθει ενα μεσογειακο ενυδρειο χωρις να γινονται αλλαγες με νερο απο τη θαλασσα;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις πως μεσογειακο θελει κ chiller μιας κ θελεις κρυο νερο στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειναι ενα προσφατο θεμα και με ενδιαφερει και εμενα σαν ιδεα,δεν γινεται να στηθει ενα μεσογειακο ενυδρειο χωρις να γινονται αλλαγες με νερο απο τη θαλασσα;

Φυσικα και γινεται.Απλα θα ξοδευεις ενυδρειακο αλατι για να το φτιαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και γινεται.Απλα θα ξοδευεις ενυδρειακο αλατι για να το φτιαχνεις.

Δεν εχω κοντα μου καποια καθαρη θαλασσα,επισης αν θα το δοκιμασω θα κανω ενα μικρο δοκιμαστικα οποτε δεν θα καταναλωνω και πολυ αλατι.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις οτι το μικρο εχει αρκετους περιορισμους και απαιτει και συχνοτερες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 40χ50χ40 με πλατη για υλικα και ενα eheim 2231(skimmer θα παρω αν τελικα το κανω μεσογειακο) και σκεφτομαι να δοκιμασω να βαλω για αρχη αμμο,τραγανα κανενα βραχακι και 2-3 ερημητες.

Αν δω οτι ολα πανε καλα θα δοκιμασω καποιον αχινο και στη συνεχεια ενα κοκοβιο η μια σαλιαρα.

Link to comment
Share on other sites

:) αλλα ο αχινος ας μπει τελευταιος,καθως ειναι αρκετα ευαισθητος οργανισμος.
Link to comment
Share on other sites

:) αλλα ο αχινος ας μπει τελευταιος,καθως ειναι αρκετα ευαισθητος οργανισμος.

Οκ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κι εγω για μικρο ενυδρειο μηλαω γυρω στα 80 λυτρα που το εχω και καθετε για ενα τετοιο ενυδρειο ρωταω τι θα χριαστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...