Jump to content

Γεννηστρα


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

καλησπέρα, σκευτομαι να φτιαξω μια γενηστρα .σκευτομουνα ενα σκελετο απο αλουμινιο και τουλι για να βαζω μεσα της μανες πρωτου ξενησουν. κανει το αλουμινιο σαν υλικο? μηπος να βρω κατι ανοξιδοτο? φυσηκα εχω στο προγραμμα να φτιαξω ενα ενυδριο 200 λιτρα περιπου για γενιστρα αλλα μεχρι τοτε να βολευτω με κατι τετιο μπας και σωσω κανενα μικρουλι

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν λιγο ασχετος θα προσπαθουσα μια κατασκευη με pvc που δεν εχει προβλημα αντι για αλουμινιο. οι αλλοι θα ξερουν παραπανω... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα ζωοτοκα ξερω οτι οταν βαζουν σε γεννηστρες τα θηλυκα, αυτα τις περισσοτερες απο το στρες αποβαλλουν.

Βαζουν και τις αφρικανες σε γεννηστρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω επιδη εχω ασχοληθει με αφρικη οι κιχλιδες της αφρικης ειναι αριστοι γονεις και αν χασεις χανεις ελαχιστα ψαρια... δεν εχω δει ποτε κανενα να κανει γενιστρα για αφρικανικο ενυδρειο.....

για ψαξτο καλυτερα μη μπενεις σε τζαπα κοπο και εξοδα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αφήσεις τα πράγματα να γίνουν φυσικά. Αν έχεις κάνει έξυπνο στήσιμο με κρυψώνες, τα ψάρια σου θα βρουν τρόπο να κρυφτούν και να προστατευθούν. Πολλές φορές από το στρες της μετακίνησης, μπορεί να προκαλέσεις περισσότερες απώλειες από αυτές που προσπαθείς να αποφύγεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αφήσεις τα πράγματα να γίνουν φυσικά. Αν έχεις κάνει έξυπνο στήσιμο με κρυψώνες, τα ψάρια σου θα βρουν τρόπο να κρυφτούν και να προστατευθούν. Πολλές φορές από το στρες της μετακίνησης, μπορεί να προκαλέσεις περισσότερες απώλειες από αυτές που προσπαθείς να αποφύγεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

θα αφήσω τα πράγματα να γίνουν φυσικά, ετσι και αλιως που να το πιασω μεσα στα 700 λιτρα, τα φυτα πηγα να βάλω και μονο μασκα καταδυσης δεν εβάλα, :D υπαρχουν κρυψωνες αλλα φοβάμαι τα venustus (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1160 )

που εχω μεσα και ειναι σαρκοφάγα και οχι φυτοφάγα, θα τα κυνηγησουν σήγουρα :D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

θα αφήσω τα πράγματα να γίνουν φυσικά, ετσι και αλιως που να το πιασω μεσα στα 700 λιτρα, τα φυτα πηγα να βάλω και μονο μασκα καταδυσης δεν εβάλα, :D υπαρχουν κρυψωνες αλλα φοβάμαι τα venustus (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1160 )

που εχω μεσα και ειναι σαρκοφάγα και οχι φυτοφάγα, θα τα κυνηγησουν σήγουρα :)<_<:D

Μην ανησυχείς, οι γονείς έχουν τον τρόπο να προφυλάξουν τα μικρά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω επιδη εχω ασχοληθει με αφρικη οι κιχλιδες της αφρικης ειναι αριστοι γονεις και αν χασεις χανεις ελαχιστα ψαρια... δεν εχω δει ποτε κανενα να κανει γενιστρα για αφρικανικο ενυδρειο.....

για ψαξτο καλυτερα μη μπενεις σε τζαπα κοπο και εξοδα... :D

εγω παλι δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτα τα ψαρια,αλλαοσοι γνωστοι μου εχουν ασχοληθει μου εχουν πει οτι καποιοι γονεις κρατανε τα μικρα τους ακομα και στο στομα για να τα προφυλαξουν

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη..

Θα σου προτεινα αν θες να εχεις επιτυχημενες γεννες θα προσθετες εναν λοφο απο πετρες στο ενυδρειο σου οπου να υπαρχουν απο κανονικες σπηλιες μεχρι και χαραμαδες που ισα ισα θα μπορεις να τις διακρινεις....Ετσι τα μικρα θα εχουν μερος να κρυφτουν αν χρειαστει και να μην γινουν γευμα απο τα μεγαλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...