Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ. ΕΠΕΙΓΟΝ


valblanis

Recommended Posts

Καλησπερα. εχθες το βραδυ παρελαβα 5 red belly απο μαγαζι της αθηνας. απο την πρωτη στιγμη διαπιστωσα οτι ενω τα 4 ηταν μια χαρα το ενα ειχε φαγωμη ουρα και πτερυγια και μια κοιλια πολυ φουσκωμενη. η συμπεριφορα του ηταν περιεργη. δεν πηγεναι μαζι με τα αλλα. ετρωγε κανονικα και τα αλλα δεν το χτυπουσανε. σημερα πριν απο λιγο το ειδα σχεδον πεθαμενο. ισα που αναπνεει και με μια τρυπα στην κοιλια και βγηκε αυτο που ειχε μεσα. μηπως ξερει καποιος τι ειναι? ειναι επικυνδινο για τα αλλα ψαρια. μηπως ειναι καμια αρρωστια η κανενα παρασητο. να το βγαλω αποι το ενυδρειο πριν παιθανει?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι παιθανε. ελπιζω να μην ειναι κατι μεταδοτικο. προσθετω και 2 φωτογραφιες.

post-14512-1275418190_thumb.jpg

post-14512-1275418220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι ηταν εχθες με την κοιλια φουσκωμενη. δεν φαινεται και πολυ καλα αλλα δεν εχω αλλη. κανεις δεν ξερει? η μηπως ειναι τοσο σοβαρο και δεν θελετε να με στεναχωρησετε. πειτε θα το αντεξω.... :buttrock:

post-14512-1275418885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kάνε λίγο υπομονή.

Εγώ πάντως αυτό δεν το έχω ξαναδεί.

Περίμενε μόλις μπουν οι θηρευτές θα απαντήσουν.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

η κοιλια του ειναι περιεργα φουσκωμενη στη φωτογραφια. ισως να ειχε ενα προσωρινο προβλημα πεψης.

εφοσων ετρωγε δυσκολα να ηταν αρρωστο ή να ειχε καποιο παρασιτο. τα πιο πολλα ψαρια κ ειδικα τα πιρανχα αν εχουν καποιο προβλημα δεν τρωνε. επισης αν ηταν αρρωστο θα το ειχαν φαει νωριτερα.

ηταν πιο μικρο απο τα αλλα?

απο τη φωτο καταλαβαινω οτι του επιτεθηκαν.

ησουν μπροστα οταν εγινε αυτο?

μου φαινεται περιεργο που δεν το εφαγαν ολοκληρο...

τι τα ταϊσες?

Link to comment
Share on other sites

οση ωρα τα κοιτουσα δεν του επιτεθηκαν. οι κομενες ουρες ηταν απο τοτε που μου τα στειλανε. μου τα στειλανε 1 σε καθε σακουλακι. εχθες τα ταισα κατεψηγμενη γαριδα και σημερα τα ταισα σηκωτι.

Link to comment
Share on other sites

ολα ηταν στο ιδιο μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια συκωτι δεν εχω ταϊσει ποτε τα ψαρια μου.

μου φαινεται περιεργο να του δημιουργηθηκε προβλημα απο αυτο με ενα ταϊσμα.

το μυαλο μου πηγε οτι μπορει να ειχες ταϊσει μεγαλη ποσοτητα απο sticks τα οποια μετα φουσκωσαν κ τον επρηξαν τοσο.

τι να πω, αυτα συμβαινουν σε αυτες τις ηλικιες.

προσπαθησε να βρεις μερικα ακομη στο ιδιο μεγεθος.

δεν πιστευω οτι τα αλλα θα εχουν προβλημα. ταϊζε ομως προς το παρον περισσοτερο ευπεπτες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποιες ειναι οι ευπευτες τροφες. τι μου προτεινεις να τα ταιζω?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποιες ειναι οι ευπευτες τροφες. τι μου προτεινεις να τα ταιζω?

αρτεμια αποξηραμενη, φυλαρακια, bloodworms και σιγα σιγα κομματακια απο φιλετο ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

οκ. ευχαριστω πολυ. ελπιζω να ζησουν τα υπολοιπα. αν οστοσο εχει κανεις αλλος καμια γνωμη για το τι ηταν αυτο θα ηθελα να την ακουσω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα φιλε μου,,,,αν δεις σε προηγγουμενο θεμα που εχω ανοιξει θα δεις οτι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα,,,,,τα πηρα απο το ιδιο μαγαζι,,,,,Ο Αντωνης ειναι απο τους γνωστες της παρεας και των συγκεκριμενων ψαριων,,,,

αυτο που θα σου πω εγω ειναι,,,

οτι τις επιθεσεις δεν τις ειδες,,,γιατι πολυ απλα γινονται οταν κλεινεις το φως....παρατηρησε τα,,,,,οταν κλεινεις το ως εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα και αυξανεται η επιθετικοτητα τους,,,τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω στα δικα μου,,,ταισε τα στικς,,,,και προσπαθησε αποξηραμενη αρτεμια,,,αλλα επειδη μενει στην επιφανεια,,,προσπαθησε να τους τραβηξεις την προσοχη και στην επιφανεια,,,δηλ,,,,αστα νηστικα το πρωι,,,,το μεσημερι σιγουρα θα εχουν λυσαξει ,,..κλεισε το φως,,,,,με το χερι σου παρε αρτεμια και αστην στην επιφανεια του ενυδρειου πλατσουριζοντας λιγο το νερο,,,,,εγω ετσι τους τραβηξα την προσοχη,,,και αναγκαστικα οποτε πεινανε,,,,ψανουν και στην επιφανεια,,,,επισης γαριδα τρελλαινονται,,,,προσεχε επειδη θελουν πολλα μικρα γευματα,,,οτι υπολειματα τρφης μενει στο ενυδρειο να τα καθαριζεις για να εχεις καλες τιμες νερου,,,,,,,,για τις απωλειες.....υπαρχουν,,,,ειναι στην φυση του ειδους,,,,απο τα 6 που ειχα,,,εχω 5,,,,και το ενα με τραυματισμενο ματι,,,,τα 4 ειναι τα πιο δυνατα,,,,,και τα μεγαλυτερα σε μεγεθος,,,το ενα υστερει,,,,,ειδωμεν,,,,παντως μεγαλωνουν πολυ γρηγορα,,,,θα το καταλαβεις,,,,

μου φαινεται περιεργο που δεν το εφαγαν ολοκληρο...

τι τα ταϊσες?

σωστος ο αντωνης,,,,θα βαλω φωτο να δειτε κανονικη επιθεση,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

φιλε mod ευχαριστω για την απαντηση. να πω οτι το ψαρι το βρηκα σε αυτη την κατασταση το βραδυ πριν σβησει το φως. ευτιχως τα υπολοιπα ειναι μια χαρα. τρωνε ολα τους καλα και φαινονται οτι ειναι υγιεστατα και χορις τσακωμους. απλα μου εχει κανει εντυπωση οτι πηγαινουν συνεχως στην επιφανεια. το ιδιο και ο γλυφτης καθε 1 λεπτο περιπου ανεβαινει περνει αερα και ξανακατεβαινει. αμμωνια δεν εχω πολυ. μηπως δεν τους φτανει το οξυγονο? για αυτο το λογο κανω αλλαγες 20% καθε μερα. αλλα μεχρι ποτε θα γινεται αυτο? μηπως τα φυτα τραβανε το οξυγονο? α και κατι ακομα. εχω βαλει καποια ξυλα κληματα τελειως αποξυραμενα και βγαζουν ενα γλυωδεις παχυρευστο υγρο. αυτο ειναι καλο? ο γλυφτης τρωει μονο αυτο και τα τζαμια εχουν μεινει ακαθαριστα. αντε να δουμε ποτε θα τελειοσει για να αρχισει τα τζαμια.βαζω και μια φωτο απο αυτο το υγρο.

post-14512-1275730771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωπααααα,,,,,λοιπον,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχουμε θεμα εδω,,,,,αυτο που βγαζει η ριζα σου ειναι λογικο μεχρι ενος σημειου(μεχρι να κανει κυκλο για μερικες μερες)ομωςςςς,,εσυ εχεις παρα πολυ,,,,δεν προκειται να φυγει,,,,,,,,ειχα και εγω θεμα,,,,,αν μετρας και τοτε οι μετρησεις σου ειναι καλες,,,,τοτε αλλαξε τεστ!!!!οταν ειχαν βγαλει την ιδια γλιτσα οι ριζες μου σε προηγουμενο ενυδρειο ολες μου οι μετρησεις ηταν απαραδεκτες και η αμμωνια στα υψη,,,,,,η γλιτσα προερχεται απο μυκητες και μικροβια,,,τα οποια κατακαθονται στην ριζα αν ειναι πολυ καιρο σε σκονη,,,στον ηλιο και και και,,,,,,την εβρασες την ριζα πλην???την καθαρισες με αντιχλωριο και ζεστο νερο?

οσο για το οξυγονο,,,,εχεις αεραντλια???αν οχι τοτε προσπαθησε νμε σω φιλτρου να γινεται αναταραξη του νερου στην επιφανεια ετσι ωστε να δημιουργειτε οξυγονο,,,,εγω αυτο κανω,,,,αν οχι βαλε μια μικρη αεραντλια,,,,στην θεση σου,,,

α)θα εβγαζα κατευθειαν τις ριζες...

β)τα 50 τα εκατο αλλαγη νερου,,,και παρε υγρα τεστ οχι στικακια,,,

γ)προσπαθησε να βρεις ριζες red moor wood,,,ειναι πολυ πιο ομορφο ,,δεν βγαζουν καφετιλα και με ενα καλο πλυσιμο δεν μπορουν να αναπτυχουν μυκητες,,,αν θες σου δινω και λινκ που θα βρεις,,,,

και για τελος,,,δεν νομιζω οτι η συμπεριφορα των ψαριων σου ειναι φυσιολογικη,,,εμενα την περισσοτερη ωρα κρυβονται σε ριζες και φυτα,,,,σπανιως ανεβαινουν επιφανεια,,,μονο αν πεινανε,,,αν δε κλεισω και τα φωτα τοτε σουλατσαρουν περα δωθε,,,,,και μην σου δινουν την εντυπωση οτι ειναι αγαπημενα,,,,ειναι στην φυση τους επιθετικα,,,αν καταλαβουν καποια αδυναμια ,,ακομα και σε μελος της ομαδας τους,,,τοτε δεν επιβιωνει,,,,,,επιβιωνουν τα δυνατοτερα,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχουν τα ξυλα ειναι μουχλα.βαλε κανενα πλεκο ακομα για να τα φανε για να μην περιμενεις να φυγουν μονα τους.

τα ξυλα πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο τα καθαριζουμε αν χρειαστει κ τα βραζουμε.

βαλε μια αεραντλια μηπως δεις διαφορα σχετικα με την οξυγονοση.

τα φυτα την ημερα βγαζουν o2 κ τη νυχτα co2.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη σε ευχαριστω.

τα φυτα την ημερα βγαζουν o2 κ τη νυχτα co2

το ηξερα αυτο αλλα επεισης τη νυχτα που βγαζουν co2 ταυτοχρονα περνουν ο2 αν δεν κανω λαθος.

τα ξυλα τα καθαρισα και τα αφησα μεσα σε νερο για κανα 2 μερες. οσο για το βρασιμο ειχα διαβασει οτι ειναι καλο να μην τα βραζουμε γιατι χανουν τις χρησιμες ουσιες που εχουν για τα ψαρια που τα κανουν να νιωθουν πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον. θα βαλω αλλο εναν γλυφτη που εχω σε αλλο ενυδρειο αν και ειναι μικρος και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει. βλεπουμε.. ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις κ αλλο πλεκο,,,,τοτε να ειναι μεγαλος,,,,αν ειναι μικρος ισως να μην την βγαλει καθαρη,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...