Jump to content

Λιωνουν τα ψαρια


Recommended Posts

Ψαροκαμμενοι.....

Αν και μόλις μπήκα στην αλμύρα.... δυστυχώς ξεκίνησα με ασθένεια και μάλιστα βαριά!!!

Το ενυδρείο είναι αυτό.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=384972

Σε 5 μέρες χάσαμε 5 ψάρια.

Δυστυχώς παρόλο που ξεκίνησαν οι απώλειες άργησα να πάρω χαμπάρι τι ακριβώς συνέβαινε.

Έριχνα την ευθύνη σε κάτι απλό....

Μέχρι που χθες το βράδυ μπήκα σπίτι... μετά από 30ώρες.. και είδα το 1 από το 2 puffer.... να είναι σα ζόμπι!!

Κολυμπούσε λιωμένο!! Σαν να είχε σαπίσει!!! Με το ζόρι φυσικά... αλλά ήταν σα σάπιο... σα νεκρό αρκετό καιρό... αλλά ζωντανό που με το ζόρι κολυμπούσε!!

Το acanthurus piroferus, 3 χρόνων ψάρι... σε 30 ώρες... ήταν νεκρό με ρουφηγμένα στομάχια... κεφάλι... μάγουλα... τα πάντα!!!

30 ώρες πριν το βρω νεκρό... έτρωγε από το χέρι μου!!!

Φωτογραφίες ΔΕΝ σκέφτηκα να βγάλω.. αλλά ήταν πολύ αποκρουστικό το θέαμα.

Νόμιζα ότι οφείλετε στην ιχθυοφόρτηση και στο ότι ίσως βιάστηκα και το ενυδρειο ηταν άστρωτο...

Όμως οι μετρήσεις ήταν οι εξής με υγρά salifert:

ΝΗ 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 25

Αλατοτητα 1022.

Τελικά όμως δείχνουν τα συμπτώματα και η συζήτηση που έκανα με χρονιά θαλασσινούς και έμπειρους χρήστες ότι είναι κάποιο βακτήριο.

Η πρώτη λύση για θεραπεία ήταν η χρήση furan 2 σε όλο το ενυδρείο!!

Όμως αυτή η λύση δεν ήταν και τόσο εφικτή... γιατί πιθανόν θα την άκουγαν ο αχινός, η ανεμώνη, τα σαλιγκάρια, οι ερημίτες, τα σφουγγάρια και οτιδήποτε άλλο είχε μέσα το ενυδρείο. Ακομα και ενα μαγάλο μερος της βιολογίας.

Έτσι λοιπον προταθηκε μια άλλη θεραπεία η οποία τελικα ξεκηνησε σημερα χωρις αλλη καθιστεριση.

Η θεραπεία θα γινει με το To φαρμακο ειναι το Artemiss της Microbe-lift

http://www.microbelift.com/products/home-a.../artemiss-reef/

Μπήκε σήμερα η πρώτη δόση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή τη στιγμή ενυδρείο έχει μέσα 3 ψάρια.

foxface, blue tang, balistatus undulatus.

Μέχρι χθες ΔΕΝ είχαν κανένα στίγμα πάνω τους.

Απλα κρύβονταν συνεχεία.

Σήμερα ήταν κρυμμένα μέχρι που τάισα και βγήκαν όλα... αλλά το blue έχει γίνει άσπρο από το ich.... το fox face ακολουθεί με στίγματα ich και αυτό... και το undulatus έχει περίεργα στίγματα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα εχεις μετρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς το προκάλεσε,,, αλλά όλα αυτά που έχεις μέσα και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν ήταν καλή ιδέα... κάποιοι οργανισμοί θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο, τουλάχιστον ενός χρόνου...

Ακολούθησε τις οδηγίες των παλιότερων για τη θεραπεία και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσε την θεραπεία με το φάρμακο και βλέπουμε στην συνέχεια αν δεν υποχωρήσει και το ick.

Δυστυχώς πολλές φορές όταν τα ψάρια μας νοσούν από μια ασθένεια και έχουν έντονο στρες μπορεί να προσβληθούν και από δευτερογενές ασθένειες..

Κουράγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία που θα ακολουθηθεί είναι:

Κάθε μέρα δόση ανάλογη για τα λίτρα μου για 10 μέρες.

Η θερμοκρασία και ο φωτισμός σταθερά όπως ήταν μέχρι τώρα.

Έχει κλείσει το σκίμερ, έχει βγει ο άνθρακας και το αντιφόσφωρο.

Θα γίνει αλλαγή νερού την 11 μέρα περίπου 25-30% και θα τοποθετηθεί πάλι άνθρακας και αντιφόσφορο και θα τεθεί σε λειτουργία ξανα το σκιμερ..

Και μετά την αλλαγή νερού προσθήκη BIOPTIM PRO ανάλογη για τα λίτρα. Μέτα από 3 μέρες κι άλλη προσθήκη BIOPTIM PRO. (για βιολογία)

Ελπίζω κι εγώ να πάνε όλα καλά... κυρίως για τα ψάρια που επέζησαν... μου τα εμπιστεύτηκαν οι ιδιοκτήτες τους... και είναι κρίμα να πάθουν τίποτα!!

Μέρα παραμερα τιασμα και λίγο ή καθολου?? Το ταισμα θα ειναι με formula one και formula two εμπτισμενα σε σκορδοζουμο.

Κάποιο σχόλιο για το φάρμακο?? Κάποιος που να το έχει χρησιμοποιήσει ή να διάβασε κάτι περίεργο στο site του??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Απο τι μπορει να προκληθηκε ετσι ξαφνικα;

Link to comment
Share on other sites

Απο τι μπορει να προκληθηκε ετσι ξαφνικα;

Εγω θεωρώ οτι πρέπει να ήρθε αυτό το βακτηριο με την εισαγωγη καποιου απο τα ψαρια που πηρα απο pet shop και όχι απο χομπιστα.

Θεωρω οτι λόγο των πολλως λίτρων (950 μεικτα) αργησε να εμφανηστεί.

Εκανα το τραγικό λάθος να μην τα βαλω σε καραντινα, αφου δεν έχω, ουτε προφανως να κανω προλυπτικη θεραπεία, και να ριξω και το νερό της σαλουλας μαζι με το ψαρι στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ οτι πρέπει να ήρθε αυτό το βακτηριο με την εισαγωγη καποιου απο τα ψαρια που πηρα απο pet shop και όχι απο χομπιστα.

Θεωρω οτι λόγο των πολλως λίτρων (950 μεικτα) αργησε να εμφανηστεί.

Εκανα το τραγικό λάθος να μην τα βαλω σε καραντινα, αφου δεν έχω, ουτε προφανως να κανω προλυπτικη θεραπεία, και να ριξω και το νερό της σαλουλας μαζι με το ψαρι στο ενυδρείο.

The same old story.......................

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα,φταιει και εν μερη και το γρηγορο στοκαρισμα που εκανες με ψαρια μεγαλα σε ενα συστημα οχι πολυ ωριμο.Βακτηρια κουβαλανε πολλα ψαρια,αλλα πρεπει να ευνοειται ο πολλαπλασιασμος τους και να βρουν και εξασθενημενους οργανισμους για να υπαρξει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα,φταιει και εν μερη και το γρηγορο στοκαρισμα που εκανες με ψαρια μεγαλα σε ενα συστημα οχι πολυ ωριμο.Βακτηρια κουβαλανε πολλα ψαρια,αλλα πρεπει να ευνοειται ο πολλαπλασιασμος τους και να βρουν και εξασθενημενους οργανισμους για να υπαρξει προβλημα.

Αν καποιο ψαρι εκει που ειναι τρωει ντοπα,οταν παει στο σπιτικο ενυδρειο χωρις ο χομπιστας να ειναι ενημερωμενος,με νερο καθαρο και σωστο...........εχετε γεια βρυσουλες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη ασθενεια ηταν κι αυτή που ειχε και ο φιλος nickolaos28.

Από οσο εχω καταλαβει ειναι μια καινοργια ασθενεια που εμφανίζεται στο ενυδρείο το τελευταιο 6 μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα,φταιει και εν μερη και το γρηγορο στοκαρισμα που εκανες με ψαρια μεγαλα σε ενα συστημα οχι πολυ ωριμο.Βακτηρια κουβαλανε πολλα ψαρια,αλλα πρεπει να ευνοειται ο πολλαπλασιασμος τους και να βρουν και εξασθενημενους οργανισμους για να υπαρξει προβλημα.

Και εγω έχω αυτη την εντύπωση.

Ψάρια χάνουμε όλοι μας, όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση πήγε αλυσίδα το Βασίλειο και μάλλον άδικα.

Τι να πω...στεναχωριέμαι πολύ και ελπίζω σε γρήγορα ξεμπερδέματα χωρίς άλα προβλήματα.

Πάντως πληροφοριακά να σας πω ότι στα ίδια περίπου λίτρα μετά απο ενάμισυ χρόνο και με συνεχή πλέον χρήση ozon, σχεδόν έχω ξεχάσει τις απώλειες των ψαριών, αν και το ενυδρείο είναι αρκετά φορτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσε την θεραπεία με το φάρμακο και βλέπουμε στην συνέχεια αν δεν υποχωρήσει και το ick.

Δυστυχώς πολλές φορές όταν τα ψάρια μας νοσούν από μια ασθένεια και έχουν έντονο στρες μπορεί να προσβληθούν και από δευτερογενές ασθένειες..Κουράγιο.....

συμφωνω απολυτα με τον Θαναση.........

τα ψαρια ειδικα τις πρωτες μερες τους στο ενυδρειο ειναι αρκετα στρεσαρισμενα και ειναι ευκολο να προσβληθουν απο διαφορα οπως το ich που ειναι συνηθες φαινομενο γιαυτο (εγω τουλαχιστον)

τον πρωτο καιρο ταιζω μονο κατεψυγμενη με μπολικο σκορδο για να ενισχυεται το ανοσοποιητικό σύστημα τους......

προσθετοντας συνεχεια και γρηγορα τοσα ψαρια βοηθηθηκε αρκετα η κατασταση για να φτασει στην τωρινη της μορφη....

κουραγιο και απο μενα φιλαρα!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Νικολουτσο τι να πω,πραγματικα στεναχωρηθηκα για τις απωλειες ιδικα για τον πυροφερους...... παντωςαν και εχεις λιτρα πιστευω κ εγω πως παρασυρθηκες και βιαστηκες αρκετα στο στοκαρισμα... επειδη το χω ξαναδει και γω αυτο το παραμυθη πιστευω οτι αν εδινες περρισσοτερο χρονο απο ψαρι σε ψαρι θα τηνπρολαβαινες την κατασταση... ελπιζω τα υπολοιπα ζωντανα να τα καταφερουν..... :buttrock: υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως σημερα μας άφησε και ο udulatus...

Ειχε ενα σημαδι εμφανη απο χθες βραδυ.

Τιποτα παραπανω!!

Μηπως ¨φαγωθηκε"¨εσωτερικα το ψαρι??

Η θεραπεια συνεχιζεται κανονικα...

Εριξα την δοση της ημερας....

Υπομονη τωρα... και προσευχη.. τιποτα αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Δικε μου...εχω για saprolegnia το κόβω εν μέρει πάντα...όπως είπε και ο πιο έμπειρος της παρέας υπάρχουν πράγματα που ακόμα δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε..αγνοουμε την ύπαρξη τους και ατα επόμενα χρόνια οι μυστηριώδεις θάνατοι θα αποκαλυφθούν...Η ωρίμανση του ενυδρείου είναι μεγαλη υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Δικε μου...εχω για saprolegnia το κόβω εν μέρει πάντα...όπως είπε και ο πιο έμπειρος της παρέας υπάρχουν πράγματα που ακόμα δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε..αγνοουμε την ύπαρξη τους και ατα επόμενα χρόνια οι μυστηριώδεις θάνατοι θα αποκαλυφθούν...Η ωρίμανση του ενυδρείου είναι μεγαλη υπόθεση...

Νικο...

Μπορουμε οταν ψοφησει ενα ψαρι, αν το βαλω καταψυξη να δουμε τελικα απο τι πέθανε??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ οτι πρέπει να ήρθε αυτό το βακτηριο με την εισαγωγη καποιου απο τα ψαρια που πηρα απο pet shop και όχι απο χομπιστα.

Σκεφτεσαι πλεον οτι εχουν δικιο να λενε οτι πρεπει να περνας τα ψαρια απο καραντινα πριν μπουν στο κανονικο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι πλεον οτι εχουν δικιο να λενε οτι πρεπει να περνας τα ψαρια απο καραντινα πριν μπουν στο κανονικο ενυδρειο?

Σπυρο μου... ΝΑΙ... αλλα ΔΕΝ το σκεφτομαι πλεον... αλλα εδεω και καιρο!!!

Και πιστεψε με... μπηκα στην ιδεα για καραντινα ΚΑΙ για το αλμυρο.... αλλα το κοστος ηταν ψιλό..... τουλαχιστον 500€. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκα στο σπιτι και ειδα και το fox face και το βλθε τανγ κριμένα.

Σε κακη κατασταση θα εέγα....

Ο φοξ με θολα και φουσκωμενα ματια... ο τανκ μεσα στο ικ με γρηγορες αναπνοες και ισως ρουφηγμενα μαγουλα!!!

επισης ηταν γεματο το τζαμι του ενυδρειου με αυτα!!!

Οριστε φωτο να μου πειτε τι ειναι!!!

DSCI1554.jpg

DSCI1555.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανείς δε μπορεί να μιλήσει με σιγουριά

εκτιμώ ότι

τα ψάρια σου δηλητηριάζονται

δεν έχουν κάποιο παράσιτο

Link to comment
Share on other sites

οι γρήγορες αναπνοές είναι σημάδι δηλητηρίασης από αμμωνία

υπάρχει νεκρό ψαράκι στο ενυδρείο που δεν μπόρεσες να βγάλεις έξω ?

Link to comment
Share on other sites

οι γρήγορες αναπνοές είναι σημάδι δηλητηρίασης από αμμωνία

υπάρχει νεκρό ψαράκι στο ενυδρείο που δεν μπόρεσες να βγάλεις έξω ?

Οχι τωρα...

Εβγαλα πριν 3 μερες νεκρο που ισως ηταν νεκρο για 2 μερες μεσα.

Μετρησα και ΔΕΝ εχω αμμωνια... ουτε σημερα ουτε χθες ουτε προχθες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...