Jump to content

Λιωνουν τα ψαρια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις λευκο?? Γιατι λευκο??

ΔΕΝ εχω... και δυστιχως θα εχω αυριο το βραδυ.... :blush:

Και σε 950λτρ... θα παρει ωρα και πολλα μπουκαλια το σιγα σιγα?? :buttrock:

Τι συμβαινει τασο???

ΓΙατι εμφανηστηκε τωρα η κοραλινη???

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

όχι δε θα χρειαστεί πολύ για να μεταβαλλεις το ph , λευκό ξίδι χρησιμοποιούμε συνήθως , και υδροχλωρικό οξύ -αν έχεις- κάνει , προσοχή στη χρήση και συνεχής παρακολούθηση του ph

και με co2 κάνεις τη ίδια δουλεία

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

όχι δε θα χρειαστεί πολύ για να μεταβαλλεις το ph , λευκό ξίδι χρησιμοποιούμε συνήθως , και υδροχλωρικό οξύ -αν έχεις- κάνει , προσοχή στη χρήση και συνεχής παρακολούθηση του ph

ερωτηση επειδη δεν γνωριζω.

με το να κανει αλλαγη νερου δεν θα επηρεαστει καθολου το πεχα του ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙατι εμφανηστηκε τωρα η κοραλινη???

Αφού τώρα έβαλες το φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο αναβει μερες.... απλα την κοραλίνη την ειδα τωρα... 3 μερες μετα τη θεραπεια!!

Αλλαγη ΔΕ θα κανω αν δεν τελειωσω τη θεραπεια!!!

Εφοσον ξεκίνησα... θα την τελειωσω.

Δυστηχως... το HCl που εχω... το εχω καιρο και αν και καθαρό... ΔΕΝ το εμπιστευομαι να το ρίξω!!!

Ξυδι έχω λίγο και κοκκινο... αυριο θα παρω.. και θα το ρίξω το ph....

Αλλα το ψαρι... ΔΕν το βλεπω καλα.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση επειδη δεν γνωριζω.

με το να κανει αλλαγη νερου δεν θα επηρεαστει καθολου το πεχα του ?

:buttrock:

θα το επηρεάσει , αλλά θα χρειαστεί 24 ώρες μέχρι να ετοιμάσει αλλαγή , του προτείνω κάτι που θα έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα , η αλλαγή νερού είναι η αμέσως επόμενη ενεργεία

η πτώση του ph κάνει την αμμωνία πολύ λιγότερο τοξική

Link to comment
Share on other sites

Αφού τώρα έβαλες το φωτιστικό.

αυτό μπορεί να είναι μια καλή εξήγηση

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

θα το επηρεάσει , αλλά θα χρειαστεί 24 ώρες μέχρι να ετοιμάσει αλλαγή , του προτείνω κάτι που θα έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα , η αλλαγή νερού είναι η αμέσως επόμενη ενεργεία

η πτώση του ph κάνει την αμμωνία πολύ λιγότερο τοξική

σε περιπτωση που εχει προετοιμασμενο νερο δεν θα μπορουσε να την εκανε και τωρα απο το να περιμενε το πρωι για να βρει ξυδι ?

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο αναβει μερες.... απλα την κοραλίνη την ειδα τωρα... 3 μερες μετα τη θεραπεια!!

Και η κοραλίνη θέλει μέρες να αναπτυχθεί.

Link to comment
Share on other sites

:blush:

θα το επηρεάσει , αλλά θα χρειαστεί 24 ώρες μέχρι να ετοιμάσει αλλαγή , του προτείνω κάτι που θα έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα , η αλλαγή νερού είναι η αμέσως επόμενη ενεργεία

η πτώση του ph κάνει την αμμωνία πολύ λιγότερο τοξική

Εχω 300λτρ ετοιμα με αλατι 1025 που γυρναει στο βαρέλι.

Αλλα αν δεν τελειωσει η θεραπεια το θεωρω ανουσιο!!!

Μα αφου ΔΕ μετραω αμμωνια... :buttrock:

Μετρησα και με τροπικ μαριν!!

Και η κοραλίνη θέλει μέρες να αναπτυχθεί.

Δεν το ήξερα....

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε και τα φώτα μέχρι αύριο. Και αυτό ρίχνει το PH

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε και τα φώτα μέχρι αύριο. Και αυτό ρίχνει το PH

Κ. Δημητρη τα εχω σβησει απο τις 11....

Εκτος απο του dsb... τωρα θα το σβησω... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο να πω μια γνωμη .... μηπως την πατησες οπως και εγω ....

Ειπες σε προηγουμενο ποστ σου οτι το χρωμα βγηκε λευκο στο τεστ αμμωνιας , τα τεστ της τροπικ μαριν δεν εχουν λευκο χρωμα στα επιπεδα nh3-tropic_marin.jpgπου λες , μηπως λεω μηπως εισαι εκτος κλιμακας? οταν μου εκανε κρα η γονιοπορα και μετρησα ηταν και εμενα λευκο το χρωμα στο μπουκαλακι και καπως πιχτο σε σχεση με αλλες μετρησεις που εκανα

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή νερού είναι η γνωστή καλή λύση που λόγο της πολύ καλής <γνωριμίας > την παρέλειψα , θεωρώντας την αυτονόητη , δεν είναι η λύση που σου λύνει το πρόβλημα οριστικά , θα βοηθήσει όμως τα ψάρια να παλέψουν

ψάχνω παράλληλα τα κατάλληλα άρθρα και βλεπω ότι δεν υπάρχει δέσμευση στο τύπο του ξιδιού που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτή τη περίπτωση , ρίξε ότι ξίδι έχεις , προσοχή στο ph μετρο :buttrock:

μη ξεκινήσεις αδειάζοντας μπουκάλια ! λίγο - λίγο θέλει , προσοχή

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

εαν στο βαρελι που εχεις τα 300λιτρα το ετοιμο νερο για αλλαγη προσθεσεις την αντιστοιχη ποσοτητα του φαρμακου που κανεις θεραπεια τωρα θα εχεις προβλημα ? ετσι νομιζω οτι ουτε η θεραπεια χαλαει αλλα και κανεις και αλλαγη .

Link to comment
Share on other sites

αν το φάρμακο είχε αποτελέσματα , δε θα είχε δει κάποια θετικά σημάδια μέχρι τώρα ? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αν το φάρμακο είχε αποτελέσματα , δε θα είχε δει κάποια θετικά σημάδια μέχρι τώρα ? :buttrock:

ειναι και αυτο ενα θεμα :blush:

τοτε ποιος ο λογος να μην κανει τωρα αλλαγη ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

αν το φάρμακο είχε αποτελέσματα , δε θα είχε δει κάποια θετικά σημάδια μέχρι τώρα ? :buttrock:

Όχι είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολύ νωρίς ακόμα.

παιζει να κανει αυτο που ειπα ?

Δηλαδη να προσθεσει στο νερο της αλλαγης του την αναλογη ποσοτητα φαρμακου και να κανει αλλαγη κανονικα , ετσι και το πεχα θα κατεβει , και θα μειωθει η αμμωνια και θα συμπληρωση το φαρμακο που βγαινει με την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

από τις περιγραφές του ΝΙΚΟΥ , μοιάζουν να πηγαίνουν προς το χειρότερο , τι να πω , εύχομαι να έχω άδικο

Link to comment
Share on other sites

εαν στο βαρελι που εχεις τα 300λιτρα το ετοιμο νερο για αλλαγη προσθεσεις την αντιστοιχη ποσοτητα του φαρμακου που κανεις θεραπεια τωρα θα εχεις προβλημα ? ετσι νομιζω οτι ουτε η θεραπεια χαλαει αλλα και κανεις και αλλαγη .

H θεραπεια μπαινει στη τεταρτη μερα... προτεινει δλδ να ριξω 4 δωσεις σε 300λτρ μαζεμενες??

Μαλλον δε θα ειναι και τοσο σωστο....

Ξαναλεω.... αλλαγη η θεραπεια λεει μετα απο 10 μερες καθημερινης δωσης φαρμακου.

Αν κανω ανερω την θεραπεια... οποτε κρινω οτι ΔΕ θα κανω.

το λευκο το εβγαλε το τεστ της salifert. Της τροπικ εβγαλε το πρωτο κιτρινο. :buttrock:

Τασο...

Τα ψαρια πριν τα ξεκηνησω σε θεραπεια και είχαν ήδη προσβληθει... και άργησα να το παρω χαμπαρι.... θεωρω πως ΔΕΝ υπήρχε περιπτωση να σωθουν... αν σώνονταν θα ήταν θαυμα!!

Τωρα απλα κανω οτι μπορω και τους υπολοιπους οργανισμους.

Ακουγεται σκληρο αυτο... αλλα δυστηχως ετσι ειναι η αληθεια... :blush:

Link to comment
Share on other sites

από τις περιγραφές του ΝΙΚΟΥ , μοιάζουν να πηγαίνουν προς το χειρότερο , τι να πω , εύχομαι να έχω άδικο

Ετσι ακριβως τασο...

Και ξαναλεω.... θεωρω η απελπιδα προσπαθεια του τανγκ να βγει απο το ενυδρείο ισως ειναι οι πονοι που του προκαλει το φαρμακο... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

to FURAN2 λέει ότι είναι ασφαλές για τη βιολογία του ενυδρείου , έμπειροι χομπιστες όμως έχουν αντίθετη άποψη , σε ένα φρέσκοστημενο ενυδρείο η λιγοστή βιολογία πήγε περίπατο .. αυτό θεωρώ και το πιθανότερο ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

to FURAN2 λέει ότι είναι ασφαλές για τη βιολογία του ενυδρείου , έμπειροι χομπιστες όμως έχουν αντίθετη άποψη , σε ένα φρέσκοστημενο ενυδρείο η λιγοστή βιολογία πήγε περίπατο .. αυτό θεωρώ και το πιθανότερο ενδεχόμενο

Μα αυτος ειναι και ο λογος που ΔΕΝ εβαλα φουραν αλλα το φαρμακο που αναφερω στο πρωτο ποστ/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...