Jump to content

Λιωνουν τα ψαρια


Recommended Posts

Και ο Νίκος χρησιμοποίησε πάνω από 50% παλαιό νερό όπως και εγώ.

Λες το seachem stability να έπαιξε τόσο σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ έχω κάνει τέτοια σκάτζα χωρίς προβλήματα και χωρίς υποβοήθηση από έτοιμα βακτήρια

αλλά έβαλα 100% παλιό νερό και λίγα ψάρια

ένα καλοστρωμένο νερό μπορεί να διαθέτει αρκετά βακτήρια για μικρο φορτίο

ενώ το φρέσκο αλατόνερο μάλλον δεν είναι και πολύ καλό περιβάλλον ανάπτυξης βακτηρίων

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ηταν παρον ο κ. Δημητρης στη μεταφορα του ενυδρειου ειδε οτι απο το παλιο ενυδρειο... 1000λτρ πηραμε ολο το νερο!!! :thumbup:

Μια μπαγαζιερα με βαρελακια και δεξαμενες κλειστες ειχαμε!!

Στις πρωτες φωτογραφιες του θεματος μου με την παρουσιαση του ενυδρειου φαίνεται και το οτι λειτουργουσε στην αρχη για καμια 20αρια μερες με όχι γεματο νερο!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=384979

Το νερο που έβαλα μεσα ηταν απο το αρχικο ενυδρειο οπως ο βραχος και ο αραγωνητης.

Το νερο που πηρα ήταν πανω απο 400λτρ καθαρα νερο!!

Μετα απο 20μερες λειτουργιας του απλα πρόσθεσα τα υπολοιπα 300λτρ νερο για να γεμησει...

Αρα στην ουσια ηταν σαν αλλαγη 40%!!

ΔΕ θεωρω οτι εχω ΜΗ μετρησημεη αμμωνια!!

Η μη μετρησημη αμμωνια ειναι οταν ειναι 0 και δεν βγαζει καποιο χρωμα.

Οταν αντι για 3 έχεις 500 θα σου βγαλει χρωμα δε θα σου το αφησει εντελως αχρωμο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειναι η 9η μερα θεραπειας.

Αυριο η 10η ειναι η τελευταια που μου λεει το φαρμακο.

Ομως.. πανω γραφει οτι σε πολυ βαριες περιπτωσεις μπορουμε να κρατησουμε τη θεραπεια και περισσοτερες μερες.

Εγω έχω φαρμακο για 12μέρες.

Ποσες να κρατησω??

Επισημαίνω οτι για ολη τη διαρκεια της θεραπειας ειναι κλειστο το σκιμερ και ΔΕΝ έχω ουτε ανθρακα ουτε αντιφοσφορο στο σαμπ.

Η αλλαγη νερων που λεει οτι πρεπει να γινει μετα τη θεραπεια ειναι μια κλασσικη αλλαγη ρουτινας, δλδ 30%.

Τοσο να αλλαξω ή παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Νικο η αποψη μου ειναι οτι καλητερα να σταματησει η θεραπεια να ξεκινησεις σκιμμερ ανθρακα κ την αλλαγη νερου και ολα θα πανε μια χαρα στο τελος της γραφης μονο ενα LO εχεις μεσα σε 900λιτρα δεν πιστευω οτι θα χεις αλλο προβλημα απλα δωσε χρονο στο ψαρακι να συνελθει 100% και μονο οταν θα εισαι εντελως σιγουρος να ξεκινησεις παλυ να στοκαρεις... (σκορδοζουμι και σωστες παραμετρους του νερου σου και εισαι κομπλε) επισης απο οτι καταλαβα για το σαλιγκαρι Τασο ο Νικος δεν ειπε οτι του ψωφισε αλλα οτι εγινε μεζες απο καποιο παφερ η τριγκερ κτλπ οποτε ειναι και φυσιολογικο εκτος αν του ψωφισε και εγω καταλαβα λαθος.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαρι ψοφισε. Απλα μετα εγινε μεζες.

Ψοφισε γιατι για παρα πολλες μερες περιφεροταν μονο στα τζαμια.... τα τζαμια μου ΔΕΝ ειχαν κατι για να τραφουν.

Ο βραχος ισως ειχε διαφορα πραγματα να γευτει.

Τα σαλιγκαρια που περιφερονται στο βραχο ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα χαρουμενος!!!

Το ψαρακι δειχνει πολυ καλυτερα!!

Τα ματακια του σχεδον εχουν ξεθολωσει τελειως... και ειναι αρκετα κινητικό.

Το μονο κακό ειναι οτι τα πτερυγια του ειναι αρκετα "ξεφτισμένα".... :bowdown:

Πρεπει να τρωει απο την αλγη που εχει το τζαμι... γιατι βλεπω τσιμπιματα και μικρα κενα.... ΔΕΝ την καθαριζω επιτηδες.

Ο αχινος ΔΕ λεει να κατεβει απο το τζαμι!!! :thumbup:

Σημερα ηταν η 10η μερα θεραπειας.

Μετα απο συζητη και σκεψη αποφάσησα να κρατησω τη θεραπεια μεχρι και το Σαββατο.

Κυριακη θα κανω μια αλλαγη 350λτρ και θα προσθεσω τον ανθρακα και το αντιφοσφωρο.

Θα μπει σε λειτουργια το σκιμερ... και η αλατοτητα θα κρατηθει στο 1022 που ειναι τωρα.

Συμφωνειτε??

Υ.Γ. Και να μη συμφωνειτε... εγω αυτο θα κανω!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαρι ψοφισε. Απλα μετα εγινε μεζες.

Ψοφισε γιατι για παρα πολλες μερες περιφεροταν μονο στα τζαμια.... τα τζαμια μου ΔΕΝ ειχαν κατι για να τραφουν.

Ο βραχος ισως ειχε διαφορα πραγματα να γευτει.

Τα σαλιγκαρια που περιφερονται στο βραχο ειναι μια χαρα.

Ειμαι αρκετα χαρουμενος!!!

Το ψαρακι δειχνει πολυ καλυτερα!!

Τα ματακια του σχεδον εχουν ξεθολωσει τελειως... και ειναι αρκετα κινητικό.

Το μονο κακό ειναι οτι τα πτερυγια του ειναι αρκετα "ξεφτισμένα".... :bowdown:

Πρεπει να τρωει απο την αλγη που εχει το τζαμι... γιατι βλεπω τσιμπιματα και μικρα κενα.... ΔΕΝ την καθαριζω επιτηδες.

Ο αχινος ΔΕ λεει να κατεβει απο το τζαμι!!! :thumbup:

Σημερα ηταν η 10η μερα θεραπειας.

Μετα απο συζητη και σκεψη αποφάσησα να κρατησω τη θεραπεια μεχρι και το Σαββατο.

Κυριακη θα κανω μια αλλαγη 350λτρ και θα προσθεσω τον ανθρακα και το αντιφοσφωρο.

Θα μπει σε λειτουργια το σκιμερ... και η αλατοτητα θα κρατηθει στο 1022 που ειναι τωρα.

Συμφωνειτε??

Υ.Γ. Και να μη συμφωνειτε... εγω αυτο θα κανω!!! :hysterical:

:bowdown::hysterical:

1ον μας μπερδεψες και δευτερον το οτι δεν βλεπεις αλγη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.....

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown:

1ον μας μπερδεψες και δευτερον το οτι δεν βλεπεις αλγη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.....

Οι αλγες εμφανίστηκαν πριν 4 μέρες.

Το σαλιγκαρι μας άφησε πριν 10 μερες. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Η 12η και τελευταια μέρα της θεραπείας ήταν το Σάββατο 12/06/2010.

Χθες Κυριακή 13/06/2010 έγινε αλλαγή 320λτρ νερού.

Στην ουσία 30-40%. Από όσο κατάλαβα μεγάλη αλλαγή για θαλασσινό ενυδρείο, αλλά έπρεπε να γίνει.

Άδειασα ΟΛΟ το νερό από το samb και μετά νερό από το ενυδρείο.

Μετά την αλλαγή προστέθηκε προληπτικά stability για 1000λτρ και bio-κατι (δε θυμάμαι τι :ninja: ) που είναι τα βακτηρία στις γυάλινες αμπούλες αντίστοιχη αναλογία..

Το fox face το είδα πολύ καλύτερα... χωρίς έντονες αναπνοές με αρκετά καθαρά μάτια.

Το βράδυ.... γυρνώντας σπίτι είδα διάφορα ζωύφια να κυκλοφορούν... κάτι μικρά πολύ μικρά σκουληκάκια να μπαινοβγαίνουν στον αραγωνητη, κάτι σαν πολύ μικρή γαριδουλα.... και τέλος μικρά σαλιγκαράκια!!! :lmao:

Δεν ξέρω αν είναι καλά όλα αυτά... αλλά εγώ το είδα καλύτερα το ενυδρείο 10 ώρες μετά την αλλαγή.

Σε 3μερες θα προστεθει άλλη μια αντίστοιχη δόση stability και bio-κατι. :helpsmilie:

Ελπίζω όλα να πάνε καλά... γιατί με ενόχλησε πολύ το γεγονός να βλέπω τα πάντα να ψοφάνε και ούτε να ξέρω ούτε να μπορώ να κάνω τίποτα!!!

Τελικά το φάρμακο που χρησιμοποίησα όπως φαίνεται έκανε δουλειά χωρίς να επηρεάσει όμως ούτε τα ασπόνδυλα ούτε τη βιολογία!!

Υ.Γ. Φίλε Νινταλ... ευχαριστώ για το φάρμακο... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που τελειωσε ολη αυτη η ιστορια κ τη γλυτωσε εστω κ ενα ψαρι νικο χαρη στην αγαπη σου γι'αυτα!

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που τελειωσε ολη αυτη η ιστορια κ τη γλυτωσε εστω κ ενα ψαρι νικο χαρη στην αγαπη σου γι'αυτα!

Αληθεια.... τελειωσε?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα το ευχομαι νικο!

αφου ομως ακολουθησες τις οδηγιες κατα γραμμα κ το ψαρακι φαινεται

αισθητα καλυτερα,γιατι να μην εχει τελειωσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω....

Ρωταω λοιπον ολους τους συνχομπιστες... πως μπορω να ξερω ή να μαθω αν τελικα τελειωσε το μαρτυριο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω....

Ρωταω λοιπον ολους τους συνχομπιστες... πως μπορω να ξερω ή να μαθω αν τελικα τελειωσε το μαρτυριο αυτο??

Aν βλεπεις αισθητη και συνεχη βελτιωση το μαρτυριο ελαβε τελος. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα!

Υπομονη τωρα και στοκαριζε πολυ συγκρατημενα και με μεγαλα μεσοδιαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες παρατηρω οτι ο fox face ΔΕΝ τρωει οτιδηποτε τροφη κι αν ριχνω.

Η ανεμωνη τρωει κανονικα τη γαριδουλα της καθε εβδομαδα.

Σημερα, γυρισα νωρις στο σπιτι μετα τη δουλεια (κοπανα) και μπηκα σπιτι μεσιμερι, πριν αναψουν τα φωτα.

Παρατηρησα οτι ο ψαρης.... ειχε στηθει και τσιμπαγε αλγη μια απο το τζαμι μια απο το βραχο!!!

Αυτο σημαινει τι?? Οτι προτιμαει την αλγη απο τις τροφες μου?

Οτι τωρα αρχισε να τρωει κανονικα??

Παντως ΔΕΝ κυκλοφορει σχεδον καθολου στο ενυδρειο!!

Τουλαχιστον με αναμενα φωτα.

Ηταν γνωστο οτι ειναι ντροπαλο ψαρι απο τοτε που μου τον εφεραν, αλλα πριν ειχε παρεα και βγαινανε μαζι... τωρα ομως.... μαλλον ειναι μονος και ντρεπεται!!

Link to comment
Share on other sites

To οτι τον ειδες να τρωει αλγη ειναι καλο σημαδι;

Τα ματια του πως ειναι τωρα;Εχει καθαρισει το ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

To οτι τον ειδες να τρωει αλγη ειναι καλο σημαδι;

Τα ματια του πως ειναι τωρα;Εχει καθαρισει το ψαρι;

Εχει παρει τα χρωματα του.

Εχει καθαρισει και το ματι κατα 99%.

Το βλεπω οτι ειναι καλα... απλα ΔΕΝ πολυ κυκλοφορει κυριως οταν εχει φως.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα οπως φαινεται ξεπερασε τους φοβους του και το σοκ που υπεστη και κυκλοφορει κανονικα....

Οριστε και μερικες φωτο του ψαριου.

Υ.Γ. Τα ασπρα που φαινονται πανω του ειναι απο το τζαμι!!!

img.jpg

img2.jpg

img3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...