Jump to content

Ερώτηση για φυτό επιφανείας


Spike

Recommended Posts

Κάνοντας μια συζήτηση με κάποιον ενυδρειόφιλο (delta 66) ...παρατήρησα ότι το ενυδρείο στην τωρινή του

μορφή έχει κάποιο θέμα στο φωτισμό...τι θέλω να πω με αυτό,αν δείτε την παρακάτω εικόνα θα παρατηρήσετε ότι τα μόνα σκοτεινά μέρη είναι μονάχα κάτω από τα ξύλα και αριστερά και δεξιά.

Λαμβάνοντας υπόψη την φωτοπερίοδο(6 ώρες) και θέλοντας να μην προκαλώ άγχος στους κατοίκους μου"Ancistrus cf. cirrhosus(Sp3)" θα ήθελα κάποια συμβουλή στην προσθήκη φυτού επιφανείας με σκοπό να μειωθεί λίγο ο φωτισμός...

Μια πρώτη σκέψη είναι να προστεθούν οι παρακάτω ρίζες

1.Echinodorus africanus

2.Vallisneria gigantea

Σκέφτηκα και στρατιώτες ή όχι???

Κάποια άλλη πρόταση?

aquariumap.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

μια διόρθωση η φωτοπερίοδος είναι 8 ωρών και όχι 6 δικό μου τυπογραφικό λάθος.

ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Spike εγω στην θέση σου θα έβαζα την Vallisneria gigantea μιας και ειναι εύκολο φυτο, το Echinodorus africanus δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει, και θα πρόσθετα και μερικά ξύλα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι η αλήθεια είναι ότι έχουν γίνει προσθήκες σε σχέση με τη φωτογραφία βλέπεις είναι ολίγον παλιά αυτή έκτοτε έχουν γίνει αλλαγές με 2 μακράν μεγαλύτερα ξύλα και την προσθήκη της δικής σου σπηλιάς καθώς και backround θα γίνει αναλυτική παρουσίαση σε λίγες μέρες....

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που ανεφερες προσφερουν μεν καποια υποτυπωδη σκια αλλα δεν ειναι επιφανειας.

Καθαρα επιφανειας (αλλα και βιοτοπικα σωστα δλδ Ν. Αμερικης φυτα ) ειναι η Hydrocotyle Leucocephala (γρηγορης αναπτυξης, ρουφαει νιτρικα) και αν εχεις πολλα νιτρικα και θρεπτικα στο νερο γενικα ειναι και τα pistia stratiotes.

Επισης τα Limnobium laevigatum.

Αλλες λυσεις ειναι η Riccia fluitans, μια λυση αναγκης (το λεω ετσι γιατι δεν μου πολυαρεσει ιδιως οταν εχει και αλλα φυτα μεσα στο ενυδρειο, τους τρωει ολα τα θρεπτικα) ειναι το Ceratophyllum.

Lemna minor (φακη) πολυ ψιλο φυτο δεν το συνιστω, απαξ και μπει στο ενυδρειο δεν βγαινει ευκολα και γεμιζει ολη επιφανεια.

Επισης (ασιατικο φυτο) ειναι η Microsorum pteropus (νοινη ονομασια java fern ή φτερη) που αν δεθει σε καποι ξυλο θα προσφερει σκια.

Οι βαλισνεριες ποτε δεν μου αρεσαν. :wacko:

Hydrocotyle Leucocephala ξερεις που θα με βρεις κανε τηλεφωνο και ελα να παρεις :blush:

αααα και Microsorum pteropus εχω

ελα να πααααααρειςςςςςςςς :buttrock:

ΥΓ και λιγη moss αν θες να δεσεις στη σπηλια του θηριου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θενκς για τα ενημερωτικά στοιχεία....θα επικοινωνήσουμε...δηλαδή έχεις pm.

παρόλα αυτά δεν συμφωνώ με την άποψη σου για τη βαλισνερια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...